MikroMakro: Na tropie zbrodni / MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

MikroMakro: Na tropie zbrodni / MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: dawid »

Właśnie dotarło do mnie MicroMacro: Crime City.
Chciałem poczytać o opiniach, ale nie widzę wątku.

Profil na BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/318 ... crime-city

Liczba graczy: 1-4
Ocena na BGG: 8.0

Ktoś miał już przyjemność zagrać ? Jakieś wskazówki na początek ?
Ostatnio zmieniony 11 mar 2021, 11:41 przez japanczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: elbruus »

Chyba Portal się czai na wydanie tej gry po polsku więc być może niedługo coś ogłoszą w tej kwestii.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: japanczyk »

Skad ten pomysł?
Awatar użytkownika
sitfun
Administrator
Posty: 450
Rejestracja: 04 cze 2020, 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 106 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: sitfun »

Ja zagrałem w ich demo na stronie i mnie kupili (w sumie to żonę) - https://www.micromacro-game.com/en/democase.html
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: dawid »

U mnie dokładnie to samo. Zagrałem demo i od razu chciałem mieć w domu.
Gdzieś tam krążyły informację, że dodruk w kwietniu/maju to udało się dorwać jakieś resztki na Amazonie. (co chyba nie było najlepszym interesm :-) )
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: pcyzm »

japanczyk pisze: 11 mar 2021, 14:27 Skad ten pomysł?
W ostatnim podcaście 2 Pionki padła delikatna sugestia, że gra będzie w Polsce wydana.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: pieprzowa »

Mnie tez po zagraniu demo totalnie kupili i udalo mi sie kupic w obecnej dostawie w planszostrefie. Nastepna jest planowana wlasnie na kwiecien.

Jakkolwiek polaczenie "Where's Waldo" z Sherlokiem - wchode w to!
Mam i gram: mini-kolekcja
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: dawid »

7 z 16 spraw rozwiązanych.

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Nigdy wcześniej nie spotkałem gry podobnego typu, więc jest to dla mnie coś nowego. Plansza jest na tyle duża, że bardzo fajnie gra się w dwie osoby. Często każdy zajmuje się innym kawałkiem mapy bez przeszkadzania sobie. Zagadki są ciekawe i czasem trzeba się wykazać spostrzegawczością (zdecydowanie bardziej niż dedukcją).
Myślę, że polskie wydanie mogłoby się przyjąć. Ta gra to jest kilka kart. Myślę, że taką polską wersję można przygotować w tydzień.

Żałuję tylko, że zagadki są takie łatwe (oczywiście liczę, że druga połowa będzie trudniejsza), ale trafiały się zagadki, które można w max 5 minut przejść.
Polecam grać od razu wariant zaawansowany. Zwykłe reguły mogą być za łatwe i mało ciekawe.

Innym problemem jest mało korzystna cena. Gra jest zdecydowanie za droga. Rozumiem, że development musi trochę kosztować, same komponenty w produkcji to kwestia kilkunastu złotych. Myślę, że mamy tu jakieś 5 godzin zabawy (bez sensu jakieś sprawy rozgrywać ponownie). Te ponad 100 PLN na kilka godzin zabawy to dość drogi interes.

Mimo wszystko mam nadzieję, że wyjdzie kontynuacja z drogę trudniejszymi zagadkami. Jestem pierwszy w kolejce do zakupu :-)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: KQuest »

pcyzm pisze: 11 mar 2021, 18:44
japanczyk pisze: 11 mar 2021, 14:27 Skad ten pomysł?
W ostatnim podcaście 2 Pionki padła delikatna sugestia, że gra będzie w Polsce wydana.
Bo będzie, aczkolwiek nie przez Portal ;)

EDIT 2.04.2021
I już oficjalnie - MicroMacro zostanie wydane w Polsce przez Lucky Duck Games :)
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: dawid »

Super wiadomość. Ta gra zdecydowanie zasłużyła żeby dotrzeć do szerszego grona w Polsce. Skończyłem wersję angielską. Nadal utrzymuję, że jest łatwo nawet w trybie zaawansowanym, ale i tak gwarantuje dobrą zabawę.
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Lucky Duck Games »

W drodze kolejne części, które też wydamy a tam ma być trudniej :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Mr_Fisq »

Recenzja od NoPunIncluded: https://www.youtube.com/watch?v=peZ0uCcC53s
Mnie również kupiło demo tej gry; jedyne czego się obawiam, to że 16 spraw zawartych w pudełku za szybko się skończy...
Lucky Duck Games pisze: 02 kwie 2021, 14:38 W drodze kolejne części, które też wydamy a tam ma być trudniej :)
No i obawy rozwiane, czekam z niecierpliwością na premierę.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Lucky Duck Games »

Mr_Fisq pisze: 04 kwie 2021, 16:24 Recenzja od NoPunIncluded: https://www.youtube.com/watch?v=peZ0uCcC53s
Mnie również kupiło demo tej gry; jedyne czego się obawiam, to że 16 spraw zawartych w pudełku za szybko się skończy...
Lucky Duck Games pisze: 02 kwie 2021, 14:38 W drodze kolejne części, które też wydamy a tam ma być trudniej :)
No i obawy rozwiane, czekam z niecierpliwością na premierę.
Czekamy jeszcze na potwierdzenie terminów druku 2 części. Niestety ten zaproponowany wymagałby przygotowania plików w niecałe 2 tygodnie i byśmy się nie wyrobili już.
Jeśli będzie jakiś późniejszy druk na ten rok to pewnie się skusimy, a jak nie - to na bank będzie to Q1 2022.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Piskal »

dziś odbieram swój egzemplarz, przyznam, że demo mnie kupiło :)
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: MsbS »

Widziałem w którymś filmiku, że wykorzystywali kolorowe przezroczyste pchełki do oznaczania punktów na mapie. Ktoś z Was też tak robi?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: sliff »

Świetna gra na wieczorne odprężenie.

Dość prosta z humorem, ale niekoniecznie dla dzieci bo trup ściele się gęsto.
Spraw oczywiście mogłoby być więcej, całość zajęła nam jakieś 3,5h.
W 4 osoby to już trochę ciasno na planszą może być lepiej chyba 2-3.
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: dawid »

MsbS pisze: 20 lip 2021, 09:48 Widziałem w którymś filmiku, że wykorzystywali kolorowe przezroczyste pchełki do oznaczania punktów na mapie. Ktoś z Was też tak robi?
Tak. Późniejsze sprawy czasem są rozbite po całej mapie i warto sobie czymś zaznaczyć żeby nie szukać tych punktów ponownie.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: KQuest »

To ja podłapię temat - ile maksymalnie takich znaczników może się przydać podczas takiego jednego śledztwa? I czy warto mieć te znaczniki w różnych kolorach czy wszystkie identyczne?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: yrq »

Szybko przeszliśmy przez większość spraw - zostały tylko 4 z pudełka, zrobiliśmy za to te mniejsze zasugerowane w instrukcji. I trochę odczuwamy niedosyt.

Dostałem to, czego się spodziewałem, tj. zagadki kryminalne połączone z "Gdzie Jest Wally", ale miałem nadzieję, że te będą bardziej skomplikowane i zamiast poziomu "Czarnych Historii" będzie to "Sherlock Holmes: Detektyw Doradczy". No jest zdecydowanie za łatwo, nawet w trybie trudnym.

W mieście dzieje się mnóstwo, szczególnie fajnie wypadają sprawy gdzie postaci poruszają się samochodem / autobusem / metrem i trzeba ich szukać po całym plakacie. Oprócz głównych spraw, na mapie poukrywanych jest sporo mniejszych historyjek i smaczków. Nieraz szukając poszlak jednego wątku trafiałem na interesujący szczegół i zaczynałem śledzić inną postać - co sprawiało, że w następnej sprawie miałem już połowę rozwiązania. Mam wrażenie, że swobodne przypatrywanie się osobom postronnym daje najwięcej frajdy, a najfajniejszą sprawą były przygody zaginionego bobasa.

Kusi nas żeby pokolorować i powiesić plakat :)

Gra na raz, polecam sprawdzić w ramach ciekawostki, bo doświadczenie jest unikalne. Sceptycznie za to podchodzę do zakupu kolejnej części - zagadki musiałyby być sporo trudniejsze żebym w tej formule chciał zagrać ponownie.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: anitroche »

yrq pisze: 22 lip 2021, 10:34 I trochę odczuwamy niedosyt.
Na stronie oryginalnego wydawcy są jeszcze 4 mini sprawy: https://www.micromacro-game.com/en/extracontent.html

Ja z jednej strony jestem zaintrygowana pomysłem na tę grę, ale stoję przed dylematem, czy kupić teraz, czy poczekać na kolejną część z trudniejszymi sprawami - nie chciałabym się rozczarować właśnie tym, że w obecnej części sprawy będą zbyt banalne.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Galatolol »

Widziałem gdzieś głosy, by nie zaczynać od/ominąć prostsze sprawy, bo je rozwiązując przy okazji znamy już połowę rozwiązania trudniejszych, tak jak napisał yrq.
Inną metodą utrudnienia, z którą się zetknąłem, było ignorowanie kart poza pierwszą i próba samemu określenia całości historii, a dopiero potem użycia kart, by sprawdzić, czy się dobrze trafiło.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: yrq »

anitroche pisze: 22 lip 2021, 11:06 Na stronie oryginalnego wydawcy są jeszcze 4 mini sprawy: https://www.micromacro-game.com/en/extracontent.html
Z tych 4 spraw ze strony, 3 są już podane w instrukcji (to o nich wspomniałem). Pewnie jeszcze parę da się odnaleźć samemu / dopisać w formie promek.
Galatolol pisze: 22 lip 2021, 11:34 Inną metodą utrudnienia, z którą się zetknąłem, było ignorowanie kart poza pierwszą i próba samemu określenia całości historii, a dopiero potem użycia kart, by sprawdzić, czy się dobrze trafiło.
To jest ten "trudny wariant" opisany w instrukcji. Też polecam tak grać.
Vivo
Posty: 43
Rejestracja: 22 cze 2014, 16:50
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Vivo »

A czy elementy tej gry modyfikuje się, tak jak w grach legacy? I dlaczego mapa/plakat jest czarno biała? Aby trudniej było znaleźć te postacie?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Chaaber »

Gry się nie modyfikuje, można śmiało sprzedać po skończeniu wszystkich spraw. Co do kolorów, to trzeba by pewnie zapytać autora, ale ogólnie tak to wygląda, że kolory mogłyby zmienić trudność gry w sumie w obie strony moim zdaniem. Te czarno białe ilustracje mają naprawdę tonę uroku i w ogóle nie przeszkadzał mi brak koloru na nich.
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: MicroMacro: Crime City (Johannes Sich)

Post autor: Lucky Duck Games »

yrq pisze: 22 lip 2021, 10:34
Gra na raz, polecam sprawdzić w ramach ciekawostki, bo doświadczenie jest unikalne. Sceptycznie za to podchodzę do zakupu kolejnej części - zagadki musiałyby być sporo trudniejsze żebym w tej formule chciał zagrać ponownie.
No to możemy powiedzieć, że w drugiej części zagadki są trudniesze :)
ODPOWIEDZ