Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Karty są zrobione dla postaci z podstawki i Dark Tales, nie wiem czy dla Fall of the Spire już zrobiono, ale mogą być.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

A jak wygląda sprawa z fanowskim scenariuszami/kampaniami ? U HumiGraj'a słyszałem że jest udostępniony jakiś program/portal gdzie można tworzyć własny content. Jest jakaś strona gdzie są te fanowskie rzeczy ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Na BGG widziałem i zachwalali mocno jedną która tam jest. Narzędzia też są do tworzenia. W którymś KSie dawali knige całą z know-how. Jakbyś chciał to mam i sie podzielę z chęcią.
Jak dla mnie to na razie w grze bazowej i misjach podstawowych jest taka ilość contentu, że nawet się nie rozglądam za niczym innym :roll:
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: shod »

Sir_Yaro pisze: 23 lip 2021, 23:51
shod pisze: 23 lip 2021, 23:22 a to pewnie ten plik z 92 stronami kart... wygląda to fajnie, tylko trochę mi nie będzie pasowało jak całość w PL będę miał. już chyba łatwiej z żetonami, bo też gdzieś takie widziałem.
Chyba raczej z 92 kartami. 92 strony kart to by było duuużooooo kart.... :)

Przetłumacz mi w arkuszu te karty, to ci wygeneruję polskie wersje.
Tak bez patrzenia, co tam jest, to strzelam, że w tym przypadku to nie byłoby nawet tłumaczenie, tylko po prostu kopiowanie PL tekstu z innych miejsc więc w sumie to prościzna... :)
Myślisz, że pomyliłbym tak "drobną" różnicę czy to strony czy karty? ;)
Niestety są to strony. Fakt, że po 10 kart na stronę i to ilość awersów i rewersów. Jest to jednak prawie 500 kart. Biorąc nasz układ 16 kart na stronę, to wyszło by i tak prawie 30 stron. Teksty w większości chyba do skopiowania, ale roboty i tak sporo...
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1648
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Sir_Yaro »

shod pisze: 24 lip 2021, 11:17 Niestety są to strony. Fakt, że po 10 kart na stronę i to ilość awersów i rewersów. Jest to jednak prawie 500 kart. Biorąc nasz układ 16 kart na stronę, to wyszło by i tak prawie 30 stron. Teksty w większości chyba do skopiowania, ale roboty i tak sporo...
:shock: szok :shock:
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Nie chcę czytaj księgi scenariuszy aby nie popsuć sobie zabawy więc zapytam o ogólne wrażenie tych co grali i przeszli.
Jak oceniacie kampanię (bo rozumiem że scenariusze składają się na większą przygodę) z podstawki pod kątem Hmmm głębi, dojrzałości i może regrywalnosci ? Jest doklejona na siłę do mechaniki (w stylu: idź zabij w punkcie A następnie idź zabij w punkcie B itp.) czy ma głębie i jest mroczna oraz zaskakująca ? Są jakieś rozwidlenia fabularne dzięki którym kolejna gra z innym zespołem też zaskoczy i sprawi frajdę ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Przeszedłem pierwszy Story Journal. Misje mają rozgałęzienia, nawet pewne elementy Legacy, nasze decyzje powodują, że niektóre części misji pozostają niedostępne itd. Niemniej z tego co się orientuję to w dalszych Storu Journalach jest tylko lepiej pod każdym względem. Niemniej nie czułem się zawiedziony, historia mnie zaciekawiła, oceniam ją na 4 lub 4- w skali 1 do 5.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Pierwszy story Journal to kampania z core seta czy jest tam cos jeszcze ?
Yuri a oceniles jakąś kampanię z przygodowek w które grałeś na więcej niż 4/5 ? :)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Phate pisze: 25 lip 2021, 21:36 Pierwszy story Journal to kampania z core seta czy jest tam cos jeszcze ?
Yuri a oceniles jakąś kampanię z przygodowek w które grałeś na więcej niż 4/5 ? :)
ad1. Ja kupiłem 1 i 2 KSa "na raz" więc nie odpowiem, miałem wszystko pomieszane już.
ad2. Nie :) Podejrzewam, że dopiero "Tainted Grail" może to zmieni :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Panowie,
Zakupiłem póki co samą podstawkę (jak siądzie to poszukam pierwszy dodatek).
Pytanie do Was, co najlepiej wprowadzić samemu od początku rozgrywki aby gra dawała jak najwięcej frajdy - jakieś homerules lub może dodatkowe oficjalne zasady o których nie wiem ?
O tym, żeby podrukować Sobie pomocnicze rzeczy z BGG lub plików Sir_Yaro (dzięki za rewelacyjną robotę przy tłumaczeniu !!) to wiem.
Planuje wykorzystać tłumaczenie na zasadzie włożenia wydrukowanych kart w koszulki razem z oryginalnymi angielskimi - ktoś próbował tak to robić ?
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Phate pisze: 26 lip 2021, 14:48 Pytanie do Was, co najlepiej wprowadzić samemu od początku rozgrywki aby gra dawała jak najwięcej frajdy - jakieś homerules lub może dodatkowe oficjalne zasady o których nie wiem ?
Dokupić oba dodatki :D Dodają więcej wszystkiego, wzbogacają rozgrywkę i samą walkę przede wszystkim.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

To akurat prawda :) Same misje poboczne - Rumours - z "Dark Tales" dodają ogromnie dużo.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Tak tylko CS + chociażby Dark Tales to koszt rzędu 500 zł a to strasznie dużo jak na "strzał w ciemno".

Czyli uważacie że samej podstawki nie warto kupować ? Jeśli tak właśnie jest to będzie mi strasznie przykro (bo się na grę napalilem) ale zrezygnuje z zamówienia :(
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Phate pisze: 26 lip 2021, 21:05 Tak tylko CS + chociażby Dark Tales to koszt rzędu 500 zł a to strasznie dużo jak na "strzał w ciemno".

Czyli uważacie że samej podstawki nie warto kupować ? Jeśli tak właśnie jest to będzie mi strasznie przykro (bo się na grę napalilem) ale zrezygnuje z zamówienia :(
No nie do końca o to mi chodziło, ale pytasz co możesz jeszcze dołączyć do gry żeby było lepiej. Rozumiem, że wszystkie fanowskie dodatki drukujesz za darmo, be kosztów materiałów chociażby?

Skoro boisz się, że tytuł ci się nie spodoba, to nie inwestuj czasu ani środków w nic innego, tylko rozegraj po prostu podstawkę. Gra bez wszystkich fanowskich udogodnień jest w pełni grywalna i daje mnóstwo zabawy.
Jak ci się spodoba to wtedy pogadamy. Co więcej, wtedy to już sam będziesz wiedział w którym kierunku chcesz iść dalej i zadasz inne, ciekawsze pytania o których chętnie podyskutuję.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2427
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 527 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jiloo »

Podstawka jest jak najbardziej grywalna. Ja kupiłem gołą podstawkę, bo tylko to znalazłem w sklepie i jest wszystko czego potrzeba, żeby się świetnie bawić.

Ale… jak już odpakowalem Dark Tales, a teraz przyszło do mnie Fall of the Spire to chce wrócić do grania już tylko ze wszystkim co mam (a mam jeszcze małe dodatki).

Phate pisze: 26 lip 2021, 21:05 (…) koszt rzędu 500 zł a to strasznie dużo jak na "strzał w ciemno".
Co na to wspierający gry na KS? :mrgreen:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Z "fanowskich dodatków" to mam póki co zamiar wydrukować jedynie tłumaczenie części elementów, żeby Żonę zachęcić do gry ;)

Tak, póki co mam zamiar poświęcić całość uwagi temu tytułowi. Zobaczę jak to pójdzie i czy chwyci (mam nadzieję, że tak bo uwielbiam takie Klimaty). Następny w kolejności pewnie zakupie DT jeśli gdzieś znajdę.
Wiem, że póki co nie mam za bardzo o czym z Wami dyskutować bo nie znam gry. Mam nadzieję jednak, że to się niedługo zmieni i będę lepszym partnerem do rozmów ;)

Ostatnie pytanie. Czy w podstawce są już side questy w postaci karty plotek (rumours) ? Czy dodaje to dopiero pierwszy duży dodatek ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Phate pisze: 26 lip 2021, 21:51 ...
Ostatnie pytanie. Czy w podstawce są już side questy w postaci karty plotek (rumours) ? Czy dodaje to dopiero pierwszy duży dodatek ?
O ile się orientuję to dodawał je "Dark Tales".
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Phate pisze: 26 lip 2021, 21:51 Z "fanowskich dodatków" to mam póki co zamiar wydrukować jedynie tłumaczenie części elementów, żeby Żonę zachęcić do gry ;)

Tak, póki co mam zamiar poświęcić całość uwagi temu tytułowi. Zobaczę jak to pójdzie i czy chwyci (mam nadzieję, że tak bo uwielbiam takie Klimaty). Następny w kolejności pewnie zakupie DT jeśli gdzieś znajdę.
Wiem, że póki co nie mam za bardzo o czym z Wami dyskutować bo nie znam gry. Mam nadzieję jednak, że to się niedługo zmieni i będę lepszym partnerem do rozmów ;)

Ostatnie pytanie. Czy w podstawce są już side questy w postaci karty plotek (rumours) ? Czy dodaje to dopiero pierwszy duży dodatek ?
Nie sprecyzowałeś wcześniej co konkretnie chcesz osiągnąć fanowskimi dodatkami.
Co do spolszczenia, to wydaje mi się, że karty rozwoju postaci i sama księga przygód by wystarczyły. Dzięki temu żona będzie wiedziała jaki "build" będzie robić postacią, a sama księga scenariuszy to większość czasu gry więc dobrze jest rozumieć co się dzieje.

Natomiast na rozbudowę gry przyjdzie czas, szczególnie że same oficjalne dodatki dają naprawdę sporo. Jak ogarniesz mechaniki i całe flow gry, to można się pobawić w urealnienie rozgrywki. Mam tutaj na myśli dodatek fanowski, który definiuje z jakich wrogów mają szansę wypaść konkretne rzeczy. Czyli np. z wilka nie wypadnie ci złoto, tylko np. skóra albo pazury itd. Wtedy wytwarzanie przedmiotów ma większy sens i jest bardziej RPGowe, ale jednocześnie wzrasta poziom trudności gry, bo trudniej jest znaleźć konkretne przedmioty i stworzyć cokolwiek.
Dalej masz fanowskich bohaterów, przygody, zaklęcia, przedmioty itd. itp. jest tego masa, bo gra żyje na zachodzie. U nas jest mały fandom tej gry, bo jest mocno zależna językowo więc mało kto w nią gra, szczególnie w grupie.

Doceniam pracę nad spolszczeniem gry, ale uważam to za syzyfową pracę, bo materiału jest od groma, a wydrukowanie tego wszystkiego w dobrej jakości wyniesie krocie.
Sam chętnie popracowałbym nad stworzeniem kampanii w uniwersum Wiedźmina, bo uważam, że świat idealnie do tego pasuje, ale szukanie później kogoś do testów i przeniesienia tego na profesjonalny język ang to już inna bajka.
W Polsce zagrałoby w to może z 5 osób, a czas jaki by pochłonęło przygotowanie wszystkiego, łącznie z potworami i postaciami, zjadłoby setki godzin, a za coś trzeba jeść.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: shod »

Spoiler:
Koledze Phae chyba chodziło o fanowskie spolszczenie a nie fanowskie dodatki. I tak jak Strid3rr wspomniał, na start chyba książeczki postaci i dziennik historii może wystarczyć.
Zaś co do prac nad spolszczeniem, to może dzięki niemu gra zyska właśnie większe zainteresowanie.
Masz rację, świat Folklore idealnie nadaje się na kampanię Wiedźmina [tak jak wspominał też o tym Humigraj w swojej recenzji] i chyba wielu amatorów przygodówek i fanów Świata wykreowanego przez Sapkowskiego i rozwiniętego prze CDPR takiej właśnie gry oczekuje. A ja oferuję się do testowania kampanii w uniwersum Wiedźmina :).
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Paczuszka wczoraj dotarła. Zrobiłem Unboxing i jestem bardzo zadowolony z zawartości :D Szczególnie podobają mi się żetony oraz standisy, są z grubej tektury i takie jakby błyszczące/śliskie (bardzo fajnie się prezentują). Plansza rzeczywiście niewielka ale to nawet lepiej bo nie będzie zajmować dużo miejsca na stole.
Czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę na początku ? Np. przeliczyć karty bo często zdarza się, że czegoś brak.

Dziś robię próbną rozgrywkę w pierwszy tutorialowy rozdział.

Czy do Dark Tales była jakaś instrukcja ? Chciałbym zobaczyć jakie są zmiany i co dodali ale nie widzę nigdzie w necie takie czegoś.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

W Dark Tales była leciutko zaktualizowana instrukcja z podstawki. Pewno już taka masz. Była tam też nowa kniga z questami, ale nie pamiętam jej numeru.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2427
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 527 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jiloo »

Phate pisze: 29 lip 2021, 10:32 (...) przeliczyć karty bo często zdarza się, że czegoś brak.
Karty są dokładnie ponumerowane, więc łatwo stwierdzić czy czegoś brak.
Ja zawsze liczę wszystko, zawsze się może zdarzyć jakiś produkcyjny błąd.
Czy do Dark Tales była jakaś instrukcja ? Chciałbym zobaczyć jakie są zmiany i co dodali ale nie widzę nigdzie w necie takie czegoś.
W DT w Story Journalu jest na końcu kilka stron o tym jakie reguły dochodzą.
Masz też pdf na stronie wydawcy FL32 - Additional-rules(8.5x11in).pdf
Ostatnio zmieniony 29 lip 2021, 12:15 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Phate »

Dziękuje Wam za szybkie odpowiedzi. Przeliczę dziś wszystkie karty, zakoszulkuje i jazda na przygodę wieczorem :D
Ubolewam strasznie nad brakiem możliwości włączenia modułu Rumours/Plotek bez pierwszego dodatku :( Strasznie mi się podobają te side questy.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Do mnie dzisiaj w końcu trafił Fall of the Spire, niestety w wersji retailowej, ale może kiedyś się dokupi figurki. Póki co będą jakieś proksy ;) Najważniejsze, że zasady ulepszone w końcu wjadą.

Generalnie uważam też, że stosunek cena/zawartość wersji retailowej jest jednak mocno niekorzystna. Jak na 255zł to nie ma za wiele dobra w pudełku, przynajmniej figurki samych bohaterów mogłyby być.
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Faktycznie "golas" retail wydaje się ubogi w zawartość natomiast księga przygód, możliwości, postaci, potworów... mega! Nie moge się doczekać, kiedy skończę remont w domu, żeby rozłożyć FTA i zacząć grać:)
ODPOWIEDZ