Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 06 sie 2021, 12:00 Za błędy ortograficzne przepraszam ale mam na to papiery :-)
Sorry, w ogóle nie wiem po co na to zwracałem uwagę. Zazwyczaj nie jestem taki d...iem ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: windziarz44 »

Gradanie i piszę tylko za siebie. Jak chłopaki poczują wenę, dopiszą swoje odpowiedzi.

1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?

Różnie bywa i bywało z różnymi wydawnictwami. Super, że ktokolwiek chce z nami współpracować i każdy kontakt od wydawnictwa bardzo cieszy.

2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?

redaktor


3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?

Średnia w okolicach kilka stówek miesięcznie

4. Jak duza jest wasza kolekcja?

Nie liczę, nie prowadzę statystyk na bgg. Ale myślę, że około 500+ bez dodatków.

5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?

Może jakaś myśl przemknęła. Głównie czas, a raczej jego brak. Zdarzały się momenty w życiu, że ciężko było spiąć pracę zawodową, rodzinę i recenzje. Ale na szczęście się udało.

6. Jaki macie plan na swoj kanał?

Żeby co czwartek puścić jakiś fajny odcinek.

7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?

Cenię u ludzi konsekwencje i pracowitość. Kanałów takich jest dużo, ciężko wymienić jeden.


8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?

Jestem autorem kilku gier, np. Witkacy.

9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)

Czasami łezka zakręci się po sprzedaniu czegoś, co później ciężko odkupić (albo cena jest niebotyczna).

10. Jakas wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?

Czytaj instrukcje, zanim zagrasz. Łatwiej poukładasz sobie w głowie, jak grać. Graj dla funu, próbuj różnych podejść do gry. Graj dużo w różne gry. W ten sposób łatwiej przyswaja się kolejne i rozumie zastosowane mechaniki.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BartP »

windziarz44 pisze: 06 sie 2021, 13:06 8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?

Jestem autorem kilku gier, np. Witkacy.
Ty, no ale to nie jest odpowiedź na pytanie :twisted:
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: windziarz44 »

BartP pisze: 06 sie 2021, 14:39
8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?

Jestem autorem kilku gier, np. Witkacy.

Ty, no ale to nie jest odpowiedź na pytanie :twisted:
ok, 50% zrobione, przytoczona gra jest grywalna. Czy dobra? Nie mnie oceniać.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gizmoo »

BartP pisze: 06 sie 2021, 14:39 Ty, no ale to nie jest odpowiedź na pytanie :twisted:
Chociaż zdaję sobie sprawę, że to tylko taka przyjacielska szpila (i nawet sam zaśmiałem się, być może bardziej niż powinienem), to stanę w obronie "Witkacego". Z dwóch powodów. Pierwszy - to nepotyzm. I drugi - też nepotyzm. :lol:

1. Moja kuzynka jest dyrektorką muzeum Witkacego w Słupsku i od niej wiem, że gra u nich się bardzo dobrze sprzedaje. Także popyt jest.

2. Moi rodzice mają Witkacego w kolekcji (patrz punkt 1 :lol: ) i moja Mama bardzo sobie ten tytuł chwali. I za mechanikę i za walory edukacyjno-wizualne.

Po trzecie - ile osób może się pochwalić, że brało udział w wartościowym dla polskiej kultury projekcie? :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ciuniek »

Gradanie. Ciąg dalszy. Jestem drugi, więc mi będzie łatwiej. ;)

1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?
- Patrz odpowiedź Windziarza

2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?
- Rolnik

3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?
- Prowadzę sobie taki arkusz kalkulacyjny, w którym liczę bilans "pieniądze wydane na gry" do "pieniądze z puszczenia gier na bazarku lub Allegro". W momencie startu po jednej z naszych wyprzedaży w zeszłym roku założyłem sobie, że mam na tym "koncie" 1000 zł. Nie musiałem jeszcze korzystać z debetu. ;)

4. Jak duza jest wasza kolekcja?
- Ma zmieścić się w szafie PAX z Ikei. 236 cm wysokości, 150 cm szerokości. Na oko, nie licząc dodatków ani drobnicy poupychanej w szczeliny, jest tam około 100 - 110 tytułów. Ale rotacja jest dosyć duża (patrz poprzedni punkt).

5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?
- Patrz odpowiedź Windziarza

6. Jaki macie plan na swoj kanał?
- Patrz odpowiedź Windziarza

7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?
- Idąc pod włos tego pytania: całkiem imponujące wydaje się dla mnie przeskoczenie z poziomu "gadam o planszówkach bo to moje hobby" na "planszówki to moja (opłacalna) praca, a ja jestem profesjonalistą". Nie żeby to by jakiś mój osobisty cel. Jak skończy się prąd i social media upadną, to produkcja żywności wydaje się być lepszym biznesem. ;)

8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?
- Pominę odpowiedź, bo musiałbym zacząć pisać trywializmy o tym, że krytyk nie zawsze jest twórcą, I nie zawsze jest też niespełnionym twórcą. ;) A tak poza tym, to Witkacy.

9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)
- Cytat z piosenki Edith Piaf

10. Jakas wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?
- Nie da się zagrać we wszystko, a przestrzeń kosztuje. Żadnych sentymentów.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 17:12 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32
1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?
2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?
3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?
4. Jak duza jest wasza kolekcja?
5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?
6. Jaki macie plan na swoj kanał?
7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?
8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?
9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)
10. Jakas wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?
Przede wszystkim ogromne podziękowania za wspomnienie w kilku poprzednich wypowiedziach. Jest mi niezmiernie miło, że znaleźliście moment na napisanie tych kilku sympatycznych słów. To dodatkowy zastrzyk pozytywnej energii, który w tym naszym mini światku jest czasami bardzo potrzebny!

Odnosząc się do pytań:
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?
Z racji profilu Wojennika współpracuję najczęściej z zagranicznymi wydawnictwami. Z polskich bardzo doceniam dotychczasowe kontakty z PHALANX, z Ogry Games oraz z Lucky Duck Games. O tych gorszych doświadczeniach nie mam nic do napisania bo ich po prostu nie miałem.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?
Jestem bankowcem.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?
To są bardzo różne wydatki, od zera do kilkuset złotych. Jakiś czas temu wdrożyłem w tym zakresie ostry reżim.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 4. Jak duza jest wasza kolekcja?
Zbliżam się powoli do 600 sztuk, ale ta liczba uwzględnia także posiadane przeze mnie dodatki do gier.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?
Kilka lat wcześniej pisałem recenzje na Board Times. To było świetne doświadczenie, ale nakład czasu był spory i przywiązywał mnie do komputera. Wolałem inną formę i chciałem też „pójść na swoje” i mieć bezpośredni kontakt z odbiorcami. Przerzuciłem się więc na wideo. Tak powstał Wojennik i od kiedy działa (4,5 roku) ani razu nie naszła mnie myśl o zwinięciu biznesu. Nawet na początku, gdy było pod górkę i gdy subskrybcje dochodziły w ślimaczym tempie. Po prostu wierzyłem i wierzę w to co robię, a przede wszystkim świetnie się przy tym bawię.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 6. Jaki macie plan na swoj kanał?
Nagrywać materiały o tym, o czym mam ochotę nagrywać. Nie trzymać się tylko tego, co będzie generować największy ruch, ale robić to, co sprawia największą frajdę. Zostawić po sobie coś wartościowego i móc z perspektywy czasu spojrzeć na swój kanał jak na specyficzny rodzaj vloga.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?
Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, gdy kanałów/serwisów/podcastów o planszówkach mamy dużo. Można więc skonfrontować różne opinie, szukać najbardziej pasującej formy i stylu.

Podglądam regularnie co słychać u innych recenzentów, tak żeby pozostawać na bieżąco i przy okazji uczyć się od tych najlepszych w branży.

Każdy z nas ma inny styl, inne mocne i słabsze strony.

Gdybym miał podawać konkrety, to na pewno wskazałbym w dwa kierunki.

Gambita, którego cenię za szczerość i za umiejętność budowy wokół swojego kanału prawdziwej społeczności.

Chłopaków z Gradania, których osobiście znam, lubię i z którymi grywam, cenię za niesamowitą wiedzę, za świetne poczucie humoru i umiejetność operowania słowem (bez wsparcia obrazu), prowadzącą do powstania wciągającej i klimatycznej opowieści.

Są też twórcy zagraniczni, ale to chyba temat na inny wątek.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?
Swego czasu dłubałem przy swoich własnych projektach, ale brakowało odwagi do tego, żeby zrobić z nimi coś więcej niż grać w gronie znajomych. Później przyszło recenzowanie gier i należało zadać sobie pytanie o to, na które aktywności będzie czas. Nie można robić wszystkiego.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)
Powinienem był wcześniej wejść na YouTube. Gdy nie było jeszcze aż tak dużej liczby kanałów i prościej byłoby zbudować dużą społeczność.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 10. Jakas wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?
Grajcie w to, w co macie ochotę grać. I jeżeli jakaś gra Wam się podoba, to nie wstydźcie się o tym mówić, nawet jeżeli „internety” wieszają na grze psy i koty. Liczy się to, czy coś sprawia Wam frajdę lub porusza jakąś wrażliwą strunę.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Yavi »

BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 Pytania mam do youtuberow oraz piszących recenzje.
Planszówki we dwoje :)
1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?
Najciężej o kontakt i współpracę było z Phalanxem (jeśli mnie pamięć nie myli, to dostaliśmy jakąś jedną, małą grę) i z Cube. W obu przypadkach po wymianie kilku maili/wiadomości daliśmy sobie spokój, bo wyglądało to mniej więcej tak:
- Hej, czy jesteście zainteresowani współpracą z Planszówkami we dwoje?
- Dzięki za wiadomość, o jakie tytuły chodzi?
- Pytam ogólnie, długofalowo, z zapowiedzi/ostatnich premier np. XXX.
<cisza>

Z tych, z którymi współpracujemy obecnie trudno mówić o "najgorzej", skoro nadal współpracujemy. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że kontakt z Portalem najczęściej miewa swoje wzloty i upadki ;) Ogólnie jeśli wydawnictwo odpowiada na maile, to nie narzekam - jeśli nie dostaniemy jakiegoś tytułu do recenzji, to przecież nie ma się o co obrażać, ale fajnie dostać e-maila z odmową zamiast ciszy.
2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?
Urzędnicy, ale tacy pomocni i sympatyczni! ;)
3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?
Tutaj trochę magia, bo nic nie kupujemy, ale w rozpisce wydatkowej w dziale "gry i książki", w który wchodzą gry planszowe, RPG, książki i gry PC (w przypadku tych ostatnich to raczej abonament ~40 zł) za 2020 wyszło mi średnio 540, w tym roku 660. Dużą część zjadają jednak gry RPG.
4. Jak duza jest wasza kolekcja?
Staramy się utrzymywać ją poniżej 100 tytułów (bez dodatków), na tyle też pozwalają regały, jak gry wyłażą na stolik i inne szafki, to znak, że trzeba zrobić wyprzedaż.
5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?
Tak. Czasami brakuje sił, zapału, czuję, że granie na potrzeby recenzji sprawia, że nie mamy w ogóle czasu wracać do starszych tytułów, miewaliśmy więc kryzysy. Stąd też zmniejszenie liczby recenzji, żeby móc dzielić czas na przyjemności i przyjemnościowe obowiązki ;)
6. Jaki macie plan na swoj kanał?
Piszemy hobbystycznie, bez kilkuletniego biznesplanu. Co jakiś czas staramy się coś zmienić, przenieśliśmy stronę na własną domenę i hosting (z Bloggera)...
7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?
Nakładem poświęcanej pracy na pewno ekipa Planszowych newsów.
Czytelniczo rzadko zaglądam na polskie media planszówkowe, ale najchętniej czytam teksty Bartosza Borkowskiego ze ZnadPlanszy.
8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?
Miałem kiedyś ambicje, które siadły na etapie koncepcji/pierwszego prototypu. Czyli raczej nie.
9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)
Czasem jakiegoś zakupu, ale raczej krótkoterminowo, na zasadzie "jednak nie spełnia oczekiwań, na sprzedaż". Z perspektywy czasu żałuję sprzedaży kilku gier (Santorini i Wojnę o Pierścień finalnie odkupiliśmy), ale wiem, że i tak pewnie grzałyby półkę.
10. Jakas wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?
Wszystkie gry są dla ludzi, jeśli ktoś zna tylko Monopoly i chińczyka, to pokażcie im w sympatyczny sposób lepsze alternatywy, nie wyśmiewajcie tego, w co grają!
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: crazygandalf »

Hej, Gandalf z tej strony z Koszalińskiego Klubu Gier Planszowych. Od roku publikujemy na youtube i FB nasze recenzje, głównie zagranicznych gier euro i zapowiedzi gier, które zostaną wydane w Polsce. Nisza w niszy. :D Odpowiedzi na pytania z perspektywy początkującego jutubera.

1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?
Nie współpracujemy z żadnymi wydawnictwami. Trochę to wynika ze specyfiki kanału (zagraniczne tytuły) jak również tego, że nie mamy jakichś specjalnie dużych zasięgów, żeby był sens się odzywać po gry, które w Polsce będą wydane.

2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?
Analityk finansowy/doradca biznesowy.

3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?
Za dużo. :D Kilkaset złotych.

4. Jak duza jest wasza kolekcja?
Ok. 600 tytułów. BGG mówi, że 712 pozycji, ale część to dodatki.

5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?
Za wcześnie aby o tym myśleć. :D

6. Jaki macie plan na swoj kanał?
Na razie aby regularnie raz w tygodniu publikować film.

7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?
WhatchItPlayed, GamingRules - Rodney i Paul świetnie tłumaczą zasady.

8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?
Stworzyłem całkiem sporą liczbę prototypów biorąc udział w Laboratoriach Gier jak i poza tą inicjatywą. W trakcie wydawania jest Call of Madness ufundowany na KS i Bedeville Carnival. Prace nad kolejnymi grami trwają.

9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)
Żałuję, że nie mam więcej czasu ogrywać tytuły które mam.

10. Jakaś wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?
Zagrajcie w grę kilka razy zanim zaczniecie narzekać na brak balansu. :D

Link:
https://www.youtube.com/channel/UCPWQgQ ... iQT25jrjwA
Ostatnio zmieniony 13 sie 2021, 19:36 przez crazygandalf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

Teraz ktoś to powinien ładnie zredagować i opublikować na ZnadPlanszy jako "Spowiedź recenzentów" :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
wildatheart
Posty: 76
Rejestracja: 03 lut 2021, 14:07
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: wildatheart »

RUNner pisze: 05 lip 2021, 10:41
wildatheart pisze: 03 lip 2021, 21:20 Ale znam też naprawdę niezwykle utalentowanych ludzi w tym kraju, którzy nigdy przez to nastawienie społeczeństwa nie rozwiną skrzydeł tak, jak by mogli to zrobić gdyby żyli w bardziej dojrzałym społeczeństwie :cry:
Widać też byli za słabi lub zbyt mało zdeterminowani żeby osiągnąć sukces. Sam talent to za mało. Trzeba się jeszcze umieć sprzedać ;)
Być może. A jednak, czy zastanawiałeś się czemu jest tak wiele światowych gwiazd muzyki z Wielkiej Brytanii, a nie z Polski? Można powiedzieć, że język, ale jednak Francuzi śpiewający po francusku też sobie dobrze radzą, a eurowizję wygrywają śpiewający po włosku Włosi. Kiedy ostatnio polska kultura (szczególnie muzyczna) zrobiła na świecie szum? Może to jednak nie był przypadek, że Chopinowi się udało, gdy wyjechał z tego pięknego kraju :lol: Pewnie we Francji też słyszał równie często, że wziąłby się za prawdziwą pracę :lol: Może po prostu Polacy są naturalnie niekreatywni i niewrażliwi artystycznie? A może po prostu "kibicujemy" ludziom rozliczając ich z tego czego nie potrafią, a nie zagrzewając i pomagając się poprawić? Ale w sumie jak się rozglądasz to pewnie nie ma powodów "nas" o takie coś podejrzewać, więc raczej to pierwsze :roll: :lol:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mr_Fisq »

wildatheart pisze: 09 sie 2021, 13:57 Może to jednak nie był przypadek, że Chopinowi się udało, gdy wyjechał z tego pięknego kraju :lol: Pewnie we Francji też słyszał równie często, że wziąłby się za prawdziwą pracę :lol: Może po prostu Polacy są naturalnie niekreatywni i niewrażliwi artystycznie? A może po prostu "kibicujemy" ludziom rozliczając ich z tego czego nie potrafią, a nie zagrzewając i pomagając się poprawić? Ale w sumie jak się rozglądasz to pewnie nie ma powodów "nas" o takie coś podejrzewać, więc raczej to pierwsze :roll: :lol:
Zabory, rusyfikacja, etc. rings a bell? :roll:

Moim zdaniem to bardzo słaby przykład. Co zaś się tyczy obecnej sytuacji w Polsce, to IMHO dalej zbieramy żniwo wymordowania inteligencji podczas WWII i selekcji negatywnej przez okres trwania PRL.
pan_satyros pisze: 08 sie 2021, 13:31 Teraz ktoś to powinien ładnie zredagować i opublikować na ZnadPlanszy jako "Spowiedź recenzentów" :mrgreen: :lol:
Ja jestem bardzo zaskoczony otwartością odpowiedzi :)
Pozdrawiam kolegów (i koleżanki) po fachu (z branży IT).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
wildatheart
Posty: 76
Rejestracja: 03 lut 2021, 14:07
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: wildatheart »

Mr_Fisq pisze: 09 sie 2021, 14:05
wildatheart pisze: 09 sie 2021, 13:57 Może to jednak nie był przypadek, że Chopinowi się udało, gdy wyjechał z tego pięknego kraju :lol: Pewnie we Francji też słyszał równie często, że wziąłby się za prawdziwą pracę :lol: Może po prostu Polacy są naturalnie niekreatywni i niewrażliwi artystycznie? A może po prostu "kibicujemy" ludziom rozliczając ich z tego czego nie potrafią, a nie zagrzewając i pomagając się poprawić? Ale w sumie jak się rozglądasz to pewnie nie ma powodów "nas" o takie coś podejrzewać, więc raczej to pierwsze :roll: :lol:
Zabory, rusyfikacja, etc. rings a bell? :roll:

Moim zdaniem to bardzo słaby przykład. Co zaś się tyczy obecnej sytuacji w Polsce, to IMHO dalej zbieramy żniwo wymordowania inteligencji podczas WWII i selekcji negatywnej przez okres trwania PRL.
Tak, ale jednocześnie to właściwie jedyny muzyk w historii, który identyfikował się jako Polak, a który uzyskał jakąś naprawdę realną popularność międzynarodową. I tak się przypadkiem składa, że akurat nie tworzył będąc otoczonym przez Polaków. W innych kategoriach sztuki też raczej jedyni Polacy, którzy cokolwiek na świecie osiągali tworzyli za granicami kraju. Powody, które podałeś nie wykluczają tego co napisałam i podtrzymuję zdanie, że jest to zauważalnym trendem i może mieć wpływ. Są też pewnie inne powody, polityczne czy ekonomiczne, ale przynajmniej te drugie też raczej wynikają z tej pogardy niż są jej powodem - o czym zresztą tu rozmawialiśmy. Chyba, że chcesz mi powiedzieć, że Polacy przeważnie nie cenią (pieniężnie) tworzenia sztuki właśnie dlatego, że tworzący ją ludzie żyją w biedzie :lol:
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Mr_Fisq pisze: 09 sie 2021, 14:05 Ja jestem bardzo zaskoczony otwartością odpowiedzi :)
Dokladnie :D Spodziewalem sie, ze padnie "wez Bollo wyluzuj i schowaj ten kwestionariusz".
Chyba content creatorzy bardzo lubia pisac, o grach i o sobie :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mat_eyo »

Ze swoją częstotliwością publikowania na pewno nie należę do najpopularniejszych recenzentów, ale ktoś tam zawsze czyta i ogląda, więc też się wypowiem. A co!
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 1. Z jakimi polskimi wydawnictwami pracuje sie wam najciezej?
Nie współpracuję z nikim. Już od dawna znakomitą większość gier do recenzji kupuję sobie sam. Jeśli już recenzuję gry od wydawnictw, to na egzemplarzach z patronatu, jaki mamy nad danym tytułem jako ZnadPlanszy. Nie pamiętam już, kiedy ostatnio osobiście zwróciłem się do jakiegoś wydawnictwa z prośbą o egzemplarz recenzencki. Wcześniej, kiedy się zdarzało, to nie miałem z nikim problemów, poza kilkoma incydentami z wydawnictwem, którego nienawidzi Geralt z Rivii. Jednak słyszałem od znajomych recenzentów, że zmieniła się tam osoba odpowiedzialna za kontakt i jest już dużo lepiej.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 2. Jaki wykonujecie aktualnie zawod?
Programista.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 3. Ile srednio w miesiacu wydajecie na gry?
Kilka stówek, choć staram się nie wchodzić w kwoty czterocyfrowe. Wyjątkiem jest ten magiczny czas, kiedy po zrobionej wyprzedaży planszówek wpada dodatkowa kasa :)
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 4. Jak duza jest wasza kolekcja?
BGG pokazuje 303 pozycje, z czego 144 to gry, reszta dodatki i promki. Przy czym u mnie panuje spora rotacja, bo kolejnych 338 pozycji mam oznaczonych, jako posiadana w przeszłości.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 5. Czy mysleliscie zeby zrezygnowac z youtubowania/pisania i dlaczego?
Tak, było kilka kryzysów. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, jak czasłochłonne jest napisanie rzetelnego i niekaleczącego języka polskiego tekstu, a do pisania takich aspiruję. Zdarzają się okresy, w których nie mam czasu albo siły, żeby przysiąść nad klawiaturą. Mam też świadomość, że moje teksty są bardzo niedzisiejsze. Ludzie preferują liźnięcie tematu, najlepiej kupa zdjęć, dwa akapity tekstu i ocena. U mnie to nie przejdzie, ja piszę tak, jak sam lubię czytać - długo, wyczerpująco. Dlatego jestem przygotowany, że nie mam szerokiego grona odbiorców, ale mimo wszystko, czasem brak uznania sprawia przykrość. Jednak wystarczy mi jeden miły komentarz, jedna wiadomość, w której ktoś napisze, że podobał mu się tekst, żeby wróciła motywacja.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 6. Jaki macie plan na swoj kanał?
Absolutnie żadnego. Blog na ZnadPlanszy założyłem, bo chciałem dzielić się moimi przemyśleniami o grach. Ćwierć tony planszówek z Kubą Polkowskim zaczęliśmy, bo lubimy dyskutować luźno o grach, więc możemy to robić też na wizji. Plan jest prosty - działać dalej, dopóki będzie mi się chciało.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 7. Czy ktos z YT/czy innego kanału/blogu planszowkowego wam imponuje i dlaczego?
Szanuję Gradanie (głównie) za niesamowitą systematyczność, luz i wiedzę. Adama i Iwonę z Pełnej Pary za zaangażowanie i naturalność, oraz Gambita za rzetelność.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 8. Czy potrafilibyscie stworzyc po ograniu tylu gier jakis swoj dobry i grywalny tytuł?
Lubię wierzyć w to, że bym umiał, ale rozum podpowiada, że na pewno bym nie dał rady ;)
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 9. Czy zalujecie czegos zwiazanego z planszowkami? (Czas.sprzedana gra.wydane pieniadze. Itd.)
Czasem żałuję, że planszówki poznałem na krótko przed tym, jak wyprowadziłem się z Warszawy. Obecnie nie mam stałej ekipy do grania, poza żoną, więc gram najczęściej ze znajomymi z większych miast, do których dojeżdżam na spotkania.
BOLLO pisze: 06 sie 2021, 07:32 10. Jakas wasza mysl lub porada w temacie planszowkowym?
Żadna recenzja nie zastąpi osobistego kontaktu z grą. Kupuj, sprawdzaj i sprzedawaj dalej, jeśli nie podejdzie.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2021, 15:09 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

psia.kostka pisze: 09 sie 2021, 14:19
Dokladnie :D Spodziewalem sie, ze padnie "wez Bollo wyluzuj i schowaj ten kwestionariusz".
Chyba content creatorzy bardzo lubia pisac, o grach i o sobie :P
Bo nie jesteśmy żadnymi content creatorami/influencerami czy narcyzami. Tu nie ma żadnych tajemnic, sekretów czy tajnych uścisków. Jesteśmy ludźmi lubiącymi grać i gadać o grach planszowych (tak jak inni na tym forum). I w olbrzymiej większości robimy to za calkowitą darmoszkę, z czystej pasji.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Arcziwald »

Czy cos zaczęło się dziać z powrotem Grania w Chmurach na yt? Widzę że kanał wrócił na moją listę subskrypcji ale ma jakieś dziwne opisy filmów.
Obrazek
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: gregoff »

Tak to wyglądało w chwili przejęcia kanału. Może został odblokowany i Piotrek teraz musi ręcznie zmienić nazwy?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

Piotrek odzyskał kanał ale czeka teraz na przywrócenie nazwy kanału, tytułów filmów itd
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

wildatheart pisze: 09 sie 2021, 13:57
Kiedy ostatnio polska kultura (szczególnie muzyczna) zrobiła na świecie szum? Może to jednak nie był przypadek, że Chopinowi się udało, gdy wyjechał z tego pięknego kraju :lol: Może po prostu Polacy są naturalnie niekreatywni i niewrażliwi artystycznie?
Penderecki, Tokarczuk, J. A. P. Kaczmarek, Paweł Pawlikowski, Szymborska, Leszek Możdżer, Polański, połowa polskich zespołów metalowych...
Lecę z głowy, pewnie jest tego więcej :)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Bruno »

VivoBrezo pisze: 10 sie 2021, 11:24
wildatheart pisze: 09 sie 2021, 13:57
Kiedy ostatnio polska kultura (szczególnie muzyczna) zrobiła na świecie szum? Może to jednak nie był przypadek, że Chopinowi się udało, gdy wyjechał z tego pięknego kraju :lol: Może po prostu Polacy są naturalnie niekreatywni i niewrażliwi artystycznie?
Penderecki, Tokarczuk, J. A. P. Kaczmarek, Paweł Pawlikowski, Szymborska, Leszek Możdżer, Polański, połowa polskich zespołów metalowych...
Lecę z głowy, pewnie jest tego więcej :)
Wszystko to tak, tylko Polański wyjechał :wink:

... a Nergal nie wyjedzie tylko dlatego, że nigdzie nie zarobi takiej sławy na prostackim antykatolicyzmie jak w Ojczyźnie :mrgreen:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Bruno pisze: 10 sie 2021, 13:47

Wszystko to tak, tylko Polański wyjechał :wink:

... a Nergal nie wyjedzie tylko dlatego, że nigdzie nie zarobi takiej sławy na prostackim antykatolicyzmie jak w Ojczyźnie :mrgreen:
Polański wyjechał, ale kręcąc jeszcze w Polsce, zbierał międzynarodowe uznanie. Chyba ,,Nóż w wodzie" dał mu rozpoznawalność, ale mogę się mylić, nie jestem historykiem filmowym :D.

Co do Nergala, to nie mam kompetencji wypowiadać się na temat tego gatunku muzyki :).

Dobra, koniec offtopu :D.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 17:11 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

Ok - content creator to dość fajne określenie, bo to dokładnie robimy - tworzymy filmy, recenzje czyli content. Ale wiesz o co mi chodziło ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ