Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mayh
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2021, 14:03
Has thanked: 19 times

Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: Mayh »

Szukam nowej planszówki do wspólnej gry z ośmioletnim synem (+ewentualnie z rozszerzeniem do 3-4 osób). Nie chciałbym czegoś zbyt prostego i zbyt dziecinnej tematyki ale nie może być też za dużo tekstu na kartach. Zależy mi aby to nie było karcianka ponieważ posiadamy już Hero Realms z dodatkami więc dla odmiany chciałbym coś z planszą (cena do 200zł). Jestem otwarty co do mechaniki (negatywna interakcja mile widziana), tematyka także dowolna, ważne aby była mocno regrywalna i na ok. 45minut.

Posiadam:
- Hero Realms (świeży zakup) - Rewelacja - mało tekstu, ciekawa tematyka (syn ciagle przegląda karty i komentuje ilustracje) i deckbuilding. Duży plus że rozgrywasz wszystkie karty i czasami mogę pomóc młodemu dobrać coś lepszego ale nie muszę go prowadzić cały czas przez grę. Mamy dodatki i bohaterów więc trochę czasu minie zanim nam się znudzi.
- Dolina Królików - Średnio podeszła, troszkę zbyt długa (ale to może dlatego że zbytnio syn analizuje co zrobić i nie czuje punktacji na końcu rozgrywki), brakuje nam także negatywnej interakcji.
- Magiczny Labirynt - Super, graliśmy regularnie, chciałbym natomiast coś mniej abstrakcyjnego (dlatego odpada "Azul").
- Sabotażyści - lubimy pograć ale jest problem z ilością graczy.

Zastanawiam się nad:
- Brzdęk w kosmosie - deckbuilding oraz bardzo dobre opinie ale nie wiem czy zmieścimy się w ok 45 minutach (na 2 osoby) i podobno lepiej grać w 3 lub 4, czy nie będzie za trudna dla 8-latka?
- Zaginiona wyspa arnak - Ciekawa tematyka (nie mamy nic przygodowego), nie wiem czy nie będzie zbyt skomplikowana.
- Wyprawa do El Dorado - Wydaje się zbyt prosta i zbyt losowa.
- Osadnicy: Narodziny Imperium - Dobre opinie, ale chyba zbyt skomplikowana i może nie podejść.
- Na skrzydłach - ładnie wygląda i jest często polecana.
- Karak - wygląda ciekawie ale podobno zbyt prosty i szybko się nudzi.
- Andor Junior.
IziRaider
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2020, 12:22
Has thanked: 1 time

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: IziRaider »

A myślałeś o Kartografach? Ja gram z trójką dzieci (6, 8 i 8 lat) i zabawa świetna. Jedna rozgrywka to ok. 30 minut, jest troszkę negatywnej interakcji - u nas się sprawdziła.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: arturmarek »

Mayh pisze: 04 sie 2021, 20:32 Szukam nowej planszówki do wspólnej gry z ośmioletnim synem (+ewentualnie z rozszerzeniem do 3-4 osób). Nie chciałbym czegoś zbyt prostego i zbyt dziecinnej tematyki ale nie może być też za dużo tekstu na kartach. Zależy mi aby to nie było karcianka ponieważ posiadamy już Hero Realms z dodatkami więc dla odmiany chciałbym coś z planszą (cena do 200zł). Jestem otwarty co do mechaniki (negatywna interakcja mile widziana), tematyka także dowolna, ważne aby była mocno regrywalna i na ok. 45minut.

Posiadam:
- Hero Realms (świeży zakup) - Rewelacja - mało tekstu, ciekawa tematyka (syn ciagle przegląda karty i komentuje ilustracje) i deckbuilding. Duży plus że rozgrywasz wszystkie karty i czasami mogę pomóc młodemu dobrać coś lepszego ale nie muszę go prowadzić cały czas przez grę. Mamy dodatki i bohaterów więc trochę czasu minie zanim nam się znudzi.
- Dolina Królików - Średnio podeszła, troszkę zbyt długa (ale to może dlatego że zbytnio syn analizuje co zrobić i nie czuje punktacji na końcu rozgrywki), brakuje nam także negatywnej interakcji.
- Magiczny Labirynt - Super, graliśmy regularnie, chciałbym natomiast coś mniej abstrakcyjnego (dlatego odpada "Azul").
- Sabotażyści - lubimy pograć ale jest problem z ilością graczy.

Zastanawiam się nad:
- Brzdęk w kosmosie - deckbuilding oraz bardzo dobre opinie ale nie wiem czy zmieścimy się w ok 45 minutach (na 2 osoby) i podobno lepiej grać w 3 lub 4, czy nie będzie za trudna dla 8-latka?
- Zaginiona wyspa arnak - Ciekawa tematyka (nie mamy nic przygodowego), nie wiem czy nie będzie zbyt skomplikowana.
- Wyprawa do El Dorado - Wydaje się zbyt prosta i zbyt losowa.
- Osadnicy: Narodziny Imperium - Dobre opinie, ale chyba zbyt skomplikowana i może nie podejść.
- Na skrzydłach - ładnie wygląda i jest często polecana.
- Karak - wygląda ciekawie ale podobno zbyt prosty i szybko się nudzi.
- Andor Junior.
Ja sporo gram z 7-letnim synem i bardzo dobrze sprawdzaja się kooperacje, ale widzę, że szukasz czegoś rywalizacyjnego.

U nas bardzo dobrze sprawdzają się abstrakty: Patchwork, Azul, Onitama.
Najwięcej gramy chyba w Władca Pierścieni: Konfrontacja
Zinnych gier to: Carcassonne, Wsiąść do Pociągu (ostatnio gramy w wersję mini: Nowy Jork, na dwie osoby świetne są Kraje Północy, ale to na pewno >45min)
U nas też od czasu do czasu świetnie sprawdzają się gry zręcznościowe, ja mam akurat Zwierzak na Zwierzaku i Rhino Hero, ale np. Palec Boży wygląda również znakomicie.
Nieźle sprawdzały się też Jaipur, Szarlatani z Pasikurowic
Polecam też kupić coś w tematyce, którą dziecko się interesuje, nawet jeśli gra nie jest mechanicznie arcydziełem to powinna się spodobać. U nas tak z Podróżą do Wnętrza Ziemi, to jest ulubiona gra syna i mechnaniki mają drugorzędne znaczenie.

Stanowczo nie polecam Na Skrzydłach (mimo, że to jedna z moich ulubionyhch gier), moim zdaniem zbyt dużo tekstu na kartach, aby 8-latek czerpał z tego przyjemność. Dodatkowo tych kart przewija się w grze sporo, wieć jest dużo czytania. W Osadników dawno nie grałem, ale kojarzy mi się, że również tekstu na kartach jest trochę i te karty trzyma się zakryte, więc dziecko musi na bieżąco czytać. W przypadku mojego syna to jest problem. Oczywiście ptrafi to przeczytać, ale psuje mu zabawę.
Mayh
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2021, 14:03
Has thanked: 19 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: Mayh »

arturmarek pisze: 05 sie 2021, 12:29
Ja sporo gram z 7-letnim synem i bardzo dobrze sprawdzaja się kooperacje, ale widzę, że szukasz czegoś rywalizacyjnego.

U nas bardzo dobrze sprawdzają się abstrakty: Patchwork, Azul, Onitama.
Najwięcej gramy chyba w Władca Pierścieni: Konfrontacja
Zinnych gier to: Carcassonne, Wsiąść do Pociągu (ostatnio gramy w wersję mini: Nowy Jork, na dwie osoby świetne są Kraje Północy, ale to na pewno >45min)
U nas też od czasu do czasu świetnie sprawdzają się gry zręcznościowe, ja mam akurat Zwierzak na Zwierzaku i Rhino Hero, ale np. Palec Boży wygląda również znakomicie.
Nieźle sprawdzały się też Jaipur, Szarlatani z Pasikurowic
Polecam też kupić coś w tematyce, którą dziecko się interesuje, nawet jeśli gra nie jest mechanicznie arcydziełem to powinna się spodobać. U nas tak z Podróżą do Wnętrza Ziemi, to jest ulubiona gra syna i mechnaniki mają drugorzędne znaczenie.

Stanowczo nie polecam Na Skrzydłach (mimo, że to jedna z moich ulubionyhch gier), moim zdaniem zbyt dużo tekstu na kartach, aby 8-latek czerpał z tego przyjemność. Dodatkowo tych kart przewija się w grze sporo, wieć jest dużo czytania. W Osadników dawno nie grałem, ale kojarzy mi się, że również tekstu na kartach jest trochę i te karty trzyma się zakryte, więc dziecko musi na bieżąco czytać. W przypadku mojego syna to jest problem. Oczywiście ptrafi to przeczytać, ale psuje mu zabawę.
Do kooperacji mam dodatek do Hero Realms więc na razie starczy. Z abstrakcyjnych Azul prędzej czy później i tak pewnie do listy zakupowej trafi.
IziRaider pisze: 05 sie 2021, 11:10 A myślałeś o Kartografach? Ja gram z trójką dzieci (6, 8 i 8 lat) i zabawa świetna. Jedna rozgrywka to ok. 30 minut, jest troszkę negatywnej interakcji - u nas się sprawdziła.
Obadam, nie jest droga więc może wskoczyć do koszyka przy zakupie.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: Gribbler »

Nie skreślałbym tak od razu El Dorado. To naprawdę fajna gra. I spełnia Twoje wymagania.
Mayh
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2021, 14:03
Has thanked: 19 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: Mayh »

Gribbler pisze: 08 sie 2021, 00:48 Nie skreślałbym tak od razu El Dorado. To naprawdę fajna gra. I spełnia Twoje wymagania.
Masz racje, dodałem na listę, oprócz tego najciekawiej chyba wygląda Władca Pierścieni: Konfrontacja. Na tę chwilę zamówiłem Brzdęka ponieważ syn chce coś w kosmosie i mu się karty podobały.
alexandrov
Posty: 10
Rejestracja: 10 sty 2017, 09:15
Been thanked: 2 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: alexandrov »

Ja gram z 8 latką z w Brzdęka w Kosmosie polecam w 1000% uwielbia w to grać i nie raz wygrała :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: rastula »

u mnie ostatnio dobrze weszło Unmatched Battle of Legends ( sorry jeśli już się przewinęło)
Mayh
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2021, 14:03
Has thanked: 19 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: Mayh »

rastula pisze: 11 sie 2021, 12:48 u mnie ostatnio dobrze weszło Unmatched Battle of Legends ( sorry jeśli już się przewinęło)
wygląda ciekawie, a możesz to porównać do np. Drako? Synowi się trolle podobają :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: Grzdyll »

Mam dzieci w podobnym wieku (dziewczynki) i gramy w wiele różnych rzeczy ale aktualnie najlepsze nasze nie-karcianki na półce to chyba (kolejność ma znaczenie):
Zombie Kidz Evolution - koniecznie sprawdź nawet jeśli nie szukasz kooperacji. To świetna pozycja w którą dzieci grają z wypiekami na twarzy.
Ciężarówką przez galaktykę - emocjonujące, jest nawet temat który można troszkę poczuć, na pewno warto mieć.
Via Nebula - bardzo miła i ładna pozycja z niemałą interakcją, której od razu nie widać.
Everdell - fakt, tekstu jest na początek trochę i trzeba poznać właściwości kart żeby grać świadomie ale jednak słitaśne zwierzątka robią robotę.
Tajemnica Whitehall - temat jest tu ciężkawy ale sama gra w przechytrzenie drugiej osoby jest świetna.
Space Alert - bywa mocno stresujący i sensownie trzeba grać w 4 osoby ale w swojej kategorii to rewelacyjna gra.

Poza wymienionymi grywamy stosunkowo często w Alchemików, Pupile Podziemi, Spirit Island oraz Magię i Myszy ale to już poważniejsze pozycje i trzeba mieć"na nie dzień" oraz więcej czasu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: rastula »

Mayh pisze: 16 sie 2021, 09:54
rastula pisze: 11 sie 2021, 12:48 u mnie ostatnio dobrze weszło Unmatched Battle of Legends ( sorry jeśli już się przewinęło)
wygląda ciekawie, a możesz to porównać do np. Drako? Synowi się trolle podobają :)
karty są bardziej zroznicowane i mają wiecej tekstu

poza tym dochodzi system stref (kolorowch pól, ktore pozwalają na zdalny atak i zdolności specjalne postaci).

U. na pewno jest o poziom wyżej złożoności ale gry spokojnie mozna mieć obie w kolekcji.
potwordoszafy
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2019, 22:00
Been thanked: 2 times

Re: Nowa planszówka do wspólnej gry z 8-latkiem (do 45minut, 2-4 graczy)

Post autor: potwordoszafy »

U mnie ze stołu aktualnie nie schodzi Epoka Kamienia. Wersja dla dorosłych :-) 8latek ostatnio ograł nas zdobywając ponad 200 pkt. Piękna wizualnie i bardzo regrywalna.

Karak też mamy. Rzeczywiście prosty, ale dostarcza sporo emocji.
ODPOWIEDZ