Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

dawidiq150 pisze: 22 lip 2021, 18:08 Tak sobie jeszcze pomyślałem; czy odblokowane postacie są potężniejsze czy jedyne INNE?
To raczej temat spojlerowy
Spoiler:
kkowalik123
Posty: 9
Rejestracja: 18 lis 2020, 19:56
Has thanked: 2 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: kkowalik123 »

aeiou871 pisze: 22 lip 2021, 17:51
dawidiq150 pisze: 22 lip 2021, 17:31 To trzeba od razu kasować kultystów bo napłodzą szkielety i będzie masakra. Czy tak?
Tak, najlepiej kasować. Można też ogłuszać lub otaczać: jeśli ma nastąpić przywołanie, a obok przywoływacza nie ma pustego heksa, to przywołanie się nie udaje - i uwaga! puste pole to takie, na którym nie ma żadnych figurek ani żetonów, także żetonów monet czy trudnego terenu ("wody"), wyjątkiem są korytarze, otwarte drzwi i płytki naciskowe (na których trzeba stanąć w niektórych scenariuszach). Zablokowanie pól wokół przywoływaczy to też strategia (sprawdza się także przy szlamach).
Skoro przywołańce poruszają się tuż przed postacią, która je przywołała, to co w przypadku, kiedy zabijemy wszystkich kultystów? Dla przywołańców nie ciągniemy kart zdolności, bo zawsze mają Ruch +0, Atak +0.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

kkowalik123 pisze: 23 lip 2021, 10:31
aeiou871 pisze: 22 lip 2021, 17:51
dawidiq150 pisze: 22 lip 2021, 17:31 To trzeba od razu kasować kultystów bo napłodzą szkielety i będzie masakra. Czy tak?
Tak, najlepiej kasować. Można też ogłuszać lub otaczać: jeśli ma nastąpić przywołanie, a obok przywoływacza nie ma pustego heksa, to przywołanie się nie udaje - i uwaga! puste pole to takie, na którym nie ma żadnych figurek ani żetonów, także żetonów monet czy trudnego terenu ("wody"), wyjątkiem są korytarze, otwarte drzwi i płytki naciskowe (na których trzeba stanąć w niektórych scenariuszach). Zablokowanie pól wokół przywoływaczy to też strategia (sprawdza się także przy szlamach).
Skoro przywołańce poruszają się tuż przed postacią, która je przywołała, to co w przypadku, kiedy zabijemy wszystkich kultystów? Dla przywołańców nie ciągniemy kart zdolności, bo zawsze mają Ruch +0, Atak +0.
Ta zasada dotyczy tylko przywołańców postaci graczy. Kultyści przywołują Szkielety, które wykonują akcje z kart dla normalnych Szkieletów z inicjatywą wskazaną przez te karty, nie mają domyślnej akcji Ruch+0, Atak+0.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Grałem całą noc! Taka pojawiła mi się jedna myśl; Gra jedną osobą z zasadą podaną w instrukcji by podnieść o jeden poziom potworów jest dużo trudniejsza. To, że są rzeczy ułatwiające rozgrywkę jedną osobą jest niewspółmierne do powiększania o jeden poziom. Ale spoko. Gra jest extra!

Zebrałem kasę i ulepszyłem jedną kartę "zranieniem" a teraz mam scenariusz z nagrodą 100 monet które jednak trzeba od razu wydać na wzmocnienie. Extra to jest.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Mam pytanko;
Po kolejnym scenariuszu mam przejść w stan spoczynku i odblokować nową postać (obczaiłem to i jest pewne na 100%) Powiedz mi w takim razie co mam po kolei zrobić. Gdy mam poziom dobrobytu "2" Chcę więc awansować na nową postać na właśnie taki poziom (emeryt ma 3 poziom). Z tego co zrozumiałem w instrukcji dostaje 45 złota. 15x(P+1), następnie mam jeden profit i jednocześnie drugi za to, że mam właśnie drugi poziom bo zawsze postać przy awansie dostaje jeden profit. Co jeszcze mam zrobić?

Tak przy okazji po tym scenariuszu dostaje 100 złota, czy ono przepada?

Zadawałem już dużo pytań ale gra jest skomplikowana :)
kkowalik123
Posty: 9
Rejestracja: 18 lis 2020, 19:56
Has thanked: 2 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: kkowalik123 »

Pytanie na przykładzie drugiego scenariusza.
Spoiler:
Czy nagrody pieniężne na koniec wygranego scenariusza także są mnożone za pomocą konwersji złota? Czy tylko zebrane monety i skarby?
Void
Posty: 237
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

kkowalik123 pisze: 25 lip 2021, 13:43 Pytanie na przykładzie drugiego scenariusza.
Spoiler:
Czy nagrody pieniężne na koniec wygranego scenariusza także są mnożone za pomocą konwersji złota? Czy tylko zebrane monety i skarby?
Tylko żetony monet podnoszone w trakcie scenariusza ulegają konwersji, reszta już jest podana ostateczna ilość złota niezależna od poziomu scenariusza. Zgodnie z instrukcją konkretny skarb można zdobyć tylko raz. Przy ponownym podejściu już go nie ma.
Void
Posty: 237
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

dawidiq150 pisze: 24 lip 2021, 20:48 Mam pytanko;
Po kolejnym scenariuszu mam przejść w stan spoczynku i odblokować nową postać (obczaiłem to i jest pewne na 100%) Powiedz mi w takim razie co mam po kolei zrobić. Gdy mam poziom dobrobytu "2" Chcę więc awansować na nową postać na właśnie taki poziom (emeryt ma 3 poziom). Z tego co zrozumiałem w instrukcji dostaje 45 złota. 15x(P+1), następnie mam jeden profit i jednocześnie drugi za to, że mam właśnie drugi poziom bo zawsze postać przy awansie dostaje jeden profit. Co jeszcze mam zrobić?

Tak przy okazji po tym scenariuszu dostaje 100 złota, czy ono przepada?

Zadawałem już dużo pytań ale gra jest skomplikowana :)
Przejście na emeryturę następuje w mieście, więc już po scenariuszu. Wszystkie przedmioty postaci przechodzącej na emeryturę wracają do sklepu a złoto przepada. Można jeszcze przed emeryturą wykupić ulepszenia kart tej klasy jeśli została odblokowana taka możliwość. Trzeba też pamiętać że przy przejściu na emeryturę podnosimy punkty dobrobytu o jednego ptaszka oraz dodajemy nowe wydarzenia zgodnie z instrukcją. Reszta się zgadza, nowa postać z dostępnych klas dostaje na 2 poziomie 45 złota i w tym przypadku 2 profity.

Swoją drogą dość szybka ta emerytura skoro na 3 poziomie, no ale może się taka zdarzyć. :p
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Void moja postać ma cel życiowy zabić pięć demonów po jednym z każdego rodzaju. Tak się składa, że w następnym scenariuszu będę miał tę możliwość. Tak więc wszystko jest fair play.

Mam jeszcze pewne małe wątpliwości które mogą okazać się przecież ważne; co w ogóle się złego dzieje gdy nie ukończę scenariusza. Jakie są tego skutki???

I drugie moje pytanie; jak nagrodą będzie schemat przedmiotu z tych niebieskich (w tej chwili nie pamiętam jak go w instrukcji nazwano) co się robi czy się go dostaje czy tylko dołącza do oferty miasta?

A jeszcze przyszła mi na myśl taka kwestia; "demon wiatru" ma na karcie zdolności napisane o "niekorzyści" przy ataku. Rozumiem, że to gracz je ponosi. Nigdy nie ma tak by w cechach na kartach potworów ich cechy były dla nich negatywne?

To na razie wszystko. Zakupiłem insert i będę za kilka dni miał okazję się wypowiedzieć dla tych którzy wahają się czy kupić.

Pozdro i czekam na odp. :)
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

dawidiq150 pisze: 25 lip 2021, 21:19 Void moja postać ma cel życiowy zabić pięć demonów po jednym z każdego rodzaju. Tak się składa, że w następnym scenariuszu będę miał tę możliwość. Tak więc wszystko jest fair play.

Mam jeszcze pewne małe wątpliwości które mogą okazać się przecież ważne; co w ogóle się złego dzieje gdy nie ukończę scenariusza. Jakie są tego skutki???

I drugie moje pytanie; jak nagrodą będzie schemat przedmiotu z tych niebieskich (w tej chwili nie pamiętam jak go w instrukcji nazwano) co się robi czy się go dostaje czy tylko dołącza do oferty miasta?

A jeszcze przyszła mi na myśl taka kwestia; "demon wiatru" ma na karcie zdolności napisane o "niekorzyści" przy ataku. Rozumiem, że to gracz je ponosi. Nigdy nie ma tak by w cechach na kartach potworów ich cechy były dla nich negatywne?

To na razie wszystko. Zakupiłem insert i będę za kilka dni miał okazję się wypowiedzieć dla tych którzy wahają się czy kupić.

Pozdro i czekam na odp. :)
Uzupełniając wypowiedź Void, przed odejściem na emeryturę (co następuje w mieście z wyjątkiem bodajże jednego celu życiowego), możesz sprzedać wszystkie przedmioty odchodzącej na spoczynek postaci i wydać pieniądze na ulepszenia (które już odblokowałeś z tego co piszesz).

Gdy nie kończysz scenariusza pomyślnie, nic się nie dzieje - nawet zachowujesz złoto, doświadczenie i ewentualnie zdobyte skarby. Możesz rozegrać ten scenariusz ponownie, nie wracając do miasta (nie rozpatrujesz wydarzenia na szlaku, ale też miejskiego) lub wrócić do miasta i podjąć ten sam lub inny scenariusz tak jak zwykle.

Jeśli w nagrodę dostałeś schematy przedmiotu znajdujesz schemat (niebieski rewers) i drugą kopię (brązowy rewers) - przedmiot ten trafia do oferty rynku, możesz go kupić, ale nie dostajesz go za darmo. Schemat trafia do kowala w mieście i możesz poźniej przedmiot kupić.

Na pewno chodzi o demona wiatru a nie nocy? Demony nocy postacie (i ich przywołańce) zawsze atakują z niekorzyścią (podobną cechy mają czarne chochliki).
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

aeiou871 W takim razie wynikła jeszcze jedna kwestia co do tego co napisałeś; nie wiem czy ja jestem jakiś tempy czy co ale po co ulepszać postać którą już nie zagram???
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

dawidiq150 pisze: 25 lip 2021, 22:01 aeiou871 W takim razie wynikła jeszcze jedna kwestia co do tego co napisałeś; nie wiem czy ja jestem jakiś tempy czy co ale po co ulepszać postać którą już nie zagram???
Po odesłaniu postaci na emeryturę możesz stworzyć nową postać w klasie, którą odblokowałeś lub w dowolnej innej klasie - można ponownie grać tymi sami klasami i dlatego opłaca się ulepszać karty przy przechodzeniu w stan spoczynku. To, czy zagrasz czy nie zagrasz to Twój wybór, ale masz taką możliwość (u nas np. w trakcie kampanii już 5 klas miało po 2 przedstawicieli).
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Sroczka »

Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości: jeżeli wróg w swojej turze nie jest w stanie dojść do mojej postaci i ją zaatakować to nie porusza się w ogóle czy porusza się maksymalnie o swój ruch żeby być jak najbliżej mojej postaci?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Sroczka pisze: 14 sie 2021, 00:13 Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości: jeżeli wróg w swojej turze nie jest w stanie dojść do mojej postaci i ją zaatakować to nie porusza się w ogóle czy porusza się maksymalnie o swój ruch żeby być jak najbliżej mojej postaci?
Jeśli nie jest w stanie dojść, bo brakuje mu ruchu, to mimo wszystko idzie naprzód. Jeśli nie jest w stanie dojść, bo nie ma pola, z którego mógłby kogoś zaatakować, to nie porusza się wcale.
Junrei
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2021, 21:14
Has thanked: 1 time

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Junrei »

Witam.Mam pytanie odnośnie 14 scenariusza. W zakończeniu są wymienione 4 scenariusze (nr 7,19,31,43).Odblokowują mi się wszystkie czy mam wybrać tylko jedno z nich?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Junrei pisze: 23 wrz 2021, 21:22 Witam.Mam pytanie odnośnie 14 scenariusza. W zakończeniu są wymienione 4 scenariusze (nr 7,19,31,43).Odblokowują mi się wszystkie czy mam wybrać tylko jedno z nich?
Scenariusz 14 nie odblokowuje żadnych nowych scenariuszy. Są one wspomniane w treści zakończenia, gdyż w jakimś stopniu fabularnie się łączą, ale nie są przez ten scenariusz odblokowywane. Scenariusze odblokowywane są zawsze w sekcji "Nowe Lokacje" (nie wiem jak dokładnie jest w polskiej wersji), nie w tekście zakończenia.
Amicus
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2021, 21:10

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Amicus »

To mój pierwszy post z tego względu wszystkich Was witam i pozdrawiam.
Nie szukałem zbyt wytrwale na forum ale nie znalazłem takiego pytania.
Jeśli postać posiada zdolność leczenia z zasięgiem np. 2, 3 itd. czy może użyć tej zdolności na sobie czy tylko na towarzyszach? Są karty ze słowem ...na siebie... i tu nie ma wątpliwości ale są też karty leczenia z zasięgiem i określeniem np 2 celów, czy jednym z nich może być właściciel karty z tą zdolnością?
Void
Posty: 237
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

Amicus pisze: 14 paź 2021, 21:19 To mój pierwszy post z tego względu wszystkich Was witam i pozdrawiam.
Nie szukałem zbyt wytrwale na forum ale nie znalazłem takiego pytania.
Jeśli postać posiada zdolność leczenia z zasięgiem np. 2, 3 itd. czy może użyć tej zdolności na sobie czy tylko na towarzyszach? Są karty ze słowem ...na siebie... i tu nie ma wątpliwości ale są też karty leczenia z zasięgiem i określeniem np 2 celów, czy jednym z nich może być właściciel karty z tą zdolnością?
Może, chyba że jest wyraźnie napisane że celem ma być sojusznik (nie jesteś sojusznikiem dla samego siebie ;) ).
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

Mam pytanie odnośnie kart zdolności i przedmiotów. Czy zdolności powodujące zwrot utraconych kart działają także na przedmioty i odwrotnie czy przedmioty pozwalają zwracać karty zdolności? (To drugie wydaje mi się pewne ale do pierwszego mam wątpliwości)
Void
Posty: 237
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

ThomasBRT pisze: 30 lis 2021, 12:01 Mam pytanie odnośnie kart zdolności i przedmiotów. Czy zdolności powodujące zwrot utraconych kart działają także na przedmioty i odwrotnie czy przedmioty pozwalają zwracać karty zdolności? (To drugie wydaje mi się pewne ale do pierwszego mam wątpliwości)
Utracone karty zdolności oraz skonsumowane/zużyte przedmioty to dwie różne sprawy. Jeżeli coś powoduje odzyskanie utraconej bądź odrzuconej karty to dotyczy to tylko kart zdolności (odrzuconych albo straconych), jeśli jeśli odświeżenie wykorzystanego przedmiotu to dotyczy przedmiotu obróconego o 90 stopni, jeśli odświeżenie zużytego/skonsumowanego przedmiotu to dotyczy odwróconego przedmiotu "jednorazowego". Wszystko zależy co jest napisane na danej karcie.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: eveni »

Obrazek

Czy zagrywając kartę ataku bohatera Sawas Skałosercy "Błotne Tornado" muszę atakować swojego sojusznika stojącego na jednym z zaznaczonych na czerwono pół? Czy dostaję on tylko ZAMROCZENIE?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

eveni pisze: 05 gru 2021, 22:42 Czy zagrywając kartę ataku bohatera Sawas Skałosercy "Błotne Tornado" muszę atakować swojego sojusznika stojącego na jednym z zaznaczonych na czerwono pół? Czy dostaję on tylko ZAMROCZENIE?
Nie, nie atakujesz sojuszników w tym obszarze, tylko nakładasz na nich Zamroczenie
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

Obrazek
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

Coś takiego znalazłem w necie i mam pytanie czy przy celu życiowym aby zdobyć 200 zł, gdy osiągnę go i wydam złoto aby nie mieć 200 to już nie przejdę na emeryturę?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

ThomasBRT pisze: 14 gru 2021, 08:02 Coś takiego znalazłem w necie i mam pytanie czy przy celu życiowym aby zdobyć 200 zł, gdy osiągnę go i wydam złoto aby nie mieć 200 to już nie przejdę na emeryturę?
Tak, żeby przejść na emeryturę musisz mieć 200 sztuk złota. Jeśli osiągniesz ten pułap i wydasz złoto, to już nie spełniasz warunku przejścia w stan spoczynku.
ODPOWIEDZ