Great Western Trail (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: bardopondo »

Żeton Indian znikał bo mogli się stać przyjacielsko nastawieni po handlu z nami. Nie takie interpretacje/racjonalizacje w euro się tworzy na użytek wyjaśnieniania rozjadów mechaniczno -tematycznych.

Inna kwestia to taka, że i tak żartowaliśmy przy stole że sprzedajemy im ołów....

A aby być uczciwym historycznie to i tak powinniśmy mieć w głowie, że sprzedajemy im alkohol... bo to właśnie przez gorzołę cywilizacje Native Americans padły.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Zapewne właśnie z uwagi na tę wieloznaczność interpretacyjną (w sensie fabularnym) akcji "handlu" z Indianami zrezygnowano z żetonów tipi na rzecz bandytów. I to ma sens!
Spoiler:
Obok ciekawie zapowiadającego się, nowego pomysłu na "wzrost" krów w naszej talii (o wciąż jeszcze bliżej nieznanej mechanice), jedyny plus drugiej edycji GWT.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: arturmarek »

IrasArgor pisze: 24 cze 2021, 12:29 Niektóre sklepy nie mające Gwt w sprzedaży mają informacje, że czekają na dodruk, będzie takowy czy brać póki jest? Niestety dołączam do malkontentów nowej wersji, faktycznie wizualnie stara bardziej mi się podoba, patrząc na bajery to nową będzie sporo droższa.
Nie będzie dodruku starej edycji (wydaje mi się, że Lacerta o tym informowała oficjalnie). Sklepy prawdopodobnie czekają na dodruk tzn. czekają na nową edycję. Najlepiej byłoby się bezpośrednio z konkretnym sklepem skontaktować. Ja bym nie liczył na pojawienie się nowej dostawy starej edycji.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Byłem gotów na kupno nowej edycji ale ta plansza i budynki wyglądają dużo gorzej. Karty, planszetki in plus. Zostałbym przy starej wersji ale dodali solo, nowa krowe, zmiany rebalansujace(tor indnian, zmiana lokalizacji budynków, żetony wymiany w podstawce, inne bonusy za dostawy, budynki).I teraz co tu zrobić :-/
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Seykan »

brazylianwisnia pisze: 24 cze 2021, 13:35 Byłem gotów na kupno nowej edycji ale ta plansza i budynki wyglądają dużo gorzej. Karty, planszetki in plus. Zostałbym przy starej wersji ale dodali solo, nowa krowe, zmiany rebalansujace(tor indnian, zmiana lokalizacji budynków, żetony wymiany w podstawce, inne bonusy za dostawy, budynki).I teraz co tu zrobić :-/
Poczekać na Argentynę albo Nową Zelandię :D
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Seykan pisze: 24 cze 2021, 13:43
brazylianwisnia pisze: 24 cze 2021, 13:35 Byłem gotów na kupno nowej edycji ale ta plansza i budynki wyglądają dużo gorzej. Karty, planszetki in plus. Zostałbym przy starej wersji ale dodali solo, nowa krowe, zmiany rebalansujace(tor indnian, zmiana lokalizacji budynków, żetony wymiany w podstawce, inne bonusy za dostawy, budynki).I teraz co tu zrobić :-/
Poczekać na Argentynę albo Nową Zelandię :D
Wydaje mi się że tam będą już duże zmiany a jednak chciałoby się mieć definitywna edycje podstawki. Zobaczymy jaka cena i chyba rzeczywiscie trzeba poczekac jak będą wyglądały kolejne edycje.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: ko2a »

Hejo.
Z gwt nic wspólnego nie mam. Gramy tylko we dwójkę. Obecnie jesteśmy na etapie ogarniania zaległości w dobrym euro. Padło już na le havre, tzolkina i obecnie chcemy krówki.

Widzę że pojawi się nowa wersja. Jak opinie (chodzi o gameplay, nie patrzę na grafikę) warto chwilę poczekać czy łapać pierwszą edycję?

Zaznaczam że stronimy raczej od dodatków. Wolimy nową grę niż poszarpanego gniota którego trzeba kupić w paru częściach.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

ko2a pisze: 05 lip 2021, 00:37 Hejo.
Z gwt nic wspólnego nie mam. Gramy tylko we dwójkę. Obecnie jesteśmy na etapie ogarniania zaległości w dobrym euro. Padło już na le havre, tzolkina i obecnie chcemy krówki.

Widzę że pojawi się nowa wersja. Jak opinie (chodzi o gameplay, nie patrzę na grafikę) warto chwilę poczekać czy łapać pierwszą edycję?

Zaznaczam że stronimy raczej od dodatków. Wolimy nową grę niż poszarpanego gniota którego trzeba kupić w paru częściach.
Pierwsza edycja jest genialna i nic jej nie brak. Mimo to dodatek ja jeszcze ulepsza. Druga edycja i tak nie zawiera dodatku ale za to ma drobne lecz istotne zmiany(ale to raczej dla otrzaskanej w tym tytule ekipy). Cena nowej edycji może być wysoka. Nawet ponad 200zl więc sam musisz sobie odpowiedzieć czy warto dopłacić stówke.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: omas »

Rozwiń proszę te istotne zmiany bo nie chce mi się szukać :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: karmazynowy »

omas pisze: 05 lip 2021, 08:11 Rozwiń proszę te istotne zmiany bo nie chce mi się szukać :)
Za Lacertą:
🔹 planszetki graczy będą dwuwarstwowe, by nasze znaczniki nie ulegały przesuwaniu dzięki umieszczeniu ich w otworach,
🔹 dwa nowe dwustronne kafelki budynków dla każdego gracza,
🔹 nowy rodzaj krówek wymagających specjalnego traktowania - hodowania od cielątka aż do pełnej dojrzałości, jeśli nie będziecie chcieli to nie musicie ich wprowadzać do każdej rozgrywki 😉,
🔹 wariant solo! Naszym przeciwnikiem będzie Sam - a może macie jakieś pomysły na imię dla naszego wirtualnego przeciwnika w polskiej edycji? Czy Sam sam da radę? 😄,
🔹 na planszy również znajdziemy kilka zmian, dodatkowo wprowadzono do gry podstawowej żetony wymiany, które znacie z dodatku Kolej na Północ 😊.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

omas pisze: 05 lip 2021, 08:11 Rozwiń proszę te istotne zmiany bo nie chce mi się szukać :)
Mi akurat chodziło o znerfienie dostawy do Kansas, przesunięcie budynku D, zmiany na budynkach, zmiany w torze tipi, +1 kasy przy wyrzucaniu krowy z decku. Moim zdaniem sporo na plus ale dla nowocjusza nie ma to większego znaczenia. Dla nowych graczy najważniejsza zmiana to dodanie zetonow wymiany do podstawki.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Ryszard2280 »

Czy ktoś przypuszcza jak będzie cena dodruku?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Ryszard2280 pisze: 13 sie 2021, 12:38 Czy ktoś przypuszcza jak będzie cena dodruku?
Dodruku juz nie będzie bo będzie wydana nową edycja. Strzelam że 180-200zl.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
IrasArgor
Posty: 374
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 123 times
Been thanked: 69 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: IrasArgor »

brazylianwisnia pisze: 13 sie 2021, 13:17
Ryszard2280 pisze: 13 sie 2021, 12:38 Czy ktoś przypuszcza jak będzie cena dodruku?
Dodruku juz nie będzie bo będzie wydana nową edycja. Strzelam że 180-200zl.
Boje się, że może być wyższa jako "odświeżona, ładniejsza" następczyni. 200 zł po maksymalnych rabatach. Jakoś tych kolorowych kowbojów i cielaczki trzeba sobie odbić 😉.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Oczywiście mam na myśli cene w 3trolle po rabatach czy dragoneye. Taniej niż 180zl byłbym zaskoczony bo jednak dwuwarstwo planszetki, insert, wspomnieni kowboje a do tego koszta produkcji i transportu są sporo wyższe.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

No i pastele ostatnio podrożały...

A w ogóle to czas na apartheid i wydzielenie dyskusji o tym 'kolorowym zawrocie prerii' do osobnego wątku, jak to miało miejsce na BGG!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
IrasArgor
Posty: 374
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 123 times
Been thanked: 69 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: IrasArgor »

brazylianwisnia pisze: 13 sie 2021, 20:19 Oczywiście mam na myśli cene w 3trolle po rabatach czy dragoneye. Taniej niż 180zl byłbym zaskoczony bo jednak dwuwarstwo planszetki, insert, wspomnieni kowboje a do tego koszta produkcji i transportu są sporo wyższe.
Dlatego preferuję podawać ceny sklepowe bez uwzględnienia rabatów, bo wprowadza to mniej zamieszkania i osoby nie posiadających takich bonusów łatwiej mogą określić czy gra jest w ich zasięgu budżetowym czy nie 😊.

Dalej uważam, że jak ktoś ma dylemat którą wersję wybrać to na dzień dzisiejszy polecam nadal starą wersję. Po pierwsze dodatek ciągle jest dostępny, po drugie cena na pewno jest bardziej atrakcyjna. Zmiany mechaniczne też nie do końca mnie przekonują, nie widzę tym wersji 1.5 bardziej 1.1 😀. Sama podstawka bez dodatku to klasyczny przykład wycięcia contentu, kto raz zagrał z dodatkiem już raczej nigdy nie zagra bez.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

Bruno pisze: 14 sie 2021, 01:38 No i pastele ostatnio podrożały...

A w ogóle to czas na apartheid i wydzielenie dyskusji o tym 'kolorowym zawrocie prerii' do osobnego wątku, jak to miało miejsce na BGG!
Czy widziałeś live'a planszowych newsów z Agatą z Lacerty? Miała egzemplarz angielski i muszę przyznać, że w rzeczywistości kolory wyszły ładne, nasycone. Jedyny zarzut mam do wypraski, która nie pomieści kart w koszulkach. Przeniesienie produkcji do Chin na pewno negatywnie wpłynie na cenę, myślę, że właśnie z tego powodu dodatek zostanie wydany później, osobno. Spodziewam się ceny w granicach 260-280zł przed rabatami. Początkowo nie byłem przekonany, ale teraz czekam tylko na możliwość pre-orderu, biorę od razu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: eveni »

poxi pisze: 14 sie 2021, 09:42 Jedyny zarzut mam do wypraski, która nie pomieści kart w koszulkach.
Produkują wypraskę z góry wiedząc że nie wejdą karty w koszulkach? Super, zwłaszcza, że coraz więcej osób koszulkuje karty :|

Edit: obejrzałam nagranie. Do nowej wersji gry będą dodawane płócienne woreczki z numerami 1, 2, 3. Ale żetony w wyprasce w woreczkach się nie zmieszczą. Przed grą trzeba będzie je wyjąć z wypraski i wrzucić do woreczka i vice versa. Najgorszy typ wypraski, niby ładnie zrobiona ale niefunkcjonalna :(
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: dominGeS »

Jak na moje, to nowa edycja jest ewidentnym skokiem na kasę. Czy czegoś brakuje obecnej wersji? Nie dajmy się zwariować. Dokupiłem dodatek i hula jak marzenie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wszystko niby ładnie ale jak będzie wyglądał dodatek? Tak jak ten poprzedni? Czyli dostawka do planszy, dostawka do planszetki... :? Zdecydowanie taka forma jest słaba, co innego jakby w dodatku była nowa plansza i nowe planszetki.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: NestorZolo »

brazylianwisnia pisze: 14 sie 2021, 16:32
NestorZolo pisze: 14 sie 2021, 14:51
Shodan pisze: 14 sie 2021, 11:28 Boonlake wjeżdża na radar. Zagwozdka polega na tym, że chyba w podobnym czasie ukaże się GWT 2ed. Czy lepiej brać uznanego klasyka (nie grałem w 1 ed) czy wejść w coś nowego?
Gwt lepiej kupić teraz w starej wersji plus dodatek. Pewnie i tak będzie taniej niż ta nowa wersja. Takie moje zdanie, ale mi łatwiej nie kupować nowej wersji, bo mam starą. Gdybym nie miał, miałbym dylemat. Chyba.
Moim zdaniem lepiej nowa. Chodzi tu głównie o nowe budynki, zmiany balansujace i poprawiające pewne rzeczy na mapie. Cena pewnie będzie dużo wyższa ale dostajemy lepsze planszetki i delikatnie usprawniona grę która powinna być jeszcze lepsza przez to.
W dodatku masz budynki 11 i 12. Owszem w nowej wersji jeden jest zmieniony i zamiast stawiać oddział, to bierzesz żeton wymiany. Ale to normalne skoro wersja nie posiada planszy dodatku.

Jeden budynek ma mnie pz, ale za to dwie akcje usunięcia niebezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę, że zbuduje się go pod koniec rozgrywki, to podejrzewam, że na jedno wychodzi.

Budynek D przesunięty w lewo. Ok, ktoś stwierdzi, że na plus, ktoś że na minus, bo osłabia miejsce na budynek dla graczy.

Dostawa do Kansas jest znerfiona już w dodatku.

Jedyny plus to te planszetki z wycięciami. Na minus szata graficzna (aczkolwiek to kwestia gustu) oraz brak dodatku, który jest bardzo dobry. A pewnie w nowej wersji nie będzie dodatku.

Podsumowując stara wersja wg.mnie lepsza.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

poxi pisze: 14 sie 2021, 09:42 Czy widziałeś live'a planszowych newsów z Agatą z Lacerty? Miała egzemplarz angielski i muszę przyznać, że w rzeczywistości kolory wyszły ładne, nasycone.
Nie widziałem, ale - zachęcony - obejrzałem. Dzięki!
Niemniej, akurat kolory są tam słabo widoczne. Z kolei zdjęcia na BGG nie pozostawiają wątpliwości: poszli w pastelki i słodkie misie pysie.

"Wstyd i hańba!"

"Wolałbym ocet!"

... cytując bohaterów prawdziwego, nie pastelowego, Dzikiego Zachodu spod kreski Mistrza Baranowskiego.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

NestorZolo pisze: 14 sie 2021, 19:50 Podsumowując stara wersja wg.mnie lepsza.
Co? Na jakiej postawie? Przecież sam właśnie wymieniłeś multum pozytywnych zmian a na tym się nie kończy. Tor Indian, wyrzucanie kart z decku +1$ i kilka innych zmian balansujacych(budynki, Kansas), uwzględnienie żeton wymiany też czyni podstawkę znacząco lepsza od starej wersji. Nowe krowy, wspomniane planszetki a wciąż nie wiemy co wniesie dodatek w nowej wersji. Ktoś kto ograł kilkadziesiąt partii w GWT zauważy jak istotne są to zmiany i jak jeszcze ulepszają gre. Samo przesunięcie budynku D to tak mega istotna zmiana na plus bo naprawia mega ruch otwierający gdy trafiała tam się rekrutacja pracowników i pierwszy gracz stawiał tam budynek z łapka. Takie zagranie przez doświadczonego gracza to już autostrada do zwycięstwa. Można by wymieniac ale nowa wersja to będzie lepsza gra. Jakby ocenić ze GWT to 9/10 tak druga edycja to 9,5/10 i wydane w akceptowalnej jakości jak na gre z TOP 10 przystało. No i dodali tryb solo co dla wielu może być dużym plusem.
Jak dla kogos cena jest istotnym argumentem to zapewne dużo lepsza opcja będzie kupić stara edycję za 50% ceny drugiej edycji ale tak to brałbym nowa.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

No i najważniejsze - brak parszywych mord na okładce. :D
ODPOWIEDZ