Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Nigdy nie zrozumiem dlaczego wydawcy zamiast dobrać rozmiary kart ze standardów istniejących na rynku wymyślają swoje rozmiary kart.

Jeszcze czasem ma to swoje wyjaśnienie, np. w Space Base gdzie były potrzebne bardzo wąskie i długie karty. Ale takie zmiany o 2-3 milimetry? Przecież to nie ma na nic wpływu (poza problemami z dobraniem koszulek ;) ).
Ostatnio zmieniony 15 lip 2021, 11:55 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Shodan »

tomp pisze: 15 lip 2021, 07:55 jako dziwny i nieprzemyślany zabieg miałem na myśli brak tego od początku kampanii. no, ale to moja opinia możesz się nie zgadzać.
Z tym się akurat zgadzam w 100 % :-). Wcześniej niejasno to napisałeś.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: emka »

Mam pytanie o realne wymiary koszulek Paladin Percival - podobno są identyczne jak Rebele CCG, ale nie znalazłam sprecyzowania czy chodzi o zwykłe, czy te nowsze - nieco wydłużone - Longsleeve (Long+). Zależałoby mi na wymiarach właśnie takich jak Rebel CCG Premium Long+, bo zwykłe CCG np. w Terraformacji kończą się równo z brzegiem karty, czasem nawet karty się wysuwają, przez co są dla mnie za krótkie. Czy ktoś miał okazję porównać te dwie firmy?
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Giermek »

Nie widzę na liście gry Wyprawa do El Dorado, więc piszę: Jakie koszulki pasują? Karty chyba są dość niestandardowe...
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: vincentblack »

Giermek pisze: 23 lip 2021, 09:46 Nie widzę na liście gry Wyprawa do El Dorado, więc piszę: Jakie koszulki pasują? Karty chyba są dość niestandardowe...
To rozmiar Chimera (coś między Standard USA a Standard European), ja używam koszulek Sloyca Universal 58 x 88 mm i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Nabuchodonozor »

Battlestar Galactica i wszystkie dodatki.
Opis koszulek na BGG: https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem2899891
Chodzi mi konkretnie o osłonki na karty postaci.
Wg BGG
BCW sleeve size: 4x6 Photo Sleeve (1-4X6SLV, 100/pack)
Docsmagic sleeve size: 4x6 Soft - Red: Standard (DMS41, 100/pack) - (105 x 155mm)
Paladin (NSKN) sleeve size: XL Plus - Dark Purple ('Morgana', 55/pack) - (101.5 x 153mm)
Sleeve Kings sleeve size: XXL Super Large - Pink (SKS-8832, 110/pack) - (101.5 x 153mm)
Ultra-Pro sleeve size: 4"x6" Soft Sleeve (82319, 100/pack) - (4" x 6" - 101.6 x 152.4mm)

Nie mogę znaleźć koszulek w tych rozmiarach w Polsce, a nie chcę sprowadzać z zagranicy. Battlestar staje się powoli unikatem i chciałbym zabezpieczyć dobrze wszystke elementy gry.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Jak szukałem jakichś bardzo nietypowych koszulek do Space Base, a znalazłem wówczas tylko Sleeve Kings to skończyło się na zamówieniu z oficjalnej strony producenta (wysyłka mnie wyniosła prawie tyle co koszulki :) ).
Wydaje mi się. że u nas najłatwiej będzie Ci znaleźć koszulki Paladin. Niedawno dostarczali do wpierających koszulki ze zbiórki, stany magazynowe powinny się też uzupełniać.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Nabuchodonozor »

Niestety nigdzie ich nie ma. Napisałem nawet do rebela z zapytaniem czy są w stanie takie sprowadzić. Niestety odpowiedź była negatywna:
Dziękujemy za wiadomość. Skierowaliśmy pytanie do działu zaopatrzenia z prośbą o weryfikację dostępności wskazanych produktów.

Bardzo nam przykro, ale niestety nie mamy możliwości sprowadzenia koszulek w podanych rozmiarach.
Jakaś inna koncepcja jak zabezpieczyć karty postaci? Laminacja?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Nabuchodonozor pisze: 04 sie 2021, 15:03 Niestety nigdzie ich nie ma. Napisałem nawet do rebela z zapytaniem czy są w stanie takie sprowadzić. Niestety odpowiedź była negatywna:
Dziękujemy za wiadomość. Skierowaliśmy pytanie do działu zaopatrzenia z prośbą o weryfikację dostępności wskazanych produktów.

Bardzo nam przykro, ale niestety nie mamy możliwości sprowadzenia koszulek w podanych rozmiarach.
Nie pytaj sklepu tylko bezpośrednio wydawcy – napisz do NSKS Games. Od nich uzyskasz wiarygodną informację czy jest szansa na te koszulki. W ich ostatniej kampanii koszulki w tym rozmiarze były dostępne.

Znalazłem inne koszulki o zbliżonym rozmiarze, ale są o 2 mm większe na każdym wymiarze więc pewnie się nie nadadzą.
Jakaś inna koncepcja jak zabezpieczyć karty postaci? Laminacja?
Ja laminacji mówię stanowcze nie. To jest nieodwracalna ingerencja w grę. Raz się naciąłem na laminowane karty w używanej grze, nigdy więcej. Wiem, że są zwolennicy, ale ja zawsze będę odradzać. Sam nigdy oryginalnego elementu gry nie zalaminuję (mogę zrobić kopię i zalaminować) oraz nie kupię gry gdzie są jakiekolwiek zalaminowane elementy.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: hipcio_stg »

Nabuchodonozor pisze: 04 sie 2021, 15:03 Niestety nigdzie ich nie ma. Napisałem nawet do rebela z zapytaniem czy są w stanie takie sprowadzić. Niestety odpowiedź była negatywna:
Dziękujemy za wiadomość. Skierowaliśmy pytanie do działu zaopatrzenia z prośbą o weryfikację dostępności wskazanych produktów.

Bardzo nam przykro, ale niestety nie mamy możliwości sprowadzenia koszulek w podanych rozmiarach.
Jakaś inna koncepcja jak zabezpieczyć karty postaci? Laminacja?
Laminowanie to najgorsza forma! Lepiej wcale nie zabezpieczać, niż laminować. Laminat się rysuje, a rozerwanie laminatu kończy się zawsze rozwarstwieniem papieru.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

Nabuchodonozor pisze: 04 sie 2021, 15:03 Niestety nigdzie ich nie ma. Napisałem nawet do rebela z zapytaniem czy są w stanie takie sprowadzić. Niestety odpowiedź była negatywna:
Dziękujemy za wiadomość. Skierowaliśmy pytanie do działu zaopatrzenia z prośbą o weryfikację dostępności wskazanych produktów.

Bardzo nam przykro, ale niestety nie mamy możliwości sprowadzenia koszulek w podanych rozmiarach.
Jakaś inna koncepcja jak zabezpieczyć karty postaci? Laminacja?
Wpadłem w tej chwili na jeden pomysł... Takie DIY
Bierzesz koszulke do kartek a4 wkładasz kartę i wycinasz przy pomocy linijki i wypalarki do drewna kosztującej ok30zł koszulkę. Ta metoda jest w internecie pokazana do dostosowywania koszulek zbyt wielkich do kart. Możesz użyć też jakichś super duzych koszulek dedykowanych do kart i je przyciąć wypalarką. Dzięki wypalarce uzyskujesz zgrzew który wg. Autora filmiku na yt jest mocny. Oczywiście górę koszulki dociąć nożyczkami żeby karte mozna było wyjąć.
Jak sie boisz docinać wypalarką z kartą w środku to można wyciąć z papieru technicznego kartkę tego samego rozmiaru co karta, wtedy nic na 100% sie nie przypali.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

Jakie koszulki stosujecie do Unmatched? Zakoszulkowalem niektórych bohaterów w Rebel premium 64x89 ale nie podoba mi się, że talia trochę wystaje z wypraski w związku z czym chyba zmienię na coś cieńszego. Rebel premium ma 90 micronów. Myślę nad Sloyca standard CCG 70 micronów ale może ktoś wypróbował coś innego.

Przy okazji zastanawiam się nadal nad zastępstwem dla Ultrapro pro-fit. Gameganic inner są już praktycznie niedostępne. Ktoś coś proponuję? Zależy mi na możliwie zbliżonym wymiarze do starych pro-fitów.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

seki pisze: 08 sie 2021, 15:19 Jakie koszulki stosujecie do Unmatched? Zakoszulkowalem niektórych bohaterów w Rebel premium 64x89 ale nie podoba mi się, że talia trochę wystaje z wypraski w związku z czym chyba zmienię na coś cieńszego. Rebel premium ma 90 micronów. Myślę nad Sloyca standard CCG 70 micronów ale może ktoś wypróbował coś innego.

Przy okazji zastanawiam się nadal nad zastępstwem dla Ultrapro pro-fit. Gameganic inner są już praktycznie niedostępne. Ktoś coś proponuję? Zależy mi na możliwie zbliżonym wymiarze do starych pro-fitów.
Ja mam w Gamegenic Prime, ale jak chcesz coś podobnego do pro-fitów to poszukaj Dragon Shield Perfect fit
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

krwlng pisze: 08 sie 2021, 16:13
seki pisze: 08 sie 2021, 15:19 Jakie koszulki stosujecie do Unmatched? Zakoszulkowalem niektórych bohaterów w Rebel premium 64x89 ale nie podoba mi się, że talia trochę wystaje z wypraski w związku z czym chyba zmienię na coś cieńszego. Rebel premium ma 90 micronów. Myślę nad Sloyca standard CCG 70 micronów ale może ktoś wypróbował coś innego.

Przy okazji zastanawiam się nadal nad zastępstwem dla Ultrapro pro-fit. Gameganic inner są już praktycznie niedostępne. Ktoś coś proponuję? Zależy mi na możliwie zbliżonym wymiarze do starych pro-fitów.
Ja mam w Gamegenic Prime, ale jak chcesz coś podobnego do pro-fitów to poszukaj Dragon Shield Perfect fit
Gameganic Prime odpada bo mają 100 micronów. Chce zmienić Rebele premium na coś cieńszego a tu poszedł bym w odwrotnym kierunku. Nie wystają ci na wysokość za mocno z wnęki na karty?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

seki pisze: 08 sie 2021, 16:54 Gameganic Prime odpada bo mają 100 micronów. Chce zmienić Rebele premium na coś cieńszego a tu poszedł bym w odwrotnym kierunku. Nie wystają ci na wysokość za mocno z wnęki na karty?
W luźnym stosie trochę wystają, ale po dociśnięciu planszą jest ok - trzymam pudełka poziomo więc nie mam problemu z wypadającymi kartami w pionie.
Jeżeli szukasz cieńszych koszulek to Sloyca, Sleeve King albo wspomniane wcześniej Perfect fity - u mnie wyparły pro-fity.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Xoltro »

Zakoszulkowalem swoją pierwszą grę Hero realms i po pierwszej partii mam wrażenie że to był błąd. Karty ślizgają się, duży stos z siebie spada, karty nie mieszczą się do pudełka, mają większą objętość. Do tego ostre końcówki, przy tasowaniu z uwagi na to że są śliskie często wypadają z dłoni ogólnie ciężej tasuje się większą ilość kart. Nie wiem czy to nie pierwsza i ostatnia gra która zakoszulkowalem.

Macie podobne wrażenie co ja?

Nie kupiłem najtańszych koszulek a wrecz polecane ccg premium Rebela
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: dareiosh »

Też miałem rebela do HR i również z nich byłem niezadowolony, kleiły się jak dzikie, zakoszulkowalem Londyn w sloyce i różnica jest diametralna, od razu zmieniłem

Tl:dr wymień sobie koszulki i nie zniechęcaj się, bo koszulkowanie sprawi, że będziesz cieszyć się jakością kart przez długi czas
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Xoltro pisze: 12 sie 2021, 21:59 (...) Karty ślizgają się, duży stos z siebie spada,
Lepiej, że się ślizgają, niż jakby się miały kleić :D
Po kilku rozgrywkach przestaną się tak ślizgać, koszulki trochę się „ubiją” i od używania będą s^ę robić mniej śliskie
karty nie mieszczą się do pudełka, mają większą objętość.
Niestety większość producentów nie uwzględnia możliwości koszulkowania, więc często zakoszulkowane karty nie mieszczą się do insertów czy pudełek.
Do tego ostre końcówki, przy tasowaniu z uwagi na to że są śliskie często wypadają z dłoni ogólnie ciężej tasuje się większą ilość kart.
Przy koszulkach polecam mash shuffle.
Najwygodniejszy i najefektywniejszy sposób tasowania w koszulkach.
Nie wiem czy to nie pierwsza i ostatnia gra która zakoszulkowalem.
Może koszulkowanie nie jest dla Ciebie. ja koszulkuję wszystko, nie cierpię grać bez koszulek, tym bardziej, że nie mogę tasować jak lubię i muszę używać riffle shuffle (inne sposoby tasowania są nieefektywne)
Nie kupiłem najtańszych koszulek a wrecz polecane ccg premium Rebela
Osobiście unikam Rebel, po ich wpadkach, ale relatywnie rzecz biorąc to są niezłe koszulki jak za ich cenę. Ale bywało, że miały poszarpany i wyraźnie wyczuwalny jeden zgrzew.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

Xoltro pisze: 12 sie 2021, 21:59 Zakoszulkowalem swoją pierwszą grę Hero realms i po pierwszej partii mam wrażenie że to był błąd. Karty ślizgają się, duży stos z siebie spada, karty nie mieszczą się do pudełka, mają większą objętość. Do tego ostre końcówki, przy tasowaniu z uwagi na to że są śliskie często wypadają z dłoni ogólnie ciężej tasuje się większą ilość kart. Nie wiem czy to nie pierwsza i ostatnia gra która zakoszulkowalem.

Macie podobne wrażenie co ja?

Nie kupiłem najtańszych koszulek a wrecz polecane ccg premium Rebela
Po czasie się ubiją i nie będą się tak ślizgać. Na początku jak się rozdziewiczy nowe opakowanie to stosy rozwalają się od dmuchnięcia. Potem będzie lepiej.
Bohyn
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2018, 13:27
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Bohyn »

Cześć,
Komuś udało się zakoszulkować Catana aby karty mieściły się w te plastikowe wypraski do ciągnięcia kart?
Zakupiłem rebel mini european premium z nadzieją ze będą ok, ale się przeliczyłem.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Shodan »

Bohyn pisze: 13 sie 2021, 18:27
Zakupiłem rebel mini european premium z nadzieją ze będą ok, ale się przeliczyłem.
Trzeba brać pod uwagę, że koszulki premium są zazwyczaj grubsze niż standard.
Bohyn
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2018, 13:27
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Bohyn »

Grubość jest ok, bo na głębokość (wysokość) pojemnika wejdzie. Raczej chodzi o szerokość i długość.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

Hej, potrzebuję pomocy. Kupiłem grę osadnicy narodziny imperium, były tam koszulki ultra pro, ale nie mam pojęcia jakie dokładnie to są, a jestem w nich zakochany, ponieważ nie kleją się tak jak rebele i mają większy zapas miejsca na karty. Chcialbym z czasem się na nie przerzucić ale nie wiem które wybrać bo są jakieś soft, pro matte itd i nie mam pojęcia jakie to są koszulki na mojej grze.
Na fotkach race jest w rebel standard, terraformacja hest w rebel premium, osadnicy są w tych ultra pro.
Jeśli chodzi o dotyk/grubość to te zagadkowe ultra pro są bardzo podobne do rebel premium czyli grubość ok 90mikronów.
Ktoś ma jakiś pomysł?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

paracelsus444 pisze: 16 sie 2021, 09:42
Spoiler:
Wyglądają na te:
https://www.rebel.pl/akcesoria/ultra-pr ... 21897.html
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

paracelsus444 pisze: 16 sie 2021, 09:42 Hej, potrzebuję pomocy. Kupiłem grę osadnicy narodziny imperium, były tam koszulki ultra pro, ale nie mam pojęcia jakie dokładnie to są, a jestem w nich zakochany, ponieważ nie kleją się tak jak rebele i mają większy zapas miejsca na karty. Chcialbym z czasem się na nie przerzucić ale nie wiem które wybrać bo są jakieś soft, pro matte itd i nie mam pojęcia jakie to są koszulki na mojej grze.
Na fotkach race jest w rebel standard, terraformacja hest w rebel premium, osadnicy są w tych ultra pro.
Jeśli chodzi o dotyk/grubość to te zagadkowe ultra pro są bardzo podobne do rebel premium czyli grubość ok 90mikronów.
Ktoś ma jakiś pomysł?
Spoiler:
Moim zdaniem to są Ultra-Pro Deck Protector w wersji gloss clear. Z tego co pamiętam to grubość koszulek to 110 μm.
Ta na Twoim zdjęciu to starsza wersja, bo z tego co widzę, hologram nie jest przezroczysty. Ale koszulki rozmiar będą miały ten sam, a nowy hologram jest jeszcze mniej widoczny.
To jedne z moich ulubionych koszulek, choć przyznam, że ostatnio coraz częściej kupuję Paladin. Jednak UP mam jeszcze sporo w zapasie i cały czas używam.
Z tymi koszulkami jest trochę zamieszania, bo sklepy mają często opisane te koszulki jako matowe, a one nie są wcale matowe. Postaram się to opisać w miarę jasno.

To są Ultra-Pro Deck Protector Solid Clear
Spoiler:
Teraz wprowadzili nowe opakowania, żeby było jasne, że te mają obie ścianki błyszczące.
Dodali wyraźny napis Gloss.
Spoiler:
Koszulki występują też w wersji Matte, gdzie jedna ścianka (ta z hologramem) jest matowa, je też bardzo lubię i polecam. Zakładam stroną matową na tył.
Spoiler:
Mogę porobić jakieś fotki koszulek jeśli potrzebujesz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ