Portobello Market

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Portobello Market

Post autor: salmunna »

Mam pytanie odnośnie punktowania ulic - jakie warunki muszą być spełnione aby ulica była punktowana i co się dzieje jeśli w trakcie gry na końcach ulicy staje dwóch kupujących(ludzików) a są jeszcze wolne miejsca na stragany?

Nie umiałam doczytać tego w żadnej z dostępnych mi instrukcji.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Ulica jest punktowana, jeżeli wszystkie domki są zajęte a na obu końcach stoją kupujący.

1. Jedynym wyjątkiem, jest sytuacja, gdy jednym z kupujących jest lord. Wtedy ulica punktuje jeden raz, dopiero na końcu gry, nawet jeśli nie jest zapełniona. Inne ulice na końcu gry nie punktują, jedynie te z lordem.

Jeżeli na obu końcach ulicy są kupujący a nie wszystkie miejsca są zajęte ulica nie punktuje, do czasu, aż wszystkie domki nie zostaną zajętę. Wyjątek -> 1.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: eazydoor »

Małe pytanko dotyczace punktowania obszarów. Jeżeli wykładam żeton x2, a nastepnie biorę żeton zastepczy, np 3, to rozumiem, ze dalej normalnie gram x3, 3 i 4. Czy jeżeli tak jest (jeszcze nigdy tego nie zrobilem), to faktycznie sie to opłaca (zyskuje się jeden ruch) i czy aby nie skraca rozgrywki.
Mam nadzieję, że jasno napisałem:)
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: Pancho »

Tak, z tego co pamiętam zyskuje się ruch. Dlatego trzeba pogodzić szybkość zapunktowania (zdobycie dodatkowego ruchu) z jakością tego punktowania (nie śpieszenie się z punktowaniem i zyskanie więcej czasu na wystawienie atrakcyjnych straganów).
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: Filip z Lublina »

czy jeśli Bobby przechodzi przez aleję, w której jest remis w ilości straganów, ale jednym z remisujących jest gracz przesuwający Bobbiego, to czy punktów nikt nie traci i nikt nie zyskuje?
pozdrawiam
krystek
Posty: 103
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: krystek »

My gramy tak, że punkt jednak dostaje remisujący, żeby wzmocnić choć troszkę rolę Bobbiego, ale czy to jest zgodne z zasadami to nie wiem.Zastanawialiśmy się również i postanowiliśmy umocnić jednak rolę policmajstra:)pozdrawiam
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: Filip z Lublina »

pytanie:
czy jeśli ktoś oznacza kwartał swoim żetonem, to czy ta zasada działa nawet co do alei, na końcu których stoi lord?
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: Ezechiel »

Przecież punkty za kwartał dostaje się za ilość straganów (razy mnożnik) w przyległych alejach, bez względu na klientów obecnych na placach.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
iscariot
Posty: 52
Rejestracja: 06 sie 2008, 16:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: iscariot »

Witam!
Mam kilka pytań co do zasad tej gry:
1. Czy jeżeli wykorzystam żeton akcji z cyfrą np. 4 to czy to oznacza, że MUSZĘ wykonać idealnie 4 akcje czy też MOGĘ wykonać do 4 akcji? Jeżeli poprawna jest pierwsza możliwość to jak mogę zakończyć grę, np w sytuacji gdy mam same żetony "3" a mam 2 stragany i nie ma klientów w worku do losowania :P ?

2.Wybrałem żeton akcji "3". Czy podczas stawiania straganów mogę stawiać np. na każdej uliczce przylegającej do danego kwartału (oczywiście stoi Bobby) po jednym straganie zaczynając z miejsca przylegania uliczki do placu czy też MUSZĘ wszystkie 3 stragany położyć ciągiem na jednej uliczce?

3. Mam taką sytuację: żetony akcji "4", "3" są użyte (nieaktywne), zostaje mi aktywny żeton "2". Kładę ten żeton na planszy aby otrzymać punkty za posiadane stragany w kwartale i dobieram jeden żeton neutralny. Czy po tej akcji całość żetonów akcji się odwraca, czy tylko dobrany żeton neutralny jest aktywny, a "3" i "4" nadal są nieaktywne?

4. Czy jest możliwa taka akcja? Wybieram żeton akcji "3". Stawiam stragan w alejce przylegającej do kwartału, na którym stoi Bobby. Następnie przesuwam zgodnie z zasadami Bobby'ego na inny kwartał i stawiam drugi stragan, a potem znów przesuwam zgodnie z zasadami Bobby'ego i stawiam ostatni trzeci stragan.

Dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: Ezechiel »

1. Czy jeżeli wykorzystam żeton akcji z cyfrą np. 4 to czy to oznacza, że MUSZĘ wykonać idealnie 4 akcje czy też MOGĘ wykonać do 4 akcji? Jeżeli poprawna jest pierwsza możliwość to jak mogę zakończyć grę, np w sytuacji gdy mam same żetony "3" a mam 2 stragany i nie ma klientów w worku do losowania :P ?
AFAIR - Musisz wykonać cztery akcje. W opisanym przez Ciebie wypadku - Twoja tura kończy się po wyłożeniu wszystkich straganów.
2.Wybrałem żeton akcji "3". Czy podczas stawiania straganów mogę stawiać np. na każdej uliczce przylegającej do danego kwartału (oczywiście stoi Bobby) po jednym straganie zaczynając z miejsca przylegania uliczki do placu czy też MUSZĘ wszystkie 3 stragany położyć ciągiem na jednej uliczce?
Możesz stawiać na każdej uliczce przy danym kwartale. Możesz też po położeniu jednego straganu przesunąć policmajstra i następne dwa wyłożyć w następnych kwartałach.
3. Mam taką sytuację: żetony akcji "4", "3" są użyte (nieaktywne), zostaje mi aktywny żeton "2". Kładę ten żeton na planszy aby otrzymać punkty za posiadane stragany w kwartale i dobieram jeden żeton neutralny. Czy po tej akcji całość żetonów akcji się odwraca, czy tylko dobrany żeton neutralny jest aktywny, a "3" i "4" nadal są nieaktywne?
Odwraca się wszystkie.

1. Zamieniasz 2.
2. Nowy żeton wchodzi zamiast 2. odwrócony.
3. Ponieważ wszystkie masz odwrócone - przewracasz je.
4. Czy jest możliwa taka akcja? Wybieram żeton akcji "3". Stawiam stragan w alejce przylegającej do kwartału, na którym stoi Bobby. Następnie przesuwam zgodnie z zasadami Bobby'ego na inny kwartał i stawiam drugi stragan, a potem znów przesuwam zgodnie z zasadami Bobby'ego i stawiam ostatni trzeci stragan.
Tak, jest możliwa. Zgodnie z instrukcją można policjanta przesuwać w dowolnym momencie.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: the_ka »

1.czy w sytuacji gdy w danym kwartale zostały podliczone już punkty za wszystkie 3 ulice to czy mogę położyć tam żeton x2 lub x4? [chodzi mi o to że w kwartale stoi już 3 klientów i są wszystkie stragany i wszystkie punkty w tym kwartale zostały już dodane]

2.jeżeli kładę żeton x2 lub x4 w jakimś kwartale to ulica która przylega do tego kwartału jak i innego nie jest już liczona już w tym innym kwartale?

3.co w sytuacji gdy w kwartale leży żeton x2 lub x4 a dołoży się tam lorda - czy nie skończone ulice są przeliczane?
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: pawel1454 »

the_ka pisze:1.czy w sytuacji gdy w danym kwartale zostały podliczone już punkty za wszystkie 3 ulice to czy mogę położyć tam żeton x2 lub x4? [chodzi mi o to że w kwartale stoi już 3 klientów i są wszystkie stragany i wszystkie punkty w tym kwartale zostały już dodane]
Podczas podliczania punktów za kwartał nie ma znaczenia, czy ulice są zapełnione straganami, ani czy stoją przy nich klienci.
the_ka pisze:2.jeżeli kładę żeton x2 lub x4 w jakimś kwartale to ulica która przylega do tego kwartału jak i innego nie jest już liczona już w tym innym kwartale?
My gramy tak, że liczymy zawsze wszystkie ulice przylegające do punktowanego kwartału, niezależnie od tego, czy ten inny kwartał już był punktowany, czy dopiero to nastąpi.
the_ka pisze:3.co w sytuacji gdy w kwartale leży żeton x2 lub x4 a dołoży się tam lorda - czy nie skończone ulice są przeliczane?
Tak, nieskończone ulice są przeliczane.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Portobello Market - problem z zasadami

Post autor: the_ka »

dzięki za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ