Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: pcyzm »

Błysk pisze: 16 lip 2021, 16:59 Ja pamiętam jak twierdził że osoba od przyjmowania tłumaczenia to nic nie daje... :D
Bo gwarancji nie daje, przykład Rysława, świetnego tłumacza, któremu też zdarzają się wpadki. Zresztą o czym my tu mówimy jak wychodzą erraty do takich 'prostych' gier jak New York Zoo (tu akurat Bard) i to do 3 punktów.

Mnie interesuje co innego, czy warto w ogóle rozważać zakup edycji Najeźdźców ze Scytii z tymi monetami czy to totalnie zbędny dodatek (zaskakująco drogi jak na koszt całej gry więc mam nadzieję, że to nie jest żaden chiński badziew ;))
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Błysk »

pcyzm pisze: 16 lip 2021, 21:50
Bo gwarancji nie daje, przykład Rysława, świetnego tłumacza, któremu też zdarzają się wpadki. Zresztą o czym my tu mówimy jak wychodzą erraty do takich 'prostych' gier jak New York Zoo (tu akurat Bard) i to do 3 punktów.
Tłumacz to nie to samo co ktoś kto przyjmuje tłumaczenie. Mniejsza z tym, bo między "nic nie daje" a "gwarancji nie daje" jest bardzo szerokie spektrum, gdzie dodatkowy krok minimalizuje ryzyko błędu.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Atk »

kurdzio pisze: 13 lip 2021, 10:10
Pozostaje mieć nadzieję że błąd nie będzie występował na karcie, ale raczej obstawiam tylko w instrukcji.
Jeśli dobrze zrozumiałem oglądając planszówkitv, to błąd grafiki jest tylko w instrukcji. Na karcie jest dobrze.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: kurdzio »

Atk pisze: 17 lip 2021, 00:42
kurdzio pisze: 13 lip 2021, 10:10
Pozostaje mieć nadzieję że błąd nie będzie występował na karcie, ale raczej obstawiam tylko w instrukcji.
Jeśli dobrze zrozumiałem oglądając planszówkitv, to błąd grafiki jest tylko w instrukcji. Na karcie jest dobrze.
Tak, wcześniej w postach został wrzucony link i widziałem tę wypowiedź. Zrobię edycję pierwszego posta bo zakładam że pytania o ten babol mogą się jeszcze pojawiać.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: seki »

pcyzm pisze: 16 lip 2021, 21:50 Mnie interesuje co innego, czy warto w ogóle rozważać zakup edycji Najeźdźców ze Scytii z tymi monetami czy to totalnie zbędny dodatek (zaskakująco drogi jak na koszt całej gry więc mam nadzieję, że to nie jest żaden chiński badziew ;))
Sprawdziłem jak wyglądają te monety czy przypadkiem nie są takie same jak w Najeźdźcach z północy. Są inne ale przypuszczam, że jakościowo będą podobne. Swoje monetu w Najeźdźcach z północy bardzo lubię i polecam, są dość ciężkie, czuć ciężar metalowej monety. Nie daje to gwarancji, że te będą takie same, ale daje nadzieję, że ten sam wydawca korzysta ze sprawdzonego dostawcy i jakościowo będą podobne.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Gromb »

Potwierdzę, że są świetnej jakości, nierównomierne z głową hydry, czuć ciężar w ręce. Trzymają standard Najeźdźców i Architektów. Szczerze polecam.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: shaggy92 »

Gra dojechała wczoraj i jesteśmy po pierwszej zapoznawczej rozgrywce dwuosobowej.
Pierwsze wrażenie to że kołderka w tej grze jest przeogromna. Wydaje się że można wszystko bez większego problemu tylko co wybrać.

Trochę szkoda że brak interakcji w tym wszystkim ale zobaczymy jak reszta rozgrywki zrekompensuje ten brak - dziś planowana rozgrywka 4 osobowa.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: pcyzm »

shaggy92 pisze: 18 sie 2021, 13:10 Trochę szkoda że brak interakcji w tym wszystkim ale zobaczymy jak reszta rozgrywki zrekompensuje ten brak - dziś planowana rozgrywka 4 osobowa.
Podziel się koniecznie wrażeniami, jakbym kupił to właśnie z myślą, żeby czasem w 4 pograć ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Largo »

Tutaj chyba i tak zmniejsza się plansze do gry dwuosobowej, a wyobraź sobie jak było w najeźdźcach z północy z dwoma dodatkami :D rozkładałeś to wszystko na dwie osoby i każdy grał sobie swoją grę :P
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: babayaga0 »

Czy do gry tylko w dwie osoby wart tą grę kupić?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: kurdzio »

babayaga0 pisze: 18 sie 2021, 15:51 Czy do gry tylko w dwie osoby wart tą grę kupić?
Wg bgg gra działa na dwie osoby i jest polecana pod tym kątem.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: shaggy92 »

babayaga0 pisze: 18 sie 2021, 15:51 Czy do gry tylko w dwie osoby wart tą grę kupić?
Myślę że na dwie osoby działa tak samo jak na każdą inną ilość osób. Więc pytanie nie jest czy na dwóch warto tylko czy w ogóle warto.

Tak jak wcześniej pisałem zaskoczyło mnie to jak wiele mogę zrobić, przywykłem do gier gdzie cały czas czegoś brakuje i akcję się nie spinają tak łątwo.
W Najeźdźcach ze Scytii mamy specyficzne podejście do Worker Placementu: wpierw wystawiamy robotkina na wolne pole, robimy akcję z nim związaną, by następnie ściągnąć innego robotnika i również wykonać akcję związaną z polem na którym stał.

Oznacza to, że nigdy nikt nam nie zablokuje pola które nas interesuje co najwyżej może nam zablokować combo dwóch pól które akurat chcielibyśmy użyć w naszej akcji.
Ja osobiście pierwszy raz spotkałem się z tak "lajtowym" podejściem do WP i nawet mi się to podoba.

Dodać trzeba że wykonanie gry jest przepiękne, karty posiadają mnóstwo detali, styl mi odpowiada no i jest pełno drewna + ja dokupiłem metalowe monety.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

shaggy92 pisze: 18 sie 2021, 16:33 Tak jak wcześniej pisałem zaskoczyło mnie to jak wiele mogę zrobić, przywykłem do gier gdzie cały czas czegoś brakuje i akcję się nie spinają tak łątwo.
WRESZCIE :!: :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: AntBehindLeaf »

Czy ktoś odniósł wrażenie, że jakość kart nie jest najlepsza? Na części kart widać teksturę / takie pionowe prążki, moim zdaniem kwestia jakości kart, nie druku, nie przeszkadza w grze, ale wkładając karty w koszulki taka mnie myśl naszła.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: shaggy92 »

Tak, ogólnie całość gry wykonana bardzo dobrze; oprócz kart właśnie. Karty są mega cienkie.
Będę asap szukał na nie koszulek premium żeby wygrubić i zabezpieczyć.

Jestem po rozgrywce 4 osobowej i nawet OK, nic nie urywa sama w sobie ale ma plus za niski downtime i w miarę proste zasady.

Idealna gra żeby przeskoczyć z Ticketa albo osadników :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: XLR8 »

Doświadczeni gracze coś znajdą w tym tytule? Graliśmy w najeźdźców z północy ale niestety byli zbyt prości i policzalni. Nie było tam praktycznie żadnych ukrytych informacji i losowości.
Scytia jest w tym aspekcie lepsza? Nada się jako filler?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

Właśnie jestem po pierwszej partii, jest to praktycznie ta sama gra ciut ulepszona, to co dochodzi nowego jest super, orły i konie, w szczególności orzeł podwajający umiejkę. Zdolność wodza również ekstra. Kości też są lepsze. No i najważniejsze wszystko mieści się w jednym pudełku i jest jedna plansza, coś przez co sprzedałem najeźdźców. Grafika jest super w szczególności na kartach, załoga wygląda rewelacyjnie. Natomiast nadal jest to poziom porównywalny z architektami.

Zgadzam się że wykonanie i surowce są super. Trochę brakuje chociażby naklejek na sześciokąty. Monetki tekturowe są mocno średnie z wyglądu, cieszę się że również upolowałem metalowe w portalu. Największy szok po przeczytaniu instrukcji (bez solo) i kart (bez solo), nie wpadł mi w oko żaden błąd.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Rigidigi »

autopaga pisze: 19 sie 2021, 01:11 Właśnie jestem po pierwszej partii
Twoje wrażenia niemal w 100% zgadzają się z moimi.

My graliśmy wczoraj. Rozgrywka w 4 osoby. Dwie ograne w Najeźdźców z Północy, i dwie bez znajomości tej gry.
Rozgrywka trwała 2.5h z tłumaczeniem zasad. Pół godziny odpada na tłumaczenie i myślę że lekko pół godziny można ściągnąć z czasu gry. Więc dla osób z ogarniętymi zasadami Rozgrywka powinna zająć około 1,5h.

Co do samej gry, to jeśli ktoś ma komplet Najeźdźców z Północy to inwestycja w Scytie wg mnie nie ma sensu. Te gry są niemal identyczne. Grę różnią niuanse z przewagą dla Scytii.

Przede wszystkim zasady wydają się być wygładzone. Tak jakby autor chciał poprawić mankamenty NzP. Czyli mamy jeden tor punktacji, a nie trzy. Mamy jedną całkiem sporą plansze, a nie kilka. Pojawiają się dowódcy ze swoimi umiejętnościami głównymi. To co najfajniejsze to pojawiają się zwierzęta (orły/konie), które dają większe możliwości budowania "załogi".

Tu mała łyżka dziegciu. Dlaczego drużynę wojowników nazwano "załogą"? A co my na statku jesteśmy? Nie zarządzamy marynarzami tylko wojami. Jest chyba kilka lepszych określeń, które lepiej by się sprawdziły.
Jak już jesteśmy przy załodze, to prztyczek dla grafika. Dlaczego kobiety mają pomalowane paznokcie na czerwono? W ogóle jest mnóstwo kart wojowniczek. Nie wiem czy nie pół, na pół z mężczyznami. Znów jakieś poprawności polityczne? Na szczęście nie mamy wojowników murzynów..

Kolejna rzecz, która jest poprawioną to w porównaniu do NzP wszystkie "surowce" mają ten sam kształt, więc przy losowaniu nie można już wymacać, danego surowca. Tu mały minus a w zasadzie dwa. Pierwszy to w instrukcji mamy kolory pionów jasnobrązowe i ciemnobrązowe, a w rzeczywistości są ciemnobrązowe i czarne..
Oba te kolory są do siebie zbliżone więc tak jak ktoś wyżej wspomniał, aż prosi się o naklejki na te surowce. Praktyczność i uroda byłaby +5.

Gralismy w wersję z metalowymi monetami i one robią robotę. Nie ma się co zastanawiać, goraco polecam ich zakup.

Planszetki gracza są grube. Znaczniki zasobów i kumysu są świetne, klimatyczne. Ja nie zwróciłem uwagi na słaba jakość kart.

W przeciwieństwie do NzP w tej grze dostajemy całkiem sporo ran. Ale jest też ogólna akcja pozwalająca się leczyć. Niektórzy wojownicy też mają umiejki wspomagające leczenie.

Sama mechanika jest bliźniacza do NzP. Gdybym miał wybierać pomiędzy tymi dwoma tytułami, to ja wybrałbym Scytie z tego względu, że gra jest bardziej kompaktowa, nie czuje braku jakichś elementów z poprzednika. W Scytii mamy dużo ciekawszą opcję budowania druży.. wróć.. Załogi.. Większe możliwości wykorzystania ich umiejętności, przywódcę i zwierzęta. To duży plus.

Także to tyle ode mnie.
oli_37
Posty: 106
Rejestracja: 02 gru 2019, 17:35
Been thanked: 23 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: oli_37 »

Naklejki na surowce można sobie ściągnąć stąd https://boardgamegeek.com/filepage/2240 ... ce-sticker
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Chizu »

Rigidigi pisze: 19 sie 2021, 09:27 W ogóle jest mnóstwo kart wojowniczek. Nie wiem czy nie pół, na pół z mężczyznami. Znów jakieś poprawności polityczne? Na szczęście nie mamy wojowników murzynów..
Z ciekawości sobie sprawdziłam, jak to było z kobietami i angielska wikipedia podaje:
Some Scythian-Sarmatian cultures may have given rise to Greek stories of Amazons. Graves of armed females have been found in southern Ukraine and Russia. David Anthony notes, "About 20% of Scythian-Sarmatian 'warrior graves' on the lower Don and lower Volga contained females dressed for battle as if they were men, a style that may have inspired the Greek tales about the Amazons."
Co prawda to wciąż nie połowa, ale wojowniczki na pewno nie były ewenementem.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

Ja się zabezpieczyłem i kupiłem koszulki z zapasem już przy wicehrabiach,ściągałem z Niemiec Swan Panasia, ale bywały czasem w PL. No to chyba druknę te naklejki i przy okazji okleję też lewisa i clarka.

Biorąc pod uwagę chorą cenę za najeźdzców to jak najbardziej opłaca się wymienić, póki jeszcze nie stopniała. Chociaż może i nie stopnieje, podobnie jak świat dysku po nanty narking lub battlestar po odmętach grozy. Według mnie to deal życia sprzedać najeźdzców z północy, kupić scytie i być na tym do przodu.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

Obrazek

Poprawiłem kolorystykę aby bardziej pasowała do koloru drewna (złoto) i mocniejsze ramki do czarnych żetonów bydła zrobiłem, po wydruku ciężko je było namierzyć nożyczkami. Nie wiem czy to kwestia mojej drukarki, może komuś się przyda. Efekt jest rewelacyjny. Wrzucę fotkę jak trochę obrobię, zabawy jest na dobrych kilka godzin.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Sloth »

Jak jest z regrywalnością w trybie solo?
Przetestował już ktoś może ?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

Generalnie z tą grą nie oczekiwałbym turbo regrywalności obojętnie w jakim trybie. Solo ma 3 przeciwników.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: XLR8 »

Rigidigi pisze: 19 sie 2021, 09:27 My graliśmy wczoraj. Rozgrywka w 4 osoby. Dwie ograne w Najeźdźców z Północy, i dwie bez znajomości tej gry.
Rozgrywka trwała 2.5h z tłumaczeniem zasad. Pół godziny odpada na tłumaczenie i myślę że lekko pół godziny można ściągnąć z czasu gry. Więc dla osób z ogarniętymi zasadami Rozgrywka powinna zająć około 1,5h.
2.5h ? :O
Czy Scytia ma wbudowane dodatki z Pólnocy? Nasza pierwsza partia w NzP trwała 30min na 2. Kupiłem Scytię tylko dlatego, że brakuje mi lekkiego euro do 60min na 4 graczy.
ODPOWIEDZ