Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: Jareks1985 »

suibeom pisze: 16 maja 2021, 14:20 Gra nam bardzo podeszła, ale zastanawiam się, może ktoś z Was słyszał, czy Albi planuje wydać te dodatki, czy nie ma na co liczyć i brać te w wersji en?
Nie ma szans. Dodruku tez nie planują.
Szkoda, bardzo dobra gierka.
Awatar użytkownika
redber
Posty: 97
Rejestracja: 04 lut 2021, 15:52
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: redber »

Szkoda, bardzo dobra gierka.
Widać jednak nie na polski rynek.

Pamiętacie po ile była normalnie w sklepach, gdy była dostępna?
Z nowoczesnymi planszówkami od 2018. Wytrwale rozbudowuję swoją kolekcję. Obecnie ponad 350 gier i trochę dodatków.
Chętnie poznam (-y) osoby (pary) z Wawy do wspólnego grania w najróżniejsze tytuły :)
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

redber pisze: 16 maja 2021, 17:21
Szkoda, bardzo dobra gierka.
Widać jednak nie na polski rynek.

Pamiętacie po ile była normalnie w sklepach, gdy była dostępna?
Widziałem kiedyś na jakiejś czarnopoiątkowej promocji po 150 szelestów.
Ale nie pamiętam jaka była normalna cena sklepowa.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: sasquach »

redber pisze: 16 maja 2021, 17:21 Pamiętacie po ile była normalnie w sklepach, gdy była dostępna?
Koło 200, potem spadła do 150 nawet.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: dwaduzepe »

ja najtaniej po 180 pamietam
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: sasquach »

dwaduzepe pisze: 16 maja 2021, 17:44 ja najtaniej po 180 pamietam
Sam za 160zł kupowałem.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: rav126 »

Średnio w sklepach 200, 180 dało się znaleźć, a już w końcówce nakładu było promo za 150.podobnie z resztą było z Projektem Gaja i Ucztą dla Odyna. Mi się udało wyrwać używaną za 140.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: Fiacik »

Czy ktoś może wie kiedy minatures set znajdzie się ponownie w sprzedaży?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: dwaduzepe »

Fiacik pisze: 28 maja 2021, 11:32 Czy ktoś może wie kiedy minatures set znajdzie się ponownie w sprzedaży?
ja kupilem w zeszlym tygodniu w zagranicznym sklepie. Poszukaj w europejskich roznych sklepach - pojedyncze sztuki jeszcze sa.
pytajnik1
Posty: 48
Rejestracja: 17 maja 2017, 12:24
Has thanked: 3 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: pytajnik1 »

I jak po dłuższym czasie? Gra broni się czy wpada w schematy? ;) Pytam, ponieważ ostatnio trafiłem na opinię, z której wynikało, że jest jedna droga do zwycięstwa (umieszczam w spoilerze, żeby ewentualnie nie zepsuć nikomu zabawy).
Spoiler:
Czy rzeczywiście tak jest czy jednak jest to opinia odrobinę przesadzona? Rozumiem, że powyższy element jest w grze istotny, ale czy jest na tyle dominujący, że psuje to w jakikolwiek sposób grę?
Początkujący planszówkowicz prosi o wyrozumiałość :)
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: sasquach »

Uwaga, podaję analogiczne wygrywające strategie do innych gier:
- rozbudowa produkcji w Terraformacji Marsa
- zagrywanie kart rozwinięć w Blood Rage
- zadawanie obrażeń przeciwnikowi w Magic the Gathering
- układanie kafelków zgodnie ze wzorem w Azul
- zagrywanie kart zgodnie z kolorem pól w Podwodnych Miastach
;)

A poważnie to w Anachrony rozbudowa swojej "bazy" jest podstawą gry, podobnie jak rozbudowa tableau w Terraformacji. Natomiast to jakie budynki wybudujesz i na jakich aspektach się skupisz wprowadza różnorodność. Czy budynki psują grę? Raczej na odwrót, jak nie chcesz z nich korzystać to sam sobie utrudniasz zadanie.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: dwaduzepe »

pytajnik1 pisze: 23 cze 2021, 01:02 I jak po dłuższym czasie? Gra broni się czy wpada w schematy? ;) Pytam, ponieważ ostatnio trafiłem na opinię, z której wynikało, że jest jedna droga do zwycięstwa (umieszczam w spoilerze, żeby ewentualnie nie zepsuć nikomu zabawy).
Spoiler:
Czy rzeczywiście tak jest czy jednak jest to opinia odrobinę przesadzona? Rozumiem, że powyższy element jest w grze istotny, ale czy jest na tyle dominujący, że psuje to w jakikolwiek sposób grę?
tak jak kolega wyzej napisal, to jest glowny element gry, ciezko to nazwac wygrywajaca strategia:)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: Ardel12 »

W sumie nie budując budynków, to pozostają nam superprojekty, które w sumie można zaliczyć do budynków...Wycinając budynki z podstawki to w sumie pozbawiamy się głównego elementu punktującego i tworzącego silniczka w jednym. Nie widzę wielu opcji, w sumie żadnej, by grać bez budynków. To jest integralna i niezbędna część gry.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: Arkhon »

pytajnik1 pisze: 23 cze 2021, 01:02 I jak po dłuższym czasie? Gra broni się czy wpada w schematy? ;) Pytam, ponieważ ostatnio trafiłem na opinię, z której wynikało, że jest jedna droga do zwycięstwa (umieszczam w spoilerze, żeby ewentualnie nie zepsuć nikomu zabawy).
Spoiler:
Czy rzeczywiście tak jest czy jednak jest to opinia odrobinę przesadzona? Rozumiem, że powyższy element jest w grze istotny, ale czy jest na tyle dominujący, że psuje to w jakikolwiek sposób grę?
Możliwe, że troszkę chybiona interpretacja "drogi do zwycięstwa". Jak pisali poprzednicy - to jakby napisać "że granie w grę prowadzi do zwycięstwa".
Budowa silnika to główny aspekt tego typu gier, bez tego zwycięstwo jest niemożliwe lub prawie niemożliwe. W wypadku Anachrony - z doświadczenia, podobnie jak w Caylusie/Imaginarium/Architect'ach i podobnych grach - raczej nie możliwe.

Drogą do zwycięstwa mógłbyś określić skupienie się na danym rodzaju budunków lub elementów silnika (w przypadku innych gier) i tu już możnaby sporo podyskutować.
O schematyczności się wielce nie wypowiem, bo nie grałem >100 partii w anachrony, które posiada różne nacje/liderów. Są i dodatki, przez co jakoś nie odczułem wielkiej powtarzalności, odczułem natomiast ograniczoną interakcję między graczami.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: seki »

Ja do w/w wypowiedzi dodam jeszcze, że budynki są niezbędne ponieważ korzystanie z własnych budynków nie wymaga zasilania skafandrów więc jeśli ktoś nie stawia budynków to ma wysoki koszt aktywacji zewnętrznych budynków i konkurencję o nie w postaci innych graczy. Nie da się grać skutecznie bez własnych budynków i na tym opiera się cała gra. Nie nazwał bym tego strategią wygrywająca gdyż budynki mają różnorodne działanie. Jedne dostarczają zasobów, inne punktów bezpośrednio lub pośrednio (podróże w czasie, spłata pożyczek i generowanie w ten sposób punktów). Jeśli ktoś skupi się tylko na budynkach dających zasoby to nie ugra z tego prawie żadnych punktów także strategią wygrywającą samo stawianie budynków nie jest.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: suibeom »

seki pisze: 23 cze 2021, 09:39 Ja do w/w wypowiedzi dodam jeszcze, że budynki są niezbędne ponieważ korzystanie z własnych budynków nie wymaga zasilania skafandrów więc jeśli ktoś nie stawia budynków to ma wysoki koszt aktywacji zewnętrznych budynków i konkurencję o nie w postaci innych graczy. Nie da się grać skutecznie bez własnych budynków i na tym opiera się cała gra. Nie nazwał bym tego strategią wygrywająca gdyż budynki mają różnorodne działanie. Jedne dostarczają zasobów, inne punktów bezpośrednio lub pośrednio (podróże w czasie, spłata pożyczek i generowanie w ten sposób punktów). Jeśli ktoś skupi się tylko na budynkach dających zasoby to nie ugra z tego prawie żadnych punktów także strategią wygrywającą samo stawianie budynków nie jest.
potwierdzam, zwiedziony wyczytaną, o ile dobrze pamiętam tutaj, opinią o skupianiu się wyłącznie na budynkach i ignorowaniu superprojektów, co gwarantuje wygraną, wiele razy dostałem baty od dziewczyny, która szła właśnie w superprojekty.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

suibeom pisze: 23 cze 2021, 11:02
seki pisze: 23 cze 2021, 09:39 Ja do w/w wypowiedzi dodam jeszcze, że budynki są niezbędne ponieważ korzystanie z własnych budynków nie wymaga zasilania skafandrów więc jeśli ktoś nie stawia budynków to ma wysoki koszt aktywacji zewnętrznych budynków i konkurencję o nie w postaci innych graczy. Nie da się grać skutecznie bez własnych budynków i na tym opiera się cała gra. Nie nazwał bym tego strategią wygrywająca gdyż budynki mają różnorodne działanie. Jedne dostarczają zasobów, inne punktów bezpośrednio lub pośrednio (podróże w czasie, spłata pożyczek i generowanie w ten sposób punktów). Jeśli ktoś skupi się tylko na budynkach dających zasoby to nie ugra z tego prawie żadnych punktów także strategią wygrywającą samo stawianie budynków nie jest.
potwierdzam, zwiedziony wyczytaną, o ile dobrze pamiętam tutaj, opinią o skupianiu się wyłącznie na budynkach i ignorowaniu superprojektów, co gwarantuje wygraną, wiele razy dostałem baty od dziewczyny, która szła właśnie w superprojekty.
Na dwie osoby superprojekty mają większe znaczenie w grze. Przy 4 może opłacać się czasem jakiś oportunistycznie podkraść, jeśli nam pasje, ale ogólnie ekonomia jest ciaśniejsza i trudniej o zasoby na ich wybudowanie. Ale też wiele zależy od tego, jak grają inni gracze.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: Gatherey »

Komuś udało się dorwać dodatek w jakiejś rozsądnej cenie? Płacenie 800-900 za Ks to słaba opcja jak chce sam dodatek, a nie milion innych modułów.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: sasquach »

Gatherey pisze: 25 sie 2021, 13:09 Komuś udało się dorwać dodatek w jakiejś rozsądnej cenie? Płacenie 800-900 za Ks to słaba opcja jak chce sam dodatek, a nie milion innych modułów.
Trzeba było brać na KS. Upgrade jak ktoś miał wszystko co wszyło wcześniej kosztował 270zł w grupówce.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: rav126 »

W Planszostrefie i Meplu wersja retail była po 180. W Trollach wersja KS była za 249. Dość długo była w przedsprzedaży. Ja wziąłem Infity upgrade na stronie producenta, i plułem sobie w brodę, że tak późno poznałem Anachrony, bo wziąłbym na 100% na KS (a dodatek jeszcze nie ograny bo czeka aż skończę malować figurki :) )
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: Seykan »

rav126 pisze: 25 sie 2021, 16:25 W Planszostrefie i Meplu wersja retail była po 180. W Trollach wersja KS była za 249. Dość długo była w przedsprzedaży. Ja wziąłem Infity upgrade na stronie producenta, i plułem sobie w brodę, że tak późno poznałem Anachrony, bo wziąłbym na 100% na KS (a dodatek jeszcze nie ograny bo czeka aż skończę malować figurki :) )
Z tego co wiem to w Planszostrefie dodatku jeszcze nie było, nadal czekają na dostawę bo koszmarnie się opóźnia. Co jakiś czas tam dzwonię i się dopytuję.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: rav126 »

Ok, to nie wiedziałem. Pisząc "była" miałem na myśli przedsprzedaż bo faktycznej dostępności nie sprawdzałem :)
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: AnlAir »

rav126 pisze: 25 sie 2021, 16:25 W Planszostrefie i Meplu wersja retail była po 180. W Trollach wersja KS była za 249. Dość długo była w przedsprzedaży. ….
Wersja KS w Trollach to było lekkim słowem przegięcie. Ich wersja KS posiadała 15kosteczek metalowych. Ot i cała różnica z wersja sklepowa. A cena….
pioter123
Posty: 109
Rejestracja: 30 gru 2019, 13:38
Has thanked: 48 times
Been thanked: 10 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: pioter123 »

Mam kilka pytan :mrgreen:
1. Czy cale Anachrony wraz z dodatkami jest niezalezne jezykowo?
2. Czy jakiekolwiek dodatki maja polska instrukcje?
3. Pogubic idzie sie w tych boxach i zestawach... Czym sie rozni Infinity Box od Leader Box?

Poza tym sa w pewnym sensie dwie wersje podstawowego Anachrony?
Wersja A.
- Anachrony Essential Edition czyli sama podstawka.
- Anachrony: Classic Expansion Pack, ktore zawiera: Doomsday module, Pioneers of New Earth expansion i Guardians of the Council.
- Osobno figurki egzoszkieletow w Anachrony: Exosuit Miniatures Set.

Wersja B.
- Anachrony (bez podtytulu?), czyli podstawka + Doomsday module.
- Anachrony: Exosuit Commander Pack, ktore zawiera Pioneers of New Earth expansion, Guardians of the Council oraz figurki egzoszkieletow.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: sasquach »

pioter123 pisze: 03 wrz 2021, 13:52 Mam kilka pytan :mrgreen:
1. Czy cale Anachrony wraz z dodatkami jest niezalezne jezykowo?
W zasadzie tak. Problem będzie tylko taki, że niektóre karty i kafelki mają swoje numery i opis ich działania można łatwo znaleźć po numerze. Ale np. superprojekty już nie mają numerków i trzeba szukać po nazwie. No ale to można łatwo nadrobić i zrobić tobie tabelkę z tłumaczeniem, albo dodać numerki na kaflach i w instrukcji.
pioter123 pisze: 03 wrz 2021, 13:52 2. Czy jakiekolwiek dodatki maja polska instrukcje?
Na bgg widziałem tłumaczenia fanowskie, nie wiem czy do wszystkiego. Oficjalnie była polska instrukcja do starej podstawki. Albi miało też w ofercie Exosuit Commander Pack, ale nie wiem czy zrobili do niego polską instrukcję.
pioter123 pisze: 03 wrz 2021, 13:52 3. Pogubic idzie sie w tych boxach i zestawach... Czym sie rozni Infinity Box od Leader Box?
Leader Box było dostępne na pierwszym KS. To było takie same pudło jak ze starej podstawki, ale dodatkowo miało okładkę z wybraną frakcją oraz Exosuit Commander Pack od razu w środku.
Infinity Box jest z drugiego KS, tego z dodatkiem Fractures of Time. Jest wielkie, mieści wszystko co wyszło do tej pory i zawiera świetny insert.
pioter123 pisze: 03 wrz 2021, 13:52 Poza tym sa w pewnym sensie dwie wersje podstawowego Anachrony?
Wersja A.
- Anachrony Essential Edition czyli sama podstawka.
- Anachrony: Classic Expansion Pack, ktore zawiera: Doomsday module, Pioneers of New Earth expansion i Guardians of the Council.
- Osobno figurki egzoszkieletow w Anachrony: Exosuit Miniatures Set.

Wersja B.
- Anachrony (bez podtytulu?), czyli podstawka + Doomsday module.
- Anachrony: Exosuit Commander Pack, ktore zawiera Pioneers of New Earth expansion, Guardians of the Council oraz figurki egzoszkieletow.
Wersja B to jest to co wyszło w 2017. Problem był taki, że jak chciałeś dodatkowe moduły, a figurek nie, to miałeś problem. Dlatego w kolejne edycji to zmienili i rozbili na trzy paczki.
ODPOWIEDZ