18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: shaggy92 »

mistrz_yon pisze: 30 sie 2021, 14:10
obo_bb pisze: 30 sie 2021, 13:43 piton dobrze tu opisuje komplikacje i trudności 46'ki, jednak 1846 jest w tej chwili dostępna w Polskich sklepach w dość dobrej cenie (jak na 18stki).
Odnośnie dostępności to jest coś na rzeczy. Ja się od dawna przymierzałem i akurat trafił mi się ten Dortmund z opcją na 2 graczy (istotna rzecz dla mnie) i osadzony w moim kręgu kulturowym. Ale ogólnie nie są to gry ani wizuanie porywające, ani specjalnie tanie. Jak się już łyknie bakcyla, to nie ma problem. Na początku jednak bariera jest. Mówię to jako osoba siedząca w tym hobby 17-20 lat. Jest wokół tych gier jakaś otoczka, która nie sprzyja początkującym.
Ogólnie byś polecił tego 18DO świeżym? BO trochę mnie pociąga ten tytuł, pociągi + browary to nie może być złe :D
Jak dokładniej działa ten tryb 2 osobowy? bo 1830 w teorii też jest od 2 osób :D

PS: Panowie co się kłócą o tą 1846 - ja mam taką dygresję małą bo piszecie tam że 1846 będzie spoko bo łatwe i można mieć spółkę całą grę.
Ja się na przykład tego boję w pierwszej rozgrywce, że będzie łatwo i nijako :P

Imho, trudność nawet długość to nie problem jeżeli gameplay to rewanżuje, jeżeli np gralibyśmy w tego 1846 byłoby "łatwo" i "przyjemnie" ale wszyscy by zasypiali nad budową kolejnych torów i puszczaniem pociągów to nikt by do tego nie wrócił nie? Wyszedł by taki rozbudowany Carcasone z tego :)
j_g
Posty: 1982
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 241 times

Re: 18xx

Post autor: j_g »

mistrz_yon pisze: 30 sie 2021, 14:10 Aż odpaliłem tego Dortmunda i cały planszówkowy świat mi się zmienił [...]
Czekaj, czekaj... Słyszę, że coś chlupie... Aaa, spoko; to miód na serce Pitona się leje szerokim strumieniem...
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1150 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Cezner broni jak lew 1846, które niejeden raz przeklinał przy stole :lol: Ale pograł więcej i już mniej przeklina :mrgreen:
To tylko pokazuje jak 18xx wciągają i jakie stanowią wyzwanie - w tym też dla naprawdę doświadczonych graczy.
Apos pisze: 30 sie 2021, 13:48 1846 różni się jednak od klasyki. Moim graczom, takie zagrywki jak wciśnięcie trupa i zostawienie z firmą z "dwójkami", szarady na giełdzie i inne zagrywki tylko dodawały smaczku i otwierały oczy, jakie fajne cechy mają pełne 18XX. Bankrut, tylko zmotywował do kolejnej gry.
nic dodać, nic ująć.
Ważne, że "klasyczna" linia pokazuje mniej więcej wszystko czego można się w tych grach spodziewać.

kiedyś kolega Piotrek "LISek z Lublina" tutaj pisał (czy tam opowiadał na jutubie?), że jego pierwsze spotkanie z 1846 to był koszmar - a dlaczego koszmar? bo oczekiwał zabawy na giełdzie jak to w 18xx, którą mu kolejny AS z Lublina obiecał (pozdro Vinnichi). No w 1846 nie uświadczył przejęć, dostania spółki w spadku itd. i to go zniechęciło do grania i ocenił tak całą gałąź 18xx - przez pryzmat jednej gry z troszkę innej beczki, a jeszcze grali jak.. zwykle słabo :lol:
Pragnę przez to powiedzieć ;) że jak komuś mówicie, że 18xx to są brutalne gry, przejęcia, zostawianie trupa na czyimś peronie, bankructwa no i inne świetne rzeczy jakie tam są - to pokażcie grę z takimi mechanizmami albo uświadomcie kogoś (siebie też), że np. 1846 to trochę inny przedstawiciel tej gałęzi i ma inne ciekawe mechanizmy, ale nacisk kładziony na inne granie - operacyjniak po prostu. Interakcji tam też od groma (te gry to czysta interakcja), ale droga do zwycięstwa będzie inna. To, że 100 gier ma w tytule 18 z przodu nie znaczy , że są do siebie bardzo podobne, niczym się nie różnią - co też niestety jest jakimś mitem i nie raz słyszałem takie "opinie" od niegrających oczywiście :?

Bo ktoś się np. odbije od 1846 bo nie ma tej brutalnej giełdy (przykład wyżej) i już nie będzie chciał grać w ogóle w 18xx. Można wtedy zaproponować coś w stylu 1889 albo odwrotnie, ktoś będzie smutny, że w 1830 go zbankrutowali, a on sobie mało jeździł, to można zapoznać takiego kolejarza z grami Lonny'ego ;)
Tak samo gry dla początkujących z płytką giełdą nie pokażą Wam tego co 1830 czy tam 1882. "Bo w 18Chesapeake było nudno" - i wywalamy gry 18xx na śmietnik, ale tak nie wygląda "prawdziwa" osiemnastkowa giełda ... Tak samo granie w 1830 pierwsze 2 razy, a zagranie partii numer 15 da zuuuupełnie inne wrażenia.
No i warto powiedzieć, że im się więcej gra tym się szybciej gra, więc pierwsze kilkugodzinne partie zdecydowanie przyspieszą. Ale trzeba grać, uczyć się ;)

Ludzie zaczynają od Czesapika, 89, 82, 1830... 18DO czy 1846 - dobrze, że się podoba i siadło :) Widać, wszystkim da się wciągnąć do grania, pięknie! 18xx to naprawdę genialny system :D
Fajnie, że dzięki temu możemy sobie pogadać i są ludzie, którzy grają w te długie żmudne gry :mrgreen:
shaggy92 pisze: 30 sie 2021, 14:23 PS: Panowie co się kłócą o tą 1846 - ja mam taką dygresję małą bo piszecie tam że 1846 będzie spoko bo łatwe i można mieć spółkę całą grę.
Ja się na przykład tego boję w pierwszej rozgrywce, że będzie łatwo i nijako
łatwe nigdy nie będzie, to na bank ;) a nijakie? to nawet może być 1830 albo 1882 czy co tam każdy pod niebiosa wychwala. Te gry już ewidentnie zależą od graczy i ich umiejętności. Najważniejsze to zacząć i się nie zrażać jeszcze przed grą, a wszystkie stereotypy zginą przy kolejnych rozgrywkach.

(Ogólnie 1846 jest bardzo fajnie, ja grywałem sporo na 2 osoby z żoną, 1846 działa wyśmienicie na każdą liczbę osób, regrywalność kosmiczna. Tam jest wielka walka na mapie i nie czuć, że to jakaś "gorsza osiemnastka" bo giełda jest płaska.
A czy mówiłem, że na początek bym tego nie rekomendował :lol: )
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

shaggy92 pisze: 30 sie 2021, 14:23
mistrz_yon pisze: 30 sie 2021, 14:10
obo_bb pisze: 30 sie 2021, 13:43 piton dobrze tu opisuje komplikacje i trudności 46'ki, jednak 1846 jest w tej chwili dostępna w Polskich sklepach w dość dobrej cenie (jak na 18stki).
Odnośnie dostępności to jest coś na rzeczy. Ja się od dawna przymierzałem i akurat trafił mi się ten Dortmund z opcją na 2 graczy (istotna rzecz dla mnie) i osadzony w moim kręgu kulturowym. Ale ogólnie nie są to gry ani wizuanie porywające, ani specjalnie tanie. Jak się już łyknie bakcyla, to nie ma problem. Na początku jednak bariera jest. Mówię to jako osoba siedząca w tym hobby 17-20 lat. Jest wokół tych gier jakaś otoczka, która nie sprzyja początkującym.
Ogólnie byś polecił tego 18DO świeżym? BO trochę mnie pociąga ten tytuł, pociągi + browary to nie może być złe :D
Jak dokładniej działa ten tryb 2 osobowy? bo 1830 w teorii też jest od 2 osób :D
Odnośnie wersji piwnej (HSB), to trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć, bo grałem raz. Ale po fakcie, że mój młody zdecydowanie woli TRG, to powiedziałbym, że HSB jest nieco mniej kolejowe, a bardziej eurowate (i dlatego ma dla niego mniejszy posmak nowości). Jednakowoż trzeba wziać pod uwagę, że on na tym przegrał, ale został zeżarty przez moje przychodzy z akcji browarów - a zarobiłem na rynku kapitałowym. Czyli jednak takie aspekt osiemnastkowy.
Patrząc z tego punktu widzenia, masz więc dwa osobne rynki (koleje i browary). Ciekawy jest rynek CAPEXowy (te same karty schodzą na koleje, browary, kopalnie i huty). BARDZO fajnie ogarnięty jest mechanizm popytu i podaży na rynku piwnym. Osobiście mi się HSB podoba, bo jest względnie szybkie - wykonuje się ileś ruchów i jest koniec. Ale to kolejny element, który przemawia za wyraźnie widocznym elementem euro w tej grze.

Generalnie w 18DO podoba mi się konfigurowalność całego zestawu: jest wersja dla początkujących (INT - nie graliśmy, bo młody (16) który ogarniał reguły, stwierdził że to takie banalne, że nie ma co rozkładać, więc od razu odpaliliśmy TRG, w które graliśmy z mnóstwem błędów - miszcz instrukcji nie doczytał :lol: :lol: :lol: ), jest podstawka kolejowa (TRG), jest bazowa gra piwna (HSB) i jest takie HSB na sterydach.

Wersja dla dwóch graczy, to de facto wersja dla 3 graczy, z których jeden jest botem. Kieruje się nim na zmianę. W swoich operacjach bot maksymalizuje swoje przychody. O ile nie ma najnowszego dostępnego pociągu to nie wypłaca dywidendy, tylko odkłada i jak tylko może - kupuje. W cześci giełdowej kupuje akcje najdroższej dostępnej spółki, która jest floated (ma limit 2 udziałów na spółkę). Dla dwóch graczy jest też mniejsza plansza, przez co jest gęściej. Dla nas na dwie osoby jest to całkiem spoko. Nie mamy oczekiwań, że bot z nami wygra - buduje trasy, czasami można kogoś przyblokować stacją itp.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 254 times
Been thanked: 76 times

Re: 18xx

Post autor: obo_bb »

shaggy92 pisze: 30 sie 2021, 14:23 Ja się na przykład tego boję w pierwszej rozgrywce, że będzie łatwo i nijako :P
chyba ktoś już to wyżej napisał, że głębię w rozgrywce tworzą sami grający.
To, że weźmiesz 1882 (czy też inne mocniejsze tytuły) które jest bardziej giełdowe, agresywniejsze z ograniczoną pulą torów, to nie znaczy, że ktoś nie będzie w kółko jeździł 2-kami..
Wsiadaj do pociągu który akurat jedzie, czyli masz dostępny :wink: (poleceń co na początek masz wiele), tylko dołóż do żetonów (które to są konieczne) i graj, reszta pytań, ale i odpowiedzi przyjdzie sama z nabywanym doświadczeniem..

Ja po wstępnym ograniu 1846 od razu bez większych wątpliwości zacząłem szukać kolejnych tytułów z tej rodziny (bo wiedziałem, że to jest to) z innymi akcentami właśnie (tu konkretnie 1882, 18Mex, 1849, 1848)..
..ale wciąż chcę jeszcze poogrywać bardziej 1846 (mimo, że mocniejszy akcent giełdowy - którego tu tyle nie ma - leży mi bardzo), bo też jest tam dużo innej też fajnej głębi..
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Apos pisze: 30 sie 2021, 10:20
Spotkałem się również z taką pomocną grafiką
Obrazek

Z dostępnością jest niestety kiepsko i pozostaje zamówienie gier z All-Aboard Games.
Problem jest taki, że AAG świeci mi komunikatem że nie ma szipingu do Polski (testowo sprawdziłem też Niemcy i też nie wysyłą). Coś się im zwarzyło, czy faktycznie tak działają?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 974
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Apos »

mistrz_yon pisze: 30 sie 2021, 15:12
Apos pisze: 30 sie 2021, 10:20 (...)
Problem jest taki, że AAG świeci mi komunikatem że nie ma szipingu do Polski (testowo sprawdziłem też Niemcy i też nie wysyłą). Coś się im zwarzyło, czy faktycznie tak działają?
Upewnij się, że wybierasz gry z magazyn w Europie, a nie US.

ps. nas też czeka zamówienie z AAG, ale czekam jeszcze na potwierdzenie wszystkich chętnych, aby co kilka tygodni nie zamawiać, tylko i porządnie :)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Apos pisze: 30 sie 2021, 15:15
mistrz_yon pisze: 30 sie 2021, 15:12
Apos pisze: 30 sie 2021, 10:20 (...)
Problem jest taki, że AAG świeci mi komunikatem że nie ma szipingu do Polski (testowo sprawdziłem też Niemcy i też nie wysyłą). Coś się im zwarzyło, czy faktycznie tak działają?
Upewnij się, że wybierasz gry z magazyn w Europie, a nie US.
Jeeeezu. Dziękuję!
Mistrzowie ecommerce! :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: Qlaqs »

@shaggy92

Ja bym na Twoim miejscu kupiłbym 18Chesapeak - puki jest w Magazynach w Niemczech :D
Jest idealny na początek giełdówek z serii 18xx.
Tym tytułem nikogo nie zrazisz na początek ;)
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Dodam do rozważań pierwszej gry. Mam w domu kilkanaście tytułów 18xx przez 1830, 18Chesapeake, 1882, 1846... Kiedyś myślałem że 18Chesapeak to gra na początek..
Lecz ostatnio wydrukowany egzemplarz 1889 wprowadził rumieńce na naszych policzkach, jak ten tytuł fajnie działa, jaki jest świetny na początek.
Co ma 1889 czego tamte tytuły nie mają:
- świetne firmy prywatne
- mała mapa
- gra na podstawie 1830 - czyli giełdowa
- czas rozgrywki - który u nas z tłumaczeniem zasad od nowa zajął 3h50m - nazywam to higienicznym czasem
Poleciłbym pierwsze, wydrukować sobie 1889, wyciąć i pograć ! na BGG są pliki. Oczywiście nie będzie to tak pięknie wydane jak 18DO czy 1846, ale odda w pełni co kryją 18xx
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: Qlaqs »

foxikos pisze: 30 sie 2021, 16:00 Dodam do rozważań pierwszej gry. Mam w domu kilkanaście tytułów 18xx przez 1830, 18Chesapeake, 1882, 1846... Kiedyś myślałem że 18Chesapeak to gra na początek..
Lecz ostatnio wydrukowany egzemplarz 1889 wprowadził rumieńce na naszych policzkach, jak ten tytuł fajnie działa, jaki jest świetny na początek.
Co ma 1889 czego tamte tytuły nie mają:
- świetne firmy prywatne
- mała mapa
- gra na podstawie 1830 - czyli giełdowa
- czas rozgrywki - który u nas z tłumaczeniem zasad od nowa zajął 3h50m - nazywam to higienicznym czasem
Poleciłbym pierwsze, wydrukować sobie 1889, wyciąć i pograć ! na BGG są pliki. Oczywiście nie będzie to tak pięknie wydane jak 18DO czy 1846, ale odda w pełni co kryją 18xx
Ja świeżakom nie polecam 1889, gdzie gra potrafi zaciąć się na pernamentnych 4 !!!
18Chesapeak przynajmniej się nie zacina ;)
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Qlaqs pisze: 31 sie 2021, 08:11 Ja świeżakom nie polecam 1889, gdzie gra potrafi zaciąć się na pernamentnych 4 !!!
18Chesapeak przynajmniej się nie zacina ;)
U nas już coś tam pogralismy i nie było zacięcia, ale możliwe że masz rację... zaczyna się wtedy zbieractwo zamiast train rushu.
18Chesapeake w tym jest lepszy bo zawsze pociąg jest eksportowany (czy jak to się tam nazywało) i nie zatnie się tak jak 1889.

To nie ma 18xx na początek :mrgreen:, zostaje na początek pograć z kimś kto już w to grał :!:
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Qlaqs pisze: 31 sie 2021, 08:11 Ja świeżakom nie polecam 1889, gdzie gra potrafi zaciąć się na pernamentnych 4 !!!
Potrafi to się zaciąć nawet na permanentnych 3T ;)
foxikos pisze: 31 sie 2021, 08:15 To nie ma 18xx na początek :mrgreen:, zostaje na początek pograć z kimś kto już w to grał :!:
Tak. Nie ma lepszej rady, a te dyskusje są zawsze dość jałowe.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: Qlaqs »

foxikos pisze: 30 sie 2021, 16:00 Dodam do rozważań pierwszej gry. Mam w domu kilkanaście tytułów 18xx przez 1830, 18Chesapeake, 1882, 1846... Kiedyś myślałem że 18Chesapeak to gra na początek..
Wiesz, mi się wydaje, że im bardziej jest się ogranym to człowiek zapomina jak ciężko było na początku :D
Ostatnio w swoich przekonaniach 1867 proponowałem na początek :D

Jak człowiek dłużej się zastanowi to faktycznie nie ma nic lepszego na rynku niż 18Chesapeak do wprowadzenia graczy w świat 18xx.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1150 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Galatolol pisze: 31 sie 2021, 08:43
foxikos pisze: 31 sie 2021, 08:15 To nie ma 18xx na początek :mrgreen:, zostaje na początek pograć z kimś kto już w to grał :!:
Tak. Nie ma lepszej rady, a te dyskusje są zawsze dość jałowe.
No i przyszedł Pan Maruda zezłomować pociągi początkującym :mrgreen:
Wiadomo, że dyskusje co było pierwsze albo co jest lepsze i mojsze są jałowe :P ale daj się pojarać. Leśne dziadki mogą przyjąć do klubu kilku nowych leśnych dziadków i już w Polsce interesuje się tymi grami może ze 25 osób ;)

Najlepiej zagrać z kimś kto dobrze zna gałąź/system, Amen.
Ale co mają zrobić Ci "biedni ludzie", jak nie mają takiego kogoś do pomocy? (...i co to jest ten Zbuczyn :lol: ). Jak ktoś nie ma okazji zagrać z kimś ogranym albo nie chce jechać 100-200km żeby posłuchać o grze, to musi bardziej kombinować. Ludzie chcą pomóc, a wiadomo gdzie dobre chęci prowadzą ;)
Jałowo bo jałowo, ale przynajmniej widać jak więcej ludzi wchodzi z entuzjazmem do branży, nie boją się zacząć i innych zachęcają takim podejściem. Nie bać się! próbować! co wyciągniecie i się spodoba będzie dobre na początek.
(początkujący odkrywający gry samemu - poczytajcie jakieś poradniki na BGG albo posłuchajcie podcastów z poradami dla początkujących, też nie zaszkodzi, a nawet może pomóc).
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

piton pisze: 31 sie 2021, 09:26 Jałowo bo jałowo, ale przynajmniej widać jak więcej ludzi wchodzi z entuzjazmem do branży, nie boją się zacząć i innych zachęcają takim podejściem. Nie bać się! próbować! co wyciągniecie i się spodoba będzie dobre na początek.
(początkujący odkrywający gry samemu - poczytajcie jakieś poradniki na BGG albo posłuchajcie podcastów z poradami dla początkujących, też nie zaszkodzi, a nawet może pomóc).
Podpiszę się trochę pod tym... Moja cała grupa 18xx zaczynała sama, bez wprowadzenia kogoś z "branży".
Zaczęliśmy od 1830, gdzie moja osoba była tak zaaferowana że przeczytała poradniki, oglądnęła gameplaye itp, na początku jak patrzyłem na znajomych słuchających zasad i patrzących na planszę w myślach przewijało się że zaraz będę musiał złożyć grę, ale nie, zagraliśmy ok 4h z tłumaczeniem do pierwszego bankruta.
Teraz jest nas ok 5-6 osób w Rzeszowie które raz w miesiącu systematycznie spotykają się typowo tylko na 18xx. Dodatkowo mamy już naście tytułów z tej serii do ogrywania.
Odkrywamy te gry, nie znamy dobrze zagrywek, ale jaka jest frajda gdy się nam uda coś odkryć, zrobić, "dobić" innego :twisted:

piton, twój podcast czeka na odsłuchanie :roll: mam nadzieje że opowiadasz tam o zagrywkach w 18xx :wink:
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
j_g
Posty: 1982
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 241 times

Re: 18xx

Post autor: j_g »

foxikos pisze: 31 sie 2021, 09:57 piton, twój podcast czeka na odsłuchanie :roll: mam nadzieje że opowiadasz tam o zagrywkach w 18xx :wink:
No tak, dżentelmeni 18wszystko rozbierają słowami na swoim kanale, brawa...
https://www.youtube.com/channel/UC5ORLK ... LcA/videos

Choć, co już wspominałem zainteresowanemu, podcast nigdy nie zastąpi wideło z widokiem z góry na stół, z gadaniem i pokazywaniem przykładowych patentów i myków. Taki tutorial byłby wymarzony dla 18zaczynających. No, ale na to Piton jest za krótki (vide https://www.youtube.com/watch?v=Ummhmfwebxg).
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Mogę tylko innym początkującym poradzić samodzielne sesje na 18xx. Za mna już trzeci wieczór "rozwiązywania zadań". Gram 3-4 spółkami i - póki co - staram sią nauczyć maksymalizować operacje. Dzięki modułowi AUTO jestem w stanie sprawdzić swój wyniki i próbować znaleźć tę optymalną (zmaksymalizowaną) ścieżkę. Bardzo kształcące ćwiczenie, polecam.
Brakuje mi takiej bazy zadań jak w szachach: "wstaw kafelek i zrób 350 na tym co masz".
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

mistrz_yon pisze: 31 sie 2021, 14:21 Mogę tylko innym początkującym poradzić samodzielne sesje na 18xx. Za mna już trzeci wieczór "rozwiązywania zadań". Gram 3-4 spółkami i - póki co - staram sią nauczyć maksymalizować operacje. Dzięki modułowi AUTO jestem w stanie sprawdzić swój wyniki i próbować znaleźć tę optymalną (zmaksymalizowaną) ścieżkę. Bardzo kształcące ćwiczenie, polecam.
Brakuje mi takiej bazy zadań jak w szachach: "wstaw kafelek i zrób 350 na tym co masz".
Nie no bez przesady :D Przeczytać zasady do wybranej i gry i pędem na https://18xx.games/, nic nie nauczy bardziej niż gra z prawdziwym przeciwnikiem, który zrzuci Ci wydrenowaną spółkę. Przy grze przez neta brakuje tylko tego uśmiechu na twarzy, który towarzyszy mu przy tej czynności :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Probe9 pisze: 31 sie 2021, 14:34
mistrz_yon pisze: 31 sie 2021, 14:21 Mogę tylko innym początkującym poradzić samodzielne sesje na 18xx. Za mna już trzeci wieczór "rozwiązywania zadań". Gram 3-4 spółkami i - póki co - staram sią nauczyć maksymalizować operacje. Dzięki modułowi AUTO jestem w stanie sprawdzić swój wyniki i próbować znaleźć tę optymalną (zmaksymalizowaną) ścieżkę. Bardzo kształcące ćwiczenie, polecam.
Brakuje mi takiej bazy zadań jak w szachach: "wstaw kafelek i zrób 350 na tym co masz".
Nie no bez przesady :D Przeczytać zasady do wybranej i gry i pędem na https://18xx.games/, nic nie nauczy bardziej niż gra z prawdziwym przeciwnikiem, który zrzuci Ci wydrenowaną spółkę. Przy grze przez neta brakuje tylko tego uśmiechu na twarzy, który towarzyszy mu przy tej czynności :)
Staaary, no nie będę zawracał ludziom głowy jak nie potrafię grać. To proste jest.
A jak już będę rozumiał co macie na myśli pisząc "zrzuci wydrenowaną spółkę", "spółki-trupy" itp, to znaczy że osiągnąłem poziom minimum, żeby GRAĆ z ludźmi, a nie dokładać kafelki 8)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 974
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Apos »

Polecałbym:
- zagrać pierwszą partyjkę z kimś, kto już grał i potrafi wytłumaczyć 18XX
- pograć na 18xx.games w różne tytuły, bo znając jeden tytuł 18XX, reszta to tylko zerknięcie na różnice - trzon rozgrywki jest zwykle taki sam
- zakupić krótszą 18XX dla siebie, wytłumaczyć znajomym i grać! :D
- (opcjonalnie) rozejrzeć się za żetonami


A mówiąc o tym ostatnim...

Obrazek

:mrgreen:
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: 18xx

Post autor: gafik »

Do których 18xx zostały spolszczone instrukcje?
oli_37
Posty: 106
Rejestracja: 02 gru 2019, 17:35
Been thanked: 23 times

Re: 18xx

Post autor: oli_37 »

18Czesapeake, 18CZ, 1846, 1880Chiny, 1882, 1889, 1873 - do tych gier są instrukcje PL.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 18xx

Post autor: cezner »

gafik pisze: 31 sie 2021, 19:56 Do których 18xx zostały spolszczone instrukcje?
Po co Ci instrukcje? Masz Pitona w Opolu :-)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 18xx

Post autor: cezner »

oli_37 pisze: 31 sie 2021, 21:14 18Czesapeake, 18CZ, 1846, 1880Chiny, 1882, 1889, 1873 - do tych gier są instrukcje PL.
I jeszcze do 1860 i 1830.
ODPOWIEDZ