Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Coen »

Myślę, że jeden temat wystarczy na obie gry spod tego szyldu :)
Mam pytanie odnośnie kart wasali.
Mam zagrane takie karty:
Spoiler:
Czy ja dobrze rozumiem?
1. Karta Erica pozwala mi usunąć za darmo żeton barbarzyńców i dodatkowo zrekrutować jedną jednostkę widoczną na tym żetonie? I to w każdej turze? Gram dopiero pierwszy raz, ale wydaje mi się to dość przegięte.
2. Żeby aktywować zdolność Giseli muszę tam wcześniej położyć dysk, czyli poświęcić na to jedną swoją turę?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

1. Wasali można użyć tylko, jeśli nie ma na nim dysku. Czyli możesz użyć raz pomiędzy każdym pasem. Można za to powtórzyć tę akcję za pomocą tytułu i dotyczy to każdego wasala. Oni ogólnie są mocni - koleś, który za jedno złoto pozwala zrekrutować jednostkę ignorując koszt i zrobić akcję Manewrów? Szaleństwo!

2. Tak, dlatego warto sobie to przygotować w ten sposób, żeby mieć 2-3 takie prowincje i załatwić je wszystkie ze zniżką.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Coen »

Barbarzyńcy grają którymi statystykami? Kiedy stosujemy te statystyki z wyższych poziomów widocznych na ich kartach? I dlaczego są dwie II ?
Spoiler:
Nie mogłem tego znaleźć w instrukcji.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

To są statystyki do solo. Odwróć te karty, będziesz miał karty ze statystykami jednostek dla barbarzyńców, takie z dużymi ilustracjami. Są stałe, nie zmieniają się w trakcie gry.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

Ja to mam wątpliwości co do 2 kart ale nawet twórcy gry nie potrafią mi pomóc w HRE są 2 karty z którymi zaczynają władcy.
Jedna to konnica która ma 2 poziom i 3 tarczy. Uważam że powinna mieć 3 poziom, za wcześnie wchodzi do gry i robi ogromne zniszczenia.
Karta Reliktu która daje +5 VP. Jest napisane na niej od 3+ graczy. Ale to władca +2. To by oznaczało że ten władca na na 2 osoby miał by 1 kartę a na 3+ graczy miałby 2 karty xD.
Ciekawy jestem czy kiedyś to wyjaśnią.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Coen »

W HoC jest jeszcze inaczej. Jest władca (Garcia I Sanchez), który jest przeznaczony do gry 4+, ale ma jedną swoją kartę oznaczoną 3+. I analogicznie Aethelflaed, przeznaczona do gry 3+, a w jej zasobach 1 karta 2+ :?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Coen »

Ech... kolejne pytanie.
To po prostu błąd w instrukcji HoC?
Spoiler:
Wydaje mi się, że brakuje mi jednej karty z modułu Patronage. Ktoś mógłby podrzucić fotkę karty nr WP05?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

Coen pisze: 13 wrz 2021, 22:39 W HoC jest jeszcze inaczej. Jest władca (Garcia I Sanchez), który jest przeznaczony do gry 4+, ale ma jedną swoją kartę oznaczoną 3+. I analogicznie Aethelflaed, przeznaczona do gry 3+, a w jej zasobach 1 karta 2+ :?
Na razie ogrywamy jedno pudło potem zabieram się na drugie :D
Ale sporo błędów...
Hala Madrid
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: tejot »

Kto w bitwie z barbarzyńcami podejmuje w ich imieniu decyzje o kolejności przydzielania obrażeń, kolejności niszczenia jednostek i ich rodzaju po stronie gracza?
Instrukcja nie daje żadnych wytycznych.
Oczywiście można sobie ustalić, że robi to gracz atakujący (gdy chcemy ułatwić) lub gracz przeciwny (utrudnienie), ale to będzie już jakiś Home Rule, tym bardziej w partii na większą ilość graczy, gdzie interesy mogą być różne i może się opłacać np. graczowi nr 3 ułatwiać losy gracza nr 2 bo rywalem jest gracz nr 1 itd.
Wydaje się że optymalne byłoby ustalenie jednej zasady (tak jak np. w Eclipse) w jakiej kolejności mają być przydzielane obrażenia. Może jakieś FAQ by to jednoznacznie wyjaśniło...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

tejot pisze: 14 wrz 2021, 09:32 Kto w bitwie z barbarzyńcami podejmuje w ich imieniu decyzje o kolejności przydzielania obrażeń, kolejności niszczenia jednostek i ich rodzaju po stronie gracza?
Instrukcja nie daje żadnych wytycznych.
W instrukcji tego nie ma, jest w FAQ. Może to być dowolny gracz (np. gracz po prawej od aktywnego) albo można użyć wytycznych do gry solo (strona 27):
Spoiler:
Coen pisze: 13 wrz 2021, 22:48 To po prostu błąd w instrukcji HoC?
Tak, moduł korzysta z czterech kart, WE01-WE04.
Coen pisze: 13 wrz 2021, 22:48 Wydaje mi się, że brakuje mi jednej karty z modułu Patronage. Ktoś mógłby podrzucić fotkę karty nr WP05?
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2021, 08:47 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 565
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Bartoszeg02 »

To i ja zadam pytanko. Chodzi mi o wielkie budowle z gry DA:HRE. 2 'frakcje' mają juz na starcie budowle które mają 1-razowe działanie. Pytanie czy ma to jakieś znaczenie gdzie je postawimy? Czy ich utrata boli jakkolwiek? Są jakieś karty albo inne cosie które wpływają na te budowle? Pozostałe 4 które mogą wyskoczyć z talii już mają swoje efekty specjalne ale te z drugiej strony można wystawić w stolicy i wtedy nie możemy już ich stracić. Czy coś mylę :P?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Sprawdziłem i u jednego lidera wielka budowla faktycznie ma tylko efekt natychmiastowy, natomiast u drugiego jest też efekt stały. Pamiętaj też, że w każdej prowincji może być tylko jedna wielka budowla, więc stolica ochroni Ci tylko jeden z takich budynków.
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: tejot »

mat_eyo pisze: 14 wrz 2021, 10:22 W instrukcji tego nie ma, jest w FAQ. Może to być dowolny gracz (np. gracz po prawej od aktywnego) albo można użyć wytycznych do gry solo (strona 27):
Dzięki. Nie wiedziałem, że jest już FAQ - gdzie można je znaleźć?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Na bgg jest FAQ stworzone przez użytkowników, z zebranych odpowiedzi wydawcy:

https://boardgamegeek.com/thread/2699980/living-faq
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: tejot »

Zdolności kart technologii: instrukcja mówi, że w punkcie 6 procedury pasowania wykonuje się efekty kart technologii zawierające zwrot: "immediately after passing". I rzeczywiście szereg kart zawiera tego typu określenia (czasem np. "immediately after you pass").
Jednak tafiła mi się karta "Masonry" ze zwrotem "Receive 1 stone when you pass".

Jest to niewątpliwie inny zwrot niż ten wspomniany z instrukcji, jednak nie wiem czy to oznacza, że powinienem wziąć kamień na innym etapie pasowania? A może przed rozpoczęciem procedury? Jak wiadomo ma to duże znaczenie, czy robimy to przed akcjami Magazynu, czy nie. Nie wiem jednak czy ta różnica sformułowań była zamierzona, czy to tylko przeoczenie...
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

tejot pisze: 16 wrz 2021, 16:43 Zdolności kart technologii: instrukcja mówi, że w punkcie 6 procedury pasowania wykonuje się efekty kart technologii zawierające zwrot: "immediately after passing". I rzeczywiście szereg kart zawiera tego typu określenia (czasem np. "immediately after you pass").
Jednak tafiła mi się karta "Masonry" ze zwrotem "Receive 1 stone when you pass".

Jest to niewątpliwie inny zwrot niż ten wspomniany z instrukcji, jednak nie wiem czy to oznacza, że powinienem wziąć kamień na innym etapie pasowania? A może przed rozpoczęciem procedury? Jak wiadomo ma to duże znaczenie, czy robimy to przed akcjami Magazynu, czy nie. Nie wiem jednak czy ta różnica sformułowań była zamierzona, czy to tylko przeoczenie...
Surowce z kart typu masonry bierzesz w kroku 6. Ogl wszystkie karty po pasie używa się w kroku 6.
Hala Madrid
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: wronek_87 »

Kilka pytań po rozgrywce:
(1) Czy wiadomo już jak wygląda sprawa startowego władcy "Gero I the Great"? W rozgrywce 2-osobowej rozpoczyna on z jedną czy dwiema kartami? Przypisana do tego władcy karta Relikwii C059 jest oznaczona "3+".
(2) Czy mogę mieć dwie te same karty Technologii wyłożone pod swoją planszą gracza (np. dwie karty "Cultural conquest" obok siebie)? Czy kumulują się efekty?
(3) Czy posiadając dwa Tytuły mogę wykonać dwa razy darmową akcję i dwukrotnie powtórzyć akcję wykonaną dzięki Noble Disc?
(4) I jeszcze jedno pytanie, aby się upewnić: liczba poziomów wieży (Keep) w mieście, w którym toczy się Bitwa (i sąsiedniej), pozwala mi dodać za każdy jej poziom +1 do pojedynczej kostki - czy mając 3-poziomową wieżę mogę dodać +3 do jednej kostki czy tylko +1 do trzech różnych kostek podczas Fazy Walki Wręcz?
(5) Miałem też wątpliwość co do tego, kto przydziela obrażenia w imieniu Barbarzyńców, ale przeczytałem wyżej, że trzeba zastosować home rules lub skorzystać z zasad solo.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Coen »

wronek_87 pisze: 22 wrz 2021, 11:02 Kilka pytań po rozgrywce:
(1) Czy wiadomo już jak wygląda sprawa startowego władcy "Gero I the Great"? W rozgrywce 2-osobowej rozpoczyna on z jedną czy dwiema kartami? Przypisana do tego władcy karta Relikwii C059 jest oznaczona "3+".
(2) Czy mogę mieć dwie te same karty Technologii wyłożone pod swoją planszą gracza (np. dwie karty "Cultural conquest" obok siebie)? Czy kumulują się efekty?
(3) Czy posiadając dwa Tytuły mogę wykonać dwa razy darmową akcję i dwukrotnie powtórzyć akcję wykonaną dzięki Noble Disc?
(4) I jeszcze jedno pytanie, aby się upewnić: liczba poziomów wieży (Keep) w mieście, w którym toczy się Bitwa (i sąsiedniej), pozwala mi dodać za każdy jej poziom +1 do pojedynczej kostki - czy mając 3-poziomową wieżę mogę dodać +3 do jednej kostki czy tylko +1 do trzech różnych kostek podczas Fazy Walki Wręcz?
(5) Miałem też wątpliwość co do tego, kto przydziela obrażenia w imieniu Barbarzyńców, ale przeczytałem wyżej, że trzeba zastosować home rules lub skorzystać z zasad solo.
ad. 1. też czekam na odpowiedź, ale według mnie jest to błąd w druku
ad. 2. nie można
ad. 3. nie można
ad. 4. można dodać +3 do jednej kostki
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Rafal1970
Posty: 206
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Rafal1970 »

Być może przegapiłem temat, ale czy ktoś z graczy podjął się już może tłumaczenia instrukcji do Dark Ages ?
Być może jest ona już gdzieś dostępna ?
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: wronek_87 »

Pytanie dotyczące dwóch kart z DA HoC
(1) Karta Fyrd W096 przypisana jako startowa do karty władcy Aethelflaed jest oznaczona 2+ (a władca ma 3+)
(2) Karta Jinete W094 przypisana jako startowa do karty władcy Garcia I Sanchez jest oznaczona 3+ (a władca ma 4+)
Czy to są ponownie literówki tak jak w przypadku startowego władcy Gero w DA HRE? Przy czym tam można było się zastanawiać czy startowy władca rozpoczyna grę z jedną czy z dwiema kartami, a tutaj raczej chodzi o kosmetyczną sprawę.
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 423
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Tachion »

Pisałem z B&D i oficjalny FAQ ma się pojawić na przełomie listopada i grudnia. Takze czekamy ;)
Lir
Posty: 273
Rejestracja: 14 mar 2010, 18:45
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Lir »

Jak gracie::

W grze dwuosobowej prowincja Austria nie jest dostępna (jest dostępna od 3+ graczy). Czy mogę ciągle zbudować warsztat skórzany na Morawach w grze 2 osobowej?
Glory: A Game of Knights - rzuć okiem na grę, którą przygotowujemy! Zagramw.to / FB
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

My gramy że tego regionu nie ma.
Więc u nas nie.
Ale graj jak chcesz :D
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 565
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Bartoszeg02 »

Przeżyłem lekki szok; w Heritage of Charlemagne mamy dla piechoty II poziomu opcje: infantry oraz light footmen. Generalnie obie karty są identyczne oprócz tego że infantry trafia na 4+ a light footmen na 5+ ... Czy ktoś rozumie o co tutaj chodzi? Jedna karta jest po prostu lepsza od drugiej :P ...
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dark Ages - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

A jedna z nich nie miała więcej życie czy coś ? :D
Hala Madrid
ODPOWIEDZ