Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Czy warto dokladac Brassa do wymienionej kolekcji euro jako gra na 2 osoby?

TAK - Birmingham
18
43%
TAK - Lancashire
13
31%
TAK - obydwie warto miec w kolekcji
8
19%
NIE - przy tej kolekcji eurasow kupowanie Brassa mija sie z celem
3
7%
 
Liczba głosów: 42

pioter123
Posty: 109
Rejestracja: 30 gru 2019, 13:38
Has thanked: 48 times
Been thanked: 10 times

Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: pioter123 »

Dobry wieczor!
Dluzszy juz czas chodzi za mna Brass. Widze ze jest/sa w dobrej cenie jeszcze w przedsprzedazach ponizej 200 zl (to dobra cena nie? :mrgreen: ) i wlasnie. Birmingham? Lancashire? Oba? A moze... zaden z nich?

Najczesciej byloby grane w 2 osoby i tu podobno Lancashire jest lepszy (bo mapa), ale z drugiej strony wg glosow na BGG na 2 osoby Lancashire NIE jest rekomendowany przez 33% a Birmingham tylko przez 12%. Statystycznie wychodziloby ze mimo dedykowanej mapy dla 2 osoby w Lancashire to jednak Birmingham ma zasady na 2 osoby ciekawsze/lepsze (choc pewnie trafniej byloby napisac, ze mniej negatywnie oceniane).

Wiem, ze kupowanie obu wersji bez znajomosci zadnej z nich wydaje sie pozbawione sensu, ale z drugiej strony juz kilka razy przejechalem sie na braku dodruku i pozniejszy wzrost cen zniechecal do zakupu...

A moze zadnej nie ma sensu kupowac? Mamy wydaje mi sie dosc duza (a przynajmniej duza jak na ilosc czasu ktora pozwala na granie) kolekcje eurasow, m.in. Cywilizacja Poprzez Wieki, Terra Mystica, Projekt Gaja, Puerto Rico, Maracaibo, Anachrony, Le Havre, Kawerna, Terraformacja Marsa, Imperial 2030, Caylus + mnostwo lzejszych typu Epoka Kamienia itd. Czy Brassy moga wniesc jakis powiew swiezosci do tej kolekcji czy raczej nie bedzie to nic odkrywczego?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: NestorZolo »

Na pewno wniosą coś świeżego. Ja nie zagłosowałem, bo sam się zastanawiam, czy nie skusić się na Lancashire mając Birmingham. Jedną opcję jednak wykluczam - żaden z Brassów :)
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: seki »

Brassa na 2 osoby jak najbardziej warto mieć. Oczywiście więcej osób to większa interakcja ale w dwie osoby w Lancashire jej nie brakuje i to bardzo dobra gra również w tym składzie. Sam mam Lancashire i z tego co widzę w różnych wątkach osoby grające w dwie osoby i posiadające oba tytuły polecają bardziej Lancashire. Dwa warianty rozgrywki, różniące się mapą i strukturą talii dadzą ci również możliwość wyboru lepszej dla Ciebie opcji rozgrywki. Lepszy dla mnie jest wariant fanowski będący alternatywną propozycją rozgrywki ale będący w pełni zaimplementowany w Lancashire. Głosy na bgg pokazują tylko jak niedoskonałe i niekonsekwentne są te głosowania.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: hipcio_stg »

Bierz Birmingham. We 2 można śmiało grać i palić zwoje, a jak ekipa się zwiększy to też nie będzie problemu.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: kdsz »

Na 2 osoby dużo lepszy Lancashire na mapie fanowskiej. Ale warto mieć na półce obie gry, bo jednak dają trochę inne odczucia podczas partii.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: azazelmo »

Ja mam ten sam dylemat i żaden wątek nigdy go nie rozwiązał. Zawsze na dwie osoby jeden poleca BB a już następny BL. Czekam na wypowiedź kogoś kto ma/ograł obie, wiele razy w składzie dwuosobowym.
A w międzyczasie spróbuję pograć gdzieś online i może sam zdecyduję dla odmiany.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2021, 11:18 przez azazelmo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: asiok »

Jak dla mnie - zdecydowanie Lancashire.
W dwie osoby oczywiście tylko w wersję "fanowską" - w nowym wydaniu Phalanxów mapa jest już w komplecie. Opinie na temat nie najlepszej w gry w 2 osoby w Lancashire pochodzą z przeszłości - w wersji oryginalnej Brass był na 3-4 osoby.

Dla mnie Birmingham jest niepotrzebnie przekombinowany, Lancashire to czysta forma a w dwie osoby - czysta agresja ;)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: karmazynowy »

Mam wszystkie gry, które wymieniłeś w swojej kolekcji i Brass nie jest podobny do żadnej z nich, więc odpowiadam - warto. Który? Nie wiem, znam tylko Birmingham i gramy najczęściej na 2 os. i jest dobrze, nie mam jednak porównania.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: tomwro »

asiok pisze: 29 wrz 2021, 10:57 Jak dla mnie - zdecydowanie Lancashire.
W dwie osoby oczywiście tylko w wersję "fanowską" - w nowym wydaniu Phalanxów mapa jest już w komplecie. Opinie na temat nie najlepszej w gry w 2 osoby w Lancashire pochodzą z przeszłości.
Mówisz o tym dodruku co się na dniach pojawia? Czy o której wersji? Chętnie zakupie, ale gramy praktycznie wyłącznie we 2 i nie chciałbym wtopy.
Czy klimat/gra jest w jakimś stopniu podoba do gry London?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: kdsz »

tomwro pisze: 29 wrz 2021, 15:42

Mówisz o tym dodruku co się na dniach pojawia? Czy o której wersji? Chętnie zakupie, ale gramy praktycznie wyłącznie we 2 i nie chciałbym wtopy.
Mapa dwuosobowa znajduje się w dowolnym druku z taką okładką:
https://boardgamegeek.com/image/3469216 ... lancashire
tomwro pisze: 29 wrz 2021, 15:42 Czy klimat/gra jest w jakimś stopniu podoba do gry London?
Nie, to zupełnie inne gry. London jest bardzo fajny, ale nie ma tam większej interakcji między graczami. Brass Lancashire na 2 osobowy to czysta agresja.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: tomwro »

No właśnie Londyn mojej ślubnej nie siadł i wymiękła w połowie pierwszej rozgrywki.... Wiec mam pewne hmmm... obawy, przed zakupem Brassa.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: RUNner »

asiok pisze: 29 wrz 2021, 10:57 Dla mnie Birmingham jest niepotrzebnie przekombinowany, Lancashire to czysta forma a w dwie osoby - czysta agresja ;)
Rozwiniesz myśl na czym polega to przekombinowanie Birmingham w stosunku do Lancashire?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: wajwa »

pioter123 pisze: 29 wrz 2021, 00:44 Dobry wieczor!
Dluzszy juz czas chodzi za mna Brass. Widze ze jest/sa w dobrej cenie jeszcze w przedsprzedazach ponizej 200 zl (to dobra cena nie? :mrgreen: ) i wlasnie. Birmingham? Lancashire? Oba? A moze... zaden z nich?

Najczesciej byloby grane w 2 osoby i tu podobno Lancashire jest lepszy (bo mapa), ale z drugiej strony wg glosow na BGG na 2 osoby Lancashire NIE jest rekomendowany przez 33% a Birmingham tylko przez 12%. Statystycznie wychodziloby ze mimo dedykowanej mapy dla 2 osoby w Lancashire to jednak Birmingham ma zasady na 2 osoby ciekawsze/lepsze (choc pewnie trafniej byloby napisac, ze mniej negatywnie oceniane).

Wiem, ze kupowanie obu wersji bez znajomosci zadnej z nich wydaje sie pozbawione sensu, ale z drugiej strony juz kilka razy przejechalem sie na braku dodruku i pozniejszy wzrost cen zniechecal do zakupu...

A moze zadnej nie ma sensu kupowac? Mamy wydaje mi sie dosc duza (a przynajmniej duza jak na ilosc czasu ktora pozwala na granie) kolekcje eurasow, m.in. Cywilizacja Poprzez Wieki, Terra Mystica, Projekt Gaja, Puerto Rico, Maracaibo, Anachrony, Le Havre, Kawerna, Terraformacja Marsa, Imperial 2030, Caylus + mnostwo lzejszych typu Epoka Kamienia itd. Czy Brassy moga wniesc jakis powiew swiezosci do tej kolekcji czy raczej nie bedzie to nic odkrywczego?
Jak najbardziej warto brać Brassa , to zupełnie odmienna gra od tych przez Ciebie wymienionych.
Obie nadają się do gry w 2 osoby , różnica pomiędzy nimi dotyczy "ciężkości" gry.
Lancashire to elegancka mechanika , a Birmingham to poprzednik na sterydach , może faktycznie przekombinowany , ale jak najbardziej grywalny , po prostu bardziej "mózgożerny" , rzekłbym nawet "megamózgożerny" ;-)
Always look on the bright side of life
pioter123
Posty: 109
Rejestracja: 30 gru 2019, 13:38
Has thanked: 48 times
Been thanked: 10 times

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: pioter123 »

asiok pisze: 29 wrz 2021, 10:57Dla mnie Birmingham jest niepotrzebnie przekombinowany, Lancashire to czysta forma a w dwie osoby - czysta agresja ;)
Dlaczego Birmingham jest przekombinowany?

W pierwszej chwili zamowilem Lancashire, ale kilka dni pozniej domowilem Birmingham... Najwyzej jedno trafi na bazarek :mrgreen:
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham vs Lancashire (2 osoby) jako jedno z wielu euro do kolekcji

Post autor: wajwa »

pioter123 pisze: 01 lis 2021, 14:50
asiok pisze: 29 wrz 2021, 10:57Dla mnie Birmingham jest niepotrzebnie przekombinowany, Lancashire to czysta forma a w dwie osoby - czysta agresja ;)
Dlaczego Birmingham jest przekombinowany?

W pierwszej chwili zamowilem Lancashire, ale kilka dni pozniej domowilem Birmingham... Najwyzej jedno trafi na bazarek :mrgreen:
Eno , luz.
Nic nie sprzedawaj , to dwie zupełnie inne gry.
Obie bardzo dobre zresztą ...
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ