Czy temat w Euro ma znaczenie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: nimsarn »

Właściwie aby wyjaśnić: czym jest temat w grach Euro, należałoby się wpierw zastanowić: po co w nie gramy?

Jeśli naszą motywacją jest chęć mile spędzenia czasu/ doznania satysfakcji z bycia lepszym od współgraczy, to temat nie ma znaczenia. Równie dobrze można grać w grę abstrakcyjną (np. warcaby), co grę Euro lub Ameri.
Ale jeżeli naszym motorem przystąpienia do gry - nawet w nie największym stopniu - jest chęć odtworzenia kryjących się za tematem procesów/ chęć stworzenia modelu takiego procesu albo chęć przeżycia emocji towarzyszących danemu tematowi, wówczas uważam, że temat ma znaczenie i to niezależnie w jaką kategorię gier gramy.

Tyle jeśli chodzi o temat od strony gracza.

Natomiast patrząc na to zagadnienie od strony gry, to uważam że temat ma dla niej znaczenie jeśli jej mechanika/rozgrywka odzwierciedla związane z nim procesy/emocje.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: kaszkiet »

nimsarn pisze: 29 wrz 2021, 10:50 Jeśli naszą motywacją jest chęć mile spędzenia czasu/ doznania satysfakcji z bycia lepszym od współgraczy, to temat nie ma znaczenia. Równie dobrze można grać w grę abstrakcyjną (np. warcaby), co grę Euro lub Ameri.
(...)
Tyle jeśli chodzi o temat od strony gracza.
Chyba od Twojej strony, a nie gracza :)
Wolę być lepszy od przeciwników w, dla przykładu, zarządzaniu prosperującą fabryką samochodów niż np. być zwycięzcą mistrzostw szambonurków.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: nimsarn »

kaszkiet pisze: 29 wrz 2021, 13:29
nimsarn pisze: 29 wrz 2021, 10:50 Jeśli naszą motywacją jest chęć mile spędzenia czasu/ doznania satysfakcji z bycia lepszym od współgraczy, to temat nie ma znaczenia. Równie dobrze można grać w grę abstrakcyjną (np. warcaby), co grę Euro lub Ameri.
(...)
Tyle jeśli chodzi o temat od strony gracza.
Chyba od Twojej strony, a nie gracza :)
Wolę być lepszy od przeciwników w, dla przykładu, zarządzaniu prosperującą fabryką samochodów niż np. być zwycięzcą mistrzostw szambonurków.
W sumie to potwierdziłeś jedynie moją tezę:
Ale jeżeli naszym motorem przystąpienia do gry - nawet w nie największym stopniu - jest chęć odtworzenia kryjących się za tematem procesów/ chęć stworzenia modelu takiego procesu albo chęć przeżycia emocji towarzyszących danemu tematowi, wówczas uważam, że temat ma znaczenie i to niezależnie w jaką kategorię gier gramy.
:roll:
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: Nilis »

Dla mnie ma kluczowe znaczenie. Gra o zasiewaniu pól, hodowlą bydła i sprzedawaniu jabłek nie wyląduje u mnie na stole choćby miała super mechaniki, balans i fajne sensowne kombinowanie. Natomiast Gallerist za 440zl kupiłem w ciemno i się nigdy go nie pozbędę. Tak samo Trickerion, Gugong czy Viti + Toskania. Dla mnie tematyka jest kluczowa.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: BartP »

Jabłka be, winogrona si?
Dla mnie temat ma drugorzędne znaczenie, bardziej oprawa graficzna lub IP mogą mnie zniechęcić. Ergonomia jest również bardzo istotna dla mnie. Nawet jeśli zasady nie wynikają wprost z tematu, to niech chociaż są jakoś ładnie oznaczone na planszy, żebym nie musiał non stop instrukcji otwierać, by pamięć choćby, jakie kroki wykonuje się na koniec rundy itp.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: kdsz »

Fajnie gdy temat jest reprezentowany w grze, to zawsze wartość dodana. Łatwiej zrozumieć i zapamiętać reguły jeśli mechanika dobrze współgra z settingiem. Natomiast nie będę ukrywał, że temat nigdy mnie nie skłonił do zakupu gry w ciemno. Częściej zdarzało się tak, że potencjalnie fajny tytuł odrzucałem z uwagi na klimat fantasy czy space opery. Nie mówiąc o apokalipsie zombie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Na pierwszym miejscu postawiłbym mechanikę, a potem temat.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
jasiek66
Posty: 118
Rejestracja: 08 maja 2021, 17:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 31 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: jasiek66 »

Osoby, które piszą, że temat nie ma znaczenia to chyba w mało gier w swoim życiu grały.
Spoiler:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: rastula »

jasiek66 pisze: 13 paź 2021, 19:01 Osoby, które piszą, że temat nie ma znaczenia to chyba w mało gier w swoim życiu grały.
Spoiler:
ta akurat przyciaga / odpycha w 99% tematem :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: Gizmoo »

rastula pisze: 13 paź 2021, 19:53 ta akurat przyciaga / odpycha w 99% tematem :)
Albo przepycha, bo jest przepychaczka w zestawie. :wink:

Mam nadzieję tylko, że dla nikogo ta kupa to nie będzie prze Pycha, chociaż dzieciaczki znane są z połykania elementów z gier planszowych. :lol:
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: adam_k27 »

jasiek66 pisze: 13 paź 2021, 19:01 Osoby, które piszą, że temat nie ma znaczenia to chyba w mało gier w swoim życiu grały.
Spoiler:
A to Euro gra? Worker Placement czy deckbuilding? ;)

A co do tematu to dla mnie jest kluczowy. Gry bez tematu, z nudnym tematem, albo doczepionym na siłę i nie powiązanym z mechaniką mnie jakoś nie pociągają. A poza tym grywam głównie w eurogry.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: BOLLO »

adam_k27 pisze: 14 paź 2021, 11:14
A to Euro gra? Worker Placement czy deckbuilding? ;)
All in....
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: Zet »

BOLLO pisze: 14 paź 2021, 14:15
adam_k27 pisze: 14 paź 2021, 11:14
A to Euro gra? Worker Placement czy deckbuilding? ;)
All in....
Zależy co jadłeś.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: rdbeni0 »

Dla mnie bezpośrednio nie ma (jestem w stanie zagrać zarówno w krwary horror z zombiakami, jak i w przyjemną hodowlę kolorowych i miłych owiec). Ale biorę pod uwagę towarzystwo z którym gram - i czasami NIE wypada położyć na stół gry z krwawymi zombiakami (zbyt drastycznej) lub ze słodkimi owieczkami (zbyt infantylnej). Tak więc staram się znaleźć złoty środek, jakąś umiarkowaną tematykę która nie odstraszy nikogo.

A więc pośrednio - tak, ma znaczenie, a jako konsument kupuję gry tylko i wyłącznie z ciekawą, ale normalną tematyką (i raczej unikam fantasy).
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Czy temat w Euro ma znaczenie?

Post autor: Apos »

Interesujący temat.

W tytuły, które nie leżą mi mechanicznie, nie będę grał - ponieważ nie sprawia mi to przyjemności, a mam wiele na półce, po które sięgnę znacznie chętniej. Gdy jest ogłoszona jakaś nowa gra, sprawdzam jakie ma mechaniki, jak wygląda gameplay i na podstawie tego decyduje, czy dać jej szansę, czy od razu kupić, czy zupełnie nie brać dalej pod uwagę.

Są też tematy, dzięki którym gra wpada na radar od razu (np. management, industrialne, kolejowe, przemysłowe, fantasy), a są też takie że skreślam ją od razu (np. piłka nożna, sport, ale nie sporty samochodowe) - to stricte kwestia gustu. Jest też wiele neutralnych tematyk, które zupełnie mi nie przeszkadzają, a raczej nie zwracam na nią uwagi, a grę bardzo lubię ze względu na frajdę z rozgrywki (np. kowboje w GWT).

Co z grami, które lubię mechanicznie? Tu bardzo doceniam jak są dobrze zaprojektowanie wizualnie. Nie oczekują fajerwerków, figurek i innych przeszkadzaczy. Wolę czytelną planszą, spójną i dobrą ikonografię (np. zupełnie nie przeszkadza mi wygląd Food Chain Magnate czy 18XX).
Jest kilka perełek, które chciałbym aby wyglądały lepiej, a mimo tego bardzo chętnie po nie sięgam (np Barrage).

Jak to wszystko, połączy się z tematyką, którą lubię - mam ulubieńca.
ODPOWIEDZ