Cubitos / Cubitos: Ryzykowny Wyścig (John D. Clair)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Cubitos / Cubitos: Ryzykowny Wyścig (John D. Clair)

Post autor: Fojtu »

Cubitos od AEG
Obrazek

Nowa gierka od AEG, można powiedzieć, że jest do dziwna krzyżówka Automobiles i Szarlatanów z Pasikurowic.

W grze ścigamy się po torze przy pomocy kostek, ruszając dzielnie naszym sześcianikiem naprzód i kupując nowe kostki. Kupione kostki kulamy i przerzucamy tak długo aż wynik będzie zadowolony albo nie kulniemy żadnego sukcesu. Mechanicznie push your luck w najczystszej postaci, więc porównanie do szarlatanów nasuwa się natychmiast. W Cubitos wywalenie swojej tury w kosmos jednak wydaje się zdecydowanie mniej bolesne niż w szarlatachach, szczególnie, że w późniejszych turach jest bardzo często po prostu niemożliwe, chyba że ktoś bardzo uparcie kula dalej kiedy nie powinien. Zdarzyło mi się nawet stracić 2 tury z pierwszych czterech i specjalnie nie płakałem i udało mi się nawiązać sensowną walkę.

Kostki są mocno asymetryczne, do wyboru jest ich aż 8, więc jest w czym przebierać i próbować znaleźć najlepsze połączenie. Każda z 8 kostek ma aż 7 wariantów, więc jak łatwo policzyć, kombinacji jest z grubsza bazylion. Co ciekawe, dany kolor kostki ma w miarę stałą charakterystykę, więc dość intuicyjnie możemy je często dobierać, chcę konkretnej cechy, to idę w ten konkretny kolor. Ułatwia to dość wybór kostek i nawet szybkie spojrzenie do przeciwnika też daje dzięki temu więcej informacji.

No i właśnie, przeciwnicy. W grze w zasadzie prawie w ogóle nie ma interakcji, jest jeden typ kostki, który wprost konkuruje z innymi graczami, ale poza tym to w zasadzie tylko ścigamy się ewentualnie po te same kostki do naszego super komba. Troszeczkę brakuje mi interakcji w stylu innych gier wyścigowych, gdzie można się odrobinę blokować, ale w tej grze zdecydowanie byłoby to zbyt brutalne. Pozostaje mi w ramach zwiększania interakcji intensywniej się śmiać ze słabych rzutów kamratów.

Ogólnie gra przypadła mi dość mocno do gustu. Tak jak szarlatani są dla mnie zbyt losowi i tylko frustrują przy słabym dociągu to w Cubitos miałem wrażenie, że mam znacznie większą kontrolę nad tym co się dzieje. No i przede wszystkim turlanie milionem kostek na turę jest bardzo satysfakcjonujące. Zagrane na razie 2 razy i zdecydowanie mam ochotę na więcej, szczególnie, że na razie zagrałem dopiero na jednej planszy z czterech.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: detrytusek »

Swego czasu się lekko napaliłem na to ale jednak nie mogę przeżyć brzydoty i nieczytelności tego toru. Czemu nie można było zrobić normalnej trasy jak przy wyścigach ? No ale to detal...to co mnie ostatecznie walnęło w potylicę to oglądnięty gameplay. To co jest jej zaletą jest też i wadą. Bo z jednej strony ogromna różnorodność jeśli każda z 8 kości ma 7 wariantów, a z drugiej trzeba przed każdą grą od nowa uczyć co one robią. Niektóre w opisie mają po 3 akapity tekstu. Po prostu nie wygląda to na wygładzone, intuicyjne i było to widać podczas gameplay-u. Co chwilę musieli sobie przypominać co dana kość robi i widziałem, że w pewnym momencie zaczęli brać to co znają bo nie chcieli robić sobie więcej zamieszania. W połowie właściwie zaczęło wiać nudą. No ale może to nie wina gry, a graczy...

Walnięcie mnie w czółko bo bredzę za 3...2...1....
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Fojtu »

Ja tam jakoś toru źle nie odbierałem, ale grałem tylko na podstawowym.
Z kośćmi to trzeba myślę zacząć od prostszych i wtedy ten poziom skomplikowania nie jest taki miażdżący. Potem można sięgnąć po te bardziej skomplikowane. Faktycznie niektóre kości wydają się trochę przekombinowane z tekstem, ale też nie są jakieś kosmiczne, szczególnie, że sporo różnic między wersjami jest niewielkich (co też trochę może generować problem, że się mylą, ale to inna kwestia).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Gizmoo »

Zagrałem dwa razy i raczej więcej nie zagram. Chyba, że ktoś bardzo, ale to BARDZO mnie będzie namawiał.

Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że nie przeszkadza mi w grach losowość. Nawet lubię taką losowość, która dodaje grze emocji i niepewności co do wyniku. Lubię połączenie euro z ameri. Nie cierpię jednak mechaniki push your luck i niekontrolowalnej losowości na k6. (co z tego, że "wyczyścimy" pulę z najgorszych kostek, skoro nadal po rzucie mogą nam wypaść same mydła)

No więc Cubitos jest:

1. Okropnie, strasznie, losowe tak, że czasami po rzucie jest bardzo smutno.
2. Push Your Luck w którym bardzo łatwo zrobić bust.
3. To jednak jest Roll to move. :lol:
4. Dużo za długie, jak na to czym jest. Gdyby partyjka trwała 10-15 minut, to by jeszcze dało się w to grać.

EDYTA - Bo zapomniałem napisać, że w grze nie ma ani grama interakcji, a gra jest tak wyprana z emocji, że mógłbym grać w tym czasie w szachy korespondencyjne z Eskimosem i pewnie bardziej podniosło by mi to ciśnienie. Nuda straszna. Gorzej, że ta gra to niby "wyścig" i jak jeden gracz dobiega do mety, a pozostali są w połowie - to nawet nie chce się dokańczać partii.

Z zalet - bardzo to ładne i pewnie da się grać z dziećmi. Więcej jednak zalet dla mnie nie ma.

Trochę mnie dziwi (i śmieszy), że Fojtu, który jest uczulony na wszelką losowość, wychwala tu Cubitos. Kontrola w tej grze? Można przestawiać wyniki na kostkach? Są jakieś modyfikatory? WTF dude? :lol: Rzuca się garścią kostek i patrzy co wypadło. No chyba, że coś źle graliśmy.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, 14:07 przez Gizmoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1558
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Muad'Dib »

Grałem 1,5 tygodnia temu (siema Gizmoo) i całkiem dobrze się bawiłem. Jak nie ma ochoty/siły na jakiś cięższy tytuł to Cubitos sprawuje się w sam raz, zwłaszcza jeśli wszyscy znają zasady. Wytłumaczenie nowych kostek to kwestia max 5 minut. Ja na pewno jeszcze chętnie. I ten element "push your luck" bywa naprawdę zabawany. Trochę jak w Mystic Vale, odrobinę się przeholuje i cała tura w plecy :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Fojtu »

Gizmoo pisze: 29 mar 2021, 14:02 2. Push Your Luck w którym bardzo łatwo zrobić bust.
Nie zgadzam się z tym, jeżeli kupujesz zielone kostki to ma się dość sporą kontrolę. U nas bust po pierwszych turach w zasadzie się zdarzył 2 razy, kiedy cisnęliśmy naprawdę po bandzie w ostatniej rundzie licząc na cud i dogonienie lidera, który uciekł.
Gizmoo pisze: 29 mar 2021, 14:02 Trochę mnie dziwi (i śmieszy), że Fojtu, który jest uczulony na wszelką losowość, wychwala tu Cubitos. Kontrola w tej grze? Można przestawiać wyniki na kostkach? Są jakieś modyfikatory? WTF dude? :lol: Rzuca się garścią kostek i patrzy co wypadło. No chyba, że coś źle graliśmy.
Samo pool building daje dość spory wpływ. W porównaniu z Szarlatanami to jest masa znacznie lepsza kontrola. Zielone kostki super działają jak chcesz zmniejszać losowość rzutu.

Ja tam się przy grze bawiłem świetnie przy odpowiednim nastawieniu. Gra trwa niecałą godzinkę i daje mi radosne kulanie kiedy go potrzebuję :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: VivoBrezo »

U nas było nastawienie, Szarlatani z Pasikurowic killer, no i nie. Jednak Szarlatani lepsi.

Bardzo dużo chaosu, jedne kostki działają, inne nie, robi się ich sporo, układasz je w kliku miejscach, każdy z graczy w innej fazie, jak na prostą turlankę trochę za dużo obsługi w stosunku do opcji jakie mamy do podjęcia. Sam rdzeń rozgrywki podobny do gry Warscha, też kupujesz nowe kostki/żetony (chyba nawet jest taka sama zasada, że maksymalnie 2), też możesz skusić, też jest dużo zarządzania szczęściem, ale jednak emocje nieporównywalnie mniejsze. Chcieli to zrobić na swój sposób i chyba przekombinowali.

Sam wyścig fajny, trochę takie Mario Cart na planszy. Kilka plansz do wyboru, różne boosty na torze, najlepsza część gry :)

Podsumowując, na razie nie urwało, ale nie skreślamy jeszcze gry ;)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
superfunktor
Posty: 61
Rejestracja: 07 paź 2011, 12:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 11 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: superfunktor »

Podobno do wydania Cubitos po polsku szykuje się wydawnictwo Dice&Bones.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Wroobel »

Też tak słyszałem ale nie ma info o terminach.
Ktoś coś?
oli_37
Posty: 106
Rejestracja: 02 gru 2019, 17:35
Been thanked: 23 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: oli_37 »

wrzesień - wspieraczka - tak coś mi się o uszy obiło.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Seykan »

Wspieraczka ruszyła, bez względu na wynik gra i tak zostanie wydana :)

https://diceandbones.pl/produkt/cubitos ... 6ToTJRnBPI

150zł przez pierwsze 24 godziny, później 160zł przez dwa dni, a dalej 170zł.

Paczkomat 15zł.

SCD 250zł.

Co myślicie?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: japanczyk »

Ja wspieram, szczególnie, że kusi ufundowanie sie dodatkowych torów

Troche mala reklama niestety na poczatek, ale super ze gra bedzie po Polsku :)
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Seykan »

japanczyk pisze: 11 paź 2021, 12:26 Ja wspieram, szczególnie, że kusi ufundowanie sie dodatkowych torów

Troche mala reklama niestety na poczatek, ale super ze gra bedzie po Polsku :)
Dokładnie, reklama jakoś mała, prawie by mi to umknęło. Też najpewniej wesprę. Cena nie wydaje się zła przez pierwsze 24h.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: khuba »

Ta, zdecydowanie za cicho o kampanii, szczególnie że to nie zewnętrzna wspieraczka na której byłaby szansa że ktoś na grę wpadnie przez przypadek.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: warlock »

Wsparłem. Bardzo lubię kilka bag/deckbuilderów od AEG (Automobiles, Valley of the Kings, War Chest) więc liczę na świetny tytuł ;).
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Seykan »

Trochę mi głupio pisać w wątku z grą, ale Dice & Bones zmienili cele, obniżyli progi czy też zmienili grafiki na tackach (dodadzą tacki z nowymi grafikami, przy progu 15 000PLN).

Najważniejsze jedna jest obniżenie progów. Fajnie, czuję, że dojdzie przynajmniej ta jedna nowa trasa, może nawet dwie :)
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Scamander »

Jako fan Szarlatanów z Pasikurowic i Wyprawy do El Dorado muszę powiedzieć, że ciężko przejść obojętnie obok tej pozycji. Prawdopodobnie dzisiaj się złamię i wesprę :D
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: dave20_ »

Zaciekawiła mnie ta gra. Tylko nie wiem czy mi się spodoba. Mam małe doświadczenie z planszowkami, dopiero zaczynam te zabawe :)

Aktualnie gramy w Everdell, Łąkę, Na Skrzydlach i w Kolejkę.

Jak myślicie? Warto?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: japanczyk »

dave20_ pisze: 13 paź 2021, 07:10 Zaciekawiła mnie ta gra. Tylko nie wiem czy mi się spodoba. Mam małe doświadczenie z planszowkami, dopiero zaczynam te zabawe :)

Aktualnie gramy w Everdell, Łąkę, Na Skrzydlach i w Kolejkę.

Jak myślicie? Warto?
W tym zestawie Cubitos powinno zrobić furore :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Gambit »

To ja turlnę kilka słów od siebie
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: detrytusek »

Swoją drogą ciekawe czemu LDG zrezygnowało z jej wydania.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: japanczyk »

detrytusek pisze: 08 lis 2021, 11:34 Swoją drogą ciekawe czemu LDG zrezygnowało z jej wydania.
A skad info, ze byli zainteresowani wydaniem?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: detrytusek »

japanczyk pisze: 08 lis 2021, 11:57
detrytusek pisze: 08 lis 2021, 11:34 Swoją drogą ciekawe czemu LDG zrezygnowało z jej wydania.
A skad info, ze byli zainteresowani wydaniem?
A stąd
viewtopic.php?f=60&t=69700&p=1319093&hi ... s#p1319093
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A kiedy ta gra ma się ukazać w sklepach?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
olo_marcin
Posty: 52
Rejestracja: 03 lut 2019, 14:39
Lokalizacja: Nowe Warpno / Szczecin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: olo_marcin »

Dr. Nikczemniuk pisze: 08 lis 2021, 12:13 A kiedy ta gra ma się ukazać w sklepach?
Dosyć szybko jak na wspieraczkę bo I lub II kwartał 2022 (tak przynajmniej jest na stronie kampanii).
ODPOWIEDZ