Zagadki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

co do drugiej zagadki to nie 27+2 tylko raczeja 27-2= 25 wiec wszytkos sie zgadza (każdy dal 9 i zostalo 2$ napiwku z piccy kosztujacej 25)

a nad pozostalymi jeszce pomysle zasypiajac :P
Awatar użytkownika
dekarz
Posty: 9
Rejestracja: 31 gru 2005, 01:14
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: dekarz »

Xshadow :) Diabeł tkwi w szczególach :P
Awatar użytkownika
mihhau
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2005, 15:37
Lokalizacja: Warszawa/Radom

Re: Wiezienie

Post autor: mihhau »

dekarz pisze:Witam wszystkich,

Mam ciekawa zagadke z pozoru niemozliwa do zrobienia a jednak. Za kazdym razem jak ja opowiadam to musze sobie przypominac rozwiazanie bo zapominam :)

Wladca Persji przetrzymuje wiezniow w lochach swojego palacu. Pewnego dnia oglosil im:
"Z okazji swieta ktore panuje w naszej krainie moge was wypuscic. Jednak najpierw musicie stanac przed proba. Kazdy z was zostanie zamkniety w osobnej celi i nie bedzie widzial, co sie dzieje poza nia. Bedziecie losowo, pojedynczo wychodzili z cel i przechodzili przez pokoj w ktorym znajduje sie lampka (elektryczna). Bedziecie mogli ja tylko wlaczac lub wylaczac. Po przejsciu przez pokoj wracacie do celi. Zostaniecie uwolnieni wtedy i tylko wtedy kiedy ktoras z osob powie, ze juz na pewno kazdy wiezien odwiedzil pokoj z lampka. Jesli sie pomyli zostaniecie w lochach na wieki. Pamietajcie, ze moge kazdego z was wywolac ile razy chce. A teraz macie tylko godzine zeby sie naradzic. Po uplywie tego czasu przyjde i zabawa sie rozpocznie."
Jaki sposob powinni ustalic wiezniowie zeby sie uwolnic?
Za każdym razem, gdy jakiś więzień wejdzie do sali z lampką po raz pierwszy, zapala ją, chyba, że jest już zapalona. jeśli wejdzie do sali z lampką po raz kolejny, lampka pali się lub nie. Jeśli się pali, wyłącza ją. Jeśli się nie pali, sprawdza, czy żarówka jest ciepła i pozostawia ją wylączoną. gdy w końcu któryś z więźniów wejdzie do sali po raz n-ty i zobaczy wyłączoną, zimną żarówkę, z dość dużym prawdopodobieństwem będzie mógł stwierdzić, że wszyscy pozostali w sali już byli.
Oczywiście działa to tylko wtedy, gdy przerwy między wchodzącymi do sali są bardzo krótkie, takie, by żarówka za szybko nie stygła.

Pozdrawiam i witam, bo to mój pierwszy post:-)
Awatar użytkownika
dekarz
Posty: 9
Rejestracja: 31 gru 2005, 01:14
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: dekarz »

Oczywiście działa to tylko wtedy, gdy przerwy między wchodzącymi do sali są bardzo krótkie, takie, by żarówka za szybko nie stygła.
No wlasnie gdy ja rozwiazywalem te zagadke po raz pierwszy podalem bardzo podobna odpowiedz. Ale powiem Ci ze jest odpowiedz ktora opiera sie tylko na wlaczniku i niczym wiecej i takiej ode mnie autor oczekiwal. Dlatego oczekuje od Ciebie i Was wszystkich tez takiej :)

A moze jeszcze podpowiedz, mimo ze moga ci wiezniowie chodzic bez konca przez ten pokoj to musi byc kiedys ten moment ze wszyscy przejda.
Mistrz_Pentagramów
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2006, 21:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mistrz_Pentagramów »

Chodze do mat-infu wiec czas to jakos uzyc :)
Wladca Persji przetrzymuje wiezniow w lochach swojego palacu. Pewnego dnia oglosil im:
"Z okazji swieta ktore panuje w naszej krainie moge was wypuscic. Jednak najpierw musicie stanac przed proba. Kazdy z was zostanie zamkniety w osobnej celi i nie bedzie widzial, co sie dzieje poza nia. Bedziecie losowo, pojedynczo wychodzili z cel i przechodzili przez pokoj w ktorym znajduje sie lampka (elektryczna). Bedziecie mogli ja tylko wlaczac lub wylaczac. Po przejsciu przez pokoj wracacie do celi. Zostaniecie uwolnieni wtedy i tylko wtedy kiedy ktoras z osob powie, ze juz na pewno kazdy wiezien odwiedzil pokoj z lampka. Jesli sie pomyli zostaniecie w lochach na wieki. Pamietajcie, ze moge kazdego z was wywolac ile razy chce. A teraz macie tylko godzine zeby sie naradzic. Po uplywie tego czasu przyjde i zabawa sie rozpocznie."
Jaki sposob powinni ustalic wiezniowie zeby sie uwolnic?
Na poczatku lampka jest zgaszona. Jest n wiezniów. Jeden z wiezniów jest "bossem".
Zawszem gdy ktos, kto nie zapalal lampki(czyt. nizej) i nie jest "bossem" wchodzi do pokoju z lampką to:
-gdy jest zgaszona, zapala ją.
-gdy lampka jest zapalona, nic z nia nie robi.
Gdy wchodzi "boss" to gdy:
-lampka jest zapalona, gasi ją i dolicza jedną osobę do rachunku w pamięci (na poczatku tylko 1 osoba, on sam, bo nie zapala lampki);
-gdy lampka jest zgaszona, olewa ją (w przenośni);
Gdy "boss" naliczy n wiezniów w rachunku w pamięci, mówi, że wszyscy więźniowie byli w pokoju z lampką.

Zadanie dosyc trudne :)

P.S. To jest mój pierwszy post, spaczanie tego forum rozpoczyna się :twisted:
Stopi są ZUE!!!
Mam dyslekcje i wogóle wiec sie nie czepiać
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

A jakie jest pytanie do zadania?
Awatar użytkownika
dekarz
Posty: 9
Rejestracja: 31 gru 2005, 01:14
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: dekarz »

Brawo Mistrzu_Pentagramow :)
Dokladnie taka jest odpowiedz... i fajne stwierdzenie "Boss", jesli pozwolisz bede go uzywal w przyszlosci :)

pozdr.

P.S. A i jeszcze jedna moja zagadka jest nierozwiazana, wiec przypominam:
Rzecz dzieje sie w skorumpowanej Rosji. Nawet kazdy list, kazda paczka na poczcie jest otwierana (jesli tylko mozliwe) i zawartosc jest oprozniana. Andriej kupil Sonii ktora bardzo kochal drogi piersionek. Jednak on mieszkal w Moskwie a ona w Petersburgu. Musial jakos to jej przekazac a jedyna droga byla poczta. Zeby nie spladrowali jego paczki, dokupil metalowa skrzynia i klodke na klucz. Do skrzyni wlozyl piersionek i zamknal skrzynie na klodke. Zastanawial sie co zrobic z kluczem, zeby Sonia mogla ja otworzyc. Wpadl na genialny pomysl i zadzwonil szybko do Sonii, zeby jej go oznajmic. Co Andriej chce zrobic z kluczem, czyli jak Sonia otworzy skrzynie? (odpada pilowanie, wysadzanie skrzynki itp.)
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Powie Sonii, zeby kupila sobie taka sama klodke z kluczykiem.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Wyśłe klucz listem poleconym?
Może wyśle mydło z odciskiem klucza?
Albo wyśle własnoręcznie upieczoną bułeczkę, w której wnętrzu będzie klucz?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Hudson pisze:Powie Sonii, zeby kupila sobie taka sama klodke z kluczykiem.
Eeee. aż tacy głupi to ci Ruscy nie są. To już może palnik acetylenowy? Albo chociaż piłkę do metalu?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

dekarz pisze:Wpadl na genialny pomysl i zadzwonil szybko do Sonii, zeby jej go oznajmic. Co Andriej chce zrobic z kluczem, czyli jak Sonia otworzy skrzynie? (odpada pilowanie, wysadzanie skrzynki itp.)
Wyslal kluczyk osobnym listem, w ktorym napisal "nie kradnijcie tego kluczyka, bo i tak nie znajdziecie do niego skrzynki?".
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Skoro w tekście zadania jest napisane, że otwierają na poczcie każdą paczkę, to dlaczego nie mieliby i tej otworzyć? Zawsze moga dostarczyć i przeprosić na uszkodzenie paczki w transporcie.
Tomasz_FK
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2005, 10:14
Lokalizacja: Opole. Mroczne miasto

Post autor: Tomasz_FK »

dekarz pisze:Co Andriej chce zrobic z kluczem, czyli jak Sonia otworzy skrzynie? (odpada pilowanie, wysadzanie skrzynki itp.)
1. Sonia kupuje skrzynkę (nr 2) z dwoma kluczami. Jeden klucz zostawia sobie, a drugi wysyła Andriejowi wraz ze skrzynką.
2. Andriej odsyła Sonii dwie skrzynki: jedną, swoją skrzynię z pierścionkiem, a w drugą skrzynkę (do której Sonia ma swój klucz), chowa klucz do tej pierwszej.

Najłatwiej byłoby, żeby to Sonia kupiła samozatrzaskującą się skrzynię i wysłała ją Andriejowi zostawiając sobie klucz.

Wszystko oczywiście pod warunkiem, że na poczcie nie kradną skrzynek. :D
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Tomasz_FK pisze:
dekarz pisze:Co Andriej chce zrobic z kluczem, czyli jak Sonia otworzy skrzynie? (odpada pilowanie, wysadzanie skrzynki itp.)

Wszystko oczywiście pod warunkiem, że na poczcie nie kradną skrzynek. :D
No wiesz, dobra skrzynka z kluczykiem - ja bym wzial 8)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

A jeśli Sonia wyśle skrzynkę i klucz i na poczcie ukradną klucz?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

draco pisze:A jeśli Sonia wyśle skrzynkę i klucz i na poczcie ukradną klucz?
Myslac w ten sposob to nic sie nie da przeslac ta cholerna poczta - wszystko ukradna :) Dobrze jak rozmow telefonicznych nie podsluchuja.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Nataniel pisze:
draco pisze:A jeśli Sonia wyśle skrzynkę i klucz i na poczcie ukradną klucz?
Myslac w ten sposob to nic sie nie da przeslac ta cholerna poczta - wszystko ukradna :) Dobrze jak rozmow telefonicznych nie podsluchuja.
Na pewno podsluchuja, ale na szczescie to nie sa ci zlodzieje z poczty.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Ej, no ale o co chodzi w tej dyskusji? Przecież Hudson od razu rozwiązał zagadkę, nie? Sonja kupuje drugą kłódkę z kluczykiem, zamyka skrzynkę na dodatkową kłódkę i odsyła do faceta. Tamten zdejmuje swoją kłódkę i odsyła do dziewczyny i wszystko gra, nie?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

ja_n pisze:Ej, no ale o co chodzi w tej dyskusji? Przecież Hudson od razu rozwiązał zagadkę, nie? Sonja kupuje drugą kłódkę z kluczykiem, zamyka skrzynkę na dodatkową kłódkę i odsyła do faceta. Tamten zdejmuje swoją kłódkę i odsyła do dziewczyny i wszystko gra, nie?
Chodzi o to, ze na poczcie ukradna i klodke i zamknieta skrzynke i jeszcze wygryza dziure w kopercie :) Poczta suxx :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Nataniel pisze:... Poczta suxx :)
Nawet tak nie myśl... właśnie oczekuję na paczkę z plansżówkami :P
:lol:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Browarion pisze:
Nataniel pisze:... Poczta suxx :)
Nawet tak nie myśl... właśnie oczekuję na paczkę z plansżówkami :P
:lol:
Jezeli sklep nie znal sztuczki to przerabane - ukradli Ci wszystkie pionki :)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Mam inne rozwiązanie. Skrzynka może mieć zamek elektroniczny. Kod do skrzynki moze być ukryty w adresie.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Post autor: Paweł Puzio »

Widze ze nie tylko ja drże jak poczta ma cos wysylam/oczekuje na cos. Czlowiek sie moze nerwicy nabawic przez ta poczte ;-)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Hudson pisze:...ukradli Ci wszystkie pionki :)
LOL
na szczęscie doszła cała ;-)

i teraz zaczynam "poszukiwania straconego czasu" żeby rozgryźć Power Grid (duma mnie rozpiera... i ciekawość jak to będzie z pierwszą grą :) )

POzdrówko 8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
dekarz
Posty: 9
Rejestracja: 31 gru 2005, 01:14
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: dekarz »

Musze chyba zakonczyc Wasze rozwazania na ten temat :) Przyznam, niektore ciekawe...
Sprostowanie - nie ma dwoch takich samych klodek.

Czekam na konkretna odpowiedz :D

pozdr.
ODPOWIEDZ