Prosty worker placement

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lobson
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 16:54
Has thanked: 2 times

Prosty worker placement

Post autor: Lobson »

Witajcie.
Chciałbym wkręcić w gry euro znajomych, którzy do tej pory nie grali w praktycznie żadne planszówki. Pomyślałem, że dobrym pomysłem jest pokazanie im jakiegoś dosyć prostego ale nie prostackiego worker placementu. Dodatkowym plusem byłaby delikatna negatywna interakcja. Wstępnie zainteresowały mnie dwie gry: Lords of Waterdeep i architekci Zachodniego królestwa. Będę wdzięczny za podzielenie się waszymi opiniami na ich temat i może jakimś małym porównaniem. Oczywiście jak macie inne pomysły to chętnie przeczytam również o nich. Z góry dzięki wielkie za odpowiedzi. Pozdrawiam.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: autopaga »

Ja polecam little town.
Torquemada666
Posty: 788
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: Torquemada666 »

Epoka kamienia.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1626
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Prosty worker placement

Post autor: nidhog »

autopaga pisze: 18 paź 2021, 01:03 Ja polecam little town.
Potwierdzam. Nie ma prostego i łatwiejszego work placementa, który jednocześnie daje tyle frajdy z gry.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: karmazynowy »

+1 Littletown, chyba idealne na wkręcenie.

Lordsi też spoko (ale trzeba znać eng + fajnie jak ktoś lubi D&D). Architekci też ok.
Jak ma być tematycznie i bardziej na wypasie, ale przy tym nadal prosto to Viti + Toskania.
Z klasyków: Epoka Kamienia.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: arturmarek »

W ile osób zamierzasz grać? Przewrotnie powiem, że jeśli w więcej niż 3 to nie polecam worker placementów na początek. WP mają bardzo duży downtime, zawsze trzeba czekać na przeciwników. Dodatkowo ciężko jest cokolwiek zaplanować, bo przed tym jak dojdzie do nas kolej, wszystkie pola, które rozważaliśmy, są już zajęte.

Jeśli jednak jesteś przekonany do WP, to uniwersalną grą na początek będzie Epoka Kamienia. Jednak jeśli masz grupę, w której wiesz, że wszyscy zainteresują się jakimś konkretnym tematem, to szedłbym tym tropem. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie potrafią pojąć zasady gier pokroju Agricola jeśli chcą, nawet jeśli jest to ich pierwsza planszówka. Ja na półce mam dwa tematyczne WP: Viticulture i Pret-a-Porter. Obie polecam jeśli myślisz, ze dana tematyka (winiarstwa, moda) wpadnie w gusta Twojej grupie.
John_S_PJK

Re: Prosty worker placement

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:22 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Lobson
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 16:54
Has thanked: 2 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: Lobson »

Właśnie nie uściśliłem, grać będziemy wyłącznie we 4 osoby. Stąd też pomysł z architektami i Lordsami, które podobno są dynamiczne i nie powodują dużych przestoi. Wpadł mi jeszcze w oko nowy Caylus, który podobno też oferuje trochę negatywnej interakcji i nietrudną rozgrywkę. Co o nim sądzicie?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: autopaga »

Zgadza się. Natomiast według mnie nowi gracze nie radzą sobie z negatywną interakcją. Szczególnie jak grają pary. Lords of waterdeep może być dosyć długie, bez dodatku straszne nudy. Caylus jest bardzo specyficzny. Rodzinna agricola (żeby nie było draftu) tez jest spoko, szczegolnie nowa edycja wygląda świetnie. Architekci są świetni, ale mechanika złych i dobrych uczynków też wymaga wprawy.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 591 times
Been thanked: 385 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: kuleczka91 »

Ja również dołączam do grona polecających Little Town :) Architekci też są spoko, nie są za trudni, a i nowi gracze pewnie będą mieli poczucie grania w jakąś fajną grę ;)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: karmazynowy »

Lobson pisze: 18 paź 2021, 16:51 Właśnie nie uściśliłem, grać będziemy wyłącznie we 4 osoby. Stąd też pomysł z architektami i Lordsami, które podobno są dynamiczne i nie powodują dużych przestoi. Wpadł mi jeszcze w oko nowy Caylus, który podobno też oferuje trochę negatywnej interakcji i nietrudną rozgrywkę. Co o nim sądzicie?
Caylus 1303 jest bardzo spoko i właśnie najlepiej na 4 graczy. Tury lecą bardzo szybko i jest sporo interakcji.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: pcyzm »

Wszedłem tu tylko po to by dopisać Little Town, ale widzę że już kilka osób wcześniej grę wspomniało (BTW kilka dni temu oryginalny wydawca zapowiedział dodatek).
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Prosty worker placement

Post autor: anna26 »

Też jestem za little town
Troszkę trudniejsze ale przyjemne też via nebula
ODPOWIEDZ