Tyrani Underdarku - dyskusja o polskiej wersji

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 373 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Ciuniek »

Praktycznie każdą rzecz kupioną przez Internet można zwrócić w terminie do 14 dni od otrzymania przesyłki bez podania przyczyny.

Mnie tytuł nie boli. W sensie: wolałbym, żeby był podmrok zamiast potworka, ale ma to dla mnie marginalne znaczenie. A będzie przynajmniej powód do żartów przy każdorazowym rozłożeniu planszy na stole. ;)
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 133 times
Been thanked: 245 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: foxikos »

Pewnie muszę też zmienić podejście do tej nazwy, i poprostu wrzucić na luz.

Dzięki !
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2821
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 844 times
Been thanked: 363 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

Tytuł intrygujący, bardziej skupiłbym się na błędach na kartach, czy są takowe. Sama nazwa mnie nie przeszkadza, można przelecieć po niej oczami i skupić się na grze. Niezrozumiała decyzja wydawcy, z takim potworkiem słownym.
Fajnie, że jest dodatek zawarty w środku, smuteczek, że nie ma plastikowych figurek, ale na forum już ogarnięto ekwiwalenty. Przy tym wszystkim, to naprawdę świetna gra i żal byłoby jej nie poznać.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10972
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3237 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

Gromb pisze: 28 paź 2021, 17:43 Tytuł intrygujący, bardziej skupiłbym się na błędach na kartach, czy są takowe. Sama nazwa mnie nie przeszkadza, można przelecieć po niej oczami i skupić się na grze. Niezrozumiała decyzja wydawcy, z takim potworkiem słownym.
Fajnie, że jest dodatek zawarty w środku, smuteczek, że nie ma plastikowych figurek, ale na forum już ogarnięto ekwiwalenty. Przy tym wszystkim, to naprawdę świetna gra i żal byłoby jej nie poznać.
Tyle, ze koszt figurek sprawia, ze koszt całej gry urasta do 300 zł...
w tej cenie kupiłem angielską wersję z insertem ;-)

Zastanawiam się nad wymianą komponentów na polskie, ale poczekam na informację jak z jakością tłumaczenia

Co do tytułu to tak dla przypomnienia - Underdark w polskiej wersji D&D tez nie jest tłumaczony ze względów licencyjnych.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: karmazynowy »

A jesteście pewni, że nie poprawili? Na oficjalnych fotkach polskiej wersji gry jest dobrze.
Spoiler:
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10972
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3237 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

To bardziej wyglada jak wizualizacja niz jak zdjecie

Aczkolwiek moze poprawili, we'll see soon enough :)
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: _leigam_ »

Obrazek

Macie okazje zabłysnąć :lol: :lol:
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2821
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 844 times
Been thanked: 363 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

W Rebelu umiejo w marketing, :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 18:04 Obrazek

Macie okazje zabłysnąć :lol: :lol:
komedia
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: _leigam_ »

Gromb pisze: 28 paź 2021, 18:08 W Rebelu umiejo w marketing, :wink:
Trzewik, bój się :D
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 90 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: AnlAir »

japanczyk pisze: 28 paź 2021, 17:47
Gromb pisze: 28 paź 2021, 17:43 Tytuł intrygujący, bardziej skupiłbym się na błędach na kartach, czy są takowe. Sama nazwa mnie nie przeszkadza, można przelecieć po niej oczami i skupić się na grze. Niezrozumiała decyzja wydawcy, z takim potworkiem słownym.
Fajnie, że jest dodatek zawarty w środku, smuteczek, że nie ma plastikowych figurek, ale na forum już ogarnięto ekwiwalenty. Przy tym wszystkim, to naprawdę świetna gra i żal byłoby jej nie poznać.
Tyle, ze koszt figurek sprawia, ze koszt całej gry urasta do 300 zł...
w tej cenie kupiłem angielską wersję z insertem ;-)

Zastanawiam się nad wymianą komponentów na polskie, ale poczekam na informację jak z jakością tłumaczenia

Co do tytułu to tak dla przypomnienia - Underdark w polskiej wersji D&D tez nie jest tłumaczony ze względów licencyjnych.
Jakiś zestaw figurek pojawił się na all… podobne do tych z forum no i cena z takim zestawem to nie 300zł a 400zł

Również zastanawiam się na wymiana niektórych komponentów.
Z chęcia podmieniłbym karty bo tasowanie z dodatkiem /grubsze karty/ jest męczace, chyba, że karty sa zakoszulkowane.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EVOCATVS »

Jednak warto było posłuchać przeczucia i "polską" wersję na oryginalną zamienić w zamówieniu :)
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Paskuder »

Prawda jest taka że cały druk jest zepsuty i wszystkie plansze powinny pójść do wymiany. Ale Rebel będzie robił z konsumentów wała i twierdził że to powód do dumy. Ja ***********.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 373 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Ciuniek »

Paskuder pisze: 28 paź 2021, 20:13 Ja ***********.
Popraw mnie jeśli się mylę, ale Rebel nie jest chyba wydawcą tej gry, a jedynie dystrybutorem.
Druga rzecz: tak, na planszy jest babol. Czy taki babol uzasadnia posłanie na śmietnik całego wydrukowanego nakładu plansz do gry? I chodzi mi tu jak najbardziej dosłownie o aspekt produkcji śmieci. Czy warto?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1524
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 640 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

japanczyk pisze: 28 paź 2021, 17:47Co do tytułu to tak dla przypomnienia - Underdark w polskiej wersji D&D tez nie jest tłumaczony ze względów licencyjnych.
Dokładnie o tym pisałem wcześniej - fakt, że w jednym kraju można przetłumaczyć "Underdark" na rodzimy język, a w innym (Polska) już nie, to jest nieśmieszny żart i traktowanie graczy z części krajów jako tych 'gorszego sortu'. Mnie to osobiście strasznie wkurza, że używa się argumentu "licencja!", podczas gdy ta sama licencja w innym kraju pozwala już na więcej... Jeśli we Francji gra może się nazywać "Tyrans de l’Ombreterre", to naprawdę w Polsce mogła się zatem nazywać "Tyrani Podmroku".

Nie zmienia to jednak faktu, że Rebel sobie w kulki leci pisząc o tym jako "CIEKAWOSTKA". To nie jest ciekawostka, to jest ogromny babol, z którym nic już nie zrobią.
Sam mam swoją angielską wersję z figurkami, za którą dałem 40 funtów (50 z wysyłką z UK) plus dodatek za bodajże kolejnych kilka funtów, nie żałuję ani grosika (a w zasadzie pensa). To, o czym jednak pewna część graczy zapomina, to różnice w kartach - w pierwszej edycji z figurkami karty z podstawki i karty z dodatku różnią się tak bardzo, że trzeba jeszcze zainwestować w protektory (i to całkiem sporo, bo to łącznie ponad 300 kart jeśli dobrze pamiętam). Plus w tym wszystkim taki, że fioletowe protektory robią dużo lepszy klimat niż ten paskudny napis "MINION". W polskiej wersji nie będzie takich problemów i wystarczą zwykłe koszulki, ale nie będzie naprawdę fajnych figurek, a "STRONNIK" wciąż wygląda paskudnie :lol:

Tak czy inaczej - kupujcie ludzie, bo to naprawdę kapitalna gra, a jak lubicie świat D&D, to nawet must-buy. A jak jeszcze konkretnie Zapomniane Krainy, kojarzycie Drizzta i Menzoberranzan, to już w ogóle absolutny instabuy ;) Dość powiedzieć, że ja tę grę uwielbiam tak bardzo, że postaram się na dniach ruszyć oficjalnie z drukiem fanowskich dodatków, które jeszcze bardziej zwiększają regrywalność i dają nowe warianty gry :) A nam wszystkim pozostaje także wiara w to, że burza wokół nazwy tej gry skłoni kogoś wyżej do przemyślenia sobie kwesti zmiany licencji i tłumaczeń na polski rynek, byśmy mogli widzieć wszędzie po prostu lubiany i znany przez wszystkich PODMROK.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Martin_Valdez »

W sumie mogli zrobić naklejkę i dorzucić aby każdy, kogo pierwotna nazwa polskiego tytułu na planszy razi, mógł sobie ją "naprawić" ;)
venomik
Posty: 548
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 240 times
Been thanked: 264 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: venomik »

Mnie będzie razić ta błędna nazwa, ale naklejka raziłaby bardziej ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: seki »

A mi wszystko jedno. Będę grać w grę. Nie czytać nazwę na planszy. Potworek jak potworek. Nie większy niż "tor usroju". W każdym razie nie przeszkodzi mi czerpać satysfakcji z rozgrywki. Żal by mi było gdyby z tak błahego powodu plansze wylądowały na śmietniku.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Largo »

Generalnie Underdark mi nie przeszkadza, ale trochę obawiam się tego co będzie na kartach. Same nazwy kart po tłumaczeniu mogą stworzyć różne potworki językowe nie mówiąc już o możliwych błędach mogących mieć wpływ na rozgrywkę. Czekam w zniecierpliwieniu na pierwsze unboxingi i sprawdzenie co z resztą komponentów 🙂
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Paskuder »

@ciuniek

Rebel jest dystrybutorem który powinien ten babol reklamować u wydawcy gf9 i żądać przedruku zepsutego komponentu a nie urządzać sobie śmichy chichy na poziomie pryszczatej gimbazy.
Dla mnie plansza jest zepsuta co uzasadnia reklamację. A co sobie gf9 zrobi ze stosem wadliwych plansz to wybacz mam tak głęboko w (_!_) że nie jesteś sobie w stanie tego nawet wyobrazić. Jak dla mnie mogą wyrzucić, zutylizować na papier toaletowy a nawet usypać wielki stos, podpalić i tańczyć dookoła na golasa w rytm tamtamów.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

Paskuder pisze: 29 paź 2021, 00:03 @ciuniek

Rebel jest dystrybutorem który powinien ten babol reklamować u wydawcy gf9 i żądać przedruku zepsutego komponentu a nie urządzać sobie śmichy chichy na poziomie pryszczatej gimbazy.
Dla mnie plansza jest zepsuta co uzasadnia reklamację. A co sobie gf9 zrobi ze stosem wadliwych plansz to wybacz mam tak głęboko w (_!_) że nie jesteś sobie w stanie tego nawet wyobrazić. Jak dla mnie mogą wyrzucić, zutylizować na papier toaletowy a nawet usypać wielki stos, podpalić i tańczyć dookoła na golasa w rytm tamtamów.
ale plansza nie jest zepsuta, to ze tobie sie jakis napis na niej nie podoba nie obniza jej funkcjonalnosci i nie czyni zepsutą
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Paskuder »

No widzisz, to że tobie wydaje się nie zepsuta jeszcze nie czyni jej dobrą. Na tej zasadzie to się możemy przekonywać do rana bo moja racja jest najmojsza. Tak że pozwolisz że zostanę przy swoim zdaniu.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
venomik
Posty: 548
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 240 times
Been thanked: 264 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: venomik »

Ja się moze upewnie - poważnie chodzi o nazwę? Ona występpuje winnych miejscach? jest przywoływana na kartach i można się pomylić gdzie coś daje bonus (na przykład), itp.?
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 373 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Ciuniek »

Babol na planszy nie ma charakteru funkcjonalnego. Ma charakter estetyczny.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 222 times
Been thanked: 63 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bowie »

Ależ to kiedyś będzie biały kruk, jak nie przymierzając Ankh Morpork! Każdy wyczesany geek będzie chciał grać na planszy z tyranami underdarku ;)
ODPOWIEDZ