Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: litk »

Hmm to wtedy kolejny home rule że można wykonać te same akcje kilka razy. A jak potwory utłuką to normalnie game over. Ale faktycznie, może lepsza opcja to dwóch badaczy po 4 akcje.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 463 times
Been thanked: 390 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Dhel »

Można kombinować z dodatkowymi akcjami, ale dla mnie Eldritch solo jest niegrywalny. Początek jest ok, ale potem się to tak rozrasta, że dla mnie jest nie do ogarnięcia(multik świetny). Z gier z nutką cthulhu, ktore świetnie smigają pod solo niezmiennie polecam Machina Arcana.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Eldritch ma za dużą mapę, za dużo rzeczy do ogarnięcia, a badacze zbyt powolni, by grać na mniej niż 4 badaczy.
Logistycznie badacze nie ogarną rzeczy po drugiej stronie globu gdy coś się pojawi.
Gramy na 2 graczy, każdy po 2 badaczy, łączenie 4. Najoptymalniejszy setup.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Pozostaje mi się tylko z godzić z licznymi przedmówcami. Rozegrałem w "Eldritcha..." z kobitą tyle partii, że Norman Withers to przy nas młodziak w kwestii doświadczenia. Zdecydowanie najlepiej grało się na 2 x 2 graczy. Grałem też na 3 x 1 gracz i również balans "nie kulał" bynajmniej.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Yuri pisze: 04 wrz 2021, 14:27 Grałem też na 3 x 1 gracz i również balans "nie kulał" bynajmniej.
Na 6 badaczy trudność idzie ostro w górę, gdyż na 6 badaczy mamy 1,5 bramy per badacz, gdy na 4 badaczy jest to 1,0 bram per badacz. Te 50% bram na mapie (względem ilości badaczy) robi ogromną różnicę.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Jools pisze: 04 wrz 2021, 15:17
Yuri pisze: 04 wrz 2021, 14:27 Grałem też na 3 x 1 gracz i również balans "nie kulał" bynajmniej.
Na 6 badaczy trudność idzie ostro w górę, gdyż na 6 badaczy mamy 1,5 bramy per badacz, gdy na 4 badaczy jest to 1,0 bram per badacz. Te 50% bram na mapie (względem ilości badaczy) robi ogromną różnicę.
I czas gry jednak w wersji 3 x 2 też z pewnością sporo skacze w górę. Stąd w trójkę jednak lepiej 1 x 1.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Yuri pisze: 04 wrz 2021, 15:37
Jools pisze: 04 wrz 2021, 15:17
Yuri pisze: 04 wrz 2021, 14:27 Grałem też na 3 x 1 gracz i również balans "nie kulał" bynajmniej.
Na 6 badaczy trudność idzie ostro w górę, gdyż na 6 badaczy mamy 1,5 bramy per badacz, gdy na 4 badaczy jest to 1,0 bram per badacz. Te 50% bram na mapie (względem ilości badaczy) robi ogromną różnicę.
I czas gry jednak w wersji 3 x 2 też z pewnością sporo skacze w górę. Stąd w trójkę jednak lepiej 1 x 1.
To z kolei w trzech badaczy bardzo kuleje balans kart tajemnic, gdzie trzeba zebrać wskazówek (lub żetonów plugastwa) w liczbie równej połowie badaczy, czyli 3:2=1,5, zaokrąglone w górę daje 2, czyli tyle samo ile na 4 badaczy ;)
Także Eldritch słabo nadaje się na grę na 2,3,5,6 graczy, nie mówię o 7 i 8, bo już chyba hardcore.
Idealny balans mechaniczny (karty tajemnicy i karta referencji) to 4 badaczy.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: farmer »

Jools pisze: 04 wrz 2021, 20:45 To z kolei w trzech badaczy bardzo kuleje balans kart tajemnic, gdzie trzeba zebrać wskazówek (lub żetonów plugastwa) w liczbie równej połowie badaczy, czyli 3:2=1,5, zaokrąglone w górę daje 2, czyli tyle samo ile na 4 badaczy ;)
Prawda, dlatego ja w takiej sytuacji rzucam K6.
Jeśli wypadnie parzysta liczba, zaokrąglam na niekorzyść (w górę, do 2).
Jeśli nieparzysta, zaokrąglam na korzyść (w dół, do 1).

Dobrze działa :)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: kastration »

Oryginalny nie będę (i pod tym względem Eldritcha nie lubię), trzeba grać w 4 osoby (lub na 4 ręce). W tym drugim przypadku może to być problematyczne, bo w wiele alternatywnych i podobnych mechanicznie gier można pograć normalnie solo lub na 2 ręce (Robinson, Fortune and Glory) i jest przyjemniej. Ta reguła z nieparzystym zaokrąglaniem w górę jest meh, ale cóż zrobić. No i gra na 4 badaczy jest ciut za długa, o czym też należałoby wspomnieć. W więcej osób już trudno mi sobie wyobrazić sensowność.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jediwolf »

Galiśmy w Eldritcha w 6 osób i również było miodnie. Mamy homerula, gdzie we fazie badaczy, nie ma kolejności. Może akcje zacząć ktokolwiek. Kolejność dopiero przy rozpatrywaniu spotkań. Gra jest mega dobra (konieczne dodatki z nowymi mechanikami), ale trudna i trzeba mieć dobrą ekipę coopową.
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Dianne »

Pan na stoisku Galakty sprytnie wmanipulował mnie ostatnio w zakup Eldritcha i w związku z tym zastanawiam się... czy któryś dodatek jest musthave? :lol: Mam wrażenie, że jestem w temacie sto lat za rdzennymi mieszkańcami Afryki :wink:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Mr_Fisq »

Dianne pisze: 22 paź 2021, 08:10 Pan na stoisku Galakty sprytnie wmanipulował mnie ostatnio w zakup Eldritcha i w związku z tym zastanawiam się... czy któryś dodatek jest musthave? :lol: Mam wrażenie, że jestem w temacie sto lat za rdzennymi mieszkańcami Afryki :wink:
Też dopiero niedawno zakupiłem. Z "must-have'ów"
Elemenek pisze: 08 paź 2020, 15:46 Galakta poinformowała o dodruku Zaginionej Wiedzy. Kto nie ma niech bierze bo to defacto wycięta część podstawki. Pytałem o inne dodatki to odpisali że póki co nie ma takich planów, ale dobry to prognostyk na przyszłość.
+ kilka tematów z "Co kupić":
Eldritch Horror jakie dodatki na początek? Warto?
viewtopic.php?t=60130

Edit:
Trzeba mieć też świadomość, że gra ma swoje lata, i zapewne może być różnie z dodrukami dodatków, które obecnie są dostępne. Jeśli wkręcisz się w grę, i zobaczysz że dostępność dodatku maleje/jest nikła, to warto poważnie zastanowić się nad jego zakupem.

Edit2:
Obecnie jest dostępne wszystko oprócz:
- Maski Nyarlathotepa => Galakta zapowiedziała dodruk
- Tajemnicze Ruiny => chyba na razie cisza o dodruku
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Onishin »

Mr_Fisq pisze: 22 paź 2021, 08:29 Obecnie jest dostępne wszystko oprócz:
- Maski Nyarlathotepa => Galakta zapowiedziała dodruk
- Tajemnicze Ruiny => chyba na razie cisza o dodruku
A szczerze to polecam wszystko oprócz tych dwóch, które obecnie nie są dostępne.
Z dużych mój ulubiony to Krainy Snów, z małych Widma Carcossy i Zapomnianą Wiedza.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Evokenx »

Ja za to polecam Maski Nyarlathotepa. Dodaje ciekawy moduł osobistych historii dla każdego badacza inna :) + Nowe bramy które pojawiają się na głównej planszy, a nie tylko na tych dodatkowych planszach jak to bywa w przypadku innych dużych dodatków. Od siebie dodam, że w tych dodatkach z dodatkową planszą, aż tak często się ich nie używa, nie zawsze jest ku temu sens, tym bardziej postawienie dwóch takich dodatkowych plansz...
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Matek173 »

Jako must have polecam pierwszy dodatek - Zaginiona Wiedza. Nie dodaje nowych zasad, ale pogrubia wszystkie talie, w tym talie tajemnic i wskazówek przedwiecznych z podsatwki, co zwiększa regrywalność gry o 100%.

Nie polecam Masek Nyarlathotepa jako pierwszy dodatek, bo cenę ma jak za inne duże pudła, a osobiste historie nie rewolucjonizują na tyle rozgrywki, żeby było to warte swojej ceny, poza tym większość tych historii tyczy się badaczy z pozostałych dodatków.

Inne dodatki można kupić w zależności od klimatu, który lubisz (być może koniec końców i tak pójdziesz w all-in). Moje ulubione to Miasta w Gruzach (świetna mechanika niszczenia miast) i Tajemnicze Ruiny (dodatkowa talia spotkań w Ruinach - podobna do spotkań ekspedycyjnych - jest dodatkowy żeton na mapie, więc jest co robić). Pozostałe też są świetne. Każdy dodaje nowych badaczy, przedwiecznych i masę innych kart, dzięki czemu po skompletowaniu całości żadna rozgrywka nie będzie taka sama.
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Dianne »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :D Powiedzcie mi jeszcze, na raz tylko jeden dodatek, czy któreś są bardziej podatne na łączenie niż inne?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: KOSHI »

W piramidach i widmach masz mechanizm osłabiania skilli. Mi on osobiście nie leży i ciężko go wyciąć. Co innego żetony skupienia, które można zastąpić czymkolwiek. Weź podstawkę i wiedzę i ograj. Siądzie, do kupisz dodatki. Nie, to opchniesz. Straty nie będą wielkie.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Bludgeon »

KOSHI pisze: 22 paź 2021, 20:19 W piramidach i widmach masz mechanizm osłabiania skilli. Mi on osobiście nie leży i ciężko go wyciąć.
Można go osłabić że zamiast osłabiać skilla efekt usuwa ulepszenie skilla.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Mr_Fisq »

Cytuję motyw z innego wątku, bo myślę, że może przydać się graczom narzekającym na losowość mitów:
Jools pisze: 27 paź 2021, 10:14
KOSHI pisze: 17 paź 2021, 21:41 Eldritch Horror: Pod Piramidami - bo chyba nigdy nie przekonam się do tej gry. Niby jest git ale 3 podejście i cały ten setup, obsługa gry i losowość w fazie mitów jakoś mnie nie może przekonać a nie będę się bawił w optymalizowanie talii mitów. Już próbowałem i albo jest za łatwo, albo za trudno, albo jestem za marudny... :lol: Mam wszystko oprócz piramid i masek i nie widzę dalej inwestować w serię bo tylko będzie większa wtopa. Idzie pod młotek.
Dlatego polecam od dawna już przez nas stosowany - schodkowy stopień trudności. Był on zaproponowany w którymś z dodatków. Sprawdza on się świetnie, i dzięki nie ma żadnej losowości typu przegrana na początku gry przez 2-3 trudne karty mitów.
Jak on działa:
- przygotowując talię mitów budujesz ją etapami wg poziomu, tj:
Etap 1 - używasz kart łatwych (z białą grafiką na krawędziach)
Etap 2 - używasz kart średnich
Etap 3 - używasz kart trudnych (z mackami na krawędziach)

Dodaje to też odczucia narastającej grozy. Tj. z początku jest lajtowo, badacze mają czas na swój rozwój. Potem przychodzi drugi etap gdzie trzeba się wziąć w garść, a na trzecim etapie to już wyścig z czasem, bo w tym momencie powinniśmy kończyć grę z sukcesem, lub zginąć marnie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Pollus89 »

Mr_Fisq pisze: 27 paź 2021, 10:18 Cytuję motyw z innego wątku, bo myślę, że może przydać się graczom narzekającym na losowość mitów:
Może na pierwszą zapoznawczą rozgrywkę bym coś takiego polecił. Jak się zna grę to takie ustawienie spowoduje, że rzadko zobaczy się karty 3 etapu. Wygra się już podczas 2 etapu. Ja z ekipą gramy full random. Nic nie daje większej satysfakcji niż wygranie potyczki przy przeważającej ilości trudnych kart z mackami. Minus tego jest taki że 1 na 10 gier może się okazać śmiertelna już w 2-3 turze. Wolę jednak taką dozę niepewności, niż gwarancję że przez 1 etap nic złego się nie stanie podczas fazy mitów.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Pollus89 pisze: 27 paź 2021, 13:10 Może na pierwszą zapoznawczą rozgrywkę bym coś takiego polecił. Jak się zna grę to takie ustawienie spowoduje, że rzadko zobaczy się karty 3 etapu. Wygra się już podczas 2 etapu.
Nope. W każdej grze dochodzimy do kart 3 etapu.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Onishin »

Pollus89 pisze: 27 paź 2021, 13:10 Może na pierwszą zapoznawczą rozgrywkę bym coś takiego polecił. Jak się zna grę to takie ustawienie spowoduje, że rzadko zobaczy się karty 3 etapu.
Każdy ma inny prog bólu. Znam osoby, które do gry zniechęci wyciągnięcie 3 karty z mackami pod rząd na start i wyjdzie na to że nie warto było gry rozkładać. Polecony wariant ze stopniowaniem trudności jest bardzo fajny. Chociaż polecam lekka wariacje. W pierwszym etapie losować z prostych i średnich (pół na pol), w drugim 1 łatwa, 1 trudna reszta srednich, w trzecim pół na pol średnie i trudne.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: kinioo »

KOSHI pisze: 13 cze 2021, 14:27 W przypływie emocji nabyłem EH + wszystkie małe dodatki bo była okazja. Jakoś tak wyszło, że będzie to 3 podejście do gry, ale teraz nie będę się pierdzielił i od razu polecę na 4 badaczy zamiast 2 plus mythos companion z ustawieniami: easy 50% , mid 30%, hard 20%. Testowałem apkę z tym wariantem z 50 razy na sucho i pięknie się rozkłada podział pogłosek. Przeważnie zestaw - easy / easy lub easy / mid plus ze 4 karty hard w mitach coby nieco nabroić. Jest też jakaś tam opcja na pogłoskę hard, ale minimalna. I tu widzę sens grania ponownie w EH bo jak dostaje dwie buły typu 2 pogłoski hard na dzień dobry to już się zastanawiam, czy pakować grę czy odpalać nową. I tu pytanie: warto inwestować jeszcze w duże dodatki? Na razie są dostępne góry, ale ma być dodruk piramid i snów. Maski są w zaporowej cenie ale pomijając cenę nie widzę sensu ich brania nawet jako zwieńczenia serii. Wg. mnie nic już nie wnoszą znaczącego a przy posiadaniu całej reszty tylko jeszcze rozbuchają niepotrzebnie grę. Podoba mi się preludium armia ciemności plus karta piły - klimat ash kontra martwe zło, ale za te pieniądze i tylko dla tego motywu nie ma sensu brania masek. W cenie 290 ziko można mieć prawie 2 duże dodatki. Kurczę, w EH jest tyle dobra, że szkoda odpuścić te duże dodatki a z drugiej strony z kompletem małych też można swobodnie grać i grać. Sęk w tym, że lubię jak w tego typu grach mam wszystkiego dużo...
"Mythos Companion" - co to? Apka?

K.
Sorki za brak polskich znakow....
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: IrasArgor »

Apka talii mitów, bardzo prosta w obsłudze, czasami upirdliwa ale i tak ją wolę od składania talii mitów, dzięki niej, rozłożenie gry zajmuje mi teraz 15 minut.

https://silverhammermba.github.io/mythos/
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

O kurde, fajne to :D Gdyby tylko była polska wersja :D
ODPOWIEDZ