Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Largo »

A mógłby ktoś podrzucić foto jak wyglądają w PL te karty o których ktoś wspominał że mogą aktywować coś z tekstu kilka razy? Pewnie z uwagi na to jest napis wybierz raz, a nie wybierz jedno i ciekawy jestem jak to wygląda
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

venomik pisze: 30 paź 2021, 20:13 A co się dzieje przy tej akcji? Tak z ciekawości - jeszcze nie grałem, ale pewnie kupię grę w najbliższym czasie i myślę jaki język wziąć.
Akcja supplant to połączenie dwóch akcji (jest tak nawet tłumaczona w instrukcji) – assassinate + deploy. Czyli zabijasz jednostkę na jakimś polu i wstawiasz tam swoją.

PS. Supplant słownikowo jest tłumaczone jako wyparcie ale to „wyprzyj” ma jakieś takie nieprzyjemnie brzmienie jakoś oryginał tak nie kłuje.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Ja zawsze mówiłem, że zastępuję/podmieniam daną jednostkę - zabieram figurkę przeciwnika/neutralną do swojego Trophy Hall i na jej miejsce wstawiam swoją. "Wyprzyj" kojarzy mi się z bezpośrednią obecnością przeciwnika - stoimy obok siebie i przepycham się z kimś, tak rozumiem "wypieranie". A przecież są karty, które pozwalają podmienić jednostkę białą czy przeciwnika na dowolnym polu na planszy. Jaki sens wtedy ma "wyprzyj"? Dla mnie żaden, nikogo nie wypieram, tylko właśnie podmieniam... "Wyprzyj" to dla mnie zerowy klimat, bo kto takiego słowa używa w ogóle? Wypierać może nie wiem, woda, dziwnie to brzmi w przypadku dostępnej akcji w grze planszowej.

No i cały czas podtrzymuję, że kwestia nieprzetłumaczenia w Polsce "Underdark", podczas gdy w innych krajach można było tłumaczyć w ramach tej samej licencji, sprawia że tragicznie to wygląda na wrzucanych zdjęciach z kartami. "Łowca z Underdark", o losie, jak to brzmi...
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jacek_PL »

EsperanzaDMV pisze: 30 paź 2021, 21:13 Jaki sens wtedy ma "wyprzyj"? Dla mnie żaden, nikogo nie wypieram, tylko właśnie podmieniam... "Wyprzyj" to dla mnie zerowy klimat, bo kto takiego słowa używa w ogóle? Wypierać może nie wiem, woda, dziwnie to brzmi w przypadku dostępnej akcji w grze planszowej.
Poprawcie mnie ale chyba jest osobny wątek dotyczący tłumaczenia w Tyrants of Underdark :wink: a słowo "wypieranie" jest jak najbardziej używane w terminologi wojskowowej i znaczy prawie dokładnie to co robi ta zdolność w grze.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: venomik »

Jiloo pisze: 30 paź 2021, 21:07 Akcja supplant to połączenie dwóch akcji (jest tak nawet tłumaczona w instrukcji) – assassinate + deploy. Czyli zabijasz jednostkę na jakimś polu i wstawiasz tam swoją.
PS. Supplant słownikowo jest tłumaczone jako wyparcie ale to „wyprzyj” ma jakieś takie nieprzyjemnie brzmienie jakoś oryginał tak nie kłuje.
Dla mnie to jest bardzo słabe tłumaczenie. Nie tylko źle brzmi, ale przede wszystkim sugeruje złą rzecz. Wyparcie jednostki dla mnie w naturalny sposób kojarzy się z jej przesunięciem na inne pole i pojawieniem się w to miejsce jednostki istniejącej.
Tak jak w podręcznikach do historii: Wojsko A wyparło z danej lokacji wojsko B. Istniejące oddziały wojska A zmusiły do odejścia oddziały wojska B i zajęły jego miejsce.
Od biedy jeszcze broni się wstawienie na to miejsce nowej, a nie istniejacej jednostki. Ale takie tłumaczenie takiej akcji wydaje się bardzo mylące. Wyparcie jako zastąpienie bytu A bymte B funkcjonuje raczej przy bytach abstrakcyjnych - jak poparcie czy idee.
Ale przypominam - to wszystko z perspektywy osoby, która jeszcze nie grała/
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Furan »

Wspominałem kiedyś w tym wątku, że we wspomnieniach polskich pilotów z II-WŚ pojawia się - do Norfolku, w Cambridgu, albo Kembrydżu. Przedwojenni mniej wstydzili się swojego języka. Przypominam, że mówimy z Londynu, nie z Londyn (vide Tyrani z Underdarku vs Tyrani z Underdark), bo (szczęśliwie) nazwa tego miasta była dostatecznie popularna i nie została wyparta (!! :P) przez fąfąfą brak odmiany.
Jednocześnie uważam za zwykłe uparte kretyństwo, że to nie cudownie brzmiący Podmrok.
Co do wyprzyj i pożryj - nie znałem i nie przywykłem do angielskich odpowiedników tych określeń, ale mnie nie rażą. Może to kwestia innego słownictwa jakim posługuję się na co dzień - alchemista sum.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Arsengail
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2010, 21:45
Been thanked: 1 time

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Arsengail »

"Tyrani Underdarku" mnie przede wszystkim śmieszą. Żetony są przesunięte, ale nie wychodzą poza obrys, więc idzie to przeżyć. Ale to co mnie najbardziej póki co zdenerwowało w nowej edycji to brak plansz wewnętrznego kręgu, choć nawet instrukcja choćby w pkt 10 przygotowania gry mówi o tym, że każdy z graczy ma wziąć odpowiednią planszę wewnętrznego kręgu. Z tego co widziałem to w pierwszej edycji faktycznie były.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Largo »

Arsengail pisze: 01 lis 2021, 00:15 "Tyrani Underdarku" mnie przede wszystkim śmieszą. Żetony są przesunięte, ale nie wychodzą poza obrys, więc idzie to przeżyć. Ale to co mnie najbardziej póki co zdenerwowało w nowej edycji to brak plansz wewnętrznego kręgu, choć nawet instrukcja choćby w pkt 10 przygotowania gry mówi o tym, że każdy z graczy ma wziąć odpowiednią planszę wewnętrznego kręgu. Z tego co widziałem to w pierwszej edycji faktycznie były.
Nie ma tych plansz? o_O
A w spisie elementów je podali?
W starej wersji na pewno były
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

No wlasnie o co chodzi z tymi planszami, bo w przygotowaniu gry sa, a w pudelku nie mialem. Mialem juz pisac o brak do wydawcy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

dwaduzepe pisze: 01 lis 2021, 08:20 No wlasnie o co chodzi z tymi planszami, bo w przygotowaniu gry sa, a w pudelku nie mialem. Mialem juz pisac o brak do wydawcy.
Jeśli są w spisie komponentów to pisać do wydawcy. Jeśli nie ma to znaczy ze to kolejny elementy obniżający cenę, ale zapomnieli skorygować instrukcję.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: AnlAir »

Ogladałem unboxing i grę na angielskiej wersji /nowe wydanie/ i kręgów w drugim wydaniu już nie ma.
Nie sadzę, żeby w polskiej się znalazły.
Ciekawe czy w angielskiej wersji poprawili instrukcję.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: ScorpZero »

Dobra, a co myślicie, żeby kupić angielską wersję i wymienić paskudne, przesunięte żetony na jakieś kolorowe sześciany - drewniane albo akrylowe? W sumie powinno wtedy to być przy okazji lepiej widoczne na planszy, a koszt nieporównywalnie mniejszy niż drukowanie 3D dedykowanych znaczników rodów. Znaczniki szpiegów od bidy jakimiś figurkami da się zastąpić albo, dla odróżnienia od sześcianów, walcami. :D
bobiaczek
Posty: 413
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 132 times
Been thanked: 110 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bobiaczek »

ScorpZero pisze: 01 lis 2021, 20:52 Dobra, a co myślicie, żeby kupić angielską wersję i wymienić paskudne, przesunięte żetony na jakieś kolorowe sześciany - drewniane albo akrylowe? W sumie powinno wtedy to być przy okazji lepiej widoczne na planszy, a koszt nieporównywalnie mniejszy niż drukowanie 3D dedykowanych znaczników rodów. Znaczniki szpiegów od bidy jakimiś figurkami da się zastąpić albo, dla odróżnienia od sześcianów, walcami. :D
Generalnie taki jest właśnie plan ;) tyle, że w moim przypadku będzie to wersja PL, bo angielskojęzyczne gry to jednak to za duża męka dla rodziny. Celuję w akrylowe sześciany 7mm dla graczy, szare drewniane 8mm dla neutralnych i walce zamiast szpiegów. Patrzyłem na ceny w mepel.pl i da się przeżyć. Muszę jednak wreszcie otrzymać swoją wersję gry by definitywnie stwierdzić, że ciężko się gra z tekturowymi żetonami.
polska20-08
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2014, 21:32
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: polska20-08 »

Czy ktoś z właścicieli wersji PL mógłby poratować skanem karty nr 40 (Zuggtmoy) z tali demonów? Kupiłem grę używaną i nie było tam tej karty :(
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Paskuder »

Czy insert mieści karty w koszulkach? Jeżeli nie czy ewentualnie da się go podciąć żeby mieścił?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: sasquach »

Taki pomysł na insert znalazłem w sieci :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

Stare wydanie miało problem z pomieszczeniem kart w koszulkach, patrząc na nowe wydanie, obawiam się, że nic się nie zmieniło.
Ja zakupiłem takie coś do pierwszego wydania
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Largo »

Dotarli do mnie Tyrani Underdarku.
jeżeli chodzi o wykonanie to nie ma takiej tragedii. Jest przesunięcie na żetonach, ale w granicach normy. Patrząc na symbol domu ciężko to zauważyć. Bardziej widoczne to jest gdy patrzy się na rewers, gdzie jest napis 1PZ. Karty są identycznej jakości jak w dawnej wersji. Plansza wygląda ok, brak skaz itp. Do tłumaczenia może się przyzwyczaję :P
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: 8janek8 »

Przykro słyszeć. Na pocieszenie mogę napisać, że w poprzedniej edycji karty z podstawki i dodatku miały różną grubość. W przypadku tego drugiego karty są wręcz zbyt grube.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
bobiaczek
Posty: 413
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 132 times
Been thanked: 110 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bobiaczek »

dwaduzepe pisze: 05 lis 2021, 18:34
daro69 pisze: 05 lis 2021, 17:18 Ale te karty są cienkie , normalnie jak grubość karty instrukcji :(( , do tego dziwny rozmiar kart , czy ktoś poradzi jaki rozmiar koszulek zastosować ??
karty to rozmiar klasyczne ccg, a jakosc rzeczywiscie tragiczna, niszczyly sie wrecz przy koszulkowaniu

No niestety widać, że jest to wydanie zrobione "po taniości" ... a nie przepraszam, to się elegancko nazywa budżetowe ;)
Mam chyba fart, bo żetony nie są dramatycznie przesunięte, jednak jakość kart papieru użytego do wydrukowania kart woła o pomstę do nieba. Koszulki. Grube. Może nawet podwójne. Toć to strach do ręki wziąć, a co dopiero tasować.
Wiec niestety będzie tak jak myślałem:
- zamówiłem już kostkowe zamienniki żetonów (może to bardziej mój problem, bo jestem ślepy jak kret, a na dodatek daltonista, więc rozróżnianie granatowego na czarnym to zadanie spoza mojej ligi. Białe, uniwersalne żetony leżące na białych miejscach planszy też do specjalnie wyróżniających się nie należą ;)
- jutro pojadę i kupię najgrubsze możliwe koszulki w tym rozmiarze.

Po tych wszystkich zmianach zobaczymy jak się w to gra. By nie było - mam dodatek do gry, który kupiłem licząc, że uda się dostać angielską podstawkę w normalnej cenie. Nie pykło. Angielski dodatek został. Różnica grubości kart - tak ca 50% (patrząc na wysokość stosu kart). To powinno dać wyobrażenie o tym jak zła jest ich jakość (w zakresie grubości). Ostrożnie przejrzałem wszystkie karty - nie widzę rażących problemów z jakością (precyzją) cięcia. Widziałem gorzej cięte, serio (płakałem na forum o wydanej przez Hiszpanów grze Yohei)

Generalnie uważam, że "jest dobrze, ale nie beznadziejnie". Jest wydana naprawdę fajna gra w języku polskim. Niestety trzeba troszkę dołożyć, by było w miarę przyjemnie (kostka akrylowa w mepel kosztuje 10 gr, co przy wymaganych 40 daje: 4 (+1) graczy * 40 * 10 => 20 zł, do tego dyski akrylowe zamiast szpiegów 4 * 5 * 40gr => 8zł). Nadal jest to rozwiązanie "nędzne", bo kostki są przezroczyste a dyski nie, ale zobaczymy. Dla mnie to niestety tak trochę "must have", bo jak pisałem, po rozłożeniu dostarczonych żetonów stwierdziłem, że ani białych, ani granatowych na planszy jednak nie widzę wystarczająco dobrze.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Largo »

Ja za to dorzuciłem triple deck box od gamegenic na talie plus deck holder 100+ z tej samej firmy. Wszystko pięknie posegregowane, ale niestety pudełko się nie domyka. Czytelność żetonów bardzo spoko. Patrząc na całokształt to gra mogłaby być za 120 zł i wtedy byłoby ok, a tak to trochę niesmak pozostaje :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

Zazwyczaj dobrze zycze wydawcom gier, ale musze przyznac, ze tu troche mam nadzieje, ze im sie to nie sprzeda w tej cenie, bo tu z jakoscia wydania w stosunku do ceny poszli troche o krok za daleko. Jak rozpakowalem gre poczulem sie troche jakby ktos splunal w twarz.
bobiaczek
Posty: 413
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 132 times
Been thanked: 110 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bobiaczek »

dwaduzepe pisze: 05 lis 2021, 20:37 Zazwyczaj dobrze zycze wydawcom gier, ale musze przyznac, ze tu troche mam nadzieje, ze im sie to nie sprzeda w tej cenie, bo tu z jakoscia wydania w stosunku do ceny poszli troche o krok za daleko. Jak rozpakowalem gre poczulem sie troche jakby ktos splunal w twarz.
Hmmm. Wydawca jest zagraniczny i ma ceny jednakowoż zagraniczne. Musi zarobić swoje a jednocześnie zapłacić Wizardsom za licencję, Rebelowi za dystrybucję. Sporo, naprawdę sporo chętnych do tego tortu. Jednocześnie gra z tych "kultowych". Dziwne nie jest, że swoje kosztuje.
Ja tam się stosuję technikę słodkich cytryn i się cieszę, że wyszła lokalizowana wersja (fakt, w tej zawartości mogła by być zdecydowanie tańsza, ale to nie Portal i jego masowe gierki z fantastyczną zawartością za niewiele więcej niż 100 zeta)
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: _leigam_ »

Mam lekko przerysowane niektóre karty, plansze, też tak macie w swoich egzemplarzach?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

_leigam_ pisze: 08 lis 2021, 15:38 Mam lekko przerysowane niektóre karty, plansze, też tak macie w swoich egzemplarzach?
no ja mialem taka plansze jakby po lekkich przejsciach:)
ODPOWIEDZ