Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Pieter1989 »

Zastanawiałem się nad tym czy ruszyć z tematem czy niekoniecznie, ale po to jest forum, więc a co :)

Kiedy czytam o ilościach partii, wielkościach kolekcji i porównuję to do swoich 'wyników' to w zasadzie nie ma czego porównywać - pozamiatane już na wejściu. Zagrane może ze 150 tytułów z czego może z 10% rzeczywiście ograne, więc powiedzmy sobie wprost: daleko mi do specjalisty/znawcy etc.
Ale mimo wszystko ciągle coś nowego się pojawia, coś się sprzeda, coś się kupi, więc rozwój jest. I nawet udaje się w miarę regularne zagrać w gronie większym niż ja sam. Jest zatem szansa, że za 10lat będę w miejscu, w którym część tu obecnych była z 5 lat temu :)
Do rzeczy:
czy istnieją gry, które adresowane są do 2+ osób i trwają nie mniej niż 2godziny, gdzie po partii powiemy: wow ale to było dobre, mega partia, super doświadczenie? Chodzi mi o następującą sytuację: wyciągam grę, omówienie zasad (15-20min byłoby idealnie), grono niegłupie, więc ogarnia temat i nie będę musiał pilnować jakichś szczegółów u każdego z graczy. W stylu: nie zapomnij sobie dodać tego tu, a weź ten znacznik, pamiętaj, że przy tym ruchu dostajesz coś tam etc. Wiecie, żeby tej obsługi nie było zbyt dużo, a każdy mógł się skupić na grze, a nie na pilnowaniu by o czymś nie zapomnieć, bo jak zapomnimy to wypaczy to mocno wynik końcowy?

Dodam tylko, że pytanie pojawiło się wczoraj, po kilku 2osobowych partiach w Clash of Cultures (luźne popołudnie w środę, wolny czwartek - piękna sprawa). Gra mi się bardzo podoba, ale jak sobie pomyślę, że naprawdę fajnie (wg mnie) byłoby zagrać w 4 osoby, to zaraz potem sobie myślę, że chyba z samej gry nie zostałoby mi już zbyt wiele...

Jakieś propozycje? I poproszę aby nie dawać tytułów kooperacyjnych :)
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Mortinista »

Cześć,
Pieter1989 pisze: 12 lis 2021, 09:42 Kiedy czytam o ilościach partii, wielkościach kolekcji i porównuję to do swoich 'wyników' to w zasadzie nie ma czego porównywać - pozamiatane już na wejściu. Zagrane może ze 150 tytułów z czego może z 10% rzeczywiście ograne, więc powiedzmy sobie wprost: daleko mi do specjalisty/znawcy etc.
Ale mimo wszystko ciągle coś nowego się pojawia, coś się sprzeda, coś się kupi, więc rozwój jest. I nawet udaje się w miarę regularne zagrać w gronie większym niż ja sam. Jest zatem szansa, że za 10lat będę w miejscu, w którym część tu obecnych była z 5 lat temu :)
Nie bądź dla siebie tak surowy. Pamiętaj, że w graniu chodzi o dobrą zabawę, a większość osób przerzucających się statystykami na forum to pozerzy, bo "normalni" gracze mają na to wywalone :)
Pieter1989 pisze: 12 lis 2021, 09:42 Do rzeczy:
czy istnieją gry, które adresowane są do 2+ osób i trwają nie mniej niż 2godziny, gdzie po partii powiemy: wow ale to było dobre, mega partia, super doświadczenie? Chodzi mi o następującą sytuację: wyciągam grę, omówienie zasad (15-20min byłoby idealnie), grono niegłupie, więc ogarnia temat i nie będę musiał pilnować jakichś szczegółów u każdego z graczy. W stylu: nie zapomnij sobie dodać tego tu, a weź ten znacznik, pamiętaj, że przy tym ruchu dostajesz coś tam etc. Wiecie, żeby tej obsługi nie było zbyt dużo, a każdy mógł się skupić na grze, a nie na pilnowaniu by o czymś nie zapomnieć, bo jak zapomnimy to wypaczy to mocno wynik końcowy?
Oczywiście, że istnieją gry spełniające te wszystkie kryteria, choć czy o grze można powiedzieć : "wow ale to było dobre, mega partia, super doświadczenie" to indywidualny odbiór i ocena.
Czasem to, czy gra trwa ponad 2h nie decyduje informacja na pudełku tylko szybkość w podejmowaniu decyzji współgraczy. To samo tyczy się zasad, czasem wielką grę da się wytłumaczyć w 20 min, a czasem i 1 h nie pomorze, kiedy ktoś nie ogarnie zasad cięższych niż w Patchwork lub Splendorze.

Nie określiłeś czy szukasz gry kooperacyjnej, ekonomicznej, dedukcyjnej etc. Nie wspomniałeś czy interesuje Cię przygoda, walka, rozwiązywanie zagadek czy pasjansowate wykładanie kart i punktowanie.

Mogę tylko bazując na swoim doświadczeniu/upodobaniach/preferencjach polecić kilka tytułów :

1. Kooperacja :

- Posiadłość Szaleństwa 2 ed.
- Descent 2 Wędrówki w mroku
- This War of Mine
- Detektyw

2. Area Control :

- Star Wars Rebelia
- Zakazane Gwiazdy
- Dune
- Imperial 2030

3. Ekonomiczne :

- Terraformacja Marsa
- Food Chain Magnate
- Cywilizacja poprzez wieki
- Wysokie Napięcie

4. Gra nad stołem / Negocjacja :

- Spartakus
- Gra o tron 2 ed.
- Pax Pamir 2ed.
- Rising Sun

Pozdrawiam :)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Cyel »

Pieter1989 pisze: 12 lis 2021, 09:42

Kiedy czytam o ilościach partii, wielkościach kolekcji i porównuję to do swoich 'wyników' to w zasadzie nie ma czego porównywać - pozamiatane już na wejściu. Zagrane może ze 150 tytułów z czego może z 10% rzeczywiście ograne, więc powiedzmy sobie wprost: daleko mi do specjalisty/znawcy etc.
Liczba o niczym nie świadczy. Jak czytam, że ktoś zagrał w tyle gier ale w większość 1-2 razy to kojarzy mi się to z mówieniem, że zagrał w 150 gier video z czego w większości przeszedł tylko tutorial ;) Więc nie przejmuj się, jak zagrasz 150 razy w jedną grę to będziesz lepszym ekspertem niż jak zagrasz w 150 po razie.

Co do gier typ faktycznie przydałoby się więcej informacji. Bo efekt epickości i "Wow" jedno będą mieli po całodniowej partii Twilight Imperium a inni będą mieć dość już po pierwszych dwóch turach.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Pieter1989 »

Racja - szczegółów zbyt wiele nie podałem. Zatem:

na wstępie odpadają kooperacje, gry z aplikacją i wszelkie legacy - to wolę sobie zostawić na gry solo lub w 2osoby.
Co rozumiem przez 'epickość i bezbolesność' w tym pytaniu:
-czas gry minimum 1,5h na partię ale fajnie gdyby było 2h
-szybkość w tłumaczeniu zasad tzn.w miarę przystępne i nie chodzi mi tutaj, że ma być ich mało, ale bardziej, że nie ma potrzeby pamiętania o milionie mikrozasad ew.że da się rozpocząć grę i w trakcie gry tłumaczyć 'nowy ruch' etc.
-jeśli będzie jakaś gra nad stołem to spoko, ale przeżyjemy bez
-dość płynna jeśli chodzi o wykonywanie ruchów przez graczy, żeby między swoim ruchem nie trzeba było na drugim stole grać w jakiegoś fillera :)

Tematyka dowolna - po prostu chcę trochę więcej takich gier poznać.
A przykłady gier, które pod to mi pasują to np. The Godfather, Tyrants of the Underdark, Le Havre - wydaje mi się, że dałem w miarę różne typy, które wg mnie spełniają moje kryteria, a zawsze po pierwszej partii była ochota na kolejną bo 'wprowadzenie' nie bolało.

Imperial 2030 i Terraformacja nie siadły powiem szczerze, a Cywilizacja poprzez Wieki wydaje mi się, że obsługa znowu zajmie więcej niż sama gra (zbliżone do Clash of Cultures?)

Może teraz trochę więcej można zaproponować :)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Otorek »

Strasznie płynne te warunki, a "epickość" mi już totalnie umyka, skoro przykładami jest np. Le Havre. Generanie interesują Cie w takim razie wszystkie gry, które mają ciężkość minimum 3 na bgg, wystarczy przejrzeć liste najwyzej ocenionych gier. Można wypisywać ciurkiem właściwie swoje top 10 omijajac lekkie tytuły. Z ostatnich jakie grałem i dobrze się bawiłem to moge podać:
The Gallerist, Brass, Concordia, Endeavour: Age of Sail, Lisboa, Root, Hansa Teutonica, Iki, Diuna Imperium, zwykłą Dune, Pipline i tak można wymieniać...
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: trixon »

Moje propozycje poniżej. Zastrzegam, że jestem tym graczem, który wg. kolegi Cyel gra tylko w tutoriale :)

-Pipeline - ekonomiczna gra euro, jeżeli współgracze nie mają problemu z angielskim - warto dać szansę.
-Bonfire - mój ulubiony Feld - jak się grę wyłoży na stół to przytłacza. Ale po pierwszych rundach gra staje się płynna i czytelna. A jak siądzie to jest dodatek na horyzoncie.
-Grand Austria Hotel - za niedługo (lub też teochę dłużej) w sprzedaży Lacerta powinna mieć angielskie wydanie Grand Austria Hotel. Również przyjemne euro na które sporo osób się czai.
-Cyklady - mówiąc szczerze - dawno nie grałem, ale bardzo dobrze wspominam. Być może są lepsze area control, ale mam wrażenie, że ten dobrze się skaluje w zależności od ilości osób.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Abizaas »

Moim zdaniem jest to zbyt mało warunków by sensownie doradzić. Niektórzy powiedzą że Brassa da się wytłumaczyć szybko i bezboleśnie, moim zdaniem to droga przez mękę z mikrozasadami dostarczania różnych towarów. Jeżeli chodzi o płynność to znowu niektórzy powiedzą że Gra o Tron jest płynna a moim zdaniem down time taki że mógłbym do sklepu po piwo skoczyć.

I jeszcze nie wiadomo czy lepiej polecać jakieś konfliktowe ameri czy ekonomiczne euro. Moim zdaniem rozgrywki w Projekt Gaja są epickie ale mój znajomy mówi że równie satysfakcjonujące jak liczenie czegoś w excelu w robocie.
Otorek pisze: 12 lis 2021, 11:56 The Gallerist, Brass, Concordia, Endeavour: Age of Sail, Lisboa, Root, Hansa Teutonica, Iki, Diuna Imperium, zwykłą Dune, Pipline i tak można wymieniać...
Dokładnie o to mi chodzi, można wymieniać tutaj tysiące gier bo warunki są podane zbyt luźno.


Ogólnie, to poleciłbym Eclipse 2ed, długie a do tego mieszanka konfliktu i mechanizmów z gier euro, robi wrażenie na stole i ogólnie gra jest bardzo dobra. Ale słabo chodzi na dwie osoby (w mojej opinii, ja przez to sprzedałem).

Gra która ma pożądane cechy (długa rozgrywka, płynność) ale fajnie chodzi w dwie osoby - Dominant Species Marine, również miks konfliktu i mechanizmów z eurogry.

Ale ogólnie to lepiej to sprecyzować bo ciężko stwierdzić co Ci się rzeczywiście spodoba. Ja osobiście bardzo lubię ekonomiczne eurasy ale często są to skomplikowane gry które wymagają długiego czasu tłumaczenia zasad.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: cactusse »

Kolejność nieprzypadkowa :
Feast for Odin, Caverna, Tzolkin, Great Western Trail, Maracaibo, Scythe, Marco Polo, Pulsar 2849, Concordia, Endeavor : Age of Sail, Five Tribes.

To są solidne, duże eurosy, o relatywnie prostych do wytłumaczenia i intuicyjnych zasadach, ale pozostawiających uczucie epickości po pierwszych rozgrywkach.
Mają w większości duże plansze i ładną prezencje na stole, czterosobowa partia zwykle zajmuje dwie godziny ale tury są szybkie, dużo się dzieje na planszy i skupienie jest wymagane, często gra się w nie "na zasobowy styk" przez co czuć ciasnotę i po zakończeniu pozostaje niedosyt niezrealizowanych planów, początkowe wyniki potrafią być bardzo różne ale nie ma się uczucia zagubienia a raczej widać potencjał i miejsca gdzie powinniśmy zagrać inaczej.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Pieter1989 »

Dzięki za odpowiedzi.
Co do zarzutów o płynność moich wymogów - owszem, ale bardziej nie jestem w stanie sprecyzować, bo też nie ma ich więcej.
Doceniam propozycje tytułów, bo przez to wiem, co mogę sprawdzić, czego poszukać, a o to mi przede wszystkim chodziło :)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Cyel »

Ciekaw, bo żadna z gier, które wymieniłeś nie kojarzy mi się z epickością. Le Havre!!!?

Forbidden Stars, Twilight Imperium, Runewars. Epicko, długo i naprawdę nie tak znowu skomplikowanie. Acz downtime jest znaczący.

Gdy tłumaczę TI zawsze mówię, że odpowiedź na 90% pytań jest na planszetce gracza...i faktycznie tak jest, że na większość pytań, które potem podczas gry padają odpowiedź właśnie tam jest :)

Krócej i prościej i bardziej eurowato a mniej epicko to może Age of Discovery albo Mare Nostrum?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Bruno »

Nemesis (niby semi co-op, ale tak naprawdę chodzi o to, by wydudkać pozostałych graczy)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Abizaas »

Cyel pisze: 12 lis 2021, 15:12 Ciekaw, bo żadna z gier, które wymieniłeś nie kojarzy mi się z epickością. Le Havre!!!?

Forbidden Stars, Twilight Imperium, Runewars. Epicko, długo i naprawdę nie tak znowu skomplikowanie. Acz downtime jest znaczący.

Gdy tłumaczę TI zawsze mówię, że odpowiedź na 90% pytań jest na planszetce gracza...i faktycznie tak jest, że na większość pytań, które potem podczas gry padają odpowiedź właśnie tam jest :)

Krócej i prościej i bardziej eurowato a mniej epicko to może Age of Discovery albo Mare Nostrum?
Zależy kto jak rozumie epickość. Moim zdaniem ti wcale nie jest epickie a bardziej „why am I even bothering”, ale co osoba to inne gusta.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Speedy_new
Posty: 793
Rejestracja: 09 gru 2018, 00:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Epicko i bezboleśnie - jak to połączyć?

Post autor: Speedy_new »

Jezeli chodzi o epickie gry to Rebelia, War of the Ring, Bitwa 5 armii, Eldritch Horror, Mansion of Madness 2ed, Near and Far, Podroze przez Srodziemie, Horror w Arkham LCG
ODPOWIEDZ