Móżdżenie + negatywna interakcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Xoltro »

Cześć,

Szukam czegoś co ma w sobie dużo elementów gry euro (liczenie, optymalizacja, przerabianie surowców). Może to być też gra oparta o mechanikę area control.

Do tego nie chcę takiego euro pokroju "każdy sobie rzepkę skrobie". Ma być dużo interakcji, najlepiej negatywnej. Z euro które mam i które lubię ale nie ma za dużo interakcji mam:

TM Arnak Res Arcana najeźdźcy ze scytii everdell.

Trochę w to z czego mam wpisuje się wyspa skye.

Z drugiej strony są gry gdzie jest dużo interakcji ale nie ma dla mnie wystarczająco dużo rozkminiania, np. nemesis, martwa zima (wiem to ameri).

Czekam na polecenia, wymagania dodatkowe: można kupić nowe i w języku polskim
Ostatnio zmieniony 13 lis 2021, 09:52 przez Xoltro, łącznie zmieniany 1 raz.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: staniach21 »

Brass Birmingham. Dużo surowców i ekonomii + wykorzystujesz ciągle połączenia innych i zajmujesz im miasta oraz odcinasz je swoimi połączeniami by nie mogli tam sensownie budować nie mając specjalnych kart. Myślę, że spełnia opis w 95%
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Xoltro »

staniach21 pisze: 13 lis 2021, 09:50 Brass Birmingham. Dużo surowców i ekonomii + wykorzystujesz ciągle połączenia innych i zajmujesz im miasta oraz odcinasz je dla innych by nie mogli tam sensownie budować nie mając specjalnych kart. Myślę, że spełnia opis w 95%
Słyszałem dużo opinii że RNG ma ogromne znaczenie a gra niezasłużenie ma tak wysokie miejsce w bgg
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: arturmarek »

Xoltro pisze: 13 lis 2021, 09:53
staniach21 pisze: 13 lis 2021, 09:50 Brass Birmingham. Dużo surowców i ekonomii + wykorzystujesz ciągle połączenia innych i zajmujesz im miasta oraz odcinasz je dla innych by nie mogli tam sensownie budować nie mając specjalnych kart. Myślę, że spełnia opis w 95%
Słyszałem dużo opinii że RNG ma ogromne znaczenie a gra niezasłużenie ma tak wysokie miejsce w bgg
Piszesz o Everdellu i Arnaku i może Terraformacji Marsa (nie wiem czy TM to terraformacja czy terra mystica) i nie wspominasz, że przeszkadza Ci RND, a mówisz, że w Brassie jest za duże RND? Zupełnie nie rozumiem. Poza tym chyba nie napisałeś w jakim składzie osobowym ma gra działać.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Cyel »

Imperial 2030, Gra o Tron, Food Chain Magnate. Każda trochę inna, wszystkie w zasadzie bez losowości, z bezlitosną interakcją.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Otorek »

Endeavor: Age of Sail dobrze by się tu sprawdził, ale działa najlepiej przy 4 graczach.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: staniach21 »

Nie wiem ja uwielbiam gry Vitala Lacerdy, alw I Everdell I tak samo Brassa. Gra ma mi sprawiać satysfakcję i po spędzonym czasie poczucie, że wykorzystałem go dobrze. Nie za bardzo zastanawiam się nad tym ile było szczęścia, a ile umiejętności. Na pewno więcej zależy od dociągu kart w Everdell I TM niż w Brassie. Losowa gra to dla mnie Monopoly, a nie topki z BGG, które wbrew temu co słyszałeś przypadkowo się tam nie znalazły. Nawet Zamki Burgundii gdzie masz kości sprawiają mega satysfakcję ;]
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: tomp »

Sprawdź Barrage. Interakcja zależy od stylu gry graczy, ale zawsze możesz grać bardzo agresywnie, np. wybudować tamę nad przeciwnikiem.
Móżdżenia jest tak średnio plus. Spore grono osób bardzo chwali tą grę.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Abizaas »

Xoltro pisze: 13 lis 2021, 09:53
staniach21 pisze: 13 lis 2021, 09:50 Brass Birmingham. Dużo surowców i ekonomii + wykorzystujesz ciągle połączenia innych i zajmujesz im miasta oraz odcinasz je dla innych by nie mogli tam sensownie budować nie mając specjalnych kart. Myślę, że spełnia opis w 95%
Słyszałem dużo opinii że RNG ma ogromne znaczenie a gra niezasłużenie ma tak wysokie miejsce w bgg
Bo taka prawda.

Sprawdź Barrage, On Mars, Food Chain Magnate, może Projekt Gaja (ale PG ma mniej interakcji niż reszta tych tytułów).

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Xoltro »

arturmarek pisze: 13 lis 2021, 09:57
Xoltro pisze: 13 lis 2021, 09:53
staniach21 pisze: 13 lis 2021, 09:50 Brass Birmingham. Dużo surowców i ekonomii + wykorzystujesz ciągle połączenia innych i zajmujesz im miasta oraz odcinasz je dla innych by nie mogli tam sensownie budować nie mając specjalnych kart. Myślę, że spełnia opis w 95%
Słyszałem dużo opinii że RNG ma ogromne znaczenie a gra niezasłużenie ma tak wysokie miejsce w bgg
Piszesz o Everdellu i Arnaku i może Terraformacji Marsa (nie wiem czy TM to terraformacja czy terra mystica) i nie wspominasz, że przeszkadza Ci RND, a mówisz, że w Brassie jest za duże RND? Zupełnie nie rozumiem. Poza tym chyba nie napisałeś w jakim składzie osobowym ma gra działać.
Przecież podałem przykład everdell terraformacji i arnaka jako gier których nie chce (w sensie podobnych do tych gier) a chce bardziej podobne jak Wyspa skye (też jest RNG) ale w brassie podobno jest takie że trochę zabija rozgrywkę (nie wiem nie grałem dlatego pytam)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: mecenas »

Może stary Caylus? (Bo ten nowy chyba niektóre elementy wyeliminował - nie jestem pewny)
Tworzenie budynków, mielenie surowców a do tego przy wrednym graniu duża opcja pozbawiania wspolgraczy cennych akcji.
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Atk »

Team Barrage! Jak wyżej można grać agresywnie jak i na spokojnie. Grałem w Brass i tam nie poczułem takiej interpretacji.
Endeavor też jest spoko. Długo się rozkłada ale gra leci płynnie i szybko
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Harun »

Siegajac do starszych gier - napisałeś post o reef encounter.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Xoltro »

Nie jestem przekonany w pełni co do barrage i innych propozycji. Muszę przeczytać instrukcję i obejrzeć filmy ze wszystkiego. Ja nie chcę gry gdzie komuś można trochę coś truć życie itd. Chodziło mi żeby tej negatywnej interakcji było bardzo dużo i trzeba było w ten sposób grać a nie na zasadzie "jedna z taktyk opiera się o przeszkadzanie przeciwnikom
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Harun »

Siegajac do starszych gier - napisałeś post o reef encounter.
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: rogal »

Orlean z dodatkiem handel I intryga. I plansza tejże intryga. Bardzo negatywna interakcja:)
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: Dauda »

Spójrz na Argent: The Consortium.
Edit: nie doczytałem że ma być PL, sorry.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2021, 23:48 przez Dauda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: AntBehindLeaf »

Polecam Fasolki.
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Móżdżenie + negatywna interakcja

Post autor: sowizz »

Również polecam starego Caylusa, do tego Hansa Teutonica. W mniejszym stopniu Troyes i Keyflower.
ODPOWIEDZ