Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bardopondo »

Dużo rzeczy mnie zachęca do kupna, ale parę rzeczy mnie też zniechęca - m.in. nazwisko autora.
Root też wiele obiecywał ale w praktyce wyszedł z lekka niestrawnie. Reguły zbyt pierdólkowate, zbyt krótko, bez jakiejś większej głebi decyzji, w mojej opinii, rozgrywka mało płynna.

Obawiam się że Pax będzie podobnym tworem, ale ten setting i ogólny koncept mnie bardzo przyciąga.
Ktoś mi ulży w frasunku i porówna te dwie gry?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Gambit »

bardopondo pisze: 29 paź 2021, 11:30 Obawiam się że Pax będzie podobnym tworem, ale ten setting i ogólny koncept mnie bardzo przyciąga.
Ktoś mi ulży w frasunku i porówna te dwie gry?
Root nie wszedł mi za bardzo. Ale Pax Pamir jest dla mnie o niebo ciekawszy. Oczywiście, to gry, o zupełnie różnym podejściu do sprawy. Niby mamy jakieś przepychanki w obu tych tytułach, ale Pax Pamir jest tu bardziej dla mnie grą o przechytrzeniu pozostałych (nawet jeśli w trakcie tego przyjdzie nam zrobić jakąś krzywdę) niż o walce jako takiej.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

bardopondo pisze: 29 paź 2021, 11:30 Dużo rzeczy mnie zachęca do kupna, ale parę rzeczy mnie też zniechęca - m.in. nazwisko autora.
Root też wiele obiecywał ale w praktyce wyszedł z lekka niestrawnie. Reguły zbyt pierdólkowate, zbyt krótko, bez jakiejś większej głebi decyzji, w mojej opinii, rozgrywka mało płynna.

Obawiam się że Pax będzie podobnym tworem, ale ten setting i ogólny koncept mnie bardzo przyciąga.
Ktoś mi ulży w frasunku i porówna te dwie gry?
2 zupełnie różne gry bym powiedział.
Root jest bardzo mocno asymetryczny, wzorowany na serii COIN (moim skromnym zdaniem wspaniałej serii, dużo lepszej niż to leśne cuś) i gracze powinni dobrze znać każdą z nacji.
Nie ma takiej asymetrii w Paxie, jest to tableau builder, ze spora iloscia gry nad stolem. Pozycja startowa każdego gracza jest taka sama właściwie. Jest to area control, ale bardziej bym to jako Pax'a traktowal i Twór Phila Eklund'a niżeli Wehrle'a, oczywiście nie umniejszając drugiemu.
Tu jesteś również sporo zaangażowany w to co robią inni, możesz mieć plany w planach, wyjścia awaryjne (jak szybka zmiana allegiance przy niekorzystnym obecnie stanie mapy), sojusze z innymi graczami szybko porzucane i tworzone nowe.
Co do płynności Pamira - zależy sporo od grona w jakim grasz. Gra się bardzo dobrze skaluje moim skromnym zdaniem, jest pięknie wykonana, klimat oddaje w miarę dobrze (Pax Ren to nie jest).
Nie pali zwojów tak mocno jak część innych Eklundowych Paxów jednak. Przystępniejsza, dobry wstęp do Renaissance bym powiedział.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

bardopondo pisze: 29 paź 2021, 11:30 Dużo rzeczy mnie zachęca do kupna, ale parę rzeczy mnie też zniechęca - m.in. nazwisko autora.
Root też wiele obiecywał ale w praktyce wyszedł z lekka niestrawnie. Reguły zbyt pierdólkowate, zbyt krótko, bez jakiejś większej głebi decyzji, w mojej opinii, rozgrywka mało płynna.

Obawiam się że Pax będzie podobnym tworem, ale ten setting i ogólny koncept mnie bardzo przyciąga.
Ktoś mi ulży w frasunku i porówna te dwie gry?
Też powiem, że to zupełnie różne gry. W Roocie styl gry narzuca ci rasa, w Paxie karty/rynek. Zasady w PP są dosyć proste (poza botem, który jest beznadziejnie opisany), gra jest dużo bardziej "cutthroat" niż Root, w którym praktycznie wszystko się dzieje "jawnie" (jeśli nie grasz z Corvidami). Pamir jest też dużo łatwiejszy w nauczeniu, nie musisz w końcu się uczyć za każdym razem swojej frakcji. Jedyne co czasem ludzie zarzucają Pamirowi, to że jest mocno taktyczny i sytuacja potrafi zmienić się dramatycznie w ciągu jednej rundy, więc nie ma tu za bardzo mowy o długoterminowym planowaniu. Osobiście widzę to bardziej jako plus, bo dzięki temu gra jest lżejsza w odbiorze. Mechanicznie jest bardzo unikalna i nie musisz błagać znajomych na kolanach żeby z tobą w to zagrali, w przeciwieństwie do "prawdziwych" Paxów ;)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Bruno »

Chudej pisze: 29 paź 2021, 13:24 Mechanicznie jest bardzo unikalna i nie musisz błagać znajomych na kolanach żeby z tobą w to zagrali, w przeciwieństwie do "prawdziwych" Paxów ;)
Masz na myśli to, że jest łatwiejsza niż inne Paxy?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

Bruno pisze: 29 paź 2021, 13:27
Chudej pisze: 29 paź 2021, 13:24 Mechanicznie jest bardzo unikalna i nie musisz błagać znajomych na kolanach żeby z tobą w to zagrali, w przeciwieństwie do "prawdziwych" Paxów ;)
Masz na myśli to, że jest łatwiejsza niż inne Paxy?
Tak. Grałem co prawda jeszcze tylko w Renesans, ale grałem też w BIOS Megafaunę od pana Eklunda i tak to wyglądało :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: japanczyk »

Bruno pisze: 29 paź 2021, 13:27
Masz na myśli to, że jest łatwiejsza niż inne Paxy?
Tak, ta gra ma bardzo niski próg wejscia - mozna ja rozegrac w pół godziny, albo w dwie godziny i obie rozgrywki beda unikalne i przyjemne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

Arkhon pisze: 29 paź 2021, 12:36 Tu jesteś również sporo zaangażowany w to co robią inni, możesz mieć plany w planach, wyjścia awaryjne (jak szybka zmiana allegiance przy niekorzystnym obecnie stanie mapy), sojusze z innymi graczami szybko porzucane i tworzone nowe.
Co do płynności Pamira - zależy sporo od grona w jakim grasz. Gra się bardzo dobrze skaluje moim skromnym zdaniem, jest pięknie wykonana, klimat oddaje w miarę dobrze (Pax Ren to nie jest).
Nie pali zwojów tak mocno jak część innych Eklundowych Paxów jednak. Przystępniejsza, dobry wstęp do Renaissance bym powiedział.
To ja zapytam o gry 2 os. Jeśli jak rozumiem cała gra nad stołem wtedy odpada to czym nadrabia skoro tak dobrze się skaluje?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

detrytusek pisze: 29 paź 2021, 14:22
Arkhon pisze: 29 paź 2021, 12:36 Tu jesteś również sporo zaangażowany w to co robią inni, możesz mieć plany w planach, wyjścia awaryjne (jak szybka zmiana allegiance przy niekorzystnym obecnie stanie mapy), sojusze z innymi graczami szybko porzucane i tworzone nowe.
Co do płynności Pamira - zależy sporo od grona w jakim grasz. Gra się bardzo dobrze skaluje moim skromnym zdaniem, jest pięknie wykonana, klimat oddaje w miarę dobrze (Pax Ren to nie jest).
Nie pali zwojów tak mocno jak część innych Eklundowych Paxów jednak. Przystępniejsza, dobry wstęp do Renaissance bym powiedział.
To ja zapytam o gry 2 os. Jeśli jak rozumiem cała gra nad stołem wtedy odpada to czym nadrabia skoro tak dobrze się skaluje?
Słuszne pytanie. Na 2 sposoby może być w 2 osoby rozgrywana.
A) Bez bota. Gdzie wtedy jest mocno szachowo i niektórym osobom ta doza kontroli pasuje, wręcz bardzo przypadnie do gustu. W grze 5 osobowej jest spory chaos i taktyczność. Na dwie trzymacie się w szachu, kontrolujecie by nie miała jak druga osoba odskoczyć, widząc karty na rynku i zasoby przeciwnika (zarówno pieniężne jak i na tableau)
B) z Botem. Gdzie bot ma moc zasypywania mapy jak dwójka graczy ale jedno tableau. Wprowadza to ciekawą dynamikę i uruchamia niejednokrotnie możliwość zmiany przynależności sojuszowej, co w "zwykłym" wariancie dwuosobowym raczej niema za często miejsca. Z Botem trzeba taki zabieg wręcz planować bo bez tego możecie przegrać oboje z Botem.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Polecam z botem, bo bez niego gra na 2 osoby może się skończyć po pierwszej dominacji.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: VivoBrezo »

Cześć.

W związku z nadchodzącą premierą, zapraszamy do naszego materiału o Pax Pamir :) .

https://youtu.be/ExYoMt8Rars
https://open.spotify.com/episode/0iJ07qEC667KpeqXMEfFcH

Do usłyszenia!
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

VivoBrezo pisze: 12 lis 2021, 17:26 Cześć.

W związku z nadchodzącą premierą, zapraszamy do naszego materiału o Pax Pamir :) .

https://youtu.be/ExYoMt8Rars
https://open.spotify.com/episode/0iJ07qEC667KpeqXMEfFcH

Do usłyszenia!
Cesarz Rosji like it!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Mortinista »

Jest może już znana dokładna data premiery?
Dzień, miesiąc i rok?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Otorek »

Pewnie są jakieś problemy, zwlekają z ogłoszeniem opóźnienia, więc pewnie są dwie opcje, albo jest marginalna szansa na listopad, albo mają problem z oszacowaniem nowej daty i głupio im się przyznać :D
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: kamilpr »

Jednak mogliby zawsze napisać jaki to jest etap. Jeśli są problemy to każdy zrozumie.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bardopondo »

To piszą - gra w transporcie, będzie listopad 2021. Może przez Białoruś idą z tej Azji Środkowej?
Wisimito
Posty: 54
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Wisimito »

314 zł...Planowana wysyłka - w dniu premiery (ok. 1 grudnia 2021 r.)
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: kamilpr »

Sporo jak na to co znajdziemy w grze…
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: dwaduzepe »

Cena zaskakujaco wysoka, ale wzialem, bo uwielbiam Paxy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: brazylianwisnia »

Mnie troche cena odstraszyła i narazie odpuszczam
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: trixon »

brazylianwisnia pisze: 18 lis 2021, 14:12 Mnie troche cena odstraszyła i narazie odpuszczam
Nie wiem gdzie Galakta produkuje gry - ale jest to kolejny tytuł, który z racji wysokiego współczynnika ceny/zawartości również póki co sobie daruję.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

A skąd ta cena 314? Bo ja na razie widzę tylko drożej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: dwaduzepe »

detrytusek pisze: 18 lis 2021, 14:25 A skąd ta cena 314? Bo ja na razie widzę tylko drożej.
na aleplanszowki za 299 wzialem i jest znizka weekendowa wiec jeszcze mozna uciac
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Michito »

Dla mnie to nie jest niestety zaskoczenie, bo za dużymi tytułami od Galakty idzie wysoka cena :? Po drugie angielski retail Pax Pamir też nie miał jakiejś niskiej ceny. Po trzecie sytuacja globalna daje wydawcom dodatkowe argumenty do podwyższania cen. Po czwarte inflacja. Po piąte...odpuszczam.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

Ha! Pisałem że będzie około 300zl:) Cena nie dziwi bo to jest "Pax", jest hype na planszówki i ładne gry są dość ekskluzywne;) kupujcie teraz bo jak się gra rozejdzie a nakład malutki to za 379zl będzie
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
ODPOWIEDZ