Zmienncy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Zmienncy - pytania o zasady

Post autor: WolekMKB »

Witam,
mam kilka pytań do zasad gry:
- policję stawia się NA skrzyżowaniu, nie przed za?
- niebieska policja (ta po prawej stornie planszy) niejako zawraca u góry na skrzyżowaniu?
- jaki Bonus dostaje się po zawiezieniu Antoniego Kłoska?żeton Krashana do taxówki?czy tak jakbyśmy z nim już do końca gry jeździli i jeśli tak to czy bierzemy jego żeton?Podobnie sprawa wygląda z Ceglarkiem.
- czy łebków i klientów głównych odbiera się w miejscu ze strzałką czy dowolnym graniczącym polu?
- czy paliwo bierze się tam gdzie jest znacznik CPN, czy też w miejscu ze strzałką?
To na razie tyle niejasności, które mam po pierwszej próbnej partii. Z góry dzięki za odpowiedź.
Inte-gra
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2014, 17:03

Re: Zmienncy

Post autor: Inte-gra »

Witaj
po kolei:
- policję stawia się NA skrzyżowaniu, nie przed za?
Tylko na skrzyżowaniach (choć radiowozy zaczynają na polach z komisariatem)

- niebieska policja (ta po prawej stornie planszy) niejako zawraca u góry na skrzyżowaniu?
Tak zawraca

jaki Bonus dostaje się po zawiezieniu Antoniego Kłoska?żeton Krashana do taxówki?czy tak jakbyśmy z nim już do końca gry jeździli i jeśli tak to czy bierzemy jego żeton?Podobnie sprawa wygląda z Ceglarkiem.
Tu w instrukcji zabraklo wyjasnienia - to nasz błąd. Bonus Krashana i Kuśmidra oznacza, że gracz nie musi juz tych łebków zabierać jeśli na nich trafi :)

- czy łebków i klientów głównych odbiera się w miejscu ze strzałką czy dowolnym graniczącym polu?
Nie, odbiera się na polach oznaczonych strzałką przypisaną do lokacji

- czy paliwo bierze się tam gdzie jest znacznik CPN, czy też w miejscu ze strzałką?
Paliwo pobiera się zatrzymując na polu przy ikonie CPN (a nie np. przy lokacji CPN Ceglarek)

I bardzo ważne: co też nie zostało jasno opisane:
po odwiezieniu łekbków ich żetony są odrzucane z gry
a po odwiezieniu Głównych Pasażerów ich karty są zatrzymywane przez Graczy aby pamiętać o zdobytych bonusach...

Na razie krótką erratę zamieściliśmy na FB gry
https://www.facebook.com/pages/Zmiennic ... 52?fref=ts

Powodzenia :)
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Zmienncy

Post autor: WolekMKB »

Super dzięki za wyjaśnienie....pozdrawiam
Inte-gra
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2014, 17:03

Re: Zmienncy

Post autor: Inte-gra »

Ciekawi jesteśmy teraz wrażeń z gry... juz bez wątpliwości... ;)
przemcio
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2014, 09:36

Re: Zmienncy

Post autor: przemcio »

"- policję stawia się NA skrzyżowaniu, nie przed za?
Tylko na skrzyżowaniach (choć radiowozy zaczynają na polach z komisariatem)"

W takim razie co się dzieje ze znacznikiem świateł ? Rozumiem że go nie widać i za każdym razem mamy się domyślać co jest pod milicją ?


W instrukcji nie jest sprecyzowane wprost ile dostaje się za przewiezienie przestępcy. Rozumiem że zgodnie z uwagą na str. 8 dostaje się 300 ?

Co ze znacznikiem etapów ? Jest znacznik rund a brak etapów? To przeoczenie ?

Brakuje informacji w której fazie/ zmianie etapu znacznik prędkości wraca na początek.

Nie jasno są rozmieszczone informacje o przekraczaniu skrzyżowania na czerwonym świetle. Nie powinny być one umieszczone w opisie fazy ruchu? Gdzie jest wprost napisane, że taksówka ma się zatrzymać na czerwonym. (Same informacje o możliwości przejazdu na czerwonym są tylko w opisie MO i bonusach)

Na kacie errata kart przewiezionych pasażerów są odwrócone. Trochę ciężko jest spamiętać bonusy które mamy po ich przewiezieniu. Nie powinny być odkryte ?

W Bonusach nie ma opisanego przestępcy a np na jednej kart głównych postaci pojawia się taka ikona.

Gra fajna, polecam szczególnie fanom serialu!!!! Denerwują tylko te delikatne niedoróbki w instrukcji.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

W instrukcji nie jest sprecyzowane wprost ile dostaje się za przewiezienie przestępcy. Rozumiem że zgodnie z uwagą na str. 8 dostaje się 300 ?
TAK JEST

Co ze znacznikiem etapów ? Jest znacznik rund a brak etapów? To przeoczenie ?
ILOŚĆ ETAPÓW NIE MA ZNACZENIA DLA GRY, dlatego nie ma takiego żetonu

Brakuje informacji w której fazie/ zmianie etapu znacznik prędkości wraca na początek.
PO ZAKOŃCZENIU OSTATNIEJ FAZY (zatem po fazie Irytacji Glównych Pasażerów)

Bardo nie jasno są rozmieszczone informacje o o przekraczaniu skrzyżowania na czerwonym świetle. Nie powinny być one umieszczone w opisie fazy ruchu ? Gdzie jest wprost napisane że taksówka ma się zatrzymać na czerwonym. (Same informacje o możliwości są tylko w opisie MO i bonusach).
O ZAKAZIE WJAZDU NA CZERWONYM ŚWIETLE JEST W DZIALE faza ruchu taksówek, raczej dość wyraźnie (str. 15).

Na kacie errata kart przewiezionych pasażerów są odwrócone. Trochę ciężko jest spamiętać bonusy które mamy po ich przewiezieniu. Nie powinny być odkryte ?
TO FAKTYCZNIE SŁABOŚĆ W INSTRUKCJI. OTÓŻ KARTY PRZEWIEZIONYCH PASAŻERÓW GRACZE ZACHOWUJĄ I W TEN SPOSÓB NIE MUSZĄ PAMIĘTAĆ O BONUSACH.

:)
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Zmienncy

Post autor: januszk0 »

Na stronie 18 instrukcji przy opisie SYGNALIZATOR jest informacja:
Jeden Bonus - wynik 4, 5 i 6 oczek
Dwa Bonusy - wynik 3, 4, 5 i 6 oczek.
Co to w praktyce oznacza?
1. Jeśli wyrzucę 4, 5 lub 6 oczek to w końcu mam Jeden Bonus czy Dwa?
2. Dwa Bonusy uprawniają do przeejechania 2 skrzyżowań na czerwonym świetle w danej rundzie, czy można to rozłozyć na dwie rundy jeśli się go nie wykorzysta w bieżącej?
Mam jeszcze pytanie o kolejne mandaty.
3. Jeśli otrzymamy 3. mandat to płacimy 100 zł i odrzucamy wszystkie mandaty. Czy Próg Mandatów wynosi wtedy dalej 2 czy 0. Inaczej - czy wtedy płacimy po 100 zł za każdy kolejny mandat?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

jeden bonus ze światłami oznacza że przed każdym skrzyżowaniem ze światłem czerwonym możemy próbować przejechać jeśli wyrzucimy 4,5 lub 6 oczek. jak rzucimy mniej to nie przejedziemy..
dwa bonusy dają już taką możliwość na 3,4,5,6
Mozna tak próbować przejechać w jednej rundzie nawet przez kilka skrzyżowań !!

Próg mandatów zmienia tylko bonus zdobyty na Michaliku i Michalikowej :)
Zapłata mandatu nie ma na to żadnego wpływu..
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Zmienncy

Post autor: januszk0 »

Załóżmy, że otrzymałem 3. mandat. Zapłaciłem go i odrzuciłem wszystkie 3 mandaty. Następnie zdobyłem bonus na Michaliku lub Michalikowej. Rozumiem, że mam teraz próg 1 mandatu?
Czy jak i to wykorzystam to już płacę za każdy następny?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

Nie.
jak zdobyłeś bonus mandatów to Twój Próg wzrasta o jeden tzn z 2 na 3 :)
zapłacenie mandatów wcześniej nie ma żadnego znaczenia :)
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Zmienncy

Post autor: januszk0 »

robertos pisze:Nie.
jak zdobyłeś bonus mandatów to Twój Próg wzrasta o jeden tzn z 2 na 3 :)
zapłacenie mandatów wcześniej nie ma żadnego znaczenia :)
Nie rozumiem odpowiedzi "Nie". Proszę jasno napisać czy po wykorzystaniu progu 2 lub 3 mandatów, płacimy za każdy następny czy też po zapłaceniu i odrzuceniu wszystkich mandatów wszystko się zeruje i mamy ponownie próg 2 lub 3 mandatów?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

dokładnie..
wszystko się zeruje z znów możemy bezkarnie zgromadzić 2 mandaty.. dopiero za trzeci płacimy..
(chyba że zdobędziemy odpowiedni bonus)
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Zmienncy

Post autor: januszk0 »

Po kolejnej rozgrywce, mam kolejne pytania:
1. Mam jednego łebka w taksówce, podjeżdżam pod PKiN a tam oczekuje Główny Pasażer oraz Kuśmider oraz Krashan. Biorę Głównego Pasażera i ... no właśnie kogo - Kuśmidra czy Krashana? Mam tylko jedno wolne miejsce na łebka.
2. W lokacji jest 2 łebków. Wyciągnięta karta łebków każe nam przenieść Kusmidra lub Krashana do tej lokacji gdzie nie ma już wolnego miejsca. Co należy zrobić.
3. Karta WPT "Układy w Centrali", pozwala wymienić wszystkie karty WPT na nowe. Jeśli ją odrzucę to mam 2. Po wymianie mam mieć 2 czy 3 karty?
4. Karta Reakcja pozwala zagrać podczas własnej rundy lub rundy innego gracza do limitu Kart WPT. Swojego limitu czy limitu Gracza, którego zagranie dotyczy? Może jakiś przykład.
5. Co zrobić jeśli muszę zapłacić mandat a jeszcze nic nie zarobiłem?
Ostatnio zmieniony 04 sty 2015, 19:33 przez januszk0, łącznie zmieniany 1 raz.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

spróbujmy po kolei:
1. W takim wypadku najpierw trzeba zabrać Krashana i Kuśmidra a nie Głównego Pasażera..
Gdyby i tak zabrakło miejsca dla jednego z nich, gracz może wybrac kogo z nich zabiera..
2. Kuśmidra i Krashana nie obowiązuja limity miejsc w lokacjach
3. 3 karty
4. Najprościej.. gdy Gracz np. chce zabrać łebka z lokacji, możemy mu zagrać kartę Chorego Łebka, w Rundzie tego Gracza już nie możemy zagrać żadnej innej karty Reakcji, nawet jesli ów Gracz zagra jakąś kartę na nas..
5. Jest napisane w instrukcji, że nadal zbiera się mandaty monad Próg i po otrzymaniu pierwszej zapłaty natychmiast trzeba mandat zapłacić.
wuniok
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2014, 19:57

Re: Zmienncy

Post autor: wuniok »

Witam
Mam pytanie dotyczące mandatu za przejazd na czerwonym świetle, jak można go zarobić? Dostaję za to że przed kontrolą przejechałam na nielegalu(wbrew regułom gry), czy ma to związek z bonusami ze światłami?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

Tak..
przez czerwone światło nie można przejechać, chyba że.. zdobylismy premię za Tomasza Michalika i jego żonę :)
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Zmiennicy

Post autor: januszk0 »

1. Na karcie Wydarzeń - Rzucili Towar w PDT Wola/Hali Mirowskiej/DT Centrum, jest napisane, że nie można odbierać "łebków".
a) czy można wysadzać wszystkich łebków nie patrząc na limity miejsc?
b) czy zakaz dotyczy wszystkich graczy czy tylko wysadzających?
2. Na karcie Wydarzeń - Można przebierać w "łebkach" jak w ulęgałkach, ignorowanie ruchu MO, oznacza brak ruchu MO czy brak kontroli MO?
3. Czy karta WPT - Zamiana Miejsc, może być wykorzystana na pozbycie się Krashana lub Kuśmidra?
4. Czy Bonus Obywatel/Urzędnik, Dewizowiec działa na kartę Personalnego Łukasika? Jaka zapłata przysługuje za kurs - 100 zł czy 0 zł?
5. Co daje Bonus Przestępca? Nie jest opisany na str 18.
6. Jeśli przesuwam w swojej kolejce Krashana lub Kuśmidra na inną lokację i tam stoi jakaś taksówka to czy natychmiast musi ich zabrać?
7. Czy można zdobyć 2 bonusy na Michaliku i Michalikowej? Czy można zwiększyć limit mandatów do 4?

Kiedy Zmiennicy będą na BGG?
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, 08:18 przez januszk0, łącznie zmieniany 1 raz.
Inte-gra
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2014, 17:03

Re: Zmienncy

Post autor: Inte-gra »

Odpowiadamy:
1. Po odwiezieniu Łebków do celu (w tym wypadku Hala Mirowska, PDT Wola, czy DT Centrum) odbiera się zapłatę, a ich żetony odrzucane są z gry. Zatem odwożąc Łebków do celu nigdy nie ma znaczenia limit miejsc dla oczekujacych w danej lokacji, bowiem ich żetony są odrzucane.
Zakaz pobierania łebków obowiązuje wszystkich Graczy przez cały Etap
2. Tak, z tych dodatkowej karty nie rozpatruje sie ruchu MO a zatem i mandatów
3. Krashan i Kuśmider to łebki, zatem mozna tak wykorzystać kartę Zamiana Miejsc
4. Łukasik nigdy nie zapłaci, niezależnie od bonusu
5. W instrukcji zabraklo opisu tego bonusu:
Należy go odczytywać:
Od tej pory, Gracz ignoruje wybraną postać (Krashana lub Kuśmidra) i nie może zabierać ich do taksówki
6. Jesli inny Gracz ma wolne miejsce w taksówce to musi Krashana lub Kuśmidra natychmiast zabrać..
7. tak oczywiście..
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Zmiennicy

Post autor: januszk0 »

Na stronie https://www.facebook.com/pages/Zmiennic ... 52?fref=ts poddano w wątpliwość odpowiedź na pytanie 5. i została udzielona odpowiedź:
"słusznie... no to niedopatrzenie. Zatem bonus przestępcy daje oczywiście dodatkowe 100 zł za przewiezienie przestępcy".
Skoro pierwotnie pytanie było zadane tu i tu została udzielona odpowiedż, wypadałoby również skorygować ten błąd i tutaj.
gontar
Posty: 3
Rejestracja: 08 lip 2014, 10:49

Re: Zmienncy

Post autor: gontar »

Witam serdecznie,
Ja mam jeszcze garść pytań i niejasności do rozwiania:
1. Skoro kartę typu "Reakcja" oraz kartę typu "Akcja Dodatkowa/Reakcja" można zagrać zarówno w swojej kolejce, jak i kolejce innego gracza, to czym tak naprawdę te dwa typy się różnią?
2. Na niektórych kartach WPT jest możliwość przeniesienia "łebka" lub Krashana i/lub Kuśmidra na "najbliższą lokację". Niestety nie jest sprecyzowane, co to za "najbliższa lokacja". Czy jest to lokacja najbliższa ich aktualnemu położeniu? Najbliższa graczowi, który zagrał kartę? (jest to np. karta "Zaradny pasażer")
3. W jednej z odpowiedzi czytamy:
3. Krashan i Kuśmider to łebki, zatem mozna tak wykorzystać kartę Zamiana Miejsc.
Czy w takim razie działają na nich również inne karty dotyczące "łebków"?
4. Czy kartę "Droga na skróty" można użyć tylko stojąc na polu z postojem TAXI? Czy po użyciu można np. wysadzić od razu/zabrać pasażera (np. w Bazie WPT)?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

1. Skoro kartę typu "Reakcja" oraz kartę typu "Akcja Dodatkowa/Reakcja" można zagrać zarówno w swojej kolejce, jak i kolejce innego gracza, to czym tak naprawdę te dwa typy się różnią?

- hmmm może i jest tu trochę racji. Karta o podwójnym zastosowaniu w praktyce zawsze może być potraktowana jako Reakcja i nie podlega ograniczeniom. Zatem warto stosować przepis, ze zagrywając taką kartę w swojej Rundzie stosujemy ją jako Akcję Dodatkową, w Rundzie innych Graczy jako Reakcję (hmm mam nadzieję, że to jasno opisałem),

2. Na niektórych kartach WPT jest możliwość przeniesienia "łebka" lub Krashana i/lub Kuśmidra na "najbliższą lokację". Niestety nie jest sprecyzowane, co to za "najbliższa lokacja". Czy jest to lokacja najbliższa ich aktualnemu położeniu? Najbliższa graczowi, który zagrał kartę? (jest to np. karta "Zaradny pasażer")

- oczywiście najbliżej lokacji tego łebka. Zatem np. łebek z Lotniska może w ten sposób "przejść" do Motelu Sawa itp.

W jednej z odpowiedzi czytamy:
Cytuj:
3. Krashan i Kuśmider to łebki, zatem mozna tak wykorzystać kartę Zamiana Miejsc.
Czy w takim razie działają na nich również inne karty dotyczące "łebków"?

- tak, można

4. Czy kartę "Droga na skróty" można użyć tylko stojąc na polu z postojem TAXI? Czy po użyciu można np. wysadzić od razu/zabrać pasażera (np. w Bazie WPT)?

- tak, trzeba znajdować się na postoju taxi (można np. zakończyć tam ruch)... Oczywiście po dotarciu np. do Bazy WPT możan od razu zabrać/wysadzić pasażera..
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: Hiu »

Miałem okazje w końcu zagrać. Musze przyznać, iż mimo entuzjazmu do tytułu było cieżko rozkręcić partie. Gra na pewno należy do kategorii lekkich. Grafiki są rewelacyjne, wykonanie dobre. Mechanicznie jest poprawnie, jednak mam kilka uwag:
1) instrukcja zawiera sporo niedomówień, przeszkadza to tylko przy pierwszej partii.
2) tura gracza jest nieporównywalnie krótsza w stosunku do tego, co trzeba zrobić jako turę Obslugi gry.
3) pstrokatosc planszy i kart powoduje, iż trudno jest odnaleźć karty na planszy
4) brakuje drewnianych elementów (typu znacznik łebka na planszy; wtedy w momencie zgarnięcia łebka do taksówki, losujemy z puli żetonów łebka i odkładamy na plansze gracza). Drewno jest dużo lepiej widoczne na planszy niż żetony.
5) trzymanie bezużytecznych kart wpt i czekać aż przyjdzie karta pozwalająca je odrzucić, to niepotrzebna komplikacja.
6) szukanie żetonów lokalizacji dla głównego pasażera, to koleina niepotrzebna komplikacja. Znacznie szybciej jest użyć k6. Każdy gracz ma tylko jednego głównego pasażera -> można dołożyć 4-5 małych k6.

Zagram ponownie z sentymentu do tematu, jednak życzę, aby kolejne tytuły były tak zaprojektowane, zeby można było delektować sie rozgrywka.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: robertos »

Mała propozycja..
Proszę spróbować z opcją, że w we własnej rundzie można odrzucić dowolną liczbę kart ... (dobierzemy je do limitu dopiero w odpowiedniej fazie)..
powinno pomóc :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: Hiu »

Właśnie tak robiliśmy.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zmienncy

Post autor: smalco »

Witam, moje pytanie co do gry czy wiadomo coś o dodatku. Na Facebooku od 2015 cisza??
ODPOWIEDZ