Maria (Richard Sivel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: XLR8 »

grabol pisze: 27 lis 2021, 08:44 Karty są w do datku de luxe do Fryderyka. Dodatek do Marii nie zawiera kart. Fortgier to chyba jedyne miejsce gdzie można to nabyć. Kontaktowałem się w sprawie dodatku z innym dużym sklepem i nie ma go w hurtowniach. Poza tym do końca roku nie można zamawiać poprzez stronę histogame. Właściwie trudno nazwać to dodatkiem. Zestaw zawiera drewniane klocki w kolorach frakcji i plastykowe wieczka z naklejkami generałów do zakrycia klocków na stole. Fajne usprawnienie, preferowane wśród bardziej doświadczonych graczy.
My używamy zalaminowanych kart i suchościeralnych markerów. Sprawdzają się lepiej od bloczków, które testowaliśmy.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: grabol »

Minusy jakie widzę, to zabiera to trochę miejsca, ryzyko stracenia ze stołu, trudniej w tajemnicy uzupełnić konkretną armie. Początkowo myślałem że będą to rozsuwane pudełka coś jak paczka zapałek, a nie zwykła przykrywka.

Plusy: samo wykonanie na dobrym poziomie, mniejsze ryzyko pomyłki czy celowego oszukiwanie przy odliczaniu strat.

Fajny gadżet.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: XLR8 »

grabol pisze: 27 lis 2021, 09:33 Minusy jakie widzę, to zabiera to trochę miejsca, ryzyko stracenia ze stołu, trudniej w tajemnicy uzupełnić konkretną armie. Początkowo myślałem że będą to rozsuwane pudełka coś jak paczka zapałek, a nie zwykła przykrywka.

Plusy: samo wykonanie na dobrym poziomie, mniejsze ryzyko pomyłki czy celowego oszukiwanie przy odliczaniu strat.

Fajny gadżet.
My je trzymamy na taboretach obok krzeseł. Mamy do nich ciągły wgląd, łatwo się je edytuje i przeciwnicy ich nie widzą.
Doszliśmy do konsensusu, że te bloczki byłyby lepsze gdyby każda armia zamiast być pod pokrywką, byłaby schowana za zakrywką. Dzięki czemu tylko dowodzący by widział ile ma tam siły.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: oduck »

grabol pisze: 27 lis 2021, 08:44 Karty są w do datku de luxe do Fryderyka. Dodatek do Marii nie zawiera kart. Fortgier to chyba jedyne miejsce gdzie można to nabyć. Kontaktowałem się w sprawie dodatku z innym dużym sklepem i nie ma go w hurtowniach. Poza tym do końca roku nie można zamawiać poprzez stronę histogame. Właściwie trudno nazwać to dodatkiem. Zestaw zawiera drewniane klocki w kolorach frakcji i plastykowe wieczka z naklejkami generałów do zakrycia klocków na stole. Fajne usprawnienie, preferowane wśród bardziej doświadczonych graczy.
racja z tymi kartami, pomieszało mi się :) sorry

Natomiast w linku, który wkleiłem, jest bardzo dokładnie opisane, jaka jest historia powstania tego „dodatku”, dlaczego jest sprzedawany tylko bezpośrednio (czyt. bez dystrybucji, to, że Fort ściąga to samodzielnie, to inna para kaloszy).
Spoiler:
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: Otorek »

Odkurzę trochę temat. Udało się w tygodniu rozegrać jedną partię i to z tłumaczeniem zasad, więc muszę przyznać, że jak na strategiczną grę wojenną czas rozgrywki jest bardzo akceptowalny.
Sama gra wydaje się, że ma sporą głębie decyzyjną i samo zarządzanie kartami i pozycjonowaniem generałów jest całkiem niezłe. Oczywiście to była pierwsza rozgrywka, więc wydarzyły się sytuacje, które przy ogranym stole zdarzają się rzadzko (zajęcie Bawarii przez Austryjaków, przez otwarte drzwi czy eliminacja pruskiego taboru z zapasami), choć i tak zwycięstwo wyrwała Armia Pragmatyczna.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: grabol »

Doskonała gra. Nie odpuszczajcie. Skoro Austria zajęła Bawarię i padł pruski tabór, to musiała być bardzo blisko zwycięstwa.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Maria (Richard Sivel)

Post autor: Otorek »

No właściwie przegralem kolejnoscia rundy, bo za chwile głosowanie bylo i wystarczylo dorzucic ostatni znacznik, ale czesc pomylek zrzucam na karb nauki gry. Zobaczymy jak nam pójdzie kolejnym razem.
Zastanawiam się tylko jak pomóc Francji jako Austryjak kiedy Pragmatyk zacznie dziurawić go jak sito, prócz odpuszczenia atakowania go własnym generałem. Teoretycznie mógłbym próbować jakoś blokować mu drogę do Francuza.
ODPOWIEDZ