Ameri

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Retrac
Posty: 162
Rejestracja: 12 lip 2015, 11:42
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Ameri

Post autor: Retrac »

Witam!
Zastanawiam się nad zakupem jakiejś gry Amerii (jestem bardziej graczem euro więc w Amerii mam mniejsze doświadczenie a wręcz znikome). Wydawało mi się, że Woja o Pierścień byłaby dobra, tylko tutaj martwi mnie -z tego co czytam- spora losowość (?). Możecie polecić coś z kosteczkami o mniejszej losowości? Ewentualnie przetłumaczyć mi, że nie jest tak źle z losowością w WoP :]. No i żeby cenowo nie było kosmosu.
(proszę nie podawać Descenta, Horroru w Arkham to już było u mnie grane).
Z góry dziękuję.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Ameri

Post autor: Mr_Fisq »

A może dungeon crawler dla eurosucharzystów - Gloomhaven (mały albo duży)?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Retrac
Posty: 162
Rejestracja: 12 lip 2015, 11:42
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Ameri

Post autor: Retrac »

Gloomhaven mam :)
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Ameri

Post autor: azazelmo »

Nie jest tak źle z losowością w WoP. Może odezwą się bardziej doświadczeni WoP’owcy, ale jeśli będziesz miał partnera do gry, to bierz, bo warto.
Kostki są dwóch rodzajów: kości akcji, robisz co wyrzucisz, w dowolnej kolejności. Mnie ten mechanizm wydaje się bardzo eurowaty. Narzuca graczom możliwości i ogranicz trochę paraliż decyzyjny.
Drugi rodzaj kości to k6 używane podczas walki. Tu jest losowość, którą można trochę ograniczać kartami i ilością jednostek w armii. Trochę tak jak w Epoce Kamienia. Jak wyślesz 6 chłopa i masz narzędzia, to zawsze coś tam uzbierają.
Grę polecam - jest strategia, są emocję, ale trzeba grać w stałym składzie. Trzeba też liczyć ze trzy godziny na sesję.
Krótszą opcją dającą podobne wrażenia jest Stronghold. Ja mam drugą edycję, więc nie wiem jak pozostałe, ale polecam. Ciekawy mechanizm klepsydr - im więcej zrobisz, tym więcej punktów akcji ma przeciwnik. Dwa razy krótsza od WoP. Niestety ma kostki zamiast figurek.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ameri

Post autor: arturmarek »

Szybszą opcja jest też Bitwa 5 Armii. W B5A grałem raz, w WoP w ogóle, więc jestem totalnym noobem. Mam jednak wrażenie, że gra często może sprowadzić się do jednej bitwa, która zdecydowanie mize HTC wygrana/przegrana rzutami kośćmi. Mi się to podoba i czekam na kolejne rozgrywki, ale trzeba to mieć na uwadze.

Nie wiem co dokładnie rozumiesz przez ameri, ale z takich dużych figurkowych dwuosobowek to jeszcze na myśl przychodzą mi Claustrophobia i SW:Rebellion.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Ameri

Post autor: omas »

Jeśli masz GH to tylko Mage Knight jak lubisz euro. Sword and Sorcery.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Ameri

Post autor: Otorek »

Dune od Gale Force Nine wersja z (2019), nie te tegoroczne popłuczyny.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Ameri

Post autor: Beskid »

Waste Knights to ameri?
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Ameri

Post autor: MarekPlus »

Beskid pisze: 14 gru 2021, 19:50 Waste Knights to ameri?
Zdecydowanie.
ODPOWIEDZ