Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

Ale ale (żartobliwie pisząc) to dawno nie widziałem tak irracjonalnej ..hmmm...no na miano mapy to nie zasługuje bo w sumie jest to prostokąt i kilka kresek :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: dwaduzepe »

detrytusek pisze: 22 lis 2021, 16:06 Ale ale (żartobliwie pisząc) to dawno nie widziałem tak irracjonalnej ..hmmm...no na miano mapy to nie zasługuje bo w sumie jest to prostokąt i kilka kresek :)
Tak to moznaby napisac o wielu planszch do gier, ze to prostokat i kilka kresek :) W takim Blood Rage na przyklad mapa to tez w sumie kilka kresek tworzacych regiony i jakies szaro-bure tło:)
Twilight Imperium? Paaaanie prawie sama czern i kilka kolorowych planetek.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

dwaduzepe pisze: 22 lis 2021, 16:12
detrytusek pisze: 22 lis 2021, 16:06 Ale ale (żartobliwie pisząc) to dawno nie widziałem tak irracjonalnej ..hmmm...no na miano mapy to nie zasługuje bo w sumie jest to prostokąt i kilka kresek :)
Tak to moznaby napisac o wielu planszch do gier, ze to prostokat i kilka kresek :) W takim Blood Rage na przyklad mapa to tez w sumie kilka kresek tworzacych regiony i jakies szaro-bure tło:)
Twilight Imperium? Paaaanie prawie sama czern i kilka kolorowych planetek.
Nie no Pamir zjada je na śniadanie pod względem prostoty.
Mnie to w sumie nie przeszkadza ale chyba już bardziej uprościć się tego nie dało.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Cole w wywiadach mówił, że część zmian mechanicznych, a zwłaszcza końcowej punktacji, była spowodowana chęcią dania większej "agencji" mieszkańcom Afganistanu i uczynienia ich współbohaterami w porównaniu do tego, co miało miejsce w wersji I, gdzie podobno gra była jednak bardziej rozgrywką mocarstw. Nie grałem w pierwszą edycję, więc ciężko mi się wypowiadać, na ile to się udało, ale była to dla mnie interesująca informacja, że za zmianami stała nie tylko chęć usprawnienia samej gry, ale też względy bardziej tematyczno-filozoficzne. Zresztą Cole pod tym względem jest interesującą postacią i lubię posłuchać, co tam opowiada.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Otorek »

Można też rzucić okiem do instrukcji gry, angielska dostępna na BGG zawiera kulisy powstania pierwszej jak i drugiej edycji.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

Nilis pisze: 21 lis 2021, 20:40
Moonday pisze: 21 lis 2021, 17:11 Może ktoś wie czym wersja sklepowa będzie się różniła od wersji KS? Poza tym, że metalowe monety można sobie dokupić osobno.
nie różni się niczym
Mam wrażenie, że te metalowe monety z wersji KS to już powoli stają się miejskim mitem. One nigdy nie były „gratis”, nawet w pierwszej kampanii były jako add-on za 15$.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Pompa85 »

Wie ktoś z czego będą zrobione bloczki w wersji gry od galakty? Chodzi mi o to czy są z drewna czy gliny? Zastanawia mnie jak to będzie z trwałością tego komponentu. Drewniany żeton spadnie na podłogę i nic się nie stanie a gliniany może się rozlecieć. Nie planuje nimi rzucać ale trzeba będzie na nie bardziej uważać.
Awatar użytkownika
Vezyr
Posty: 95
Rejestracja: 25 sty 2009, 16:53
Lokalizacja: Poznań/Kalisz
Has thanked: 68 times
Been thanked: 20 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Vezyr »

Może mi ktoś odpowiedzieć skąd jest pomysł, że bloczki są z gliny?! Z tego co mi wiadomo to są zrobione z żywicy (a przynajmniej z takiego materiału zrobione były w pierwszym druku), więc o ile nie będzie się tym rzucało o ścianę to nie sądzę, żeby cokolwiek się z tym stało, nawet w przypadku spadnięcia ze stołu.
Everyone loves perfectly balanced skill-based gameplay until they realize they're not as skilled as they thought.
kolekcja
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Pompa85 »

Vezyr pisze: 25 lis 2021, 21:44 Może mi ktoś odpowiedzieć skąd jest pomysł, że bloczki są z gliny?! Z tego co mi wiadomo to są zrobione z żywicy (a przynajmniej z takiego materiału zrobione były w pierwszym druku), więc o ile nie będzie się tym rzucało o ścianę to nie sądzę, żeby cokolwiek się z tym stało, nawet w przypadku spadnięcia ze stołu.
W którejś recenzji słyszałem. Jak żywicą to nie będzie problemu:)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lukić »

Trudno powiedzieć co to za materiał. W dotyku niepodobny do niczego, taka niby kreda, która się nie kruszy.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

To jest żywica, tylko że matowa. I nie miej obaw, spadały mi wiele razy na podłogę, nic sie nie dzieje :)
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: kisiel365 »

oduck pisze: 27 lis 2021, 18:04 To jest żywica, tylko że matowa. I nie miej obaw, spadały mi wiele razy na podłogę, nic sie nie dzieje :)
Nie uszkodziły gresu szkliwionego? :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bowie »

oduck pisze: 27 lis 2021, 18:04 To jest żywica, tylko że matowa
to jest glinka taka jak w żetonach Iron Clays
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bajbaj »

bowie pisze: 28 lis 2021, 00:35
oduck pisze: 27 lis 2021, 18:04 To jest żywica, tylko że matowa
to jest glinka taka jak w żetonach Iron Clays
Aby zakończyć już ten wątek, odpowiadam - zrobione są z kalafiora!

A serio, to wystarczy zerknąć na ks i na stronę wydawcy:
Spoiler:
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

bajbaj pisze: 28 lis 2021, 01:31
bowie pisze: 28 lis 2021, 00:35
oduck pisze: 27 lis 2021, 18:04 To jest żywica, tylko że matowa
to jest glinka taka jak w żetonach Iron Clays
Aby zakończyć już ten wątek, odpowiadam - zrobione są z kalafiora!

A serio, to wystarczy zerknąć na ks i na stronę wydawcy:
Spoiler:
M. in. na podstawie tych informacji odpowiadałem, jak i również na BGG ten temat był wałkowany wiele razy.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: kamilpr »

Gral ktoś na 2 osoby jak chodzi ?
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: buhaj »

kamilpr pisze: 29 lis 2021, 20:33 Gral ktoś na 2 osoby jak chodzi ?
Kilka stron temu było kilka opinii na ten temat. Zdania są różne ale generalnie panuje pogląd, że tylko na dwie raczej nie warto
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

kamilpr pisze: 29 lis 2021, 20:33 Gral ktoś na 2 osoby jak chodzi ?
Bot jest uciążliwy w obsłudze i nadrabia brak czynnika ludzkiego trochę mocniejszymi akcjami niż gracze. Po odcięciu dopływu pieniędzy dla bota można skupić się na walce z drugim graczem, w co po pewnym czasie i tak będzie się też pakował losowo bot, pomagając jednemu trochę bardziej niż innemu. Można traktować tryb dla 2 graczy w tej grze jak takie wykastrowane demo gry dla 3+ graczy. Moim zdaniem, do gry wyłącznie dla 2 graczy nie warto kupować za te pieniądze.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Gra wiele traci na 2 osoby.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: kamilpr »

Ok nie kupiłem po to żeby grać na 2 ale pytam, bo zastanawiałem się czy w ogóle jest sens grać we 2. Rozumiem ze od 3 osób już jest dobrze ?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

A da się grać bez botów?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Vezyr
Posty: 95
Rejestracja: 25 sty 2009, 16:53
Lokalizacja: Poznań/Kalisz
Has thanked: 68 times
Been thanked: 20 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Vezyr »

Ja swoje wszystkie partie dwu osobowe miałem bez bota, bo nie wiedziałem, że jest potrzebny (tak to jest jak się nie czyta instrukcji od deski do deski). Jak ktoś chce zagrać partię zapoznawczą i znajdzie ochotnika, to spokojnie może zagrać na 2 osoby w celach szkoleniowych. Minus jest taki, że jest to zupełnie inna gra niż na 4-5 osób. Albo bezpiecznie wybierasz taką samą koalicję co twój przeciwnik, albo ryzykujesz wspieranie innej (co może się skończyć tym, że twoja strona zostaje w tyle a ty możesz nie zdążyć zmienić frakcji i gra kończy się przy pierwszym punktowaniu). Ogólnie dynamika gry dwu osobowej jest inna. Myślę, że bot powoduje, że gra jest mniej "szachowa", bo tak jak mówię, na dwie osoby ten cytat dobrze opisuje grę "Przyjaciół trzymaj blisko, ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów".
Everyone loves perfectly balanced skill-based gameplay until they realize they're not as skilled as they thought.
kolekcja
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Xenir »

Vezyr pisze: 30 lis 2021, 09:10 Ja swoje wszystkie partie dwu osobowe miałem bez bota, bo nie wiedziałem, że jest potrzebny (tak to jest jak się nie czyta instrukcji od deski do deski). Jak ktoś chce zagrać partię zapoznawczą i znajdzie ochotnika, to spokojnie może zagrać na 2 osoby w celach szkoleniowych. Minus jest taki, że jest to zupełnie inna gra niż na 4-5 osób. Albo bezpiecznie wybierasz taką samą koalicję co twój przeciwnik, albo ryzykujesz wspieranie innej (co może się skończyć tym, że twoja strona zostaje w tyle a ty możesz nie zdążyć zmienić frakcji i gra kończy się przy pierwszym punktowaniu). Ogólnie dynamika gry dwu osobowej jest inna. Myślę, że bot powoduje, że gra jest mniej "szachowa", bo tak jak mówię, na dwie osoby ten cytat dobrze opisuje grę "Przyjaciół trzymaj blisko, ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów".
Nic złego nie zrobiłeś - bot na 2 osoby jest kompletnie OPCJONALNY. Grałem 2 razy na 2 osoby z botem. Raz dostał po dupie tak, że nic nie robił (wyniki graczy: 8-2, bot: 2). Drugi raz nas zmiótł (wygrał 10-5-3), ale nie pamiętam co takiego dokładnie odwalił (było to 1.5 roku temu). Wprowadził on straszny chaos i był trochę upierdliwy w obsłudze. To było jeszcze z zasadami z pierwszego druku, w drugim coś chyba przeczyścili z tym botem. W każdym razie na 2 osoby wolałbym grać bez bota. Grałem też kilka razy solo, ale bot nie stanowił większego wyzwania - dało się go wystarczająco stłamsić i wydoić z kasy, że w pewnym momencie niewiele już robił. Albo kupował rzeczy, które od razu odrzucał (limit wyłożonych kart) albo kupował jakiś chłam za 0. Efektem jest 7 wygranych w 7 rozgrywkach solo.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bardopondo »

Nie brzmi to dobrze. Solo nie gram, moje jedyne doświadczenie to Projekt Gaja ( i Spirit Island - ale to insza inszość) i tam Automa świetnie symuluje poczynania żywego gracza. Przykleja się, zajmuje planety według celów , ciśnie na trackach tak jak się dzieje w rozgrywach multiplayer.

Nie kupuje jednak tej gry aby grać solo, najwyżej pierwsza gra zapoznawcza dla mnie. Gra w 2 os to najwyżej raz z żoną - pewnie się zniechęci i tyle. Celuje w 3-4 pl.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Gatherey »

Ktoś już zerkał w instrukcje? Nie ma żadnych baboli?
ODPOWIEDZ