Kokopelli (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Obrazek

Kokopelli to stare bóstwo falliczne u Indian Pueblo, żyjących na terenie Arizony i Nowego Meksyku. Podczas swojego pierwszego pobytu w USA w roku 2019, Stefan Feld zainteresował się kulturą i sztuką rdzennych mieszkańców, czego efektem jest gra, w której tytułowa postać pełni rolę jokera.
Wydawcą gry jest Queen Games, a w Polsce będzie dystrybuowana przez Piatnika.
Kokopelli to rodzinna gra karciana, której uczestnicy rywalizują w rozpoczynaniu i kończeniu ceremonii.
Każda rozpoczęta ceremonia daje specjalne zdolności wtedy, gdy się odbywa, ale trzeba ją zakończyć, by zdobyć punkty zwycięstwa.
Przemyślane dokładanie kart do ceremonii u siebie i w wioskach przeciwników wraz z umiejętnym wykorzystaniem specjalnych zdolności, pomaga w zdobywaniu jak największej liczby punktów.
Każdą partię można rozgrywać z innym zestawem kart, więc każda rozgrywka pozwala odkryć coś nowego.
Zawartość:
192 karty ceremonii, 24 karty Kokopelli, 16 płytek wyboru, 80 żetonów punktów zwycięstwa, 4 plansze wioski, 1 znacznik pierwszego gracza, 12 żetonów końca gry, 4 karty pomocy, 1 instrukcja
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: nakago »

wydali w końcu tą grę po polsku(Piatnik) czy nie?
EDIT:
ciężko cokolwiek się dowiedzieć o dacie premiery faktycznej, więc zadzwoniłem do Piatnika, w połowie miesiąca mają wysyłać grę do sklepów, cena nie powinna przekraczać mocno 100zł, tak mi powiedziano :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: BartP »

To dzwoń ponownie i spytaj, czy dodatek też będzie :).
A tak serio to dobra wiadomość, niemniej dodatek wprowadza sporo regrywalności; na KS obie rzeczy kupowało się za jednym razem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

BartP pisze: 07 paź 2021, 11:08 To dzwoń ponownie i spytaj, czy dodatek też będzie
Obawiam się, że nie będzie. A na pewno nie będzie od razu polskiej wersji dodatku.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: BartP »

Na Planszowych Newsach czytam, że SCD = 219,90 zł, więc jest tu drobna dysproporcja ze wspomnianym wcześniej nieprzekraczaniem stu złotych. Ups, przekroczyło :roll:
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: Argue »

Queen Games robi jedne z najbrzyszych okładek ever. Ten ich pasek na dole niszczy wszystko, jedyna okładka gdzie wygląda to przyzwoicie to Teby.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

BartP pisze: 12 paź 2021, 21:41 Na Planszowych Newsach czytam, że SCD = 219,90 zł, więc jest tu drobna dysproporcja ze wspomnianym wcześniej nieprzekraczaniem stu złotych.
O "nieprzekraczaniu" 100 złotych nie było mowy.
nakago pisze: 07 paź 2021, 09:41 cena nie powinna przekraczać mocno 100zł, tak mi powiedziano
Miało być "nieznaczne przekroczenie" co i tak brzmiało dla mnie mało prawdopodobnie, bo przypuszczałem, że cena będzie co najmniej taka, jak inne gry Queen Games (Alhambra, Rune Stones, Skylands czy Lupos). Być może nieporozumienie wzięło się stąd, że zapytany przez nakago pracownik Piatnika podał nie SCD tylko hurtową cenę netto (pamiętam, że podobna sytuacja była kiedyś z ceną gry Broom Service).
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: mikeyoski »

No cóż, trzeba czekać na wyprzedaże. Bo gra jest na to skazana. Jak wszystkie gry QG/Piatnik. Niestety z wywaloną w kosmos SCD i słabiutkim marketingiem, jakoś ciężko uwierzyć w sukces tego i innych tytułów od coraz bardziej chciwych (patrząc na to co robiayna ks) Niemców
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: mistrz_yon »

Ktoś dysponuje PL instrukcją/ kartą pomocy? Kupiłem wersję niemiecką, a będę miał wczesne nastolatki na graniu…
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: 8janek8 »

Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: mistrz_yon »

Jestem po dwóch rozgrywkach 2-osobowych.
I jest bardzo dobrze: świetna rodzinna gra, naprawdę. No, może rodzinna plus, czyli taka, że i zawodowcy dobrze się pobawią. Interakcja wręcz szalona, tempo błyskawiczne. Jednocześnie fajnie zbalansowane punktowo (jak przeciwnik nam coś kończy, też coś z tego mamy).

Nie mogę się doczekać gry w większym gronie.
Zee Garcia co prawda narzekał na wersję na 2 graczy, ale nam przypadła do gustu. Wygląda, że Kolopelli będzie regularnie grany (obok Carpe Diem i Goetii) w szybkich wieczorach na 2 osoby.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: garg »

Dostałem dziwną wersję - niby polska, bo instrukcja jest full kolor (i jeszcze w kilku innych słowiańskich narzeczach), ale karty są wyłącznie po angielsku. Czy tylko ja tak mam?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: Furan »

garg pisze: 01 gru 2021, 23:49 Dostałem dziwną wersję - niby polska, bo instrukcja jest full kolor (i jeszcze w kilku innych słowiańskich narzeczach), ale karty są wyłącznie po angielsku. Czy tylko ja tak mam?
Dokładnie na tym polega ta ,,polska" wersja. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: garg »

Furan pisze: 02 gru 2021, 00:03
garg pisze: 01 gru 2021, 23:49 Dostałem dziwną wersję - niby polska, bo instrukcja jest full kolor (i jeszcze w kilku innych słowiańskich narzeczach), ale karty są wyłącznie po angielsku. Czy tylko ja tak mam?
Dokładnie na tym polega ta ,,polska" wersja. :)
Chyba jestem mocno nie na czasie z tym, jak się teraz wydaje gry w naszym języku :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

garg pisze: 01 gru 2021, 23:49 Dostałem dziwną wersję - niby polska, bo instrukcja jest full kolor (i jeszcze w kilku innych słowiańskich narzeczach), ale karty są wyłącznie po angielsku.
Słowiańskich też, ale przede wszystkim jest to wydanie węgierskie. Ze względu na "międzynarodowość" wydania były więc dwie możliwości - albo zrobić karty z napisami po angielsku, albo po węgiersku :D Którą możliwość uważasz za lepszą?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: Lothrain »

MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 09:49 Słowiańskich też, ale przede wszystkim jest to wydanie węgierskie. Ze względu na "międzynarodowość" wydania były więc dwie możliwości - albo zrobić karty z napisami po angielsku, albo po węgiersku :D Którą możliwość uważasz za lepszą?
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát. Garg dałby radę i po węgiersku :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: garg »

Lothrain pisze: 02 gru 2021, 09:53
MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 09:49 Słowiańskich też, ale przede wszystkim jest to wydanie węgierskie. Ze względu na "międzynarodowość" wydania były więc dwie możliwości - albo zrobić karty z napisami po angielsku, albo po węgiersku :D Którą możliwość uważasz za lepszą?
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát. Garg dałby radę i po węgiersku :)
No w takiej sytuacji nie pozostaje mi nic innego, jak przyjąć wyzwanie :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

O tym, że w Kokopelli są teksty na kartach, polski dystrybutor oczywiście wiedział. I myślę, że wiedzieli o tym dystrybutorzy z Węgier, Czech i Słowacji. Problem polega na tym, że robienie np. 100 egzemplarzy gry specjalnie na polski rynek nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Jeżeli gra miała być wydana, to tylko właśnie w takiej postaci - z kartami w języku oczywiście obcym dla wszystkich klientów ale jednak często dość dobrze znanym. A nawet jeżeli ktoś nie zna angielskiego, to działanie wszystkich kart jest wyjaśnione w instrukcji, a na kartach przedstawione również w formie piktogramów.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: garg »

MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 16:40 O tym, że w Kokopelli są teksty na kartach, polski dystrybutor oczywiście wiedział. I myślę, że wiedzieli o tym dystrybutorzy z Węgier, Czech i Słowacji. Problem polega na tym, że robienie np. 100 egzemplarzy gry specjalnie na polski rynek nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Jeżeli gra miała być wydana, to tylko właśnie w takiej postaci - z kartami w języku oczywiście obcym dla wszystkich klientów ale jednak często dość dobrze znanym. A nawet jeżeli ktoś nie zna angielskiego, to działanie wszystkich kart jest wyjaśnione w instrukcji, a na kartach przedstawione również w formie piktogramów.
Masz rację, z jednym zastrzeżeniem. Jeśli faktycznie do grania wystarczą piktogramy i wyjaśnienie ich w instrukcji, po co na kartach umieszczono angielskie zdania? :mrgreen:

Nie neguję, że to jest wystarczające, bo pewnie jest. Po prostu neguję taką logikę :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Możesz sprawdzić, że na kartach jest dokładnie to, co przy ich opisie w instrukcji. Oczywiście łatwiej jest przeczytać odpowiedni tekst na karcie niż szukać w instrukcji i dlatego teksty na kartach się znalazły. Na pewno poprawia to ergonomię gry osobom, które język angielski znają. Ale jak ktoś angielskiego nie zna, to też grać może, oczywiście mając mniejszą wygodę gry. Tak jak napisałem wcześniej - wydanie tej gry w pełni po polsku było ze względów ekonomicznych nierealne i dlatego zastosowano takie rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę spostrzeżenie jednego z wydawców, brak polskich tekstów na kartach nie powinien jakoś rażąco obniżyć popytu na tę grę.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 16:40Problem polega na tym, że robienie np. 100 egzemplarzy gry specjalnie na polski rynek nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
Jesli ktos planuje sprzedaz na poziomie 100 egzemplarzy, to nie powinien w ogole lokalizowac gry. Tyle sie nie lapie nawet na dystrybucyjna znizke. Szokujace wiesci Pan przynosi, Panie Michale, musze przyznac, ze nie wiem, co myslec o polskim Piatniku. No, ale skoro mowi to osoba, ktora jak chyba nikt inny zna rynek… szokujace.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze: 02 gru 2021, 22:14 Jesli ktos planuje sprzedaz na poziomie 100 egzemplarzy, to nie powinien w ogole lokalizowac gry.
Oczywiście. Nie wiem ile dokładnie egzemplarzy Piatnik sprowadził w pierwszym rzucie ale zapewne niewiele, skoro gry aktualnie w magazynie nie ma (w hurtowniach jest). Jednak przypuszczam, że to było bliżej 100 niż 1000. W przypadku tej gry lokalizacja dotyczyła tylko pudełka i instrukcji, bo karty są z wersji anglojęzycznej. Pudełko i instrukcja są w 4 językach. Załóżmy, że to było 1000 egzemplarzy - 400 na Węgry, po 200 na Polskę, Czechy i Słowację z możliwością przerzucania z rynku na rynek. Czy nadal jest to bez sensu?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 22:40
KubaP pisze: 02 gru 2021, 22:14 Jesli ktos planuje sprzedaz na poziomie 100 egzemplarzy, to nie powinien w ogole lokalizowac gry.
Oczywiście. Nie wiem ile dokładnie egzemplarzy Piatnik sprowadził w pierwszym rzucie ale zapewne niewiele, skoro gry aktualnie w magazynie nie ma (w hurtowniach jest). Jednak przypuszczam, że to było bliżej 100 niż 1000. W przypadku tej gry lokalizacja dotyczyła tylko pudełka i instrukcji, bo karty są z wersji anglojęzycznej. Pudełko i instrukcja są w 4 językach. Załóżmy, że to było 1000 egzemplarzy - 400 na Węgry, po 200 na Polskę, Czechy i Słowację z możliwością przerzucania z rynku na rynek. Czy nadal jest to bez sensu?
To nie tylko bez sensu, to wręcz przerażające - gra Felda na cztery rynki w 1000 egzemplarzy? Świadczy o kompletnej zapaści. Mam nadzieję, że polski Piatnik ma się dobrze.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9434
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze: 03 gru 2021, 09:19 Mam nadzieję, że polski Piatnik ma się dobrze.
Z tego co wiem, ma się dobrze :D
A nakład Kokopelli faktycznie niedoszacowałem. Ale nie tak bardzo. Na polski rynek poszło w pierwszym rzucie nie 200 tylko ok. 300 sztuk. A na te 4 rynki w sumie chyba około 2 tysięcy.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Kokopelli (Stefan Feld)

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze: 03 gru 2021, 10:36
KubaP pisze: 03 gru 2021, 09:19 Mam nadzieję, że polski Piatnik ma się dobrze.
Z tego co wiem, ma się dobrze :D
A nakład Kokopelli faktycznie niedoszacowałem. Ale nie tak bardzo. Na polski rynek poszło w pierwszym rzucie nie 200 tylko ok. 300 sztuk. A na te 4 rynki w sumie chyba około 2 tysięcy.
Niesamowite. Dzięki za te dane, będę je miał na uwadze w przyszłości.
ODPOWIEDZ