Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: wrojka »

Info.
Dostałem email od AM76 że ruszyli z wysyłką Szarlatanów:Znachorzy. Czyli druk [i dodruk dodatków] już najwyraźniej dotarł (żadnego info od G3 nie widziałem, a nawet ich pytałem kiedy premiera).
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: dwaduzepe »

wrojka pisze: 09 wrz 2021, 15:18 Info.
Dostałem email od AM76 że ruszyli z wysyłką Szarlatanów:Znachorzy. Czyli druk [i dodruk dodatków] już najwyraźniej dotarł (żadnego info od G3 nie widziałem, a nawet ich pytałem kiedy premiera).
Lataja info na grupach facebookowych od kilku dni.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: wrojka »

dwaduzepe pisze: 09 wrz 2021, 15:22 Lataja info na grupach facebookowych od kilku dni.
Widziałem tylko info, że "pierwsza połowa września", ale nigdzie nie natrafiłem na "09.09.2021" jako dokładną datę premiery. Większość wydawnictw postuje gdzie się da "JUŻ JEST, WJECHAŁO, DOSTĘPNE W SKLEPACH". Chyba, że gdzieś było takie info i je przegapiłem :oops:
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: dwaduzepe »

no przegapiles
s.patryk
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2021, 15:06
Has thanked: 1 time

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: s.patryk »

Planuje zrobić dla siebie insert na podstawę z dwoma dodatkami, jednak nie mam jeszcze Szeptuchów a potrzebny mi jest wymiar kart szeptuch ( wymiar prostokąta w jaki można włożyć kartę z uwzględnieniem najbardziej odstających części karty). Może ktoś podzieli się taką informacją
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: dwaduzepe »

s.patryk pisze: 11 wrz 2021, 15:59 Planuje zrobić dla siebie insert na podstawę z dwoma dodatkami, jednak nie mam jeszcze Szeptuchów a potrzebny mi jest wymiar kart szeptuch ( wymiar prostokąta w jaki można włożyć kartę z uwzględnieniem najbardziej odstających części karty). Może ktoś podzieli się taką informacją
jak cos to insert eRaptora jest spoko
Awatar użytkownika
Visar
Posty: 40
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:23
Lokalizacja: Nowa Osuchowa
Been thanked: 2 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: Visar »

Karta z szeptuchami, szerokość 11,4cm wysokość 8,3cm.
Miski - dokładane do kociołka, szerokość 8,4cm, wysokość 8,5cm.
s.patryk
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2021, 15:06
Has thanked: 1 time

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: s.patryk »

Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło :)
Visar pisze: 11 wrz 2021, 21:46 Karta z szeptuchami, szerokość 11,4cm wysokość 8,3cm.
Miski - dokładane do kociołka, szerokość 8,4cm, wysokość 8,5cm.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: wrojka »

Zagrałem pierwszą grę Szarlatani+Znachorzy.
Ten dodatek to jest must have, nawet przed Szeptuchami.
Podstawka po paru rozgrywkach dawała się we znaki tym, że niektóre składniki były po prostu mocarne (niebieskie co pozwalają dobrać X składników i wybrać jeden z nich) , a inne były za słabe (wszystkie zielone?).
Gra stawała się trochę monochromatyczna.
Znachorzy po prostu całkowicie eliminują ten problem.
Udało nam się zagrać z Kurzą Ślepotą (?) i Wampiryzmem. Worki szybciej gęstniały i były bardziej kolorowe.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: dwaduzepe »

wrojka pisze: 13 wrz 2021, 22:07 Zagrałem pierwszą grę Szarlatani+Znachorzy.
Ten dodatek to jest must have, nawet przed Szeptuchami.
Podstawka po paru rozgrywkach dawała się we znaki tym, że niektóre składniki były po prostu mocarne (niebieskie co pozwalają dobrać X składników i wybrać jeden z nich) , a inne były za słabe (wszystkie zielone?).
Gra stawała się trochę monochromatyczna.
Znachorzy po prostu całkowicie eliminują ten problem.
Udało nam się zagrać z Kurzą Ślepotą (?) i Wampiryzmem. Worki szybciej gęstniały i były bardziej kolorowe.
Jak cos to w instrukcji Znachorow przy Wiedzmim Garbie jest blad w stosunku do angielskiej instrukcji - brakuje slowa albo przy opisie zetonow.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: antonio3333 »

Kupujcie teraz podstawkę i dodatki kto nie ma, bo G3 właśnie ogłosiło, że na ich magazynie brak już dodatków, a zostało jeszcze, ale mało, podstawek :P
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: yrq »

antonio3333 pisze: 14 wrz 2021, 23:09 Kupujcie teraz podstawkę i dodatki kto nie ma, bo G3 właśnie ogłosiło, że na ich magazynie brak już dodatków, a zostało jeszcze, ale mało, podstawek :P
Damn, miałem się jeszcze zastanowić czy kupować (ponownie - kiedyś już miałem tę grę). W obliczu braku czasu do namysłu zmuszony byłem wziąć :)
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: antonio3333 »

yrq pisze: 14 wrz 2021, 23:56
antonio3333 pisze: 14 wrz 2021, 23:09 Kupujcie teraz podstawkę i dodatki kto nie ma, bo G3 właśnie ogłosiło, że na ich magazynie brak już dodatków, a zostało jeszcze, ale mało, podstawek :P
Damn, miałem się jeszcze zastanowić czy kupować (ponownie - kiedyś już miałem tę grę). W obliczu braku czasu do namysłu zmuszony byłem wziąć :)
Sam miałem tylko podstawkę kupić, ale po tej informacji zrobiłem takie małe All-in :P
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: antonio3333 »

Polecam bardzo sklep 3trolle, mają czasem super perełki takie jak na przykład Szarlatanów z dodatkiem z goodie box. Polecam serdecznie :D
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: dwaduzepe »

antonio3333 pisze: 15 wrz 2021, 10:54 Sam miałem tylko podstawkę kupić, ale po tej informacji zrobiłem takie małe All-in :P
no i wlasnie o to im chodzilo:) a po sklepach dodatkow cala masa
s.patryk
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2021, 15:06
Has thanked: 1 time

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: s.patryk »

wrojka pisze: 13 wrz 2021, 22:07 Zagrałem pierwszą grę Szarlatani+Znachorzy.
Ten dodatek to jest must have, nawet przed Szeptuchami.
Podstawka po paru rozgrywkach dawała się we znaki tym, że niektóre składniki były po prostu mocarne (niebieskie co pozwalają dobrać X składników i wybrać jeden z nich) , a inne były za słabe (wszystkie zielone?).
Gra stawała się trochę monochromatyczna.
Znachorzy po prostu całkowicie eliminują ten problem.
Udało nam się zagrać z Kurzą Ślepotą (?) i Wampiryzmem. Worki szybciej gęstniały i były bardziej kolorowe.
ja ogrywałem niemiecką wersję tego dodatku i szczerze to nie widzę teraz gry bez użycia znachorów. znacznie zmieniają się możliwości i oczy cieszy wygląd warzonych eliksirów :)
mery85mery
Posty: 13
Rejestracja: 03 sie 2020, 20:48
Has thanked: 6 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: mery85mery »

antonio3333 pisze: 15 wrz 2021, 16:18 Polecam bardzo sklep 3trolle, mają czasem super perełki takie jak na przykład Szarlatanów z dodatkiem z goodie box. Polecam serdecznie :D
Niestety dziś już wszystko wyprzedane. Czy ten mini dodatek z Goodie Box jest gdzieś jeszcze do kupienia?
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: antonio3333 »

mery85mery pisze: 20 wrz 2021, 18:43
antonio3333 pisze: 15 wrz 2021, 16:18 Polecam bardzo sklep 3trolle, mają czasem super perełki takie jak na przykład Szarlatanów z dodatkiem z goodie box. Polecam serdecznie :D
Niestety dziś już wszystko wyprzedane. Czy ten mini dodatek z Goodie Box jest gdzieś jeszcze do kupienia?
Nie wiedziałem nigdzie indziej jak przez boardgamegeek. Może ebay albo gdzieś w zagranicznych sklepach, ale w polskich chyba tylko w trollu były.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: ArnhemHorror »

Dodatek Znachorzy dotarł i nie mogę się doczekać sprawdzenia go w praktyce, zwłaszcza że Szarlatani to jedna z moich ulubionych gier familijnych na 5 osób. I jeśli o to chodzi, to chciałbym zwrócić uwagę na to, że mimo że na pudełku jest podana informacja, że liczba graczy to 2-5, to chodzi tu tylko o nowe elementy. Wszystkie komponenty niezbędne dla piątego gracza znajdują się tylko w pierwszym dodatku.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: 7koliberek9 »

Od dawna gra nie dostarczyła mi tak dużej mieszanki radości i frustracji :lol: Niezapomniane uczucie, kiedy mając mnóstwo różnych żetonów w worku, wyciągasz same białe, dochodzisz do 10 i patrzysz z żalem jak Twój przeciwnik wypełnia prawie cały kociołek :lol:

Kupiłam od razu z dodatkami i myślę, że gdyby nie one to sama podstawka nie zostałaby w kolekcji. Szeptuchy są dobre ale Znachorzy są świetni, podnoszą grę na wyższy poziom, oczywiście wciąż w kategorii gier familijnych.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: Scamander »

Znachorzy dzisiaj rozegrani i potwierdzam - jest to dodatek dalece ciekawszy od pierwszego. Świetnie rozszerza podstawkę, wpływając w przeciwieństwie do Szeptuch na przebieg całej gry (dodając nowy etap w każdej rundzie, gdzie po warzeniu eliksirów mamy możliwość zdobycia esencji). Skupienie się przez graczy na zdobywaniu esencji uderza w strategię skupowania przez nich wyłącznie najciekawszych/najmocniejszych składników, nagradzając ich za różnorodność składników w kociołku, dając tym samym ciekawsze decyzje do podjęcia i zmieniając nasz oklepany tor zakupowy przy określonych księgach składników. Dodatek robi to co powinny robić dodatki. Polecam :)

Gdyby Szeptuchy nie wprowadzały nowych ksiąg składników to po dzisiejszej partii ze Znachorami mógłbym ten dodatek ze spokojem odsprzedać, ale ze względu na księgi składników (tych nigdy zbyt wiele) zostaje w kolekcji. :wink:
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: XLR8 »

Czyli brać Znachorów zamiast Szeptuchow? Dzisiaj zamawiam podstawkę i zamysł mi się podoba, ale tak jak cześć osób tu wspomniała boję się o regrywalność na dłuższą metę. Szczególnie że w grupie ostro ogrywamy nowości.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: poxi »

Tak.

Znachorzy sprawiają, że gra jest zdecydowanie ciekawsza głownie ze względu na warzenie esencji:
1. Skłania ono do dywersyfikacji składników w worku - istotnie mniej opłacalnie jest trzymać się 2-3 rodzajów składników.
2. Zdolności/bonusy sprawiają, że pierwsze rundy są bardziej treściwe
3. Jest możliwość asymetrycznego startu i rozgrywki ze względu na karty pacjentów
Co istotne Znachorzy dwukrotnie powiększają talię kart wróżki - te 20 kart z podstawki to trochę mało, skoro podczas jednej rozgrywki wykorzystujesz tych kart 9.
Wprowadzony jest też nowy składnik, również występujący w Szeptuchach, tylko z innym działaniem.
Znachorzy wpływają bardzo korzystnie na grywalność (i regrywalność) przez poszerzenie gry.

Najlepszą częścią Szeptuch są dodatkowe księgi składników - masz wtedy wtedy 6 zestawów ksiąg zamiast 4. Oczywiście możesz mieszać księgi z różnych zestawów mając ich w ten sposób kilkaset już w obrębie podstawki. Sam moduł Szeptuch jest taki sobie. Zauważyłem, że zazwyczaj gracze używają zdolności w tym samym momencie, żeby nie dać odskoczyć innym. Dynia o wartości 6 jest super. Są też komponenty dla 5 gracza. Nadal, ten dodatek to głównie więcej tego samego. W kategoriach regrywalności długoterminowej i tak polecam, zwłaszcza, że całość się mieści w jednym pudełku. Jeżeli nie jesteś pewien co do gry, to ten dodatek nic nie zmieni.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: grzeslaw90 »

poxi pisze: 02 sty 2022, 10:44 Tak.

Znachorzy sprawiają, że gra jest zdecydowanie ciekawsza głownie ze względu na warzenie esencji:
1. Skłania ono do dywersyfikacji składników w worku - istotnie mniej opłacalnie jest trzymać się 2-3 rodzajów składników.
2. Zdolności/bonusy sprawiają, że pierwsze rundy są bardziej treściwe
3. Jest możliwość asymetrycznego startu i rozgrywki ze względu na karty pacjentów
Co istotne Znachorzy dwukrotnie powiększają talię kart wróżki - te 20 kart z podstawki to trochę mało, skoro podczas jednej rozgrywki wykorzystujesz tych kart 9.
Wprowadzony jest też nowy składnik, również występujący w Szeptuchach, tylko z innym działaniem.
Znachorzy wpływają bardzo korzystnie na grywalność (i regrywalność) przez poszerzenie gry.

Najlepszą częścią Szeptuch są dodatkowe księgi składników - masz wtedy wtedy 6 zestawów ksiąg zamiast 4. Oczywiście możesz mieszać księgi z różnych zestawów mając ich w ten sposób kilkaset już w obrębie podstawki. Sam moduł Szeptuch jest taki sobie. Zauważyłem, że zazwyczaj gracze używają zdolności w tym samym momencie, żeby nie dać odskoczyć innym. Dynia o wartości 6 jest super. Są też komponenty dla 5 gracza. Nadal, ten dodatek to głównie więcej tego samego. W kategoriach regrywalności długoterminowej i tak polecam, zwłaszcza, że całość się mieści w jednym pudełku. Jeżeli nie jesteś pewien co do gry, to ten dodatek nic nie zmieni.
Kupiłem Szeptuchy głównie z powodu elementów dla 5 gracza. Teraz wychodzi na to, że jedyna rzecz jakiej się mało używa to miseczka. Wszystko inne hula aż miło i nie mogę się zgodzić, że umiejętności Szeptuch są używane w tym samym momencie przez wszystkich graczy, bo u nas nigdy do czegoś takiego nie doszło. Ogólnie to same Szeptuchy na plus - ot takie ciekawe 'narzędzia'. Dynia 6 i kwiat paproci super. Nowe księgi rewelacja. Moduł z miseczką meh - udało się do niego dojść jedynie dwukrotnie podczas 10+ rozgrywek i tylko jeden jedyny raz dał jakiś delikatny profit :D

Znachorów dopiero będę miał w przyszłym tygodniu. Zdecydowałem, że gra zasługuje na bycie w komplecie :)
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic / The Quacks of Quedlinburg (Wolfgang Warsch)

Post autor: poxi »

Nie neguję, nawet napisałem, że też je polecam. Byłem z Szeptuch bardzo zadowolony po zakupie, zwłaszcza, że miałem je szybko, od razu z pierwszego druku.
Tyle, że w moim odczuciu Znachorzy robią z świetnej gry jeszcze lepszą, a Szeptuchy więcej świetnej gry.
Jeżeli musiałbym się ograniczyć do jednego z dodatków to wziąłbym Znachorów. Myślę, że jak zagrasz, to się zgodzisz. :wink:
ODPOWIEDZ