Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomuch »

psia.kostka pisze: 19 lis 2021, 09:47
dizzit pisze: 19 lis 2021, 09:39 sam sobie musiałem wydrukować przedmioty scenariuszowe jak siekiera, też drukowałem sobie jakies naklejki..
Przedmioty scenariuszowe sa "z definicji" w sceniariuszu tylko.
W ostatniej kampanii jednym ze SG były karty ze scenariuszy, chyba cały deck.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3383
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: psia.kostka »

tomuch pisze: 19 lis 2021, 14:20
psia.kostka pisze: 19 lis 2021, 09:47
dizzit pisze: 19 lis 2021, 09:39 sam sobie musiałem wydrukować przedmioty scenariuszowe jak siekiera, też drukowałem sobie jakies naklejki..
Przedmioty scenariuszowe sa "z definicji" w sceniariuszu tylko.
W ostatniej kampanii jednym ze SG były karty ze scenariuszy, chyba cały deck.
Mozliwe, ale na dzis dzien tego nie ma na rynku, ani w zadnym pudelku z podstawka tego nie znajdzie, wiec jesli dizzit znow chce wejsc w tytul i zateskni za siekiera, to bedzie musial ja ponownie wydrukowac samemu ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: dizzit »

Kontynuując temat .. gre już mam - zachowały się komuś grafiki do przedmiotów scenariuszowych?
Kiedyś to chyba było na stronie portalu ale już nie widze
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Marbel »

esubotowicz pisze: 28 paź 2021, 09:31 Pliki na stronie Portalu odkryłam troszkę później :)

W związku z tym apeluję do P. Ignacego o zaktualizowanie pliku na BGG, który ma już 9 lat i pomimo, że jest to najprawdopodobniej wersja poprawiona, to nie jest tożsama z wersją z ostatniego wydania.
Jakie pliki na stronie portalu? Chodzi Ci o instrukcję w pdf? Czy coś innego tam wygrzebałaś?
Poza tym fantastyczna gra do pogrania z ludźmi z otwartym umysłem, którzy potrafią się wczuć. Moja 6latka zachwycona. A uproszczone opowiadanie o Robinsonie już dawno pochłonięte ;)

To była moja pierwsza poważna gra z taką instrukcją. Choć wcześniej łyknąłem już Pandemica i Terraformację, to RC dopiero dał mi popalić zasadami. Chyba z tydzień się przygotowywałem do pierwszej rozgrywki. Warto było! Dziś mam już Skrzynię Skarbów i Tajemnicze Opowieści (których jeszcze nie rozkminiłem :( ). Czekam na dodruk HMS Beagle.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: YuZ »

dizzit pisze: 23 lis 2021, 22:21 Kontynuując temat .. gre już mam - zachowały się komuś grafiki do przedmiotów scenariuszowych?
Kiedyś to chyba było na stronie portalu ale już nie widze
Już dobrych parę lat temu drukowałem, wycinałem i laminowałem te karty z plików udostępnionych przy Portal. Poszukam na kompie domowym czy gdzieś w odmętach dysku się nie ostały.

Edit:
Na BGG dostępne są w wersji ENG:
https://boardgamegeek.com/filepage/8493 ... front-side
https://boardgamegeek.com/filepage/8493 ... -back-side
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: esubotowicz »

Marbel pisze: 24 lis 2021, 08:38 Jakie pliki na stronie portalu? Chodzi Ci o instrukcję w pdf? Czy coś innego tam wygrzebałaś?
Poza tym fantastyczna gra do pogrania z ludźmi z otwartym umysłem, którzy potrafią się wczuć. Moja 6latka zachwycona. A uproszczone opowiadanie o Robinsonie już dawno pochłonięte ;)
Tak, miałam na myśli instrukcję pdf.
Ewa
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: MrAtrion »

Grał ktoś już z tymi ulepszeniami szklanymi? Warto czy trochę słabe względem podstawowych?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: YuZ »

dizzit pisze: 23 lis 2021, 22:21 Kontynuując temat .. gre już mam - zachowały się komuś grafiki do przedmiotów scenariuszowych?
Kiedyś to chyba było na stronie portalu ale już nie widze
Trochę to trwało (wygrzebanie plików z archiwum z 2013 r.) ale jak obiecałem tak słowa dotrzymuję...
Na moim Dropboxie zamieściłem pliki dla: kart przedmiotów startowych, kart cech bonusowych, karty pomocy, tabele wyników i naklejki na piony.
LINK: https://www.dropbox.com/sh/yekica5q76or ... 4WhNa?dl=0
Dziki~Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2020, 16:43
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dziki~Gracz »

MrAtrion pisze: 06 gru 2021, 20:00 Grał ktoś już z tymi ulepszeniami szklanymi? Warto czy trochę słabe względem podstawowych?
Hej,
ja polecam bardzo gorąco. Na stałe mam dodane wszystkie pomysły ze szkłem do głównego decku, a samo szkło (to ze strzałkami) jest używane jako 11 pomysł podstawowy. Jeśli wśród tych dodatkowych jest coś extra ze szkłem to super (mam wrażenie, że wszystkie są dość dobre), a jak nie to szkło podstawowe samo w sobie jest też spoko. No i masz je od razu bo potrzeba terenu plaży (jak do łopaty).
Jeden z bardziej praktycznych mini-dodatków na stałe używany (jak dodatkowe bestie czy nowe żetony).

Pozdrawiam,
K
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: dizzit »

Dziki~Gracz pisze: 08 gru 2021, 15:26
... a samo szkło (to ze strzałkami) jest używane jako 11 pomysł podstawowy.
Chyba nie ogarniam co sie w grze pozmieniało. Co jest 10 - tym pomysłem? Instrukcja mówi o 9 podstawowych.
Dziki~Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2020, 16:43
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dziki~Gracz »

Mój błąd. Przepraszam.
Oczywiście jest 9 przedmiotów startowych, a szkło staje się 10-tym.
Reszta się zgadza i jak pisałem - polecam bo czego w tym mini dodatku nie lubić? 😉
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: anitroche »

Jakby ktoś chciał sobie zagrać w Robinsona przed świętami, polecam scenariusz świąteczny mojego autorstwa. Na kanał wrzuciłam pełną rozgrywkę: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie + scenariusz świąteczny - pełna rozgrywka solo

Link do ściągnięcia scenariusza tutaj, albo w opisie odcinka albo do znalezienia gdzieś tu na forum - do któregoś wątku go wrzuciłam rok temu, ale teraz nie mogłam znaleźć, przepraszam za dublowanie linka w takim wypadku :oops: .
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomp »

Bardzo fajny scenariusz, grałem i szczerze polecam :)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: playerator »

anitroche pisze: 15 gru 2021, 15:56 (...) wrzuciłam rok temu, ale teraz nie mogłam znaleźć, przepraszam za dublowanie linka (...)
Linka nie było, był obrazek :wink: - klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
jedrusmaciek@o2.pl
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2022, 12:07

Robinson Crusoe - da się w to wygrać?

Post autor: jedrusmaciek@o2.pl »

Siemka,

Jestem nowy na forum, ale już trochę oklepany z grami planszowymi. Robinsona Crusoe: przygoda ma przeklętej wyspie mam od ponad dwóch lat. Z reguły czasu nie było by jakoś częściej grać toteż raz na trzy miesiące grę się odpaliło. Pierwszy scenariusz (Rozbitkowie) 2 na 3 razy udane, drugi scenariusz - za drugim razem, trzeci (Jenny w potrzebie) za drugim razem. Ostatnio jednak było więcej czasu między świętami i udało się łącznie zagrać aż 10 partii. 4 scenariusz (z wulkanem) na trzy próby jedna udana. Z kolei Kanibale ma 5 prób ani jedna (ktoś to przeszedł bez zmiany zasad?), Rodzina Robinsonów na dwie próby maks do 6 rundy udało się dojść. Ja wiem że ta gra ma z założenia dawać w cymbał ale aż tak? Mam wrażenie że gra w Robinsona to jak gra z kasynem, a nawet i gorzej (w kasynie masz większe szanse na sukces niż tutaj). Jakie są wasze odczucia?
jasiek66
Posty: 118
Rejestracja: 08 maja 2021, 17:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe - da się w to wygrać?

Post autor: jasiek66 »

W Robinsona grałem jakieś 8-9 lat temu więc już trochę słabo pamiętam, ale ten scenariusz był dla mnie najtrudniejszy. Żeby wygrać musi ci się wszystko zgrać płytki, przedmioty oraz karty wydarzeń. Pamiętam z żoną, że robiliśmy go całe popołudnie i byliśmy już tak zorientowani, że po dwóch rundach zaczynaliśmy od nowa bo już wiadomo było, że przegraliśmy. Wiele porażek, ale dało się go zrobić. Inne scenariusze były o wiele łatwiejsze.
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Andarist »

Potwierdzam - duzo razy go probowalisny i podobnie czasem szlismy w “szybki restart” (choc nie znowu az tak czesto). Raz udalo sie go zaliczyc i ostatnio jak gralismy to tez sie na nim dluzej “zatrzymalismy”. Teraz przerwa ale jak wrocimy do Robinsona to zaczniemy pewnie od niego, az sie uda zaliczyc to drugie zwyciestwo 😉
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: YuZ »

Na kanibali jest jedna strategia. Do ostatniej bitwy oszczędzasz zdrowie maksymalnie jednej postaci utrzymując siłą rzeczy pozostałe na granicy śmierci. Do ostatniej bitwy wysyłasz tą zdrowa postać i niedostatek w sile broni rekompensujesz dużym zapasem zdrowia.
wojtas665
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2021, 08:58
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: wojtas665 »

Przejście kampanii HMS Beagle lub Niesamowite opowieści zwłaszcza solo jest niemozliwe :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomuch »

wojtas665 pisze: 15 sty 2022, 01:52 Przejście kampanii HMS Beagle lub Niesamowite opowieści zwłaszcza solo jest niemozliwe :mrgreen:
HMS Beagle przeszedłem, co prawda w 2 osoby. Dlaczego ma być niemożliwe?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Miszon »

Grałem tylko 3 razy pierwszy scenariusz, za pierwszym razem brakło 1 drewna (ale można je było pozyskac rundę wcześniej, ale pewni swego nie zrobiliśmy jakiegoś ruchu ktory dawał ten zapas), potem zachwycony kupiłem masę minidodatkoe.
I zagrałem 2 razy znowu, zginęlismy 2 razy w połowie.
Więcej nie próbowałem, poddałem się nie widząc szansy na wygraną, grę sprzedałem, tracąc jakoś z 80zł i kilkanaście godzin nauki gry i grania (grania to z tego tylko 4h), ale bogatszy o bolesne doświadczenie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
wojtas665
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2021, 08:58
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: wojtas665 »

tomuch pisze: 15 sty 2022, 17:27
wojtas665 pisze: 15 sty 2022, 01:52 Przejście kampanii HMS Beagle lub Niesamowite opowieści zwłaszcza solo jest niemozliwe :mrgreen:
HMS Beagle przeszedłem, co prawda w 2 osoby. Dlaczego ma być niemożliwe?
Bo jest dużo akcji do wykonania, a mało ruchów. Grając solo, masz 2 swoje pionki i powiedzmy Piętaszek oraz Pies. Według mnie to jest za mało, żeby solo przejść kampanię. Ile czasu zajęło wam zagrać całe HMS Beagle?
wojtas665
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2021, 08:58
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: wojtas665 »

Miszon pisze: 15 sty 2022, 18:54 Grałem tylko 3 razy pierwszy scenariusz, za pierwszym razem brakło 1 drewna (ale można je było pozyskac rundę wcześniej, ale pewni swego nie zrobiliśmy jakiegoś ruchu ktory dawał ten zapas), potem zachwycony kupiłem masę minidodatkoe.
I zagrałem 2 razy znowu, zginęlismy 2 razy w połowie.
Więcej nie próbowałem, poddałem się nie widząc szansy na wygraną, grę sprzedałem, tracąc jakoś z 80zł i kilkanaście godzin nauki gry i grania (grania to z tego tylko 4h), ale bogatszy o bolesne doświadczenie.
Grałem solo we wszystkie scenariusze, oprócz kilku z kampanii oraz kilka podstawowych scenariuszy w wersji horror. Więcej przegranych niż wygranych mam, ale mimo to ta gra mnie nie nudzi. Widzę w niej potencjał tylko teraz wolałbym grać w 3-4 osoby :D
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: YuZ »

wojtas665 pisze: 16 sty 2022, 17:49
tomuch pisze: 15 sty 2022, 17:27
wojtas665 pisze: 15 sty 2022, 01:52 Przejście kampanii HMS Beagle lub Niesamowite opowieści zwłaszcza solo jest niemozliwe :mrgreen:
HMS Beagle przeszedłem, co prawda w 2 osoby. Dlaczego ma być niemożliwe?
Bo jest dużo akcji do wykonania, a mało ruchów. Grając solo, masz 2 swoje pionki i powiedzmy Piętaszek oraz Pies. Według mnie to jest za mało, żeby solo przejść kampanię. Ile czasu zajęło wam zagrać całe HMS Beagle?
Da się bez problemu. Grając solo nie dbasz o morale, rośnie samo. Praktycznie nie dbasz o jedzenie (cztery piony do dyspozycji przy jednym jedzeniu potrzebnym). Przy wysokim morale i prowadzeniu kucharza jedzenie robi się samo (determinacja). Zostają min. 4 piony do realizacji celu scenariusza. To wystarczająca ilość.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Odi »

Skoro tak już dyskutujecie sobie o scenariuszach, to zapytam o scenariusz Wyspa Skarbów Junior ze "Skrzyni Skarbów" (ten z listami piratów i koniecznością wykorzystania talii klasycznych kart).
Ktoś grał i ma jakąś opinie?

Ja mam raczej negatywną. Nastawiałem się na coś ciekawego fabularnie i przemyślanego, ale mocno się rozczarowałem. Osią chyba była konieczność zarządzania żetonami determinacji, aby za nie kupować karty z talii klasycznej i w ten sposób poszukiwać skarbów.
Dziwne natomiast było dla mnie to, że z talii można wyciągać karty o wartościach od 3 do 10, zagrożenie śmiercią postaci jest duże (znacznie większe niż w przypadku innego scenariusza dla dzieciaków o Kapitanie Haku), ale z drugiej strony za chwilę się odbijamy, bo np wyciągnęlismy kartę o wartości 8 czy 10 zdrowia (do rozdysponowania na całą drużynę). Było to dość szokujące, jak na mordercze standardy Robinsona, i nie kupiłem tego zupełnie. Podobnie jest z wartością broni (wartość karty zwiększa nam poziom broni, czyli można dostać np +10). Jest to potrzebne, bo z bestiami walczymy w tym scenariuszu przymusowo i każdy z graczy robi to osobno. W efekcie mamy takie bardzo dziwne wahania wszystkich statystyk. Na koniec dostałem list końcowy (wylosowany spośród ośmiu), gdzie najpierw jest o mordestwach i rabunkach, które pirat - właściciel skarbu - dokonywał przez dziesięciolecia (jak sam pisze), a potem nasz pirat ukrywa skarb w klasztorze i usłużny przeor przekaże nam klucze. Też tego nie kupuję kompletnie.

Miałem wrażenie, że scenariusz chyba przypadkowo, bez jakiegoś poważniejszego ogrania, znalazł się w komercyjnym produkcie.
ODPOWIEDZ