Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lothrain »

bardopondo pisze: 11 gru 2021, 10:08 Akcja budowy - nieścisłość w karcie pomocy - budujesz w" dowolnym regionie" w którym rządzisz, instrukcja mówi o "dowolnych regionach". Różnica mała acz znacząca.
Instrukcja mówi o "dowolnych regionach, w których władasz", czyli dokładnie to samo, co pomoc. Szukając błędów, nie wymyślajmy ich.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: dwaduzepe »

bardopondo pisze: 11 gru 2021, 10:08 Akcja budowy - nieścisłość w karcie pomocy - budujesz w" dowolnym regionie" w którym rządzisz, instrukcja mówi o "dowolnych regionach". Różnica mała acz znacząca.
bzdura, nie szukaj na sile bledow
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bardopondo »

dwaduzepe pisze: 11 gru 2021, 12:53
bardopondo pisze: 11 gru 2021, 10:08 Akcja budowy - nieścisłość w karcie pomocy - budujesz w" dowolnym regionie" w którym rządzisz, instrukcja mówi o "dowolnych regionach". Różnica mała acz znacząca.
bzdura, nie szukaj na sile bledow
Bzdura, wczoraj chciałem zbudowac w dwóch regionach, ale zasugerowałem się kartą pomocy i zbudowałem w jednym. Miało to znaczenie dla rozgrywki. Jest różnica czy jedna akcja odnosi sie do jednego czy do kilku regionów, w których się rządzi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Ja też uważam, że to błąd. Można pomyśleć, że wolno budować się tylko w granicach jednego regionu. Akcja walki przecież też jest ograniczona wyłącznie do jednego regionu, więc patrząc na opis akcji budowy można pomyśleć "no tak, te akcje wymagają wskazania jednego regionu".

Czytanie instrukcji wszystko wyjaśnia, ale przecież karta pomocy jest po to, żeby nie musieć sięgać do instrukcji. No i prezycja zapisów w grze o takim poziomie złożoności i zależności to przecież podstawa. Im niej dwuznaczności tam, gdzie wcale nie musi ich być, tym lepiej ;). Ale i tak całościowo Galakta odwaliła świetną robotę.

Poza tym wyczuwam jakiś taki dziwnie napastliwy ton wobec podnoszenia kwestii potencjalnych błędów, więc może lepiej zachować swoje przemyślenia dla siebie ;).
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bardopondo »

warlock pisze: 11 gru 2021, 13:52
Poza tym wyczuwam jakiś taki dziwnie napastliwy ton wobec podnoszenia kwestii potencjalnych błędów, więc może lepiej zachować swoje przemyślenia dla siebie
No tak, trochę też te forum jest żeby zwracać uwagę na takie "szczegóły", które tak naprawdę w tej grze mogą wygrać albo przegrać partię.
W powyższym przypadku chciałem stawiać drogi, a potem skorzystać z darmowych akcji ruchu i walki. Szeczególik a potrafi usunąć ten jeden wrogi blok potrzeby do dominacji.

Okazji do punktowania jest niewiele, czasem czasu na naprawę błedów jest bardzo mało, reaguje się na bieżaco przy tym tytule.

Przy całej sympatii dla polskiego wydania, bylejakość w pisaniu instrukcji/ pomocy powinna akurat być punktowana.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lothrain »

Ok, w tym wypadku trzeba przyznać, że pomoc gracza nie przeszła dostatecznej weryfikacji, bo instrukcja jest w dużej mierze poprawna, choć jak już warlock wypunktował, mogłaby być w kilku miejscach bardziej precyzyjna.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Tak przy okazji (to nie jest w temacie błędnego tłumaczenia ;) ), przy pierwszej pobieżnej lekturze zasad błędnie zrozumiałem zasadę Ochrony Podatkowej
Ochrona podatkowa.
Łączna liczba złotych gwiazd w twoim dworze wskazuje liczbę rupii, które możesz ochronić przed akcją opodatkowania. Jedynie rupie powyżej tej liczby mogą zostać opodatkowane.
dlatego podrzucam właściwą interpretację, bo część osób może pójść moim pierwotnym tokiem myślenia ;):

Poprawna interpretacja tej zasady jest taka: jeśli ktoś włada regionem, w którym mam kartę i nakłada na mnie podatek z karty o randze 1, a ja mam 3 złote gwiazdki w tableau i 7 rupii, to przeciwnik nadal zabiera mi 1 rupię (złote gwiazdki chronią pulę 3 rupii, ale pozostaje niechroniona nadwyżka 4 rupii, z których tracę jedną).

Pierwotnie z jakiegoś powodu zrozumiałem to kompletnie inaczej i myślałem, że jeśli ktoś nakłada na mnie podatek z karty o randze 1, a ja mam 1 złotą gwiazdkę w tableau, to te gwiazdki się "kasują" i nic mi nie grozi (innymi słowy, poszedłem tokiem myślenia: tracę kasę dopiero, gdy ktoś ma wyższą rangę, niż ja mam złotych gwiazdek). ;)

Uważajcie na to! :). Być może tylko ja tak bez sensu to odczytałem, ale jeśli ktoś też to źle zrozumiał to liczę na to, że pomogłem :D.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

Na początku też tak myślałem, także słuszna wzmianka.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Otorek »

Też miałem problem z interpretacją tej zasady, chyba pomogła mi angielska wersja instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Czy jakaś dobra dusza posiadająca wersję angielską gry mogłaby odszukać tę kartę Wachan i powiedzieć mi, czy tu nie ma błędu w tłumaczeniu? W środkowej ramce jest słowo "poruszenie", ale to nie ma sensu, bo plemiona się nie ruszają, a Wachan nie przesuwa swoich szpiegów. Nie powinno być tam słowa "umieszczenie"?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

warlock pisze: 12 gru 2021, 01:46 Czy jakaś dobra dusza posiadająca wersję angielską gry mogłaby odszukać tę kartę Wachan i powiedzieć mi, czy tu nie ma błędu w tłumaczeniu? W środkowej ramce jest słowo "poruszenie", ale to nie ma sensu, bo plemiona się nie ruszają, a Wachan nie przesuwa swoich szpiegów. Nie powinno być tam słowa "umieszczenie"?
Spoiler:
Dobrze myślisz, powinno być place :

Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Rozegrałem już dwie partie solo przeciwko Wachanowi i muszę przyznać, że póki co to chyba najprzystępniejszy ze wszystkich wirtualnych przeciwników, z jakimi się spotkałem w tego typu grach. Zwykle nie trawię flowchartów i obsługiwania bota (aż mnie skręca na myśl o czytaniu zasad solo do Pax Renaissance, COINów albo nawet Labiryntu), ale tutaj jest to naprawdę spoko. Ta talia kart jest na swój sposób geniana :D.

Początki nie są łatwe i człowiek będzie jednak siedział z nosem w instrukcji, ale po pewnym czasie nawet priorytet odrzucania kart wchodzi automatycznie do głowy :D. Muszę jednak uczciwie przyznać, że czas tury gracza vs czas tury Wachan to jakieś 35% do 65%, obsługa jednak trochę zajmuje i trzeba się z tym pogodzić (bot zagrywa karty jak szalony podczas akcji radykalizacji, a potem często trzeba je odrzucić, co też wymaga skrupulatności). Ale Pamir wciągnął mnie ostatnio bez reszty, więc nawet sterowanie botem jest satysfakcjonujące ;). Polecam wszystkim solo-graczom, wyzwanie jest naprawdę duże. I wciąga! ;).

Bardzo polecam ten filmik instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=78U2qzZ ... nCardboard

Obrazek
Obrazek
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lukić »

Masz rację, obsługa bota jest cąłkiem prosta i staje się intuicyjna juzpo kilku ruchach.

Ale...

Ten bot jest bardzo prosty do ogrania, nie stanowił dla mnie wyzwania. Łatwo dobrać strategię, przy której nie ma on nic do powiedzenia. Mówiąc w skrócie, nastawiaj się na nierozstrzygnięte "dominance check" (nie wiem jak to po polsku, mam wersję angielską), odcinaj bota od kasy i od darmowych akcji.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 17:04 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Xoltro »

Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: cezner »

Idź sobie obejrzeć co jest w standardowych 18-stkach i ile one kosztują. Chyba zawału dostaniesz.
Tutaj akurat nie ma co narzekać, gra na żywo prezentuje się wspaniale.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
No wiesz, bo to takie Ferrari wśród gier planszowych... świetnie wygląda, świetne wykonanie, świetna mechanika, no po prostu świetna gra w którą wszyscy chcą grać...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
To teraz sobie wyobraź, że niektórzy płacili za nią 90eu i dostawę z kraju prawie trzeciego świata albo po 150$ z US :>
Towar jest tyle wart, ile jest ktoś w stanie za niego dać.
pp198
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2021, 08:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pp198 »

Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
ale czemu abstrahujac od tego jak dobra jest gra? wlasnie jest tak dobra, ze tyle kosztuje i ludzie ja kupuja
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
Dałbym 400.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lukić »

Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
To tak świetna gra, że na początku będziesz brał do niej żelazko, a po pewnym czasie przepis na kebab. ;-)
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

Pierwsza gra już za mną. Grałem 3 osobowym składzie. Obydwaj przeciwnicy wybrali sojusz z W Brytania a ja Rosją.
Zarówno jeden i drugi gracz uznali że skoro są w sojuszu to ja jestem wrogiem i rzucili się na mnie. Jeden zabijał mi co turę postać którą wychodziłem a drugi był odpowiedzialny za czyszczenie ewentualnych wojsk Rosyjskich i plemion które próbowałem wystawić. Przez to wszystko zupełnie się w grze nie liczyłem :) obydwaj finałowo rozegrali to między sobą i Afganistan stał się Brytyjski;) mój błąd polegał na tym że powinienem od razu przejść na W. Brytanię tak jak oni, wtedy nie mogliby zabijać mi plemion;).
To była dopiero pierwsza gra więc nie oceniam jeszcze gry ale chyba w 4 osoby jest lepiej bo ciężej jest wyeliminować dwóch graczy jeżeli pozostałych dwóch się sprzymierzy.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Xoltro »

pp198 pisze: 13 gru 2021, 19:51
Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
ale czemu abstrahujac od tego jak dobra jest gra? wlasnie jest tak dobra, ze tyle kosztuje i ludzie ja kupuja
Wydaje mi się że mega dużo gier ma świetny pomysł na rozgrywkę i podejście do tematu. Jest bardzo wiele perełek. Prawie nie widziałem by ktoś z powodu wymyślenia nowej mechaniki lub nowego podejścia do tematu narzucał jakieś wysokie ceny. Jedyny wyjątek to licencje i lcg.

Spirit island jest czymś nowym, świetnym itd. odkrycie ostatnich lat i jakoś nie zauważyłem że ceny tej gry są z tego powodu bardzo wysokie.
pp198
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2021, 08:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pp198 »

Xoltro pisze: 13 gru 2021, 21:57
pp198 pisze: 13 gru 2021, 19:51
Xoltro pisze: 13 gru 2021, 18:10 Na tych zdjęciach wyżej jest cała zawartość gry? To kosztuje 300 zł? Ładnie kogoś pogrzało i to abstrahując od tego jak dobra jest gra.
ale czemu abstrahujac od tego jak dobra jest gra? wlasnie jest tak dobra, ze tyle kosztuje i ludzie ja kupuja
Wydaje mi się że mega dużo gier ma świetny pomysł na rozgrywkę i podejście do tematu. Jest bardzo wiele perełek. Prawie nie widziałem by ktoś z powodu wymyślenia nowej mechaniki lub nowego podejścia do tematu narzucał jakieś wysokie ceny. Jedyny wyjątek to licencje i lcg.

Spirit island jest czymś nowym, świetnym itd. odkrycie ostatnich lat i jakoś nie zauważyłem że ceny tej gry są z tego powodu bardzo wysokie.
ok a skad wiesz ile czasu autor poswiecil na stworzenie gry? moze 5 razy wiecej niz zajelo komus Spirit Island. Taka cene ustalili i nie ma co biadolic czy oceniac przez ilosc komponentow. Mozna po prostu nie kupic jak portfel za cieniutki.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Akurat skąd inąd wiem, że tworzenie Spirit Island zajęło całkiem sporo czasu :)

Ale Pax Pamir jest świetnie wydany i uważam, że spokojnie jest warty tej ceny.
ODPOWIEDZ