Res Arcana (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: poxi »

Polecam poczekać na drugi dodatek, wtedy pewnie będziemy mieć 3 odcienie grzbietów, by było jeszcze ciekawiej.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Xoltro »

Ciekawi mnie czemu ta gra jest (tak mi się wydaje) tak mało popularna u nas.

Super cena (za 120zł podstawka z dodatkiem na olx)
szybka
wymagająca myślenia
rng jest ale wydaje mi się, że doświadczony gracz rozklepie prawie zawsze nowicjusza
super do gry 2 osoby, ale też można zagrać w więcej osób.

Dla mnie miłe zaskoczenie w euro grach. Klimat trochę nie pasuje jednak do mechaniki. Gra polegająca na zbieraniu zasobów i mieleniu ich wrzucona w klimat smoków i demonów to coś co dla mnie nei jest ze sobą spójne. Dużo lepiej by to wyglądało gdybyśmy mieli np. artefakty a do tego zamiast stworów dodać możliwość zakupu kupców i gildii albo jakichś atrybutów. No ale abstrahując od tego braku spójności to wszystko wygląda naprawdę fajnie.

Może minus że nie ma figurek i gra kosztuje tylko 120 zł jakby smoki były jako figurki i gra kosztowała z 500 to by miała wzięcie? :wink: :roll:
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Gloggie »

Ja mam zgoła inne wrażenie o "niepopularności" tego tytułu. Sam fakt wydania pierwszego dodatku i, o ile się orientuję, zaraz drugiego, świadczy, że gra raczej się sprzedaje. Gry niepopularne kończą się na podstawce.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: dwaduzepe »

Xoltro pisze: 25 wrz 2021, 18:42 Może minus że nie ma figurek i gra kosztuje tylko 120 zł jakby smoki były jako figurki i gra kosztowała z 500 to by miała wzięcie? :wink: :roll:
przeciez ta gra sie dobrze sprzedala, teza o niskim wzieciu nietrafiona
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Xoltro »

W takim razie moja pomyłka. W ostatni czwartek pierwszy raz o grze usłyszałem, liczba stron to 8 i ta nazwa mi nawet nie mignęła przez oko, nie mówiąc o obejrzeniu lub przeczytaniu coś na jej temat. W tkaim razie cieszy, że dobrze się sprzedała bo uważam że jest dosć dobra. Nie jest to może gra na nagrody najlepszych gier roku, ae naprawdę solidarna i warta swojej ceny.
Kal-El83
Posty: 1140
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 123 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Kal-El83 »

Liczba stron w ątku nie oddaje stopnia sprzedarzy ani nawet miodności gry. Przekonałem się śledząc wątek o Roll Palerer. Wahałem się, czułem że dobra gra ale nie miałem pewności czy żonie podejdzie. Zagraliśmy w klubie na spotkaniu i pare dni później mamy już w domu =)

Co do tematu RA nie grałem ale mam cały czas na radarze, bo skoro manipulowanie koścmi zżarło to ... może ... z czasem ... i RA uda mi się przemycić na stół =)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Wrotek
Posty: 191
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Wrotek »

Ja na Res Arcanę trafiłem przypadkiem, oglądając recenzję Trolli na yt. Gra nie ma wypaśnego pudła, nie kosztuje nie wiadomo ile, ale zabawy przynosi co niemiara. Bardzo szybki setup, mega wygodna wypraska i czas rozgrywki sprawia, że dość często ląduje u mnie na stole. Często gram z żoną albo w składzie 3 osobowym. Zakupiłem także pierwszy dodatek - Lux et Tenebrae czy jakoś tak, nie wnosi za wiele, ale jak się podstawka ogra to nowe karty wnoszą trochę świeżości. Lada dzień ma wejść nowy dodatek, który wprowadza nowy zasób - co w moim odczuciu, po przeczytaniu instrukcji, może wprowadzić jeszcze więcej kombinowania.
Jak na tak niewielką grę, to myślę, że Res Arcana jest godnym polecenia tytułem.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: poxi »

Czy ktoś już ma nowy dodatek?
Ciekawi mnie czy kolejny raz są inne odcienie rewersów kart.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Evokenx »

Jeżeli będą tak samo źle odcienie wyglądać jak w poprzednim dodatku to może nawet dobrze? Będzie ciężej odgadnąć z którego dodatku następna karta :D
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

poxi pisze: 19 paź 2021, 17:23 Czy ktoś już ma nowy dodatek?
Ciekawi mnie czy kolejny raz są inne odcienie rewersów kart.
No juz mam, ale chyba niewiele wyjaśnię w sprawie. Nie widziałem roznic w poprzednim dodatku, w tym przyznaję spogladalem celowo na te rewersy.. no i bez rezultatu. Znowu nic nie zauwazylem. Ale może po prostu ślepy jestem? Ludzie na forum twierdzili, że bez problemu rozpoznają w stosie, która karta skąd pochodzi.. więc może i teraz tak będzie..

Tam ktoś te karty jeszcze mierzył suwmiarką.. no tak zawziety nie byłem więc... nie wiem. Ale po zakoszulkowaniu to juz chyba nawet suwmiarka wad krytycznych nie znajdzie..

Jak dla mnie było i jest ok, ale lepiej poczekajcie na szczegolarzy.. oni się tam na jakości lepiej znają..
radarek
Posty: 146
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 55 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: radarek »

Uncle_Grga pisze: 19 paź 2021, 18:33 Tam ktoś te karty jeszcze mierzył suwmiarką.. no tak zawziety nie byłem więc... nie wiem. Ale po zakoszulkowaniu to juz chyba nawet suwmiarka wad krytycznych nie znajdzie..
Jako, że jestem tą osobą, która to mierzyła i po raz kolejny widzę wzmiankę o tym, to chciałbym wyjaśnić jedną rzecz. Nie jestem wariatem i normalnie nie mierzę kart suwmiarką. Po prostu przykładając do siebie karty, zauważyłem, że jest między nimi różnica. Suwmiarkę użyłem tylko po to by pokazać innym jak mała/duża jest różnica (bo nie można zaprzeczyć, że jej nie ma) i każdy sam sobie zdecyduje czy to jest dla niego problem czy nie. Dla mnie to nie jest problem bo po włożeniu kart w koszulki nie czuć tej różnicy.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 91 times
Been thanked: 198 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: menelobej »

Ja różnic nie zauważyłem w kolorach rewersów 2 dodatku, ale podobnie przy pierwszym dodatku też ich nie dostrzegałem podczas rozgrywki. Co do rozmiaru kart to mam wszystkie zakoszulkowane i nie ma z tym problemu.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1524
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 640 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: EsperanzaDMV »

A to nie jest tak, że jeśli nie widzicie różnicy, to możecie być posiadaczami dodruku? Poprawcie mnie jak się mylę, ale nie było dodruku podstawki wraz z dodatkiem, i ten miał już chyba takie same rewersy co dodatek 'Światło i ciemność' (nie lubię tych łacińskich nazw :P)? Sam jestem posiadaczem pierwszego druku i podstawki i różnice są dla mnie widoczne gołym okiem :roll:
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1534
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Furan »

A może tak ktoś napisze, czy fajnie się z tymi perłami gra? :P
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1534
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Furan »

To ja sobie sam odpowiem - perełki niby nie są niczym ekstracudnym, ale ten dodatek dodaje drobnego kopa budowanym silniczkom.
Działania nowych kart są ciekawe, miejsca mocy (czy jak to się tam zwie) również dodają dynamiki. Wymiana pereł, ich produkcja - same miłe rzeczy. Jest mniej ciasno, czuć, że można więcej. Nie wiem czy to iluzja, czy nie, ale jak na razie Perły dały więcej radochy niż Lux.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
bu2
Posty: 36
Rejestracja: 27 sie 2020, 11:58
Lokalizacja: Borówiec k. Poznania
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: bu2 »

Hejka,

Mam pytanie - czy dodatki są niezależne? - tzn czy mogę kupić tylko perły?

Pozdr,
bu2
mineralen
Posty: 965
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 567 times
Been thanked: 645 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: mineralen »

bu2 pisze: 15 lis 2021, 16:39 Hejka,

Mam pytanie - czy dodatki są niezależne? - tzn czy mogę kupić tylko perły?

Pozdr,
bu2
Tak
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8752
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2347 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

bu2 pisze: 15 lis 2021, 16:39 czy dodatki są niezależne? - tzn czy mogę kupić tylko perły?
Tak, ale będziesz miał kilka kart, których w pełni nie wykorzystasz, np. Demony.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

radarek pisze: 19 paź 2021, 19:50
Jako, że jestem tą osobą, która to mierzyła i po raz kolejny widzę wzmiankę o tym, to chciałbym wyjaśnić jedną rzecz. Nie jestem wariatem i normalnie nie mierzę kart suwmiarką. Po prostu przykładając do siebie karty, zauważyłem, że jest między nimi różnica. Suwmiarkę użyłem tylko po to by pokazać innym jak mała/duża jest różnica (bo nie można zaprzeczyć, że jej nie ma) i każdy sam sobie zdecyduje czy to jest dla niego problem czy nie. Dla mnie to nie jest problem bo po włożeniu kart w koszulki nie czuć tej różnicy.
Halo, żebyśmy się dobrze zrozumieli. Nie wyśmiewam się bynajmniej, nie wspominając, że nie poważylbym się powiedzieć, że jesteś wariatem, itp.

Co więcej, uznaję twierdzenia, że różnice są.. bo skoro ktoś zmierzył i wykazał ich istnienie, to nie ma co dyskutować z faktami. Wspomniałem o tej suwmiarce, bo nie ukrywam, stopień zaangażowania w temat zapadł mi w pamięć.. :wink:

Ale nie ma w tym nic, co wymaga tłumaczenia. Jedni są szczegolarzami, innym mało co przeszkadza. Jedni ciągną rynek w górę, kreując wymagania od dostawców, drudzy mając wywalone tych ostatnich demoralizują, akceptując niedoróbki..

Każda z tych postaw ma swoje "zady i walety".. jak w życiu. Tak więc "no offense"..

Ps. Sorry, że tak późno odpisuję, ale gdzieś mi to umknęło..
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: noowy »

EsperanzaDMV pisze: 19 paź 2021, 23:12 A to nie jest tak, że jeśli nie widzicie różnicy, to możecie być posiadaczami dodruku? Poprawcie mnie jak się mylę, ale nie było dodruku podstawki wraz z dodatkiem, i ten miał już chyba takie same rewersy co dodatek 'Światło i ciemność' (nie lubię tych łacińskich nazw :P)? Sam jestem posiadaczem pierwszego druku i podstawki i różnice są dla mnie widoczne gołym okiem :roll:
Ktoś może potwierdzić?
Czy ktoś posiada podstawkę z dodruku oraz dodatek i rzeczywiście nie ma wtedy znaczącej różnicy w odcieniach?
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.

Generlanie różnice są w odcieniach i rozmiarach. Noezaeznie od wydania.

Czy dostrzegalne? Zależy od tego kto patrzy.. są ludzie, którzy tego nie zauważyli albo nie zauważają nawet przy uważnym spoglądaniu. Są osoby, które problem wyeliminowany koszulkami. Ale padały też głosy, że ludzie widzą te różnice bez żadnego wysiłku i, co istotniejsze, wpływa to na ich rozgrywkę.

I to dotyczy każdego z druków, tak pierwszego jak dodrukow. Tak przynajmniej ja te uwagi odebrałem.

Ale generalnie wszystko zależy od czułości oka powiedziałbym.. I chyba nie było wiele osób, które podniosły, że sprzedają grę z tego powodu.. albo że przestały w nią grać. Może pojedyncze głosy, ale niezbyt liczne.. więc to chyba nie jest aż takie game changer?

Ps. Choć teoretycznie, tak sobie mysle, ze jeśli trafilbys komplet podstawką plus dodatki drukowane w tym samym czasie i miejscu- rzeczywiście wszystko powinno być jednolite..
Pytanie jednak: jak ustalisz, że dana sztuka to ten sam druk?

Jeśli rozwazasz zakup, po prostu kup, bez znaczenia, który druk.. gra zacna, warta polecenia.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Seykan »

I ew. zawsze zostają koszulki z zakrytymi pleckami :) Wiadomo, ja za takimi też nie przepadam bo lubię "natywne" grafiki rewersów, ale w takiej koszulce to już nic się nie zauważy.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: doczek »

Seykan pisze: 16 gru 2021, 12:54 I ew. zawsze zostają koszulki z zakrytymi pleckami :) Wiadomo, ja za takimi też nie przepadam bo lubię "natywne" grafiki rewersów, ale w takiej koszulce to już nic się nie zauważy.
Jak już ładować w zakryte to ja mam dodatkowo magów, monumenty i artefakty w różnych kolorach. Łatwiej się rozkłada/składa, losuje itd.
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Marionator5000 »

Kupiłem tydzień temu podstawkę plus dodatki i różnice dla mnie są widoczne. Podstawka z oznaczeniem 2021-2, dodatki 2021-1. Rozmiar kart jest raczej identyczny, na sprawdzonych 30 kartach (po 10 z pudełka) nie widziałem różnic w wymiarach, ale zbytnio się nad tym nie skupiałem. W koszulkach nawet jeżeli są różnice to są one niewidoczne.
Niestety z rewersami kart jest problem, malutki ale jest. Na pierwszy rzut oka identyczne, po przyjrzeniu się, karty z podstawki (nowszy druk) mają bardziej ostry nadruk i większą czerń. Różnica jest naprawdę minimalna (1-2% koloru czarnego) i jak ktoś nie ma do tego oka to nie zauważy, ja niestety przez zboczenie zawodowe, te różnice dostrzegam. Koszulki Dragon Shield Clear Matte niewiele dają, bo w kilkunastu próbach za każdym razem potrafię odgadnąć, która karta jest z podstawki, dodatki między sobą się nie różnią. Żeby te różnice dostrzec musi być jasno i karty przed oczami, z metra odległości przy świetle do gry raczej tego nie rozróżnię. Podejrzewam, że 95% osób nie zauważy różnicy nawet jak ją im pokażę.

Jeszcze jedno odnośnie pudełka i wypraski - jest super zrobione, przemyślane. Jedna rzecz to, że nie mieści na wysokość wszystkich kart z podstawki i dodatków w koszulkach Dragon Shield Clear Matte i z 15-20 trzeba rozłożyć po pudełku, ale to żaden problem
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8752
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2347 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Jestem ciekawy Waszych opinii na temat kombinacji "Nakręcana Zjawa" + perła.

Spojler dla tych, co nie mają dodatku "Perlae Imperii"
Spoiler:
Na BGG jest kilka wątków, w których ludzie o tym piszą. Spora część osób uważa, że takie combo jest przegięte. Inni, mieniący się "doświadczonymi graczami" mówią, że wcale nie. W rozmowach uczestniczy sam Tom Lehmann, który przekonuje, że karta nie jest obarczona błędem i wyłożenie "Nakręcanej Zjawy" z perłą w pierwszej turze wcale nie ustawia gracza w uprzywilejowanej pozycji. Jednym z argumentów jest, że w zasobach zostaje tylko 1 esencja Śmierci, z którą za dużo się nie zrobi.

Mam nieodparte wrażenie, że ci, którzy mówią, że karta jest zbalansowana, grają z draftem. Historie o tym, że gra kończy się po 5 rundach jest... trudna do zaakceptowania. Jeszcze ciekawiej brzmią historie, że gracz często po tych 5 rundach zbiera 15-19 PZ. To ostatnie było w opozycji do słusznych (moim zdaniem) zarzutów, że "Zjawa" nakarmiona perłą, po 5 rundach da 9 PZ. Zdobycie przez ten czas 3 PZ i spasowanie wygląda na dziecinnie proste.

Osobom, które zaraz zaczną pisać, że "w Res Arcana gra się tylko z draftem i inaczej się nie da i nie ma sensu", przypominam, że draft to jedynie WARIANT gry, a nie podstawowy sposób rozgrywki. Jeśli coś jest wariantem, to służy do urozmaicenia, a zatem karanie graczy za to, że grają zgodnie z instrukcją jest trochę słabe. "Nakręcana Zjawa" powinna być znefriona, albo mieć dwie wersje: dla draftujących i dla tych, co grają zgodnie z głównymi zasadami.

No dobra, ale odłóżmy to na razie na bok. W końcu nikt mi nie broni wyrzucić tej karty całkowicie z rozgrywek. Zastanawiam się jednak, czy nawet draftując, Zjawa faktycznie nie ułatwia nam zwycięstwa? No przecież... 3PZ na początku 2 tury, a potem bez żadnych kosztów +2PZ co turę! To jest piekielnie mocne.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ