Nemesis - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Qrzy »

Wothan pisze: 08 lis 2021, 07:20 To to wiem, ale co z żetonem larwy?
To co z każdym żetonem intruza - zostaje na stole. :)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Wothan »

Qrzy pisze: 08 lis 2021, 07:37
Wothan pisze: 08 lis 2021, 07:20 To to wiem, ale co z żetonem larwy?
To co z każdym żetonem intruza - zostaje na stole. :)
Ale nigdy do wora nie wróci?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: sirafin »

Wróci, jeśli wyjdzie wydarzenie "Obserwacja z ukrycia".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
piotrlenda
Posty: 20
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: piotrlenda »

Cześć,
za nami pierwsza rozgrywka w Nemesis. Graliśmy w czwórkę i trzeba było poświęcić ponad cztery godziny na naukę zasad i pierwszą rozgrywkę z instrukcją w ręce. Przy okazji pojawiło się kilka wątpliwości, ponieważ do pewnego czasu gra była za łatwa, a to chyba podejrzane :D
1. Jak wygląda koszt opłacania akcji? Np. czym się różni karta akcji z kosztem "0" i karta z kosztem "1"? Pierwsza jest darmowa, a druga wymaga odrzucenia kolejnej? Dalej, przy koszcie "2" odrzucam tak na prawdę trzy karty?
2. Przy ostrożnym ruchu graliśmy tak, że płaciliśmy koszt w postaci dwóch kart, przenosiliśmy postać na sąsiednie zamknięte pomieszczenie, nie rzucaliśmy na szmery i nie dodawaliśmy znaczników szmerów. Czy to poprawne?
3. Podczas rozgrywki odkryliśmy już gniazdo, ale królowa nie pojawiła się na planszy do końca gry. Czy to możliwe?
4. O co chodzi z jajami w gnieździe? Z tego co pamiętam na koniec gry mieliśmy 8/9.
5. Czy przed skokiem (znacznik na końcu toru czasu) trzeba się zahibernować bądź wejść do kapsuły? Inaczej postacie nie spełniają celów i giną?
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Gamleer »

1. Dokładnie tak
2. Ty decydujesz, w którym korytarzu umieścisz znacznik szmerów.
3. Możliwy, ale to rzadki przypadek.
4. Instrukcja mówi: połóżcie plansze intruzów, a na niej 5 znaczników jaj. Zniszczenie jaj jest równoznaczne ze zniszczeniem gniazda obcych.
5. Jeżeli Twoim celem jest "... gracz musi zginąć" to wygrywasz. Giną również wszyscy jeżeli statek nie leci na ziemię (nie dotyczy celu "Doleć na Marsa") oraz jeżeli została zainicjowana procedura samozniszczenia.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2021, 13:08 przez Gamleer, łącznie zmieniany 3 razy.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: tomwro »

4. Cele zniszczyć gniazdo, bądź inne cele z jajem. Jajo można wziąć tylko z gniazda.
5. Inaczej wszyscy niezahibernowani giną czyli nie nie masz nawet dla kogo sprawdzać celów gry. Żeby wygrać trzeba przeżyć (użyć kapsuły lub się zahibernować i niezniszczony statek musi dolecieć na Ziemie, czyli min 2silniki sprawce i koordynaty dobre (chyba że ktoś ma cel z Marsem))
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: tomwro »

2. Płacisz 2 karty, nie rzucasz na szmery, ale musisz umieścić znacznik szmerów. Ty wybierasz w którym korytarzu.
kawson
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2020, 21:38

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: kawson »

Cześć. Pytanie o dwie kwestie, które dziś się pojawiły:
1) przedmiot specjalny mechanika latarka pozwala wykonać akcje przeszukania. Czy w pomieszczeniu muszą być jeszcze jakieś przedmioty czy zawsze można ją wykonać?
2) czy przed wejściem do komory hibernacyjnej należy wykonać rzut na szmery nawet jeśli w pomieszczeniu są inne postacie ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4529
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

kawson pisze: 28 lis 2021, 19:21 Cześć. Pytanie o dwie kwestie, które dziś się pojawiły:
1) przedmiot specjalny mechanika latarka pozwala wykonać akcje przeszukania. Czy w pomieszczeniu muszą być jeszcze jakieś przedmioty czy zawsze można ją wykonać?
2) czy przed wejściem do komory hibernacyjnej należy wykonać rzut na szmery nawet jeśli w pomieszczeniu są inne postacie ?
1.Nie, mozna o ile w pomieszczeniu jest co najmniej 1 przedmiot. Nie zmniejszasz wtedy licznika przedmiotow przy przeszukiwaniu.
2. Tak, zawsze rzucasz na szmery jak wchodzisz.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2021, 21:21 przez Hardkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: tomwro »

1. Można tylko jak masz conajmniej jeden przedmiot.
2. Tak zawsze
Magda Ka
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2021, 12:45
Has thanked: 3 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Magda Ka »

Hej,

Mam nadzieję, że mi pomożecie, bo nie znalazłam odpowiedzi na tymże forum, a chyba grałam źle i nie wiem jak teraz to interpretować:

Jest taka sytuacja: w wyniku rzutu na szmery muszę dołożyć kolejny znacznik szmerów, co oznacza że muszę wylosować z woreczka intruza.
Teraz tak:

- wyciągnięcie pustego znacznika - znacznik wraca do kolonii, dokładamy szmery;
- wyciągnięcie innego znacznika - znacznik ląduje obok planszy i porównujemy ile mamy kart na ręce z cyfrą na żetonie.

Jak mniej to obcy atakuje nas z zaskoczenia, ale co jeśli mam więcej kart na ręce niż cyfra na żetonie?
Znacznik ląduje obok planszy, natomiast czy figurka obcego trafia na plansze czy uznaje sie obcego za pokonanego?
W instrukcji jest napisane "nic się nie dzieje", natomiast gdzieś znalazłam interpretacje, że jest to pokonanie obcego.

Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 999
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1005 times
Been thanked: 450 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KurikDeVolay »

Figurka trafia na planszę, pomija się tylko krok "atak z zaskoczenia".
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1292
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Nidhogg »

Figurka ładuje w pomieszczeniu, dzięki większej ilości kart udało ci się uniknąć ataku z zaskoczenia.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: tomwro »

Przy spotkaniu (drugim znaczniku szmerów w korytarzu).
1. Ściągasz wszystkie znaczniki szmerów ze wszystkich korytarzy do tego pomieszczenia
2. Losujesz żeton z kolonii
- pusty żeton, nic się nie dzieje, żeton wraca do kolonii.
- żeton obcego, ustawiasz figurke obcego w pomieszczeniu w którym jesteś i rozpatrujesz spotkanie, żeton obcego ląduje obok planszy, a nie w kolonii

Jak cyfra na żetonie>ilości kart = atak z zaskoczenia, jak mniejsza bądź równa, nic się nie dzieje.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: sirafin »

tomwro pisze: 23 gru 2021, 13:17- pusty żeton, nic się nie dzieje, żeton wraca do kolonii.
Coś się dzieje. Żeton wraca do kolonii, ale dokładasz szmery na wszystkie korytarze prowadzące do pomieszczenia.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8771
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2685 times
Been thanked: 2362 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Curiosity »

Magda Ka pisze: 23 gru 2021, 13:10 - wyciągnięcie pustego znacznika - znacznik wraca do kolonii, dokładamy szmery;

To jeszcze nie wszystko. Oprócz pustego znacznika, do woreczka dokładasz kolejny żeton dorosłego osobnika. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w woreczku zostanie już TYLKO pusty żeton i będzie wyciągany w każdym dociągnięciu.


Pomyłka, którą wyjaśnił kolega @aduko w poniższym poście.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 182 times
Been thanked: 144 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: aduko »

Curiosity pisze: 27 gru 2021, 11:14
Magda Ka pisze: 23 gru 2021, 13:10 - wyciągnięcie pustego znacznika - znacznik wraca do kolonii, dokładamy szmery;
]To jeszcze nie wszystko. Oprócz pustego znacznika, do woreczka dokładasz kolejny żeton dorosłego osobnika. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w woreczku zostanie już TYLKO pusty żeton i będzie wyciągany w każdym dociągnięciu.
Ale to tylko w II fazie — kolonia intruzów. Przy ataku z zaskoczenia, nie dokładasz dorosłego osobnika,
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Kilson »

Miałem ostatnio okazję zagrać androidem i miałem drobną zagwozdkę.
Jeśli dobrze zrozumiałem zasady, to karty skażenia dobieram normalnie, a potem jak dociągam je na rękę, to od razu sprawdzam (ew. dodaję ranę), odrzucam i dobieram nową.

A co w przypadku jak dostałem karty skażenia przed samym końcem gry i nie zdążyłem ich dobrać na rękę i odrzucić. W momencie zakończenia gry mam je więc w talii, wobec tego pomimo, że to android powinienem testować zakażenie tak jak pozostali gracze? A może coś pominąłem, albo w ogóle źle zrozumiałem zasady i powinienem je odrzucać w chwili gdy zostają mi przydzielone? To wydawałoby się logiczne, gdyby nie zapis o dobraniu dodatkowej karty za odrzuconą kartę skażenia?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: PerezSaj »

Czy postaciami z Aftermath można grać w podstawkę bez wprowadzania zasad z Aftermath?
Dhel
Posty: 706
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 476 times
Been thanked: 395 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Dhel »

PerezSaj pisze: 27 gru 2021, 21:03 Czy postaciami z Aftermath można grać w podstawkę bez wprowadzania zasad z Aftermath?
Można jak najbardziej
Marbel
Posty: 222
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Marbel »

Zagrałem wczoraj ze znajomymi pierwszą pełną partię w Nemesisa i jak po pierwszych próbach byłem sceptyczny tak teraz jestem bardzo zadowolony, a im dłużej myślę o tej 3godzinnej partii tym lepiej.
Jedna sytuacja mnie zastanawia - ekipa próbowała pokonać Królową i ciągle była mocniejsza niż zadane im obrażenia, kiedy miała już ich 9 to pociągnęliśmy 2 karty i było na nich 5 i strzałka, że intruz ucieka. Ekipa żądała by jednak ubić bydlę, ale jak wyczytałem w instrukcji że jeśli jest strzałka to intruz ucieka do pomieszczenia zgodnie z ruchem postaci (kartą wydarzeń?). Potwierdźcie mi proszę.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 875
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 301 times
Been thanked: 294 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

Ucieka niestety. Ja miałem partię gdzie wyłapała chyba 12 obrażeń i dopiero potem szczezła. :lol:
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: tomwro »

Tak. Ciagniesz karte i patrzysz który korytarz. Jak techniczny, to niestety intruz ucieka "gdzies", wiec obrażenia mu się kasują.
Marbel
Posty: 222
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Marbel »

tomwro pisze: 28 gru 2021, 18:12 Tak. Ciagniesz karte i patrzysz który korytarz. Jak techniczny, to niestety intruz ucieka "gdzies", wiec obrażenia mu się kasują.
No ba, następne wydarzenie było chyba, że wszyscy intruzi niezaangażowani w walkę schodzą z planszy (czyli wracają do kolonii) i Matka się uchowała.
Było nieźle.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: tomwro »

No ale przy sprawdzaniu "życia" królowej, wieżdża Ci strzałka. Wtedy ciagniesz karte wydarzenia, jednak nie rozpatrujesz całego wydarzenia, tylko patrzysz gdzie ucieka intruz (w przytoczonym przypadku królowa).
ODPOWIEDZ