Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Największy zawód oraz zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: seki »

Największe rozczarowanie roku to Spirit island. Gra wyzuta z emocji. Mechanicznie działa, klimat dość dobrze wyczuwalny, ale chętniej zagram w Pandemica, który zaskakuję rozprzestrzenianiem niż w nudne Spirit island, w którym wszystko podano na tacy i na 3 rundy w przód wiadomo co i gdzie się będzie dziać.

Największy zachwyt Gloomhaven Szczęki Lwa. Do tej pory niewiele gier z figurkami i fabułą mi się podobała. Nudziły mnie brakiem decyzji i zbyt długimi opisami. W Gloomhaven opisy są w sam raz a mechanicznie jest świetnie, wybór kart akcji to kawał decyzji do podjęcia, zarządzanie czasem, rozwój bohaterów super.

Największe pozytywne zaskoczenie Załoga. Małe pudełko, zbieranie lew, niemal standardowa talia kart. To wszystko prawda, ale w tych typowych komponentach mamy rewelacyjną grę kooperacyjną, która zapewniła mi masę genialnych wieczorów.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Największy zawód oraz zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Abizaas »

Największy zachwyt: Food Chain Magnate. Proste zasady a poziom skomplikowania z strategicznego punktu widzenia równie złożone jak Projekt Gaja czy On Mars. Mnóstwo interakcji i klimatu a do tego ciekawy temat.

Największe zawody:
Gra o tron i Root.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Największy zawód oraz zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Jareks1985 »

Największy zawód Spirit Island, sporo ciekawych mechanik, przyzwoita głębokość rozgrywki, gra jest przeciętniej urody. Bardzo mechanicza, mało klimatyczna.

Najwieksze pozytywne zaskoczenie Food Chain Magnate, proste, intuicyjne, klimatyczne mechaniki i łamigłówka na planszy z nutką negatywnej interakcji. Portal tym razem nie zawódł, ponieważ gra jest dobrze wydana. Czekam na dodatek z wypiekami.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Największy zawód oraz zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: rdbeni0 »

Największy zachwyt: wszystkie gry, ale chyba Marco Polo 1. Gra okazała się świetna zarówno dla 2 jak i 4 os. Chyba z 30 gier już zagraliśmy, często prowadząc zażarte pojedynki do ostatniego punkta. Na drugim miejscu dałbym Na Skrzydłach - gra okazała się świetnym tytułem rodzinnym, przystępna jest dla każdego.

Największy zawod: brak. Wszystkie gry które spróbowaliśmy w 2021 okazały się fajne, ale każda na swój unikalny sposób. Każda gra zostaje w kolekcji (ale np. w 2020 było znacznie gorzej pod tym względem).
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 92
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 23 times

Re: Największy zawód oraz zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: shahiye »

Najwiekszy zachwyt: Odmety Grozy. Nie gralem nigdy w Battlestara, wiec gra byla ogromnym powiewem swiezosci i chwycila w calej rodzinie.
Najwieksze rozczarowanie: Pandemic sezon 1. Gra ogolnie fajna, ale bylem chyba zbytnio nakrecony na gre z top topow... i spodziewalem sie duuuzo wiecej. Aeons End Legacy niebo lepszy.
kasztan4321k
Posty: 144
Rejestracja: 08 sty 2021, 23:46
Has thanked: 12 times
Been thanked: 67 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: kasztan4321k »

Największy zachwyt: Everdell.
Jest po prostu śliczny, prosty a zarazem na tyle skomplikowany, że granie w niego sprawia mi radość czy to dla oczu czy dla serca.
Noi Root ale to już dawno temu przekroczyło granice zachwytu i zbliża się do obsesji :D


Największy zawód : Clash of Cultures.
Przed pierwszą, bazując na opisie i recenzjach czy filmach, rozgrywka miałem, że muszę to mieć, chce to kupić, jaka to fajna gra i tak dalej. Po pierwszej rozgrywce zamieniło się - nah, może kiedyś,jak nie znajdę niczego lepszego.
Awatar użytkownika
2lip
Posty: 44
Rejestracja: 03 paź 2018, 09:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 120 times
Been thanked: 16 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: 2lip »

Największy zachwyt roku: Botanik.
Największe rozczarowanie roku: wiatr hulający w pudle Santa Moniki.
Sprzedam: SKULL • 7 samurajów • ICECOOL • Paperback PL • Paryż: Miasto świateł • Ostatnie chwile... i inne
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: buhaj »

Zachwyciły mnie w tym roku dwie gry (rozumiem, że trzeba wskazać jedną i autentycznie po raz pierwszy nie jestem w stanie wskazać która mi się bardziej podobała). Są to: Company of Heroes i 1817.
Największe rozczarowanie, trochę też związane z dużymi oczekiwaniami, to Zamki szalonego króla Ludwika. Dla mnie to przeciętna, trochę nudna gra
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Haniel »

Największe zaskoczenie to chyba Calico, bo kupiłem raczej do rodzinnego grania i nie sądziłem, że spodoba mi się aż tak (bo raczej wolę cięższe gry), ale no naprawdę przyjemnie się w to gra i kombinuje, mimo że losowość niby dość duża /)

Największe rozczarowanie to niestety Mezo. Słyszałem sporo dobrego (złego trochę też) i naprawdę liczyłem na dość unikatowe doświadczenie. No i unikatowe było, a w ten mało pozytywny sposób, bo to chyba jedyna gra, w którą nie dokończyłem partii (graliśmy we 4 i nikt nie chciał kończyć).
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: tomp »

Zachwyt - Deep Madness
Zawód - Cooper Island

Poza kategoria. Zaskoczenie - Tu i tam - ile godzin przy tym spędziłem w te wakacje to głowa mała...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: michalldz90 »

Największy zachwyt: Clash of Cultures i On Mars
Największy zawód: Tungaru
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: mecenas »

Największy zachwyt: Tapestry - od kiedy odkryłem ten tytuł w ostatnim miesiącu na BGA po prostu nie moge się oderwać... w miesiąc 20 partii i nie czuje by ten tytuł mógł mi się znudzić. Tym bardziej zabawnie, że przez swoje elementy losowe, nie czułem by kompletnie mogło to do mnie trafić. Zdecydowany faworyt z ostatniej chwili.

Największe rozczarowanie: Imperium: Classics - miało być mega wow dla graczy solo, a wyszło meh... co raz mniej jestem zadowolony z trybów solo od Davida Turczi - niby fajne, bo zachowują się jak inny gracz, ale nie jestem zwolennikiem grania każdej partii z instrukcją, bo każda frakcja przeciwnika gra w kompletnie inny sposób...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: kastration »

Zachwyt: ciężko się zdecydować, ale na honorową wzmiankę zasługuje Mage Knight. Chciałoby się powiedzieć: nareszcie jako synonim pewnej ewolucji w tym hobby i oby długiej przyjaźni z tym tytułem.

Zawód: Gra o Tron. Jedyna "jedynka" w mojej historii planszówkowej. Nigdy więcej, nawet za kasę.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: yarzab »

Zachwyt: Tytani - nie spodziewałem się, że to będzie aż tak dobre. Dudes on the map nastawione stricte na walkę i podbój. Polecam!

Zawód: Wojna Szeptów - zapowiadało się bardzo ciekawie, ale po kilku partiach wyszło takie zwykłe "meh". Poszło w świat.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: wajwa »

Rozczarowań brak , z tej prostej przyczyny , że od dawna na nic się nie napalam i przez to unikam rozczarowań :wink:
Staram się nie grać w gupie gry , bo szkoda czasu ...

Zachwyty były , znalazło by się parę tytułów , ale jako że jeden trza wymyślić no to Hallertau i to tak bez zastanowienia.
Wreszcie po długim czasie gra Uwego przy której siedzę z wypiekami na twarzy :wink:
Always look on the bright side of life
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: pcyzm »

Zachwyt: Smartphone INC, schludne euro działające na większą liczbę graczy, jedna z niewielu gier gdzie wszyscy po pierwszej rozgrywce byli na tak i gra się nie kurzy

Rozczarowanie: Hero Realms Ruinu Thandaru: miałkie poczucie uczestnictwa w kampanijnej przygodzie
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Bart Henry »

Zachwyt 2021: Concordia. W tym roku miałem okazję zagrać po raz pierwszy i to był strzał w "10". Proste zasady i głęboka rozgrywka to jest to, co uwielbiam. I nawet dodruk wbił, więc nie trzeba było milionów monet płacić.

Zawód 2021: Skytear. Po grze widać, że robiona na entuzjazmie przez mało doświadczonych devów. Bardzo wysoki próg wejścia w stosunku do miałkości rozgrywki. Gra jest jedynie namiastką gier typu MOBA. Nie podeszła nawet osobom grającym w LoL-a, czyli teoretycznie targetowi tej gry. Dawno nie widziałem tylu złych decyzji projektowych w jednym miejscu. Na szczęście autorzy też to widzą, bo łatają zasady co jakiś czas. Czyli do wielu nieintuicyjnych zasad i słabo napisanej instrukcji dochodzi jeszcze nanoszenie na nią patchów. :lol:
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Torquemada666 »

Największy zachwyt: Dopiero w tym roku miałem okazję zagrać, ale w temat się wpisuje :D, to Android Netrunner. Poza tym Waste Knights z tegorocznych.

Największy zawód: Diuna Imperium, jak coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego, dla mnie jak ulał pasuje do miksa mechanik z tej gry. Nie sprzedałem tylko dlatego, że jedną z rozgrywek wygrała małżonka, więc trzeba mieć na podorędziu gdyby znowu chciała zagrać :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: orzeh »

Zachwyt - High Frontier 4all jak kocham wszystkie gry Eklunda to HF jest berłem perłą w koronie!
Rzoczarowanie - wiele - począwszy od Smartphone, poprzez Rocketmen, Khora, SW Rebelia, Forum Trajanum.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2021, 14:47 przez orzeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Pan_K »

orzeh pisze: 25 gru 2021, 15:14 berłem w koronie!
Spróbowałem sobie wyobrazić taką konstrukcję… :shock:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: kisiel365 »

Pan_K pisze: 25 gru 2021, 16:27
orzeh pisze: 25 gru 2021, 15:14 berłem w koronie!
Spróbowałem sobie wyobrazić taką konstrukcję… :shock:
członek z ramienia partii wysunięty na czoło :D
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: antonio3333 »

Wielkie zaskoczenie pozytywne to dla mnie w tym roku Nanty Narking, po prostu klimat i eleganckie Ares Control
Za to wielkim rozczarowaniem to Zaginiona wyspa Arnak, po prostu wieje nudą, a wędrowanie do różnych miejsc żeby je zbadać jest dziwne. Jestem ciekaw co oni robią z tymi kompasmi, że potrzebują ich tak wiele? Gubią je czy co? Ale też nie dziwię się, że dla niektórych jest to super gierka tak jak Everdell, który jest tak samo nudny.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Stephan »

Zachwyt: Powrót Króla, czyli Feld dobitnie pokazujący niedowiarkom, że nie skończył się w Burgundii. Bonfire i Toskania to najlepsze euracze tego roku, a ten pierwszy pewnie i kilku ostatnich.

Rozczarowanie: Smartphone Inc. Wystarczy zagrać kilka razy, by dostrzec jak bardzo ta gra jest popsuta. A szkoda, bo zarówno tematyką, jak i mechaniką wyboru akcji spokojnie mogła zawojować moją półkę. Niestety spadła z niej z hukiem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Abizaas »

antonio3333 pisze: 25 gru 2021, 17:33 Wielkie zaskoczenie pozytywne to dla mnie w tym roku Nanty Narking, po prostu klimat i eleganckie Ares Control
Za to wielkim rozczarowaniem to Zaginiona wyspa Arnak, po prostu wieje nudą, a wędrowanie do różnych miejsc żeby je zbadać jest dziwne. Jestem ciekaw co oni robią z tymi kompasmi, że potrzebują ich tak wiele? Gubią je czy co? Ale też nie dziwię się, że dla niektórych jest to super gierka tak jak Everdell, który jest tak samo nudny.
Wlasnie z takich gier jak terraformacja, everdell, Arnak, diuna imperium, na skrzydłach czy innych popularnych grach karciano-planszowych, Arnak wraz z Diuną wydają mi sie najciekawsze i jedyne warte uwagi.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Największe rozczarowanie oraz największy zachwyt planszówkowy 2021

Post autor: Miszon »

Zawód:
Zaginiona Wyspa Arnak
Ze zdania: "ładne i klimatyczne połączenie deckbuildingu i worker placementu" zgadza się tylko słowo "ładne". Reszty tyle co kot napłakał.

Zachwyt:
Zombie Kidz Ewolucja
Nagle się okazało, że istnieje gra dla dzieci, w którą mogą grać nie tylko dzieci same ze sobą i grać zgodnie z zasadami i dobrze się bawić, ale też mogą grać w towarzystwie dorosłych i dorośli też będą się dobrze bawić! W dodatku przekonałem się do mechaniki legacy ;) . A na dokładkę dość ryzykowny temat okazał się zrobiony tak, że wcale nie było obaw o zbytnią straszność.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ