Ukryte skarby 2021-

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Ukryte skarby 2021-

Post autor: orzeh »

Jest wiele gier które nie były hajpowane, pewnie graliście w wiele z takich pozycji które są nisko na BGG (a powinny byc dużo wyżej), proszę, podziecie sie Eurasami, Karciankami itp które umknęły pierwszym stronom Forun, FB czy BGG lub youtuberom (choć tam to prawie same hajpowane)!
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: Xoltro »

Niestety nie miałem okazji zagrać zbyt wiele razy bo nie mam własnej kopii ale moim zdaniem Tsukuyumi. Słaba popularność na bgg, u nas na forum coś było, ale niezbyt wiele. Moim zdaniem gra w podobnym stylu co scythe ale lepsze mechaniki i dużo ciekawsze.

Nie miałem okazji zagrać więcej razy więc może gra ma swoje bolączki, ale po jednej grze - bomba - a staram też się analizować gry pod kątem regrywalności, mechanik i tego czy nie ma jakichś zepsutych mechanik i wszystko wyglądało bardzo fajnie.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: karmazynowy »

Botanik to taka perełka o której chyba dosyć cicho poza forum. Świetna, mała gra logiczna dla 2 osób.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2022, 07:36 przez karmazynowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: azazelmo »

+1 na Botanika.
Ja kupiłem w tym roku Naga Raja, ale widzę, że to gra z 2019. Wydaje mi się, że super podjedzie, ale jeszcze nie zagrałem. Kupiłem też "Kto za Burtę?". Interesowałem się tą grą lata (?) temu, a teraz wyszła po polsku. Znów, niestety, nie zagrałem (przyszła w zeszłym tygodniu).
Podsumowując: nie mam pewności czy to perełki, ale na pewno cicho o nich. Ani jedna, ani druga gra nie ma wątku na naszym forum.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: vnzk »

Również dorzucę Botanika. Sam trafiłem na nią przypadkiem, a okazała się bardzo ładnie wykonaną, świetnie upakowaną (ilość chińskiego powietrza zdecydowanie poniżej rynkowej normy), prostą w zasasach dwuosobówką ze sprytną warstwą interakcji, mimo tego, że każdy buduje swoje rzeczy.

Dodam również Spektrum. Swego czasu było o niej słychać, ale chyba bardziej z racji plastikowego wihajstra niż przedchwytów (że tak pozwolę sobie nazwać wczesne zachwyty, potocznie "hajp" ;) ). Również nie znalazłem o niej tematu na forum. Obawiałem się, że może być bardzo zależna od grupy a zawsze wchodziła świetnie. Mam za sobą 14 partii z 35 różnymi graczami i jeszcze nie było osoby, która powiedziałaby po rozgrywce, że jej się nie podobało. Dodatkowo, podczas tłumaczenia zasad niemal każdy uważa, że nie da się trafić w maksymalny wynik (sam miałem wątpliwości przed pierwszą partią), a potem takie sytuacje zdarzają się dwa-trzy razy na grę, co jest bardzo satysfakcjonujące. Setup gry po otwarciu pudełka wynosi ~4 sekundy. A zdecydowanie najlepsze w niej są dyskusje jakie toczą się podczas ustalania przez grupę miejsca na skali. Perełka.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: feniks_ciapek »

Zagłosuję na Studies in Sorcery, o której wspominałem w jakimś podsumowaniu miesiąca. Jak na małą grę oferuje całkiem sporo ciekawych decyzji i ma bardzo spójną, klimatyczną szatę graficzną.
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: ckbucu »

Shiver me timbers - sandobx w świecie piratów, Sid Meier's Pirates na planszy. Bardzo fajny tytuł, z ciekawymi mechanikami, fajnie wykonany.
Ruins Death Binder - jedna z najlepszych karcianek solo zeszłego roku. Odwrócony deckbuilder - tutaj zaczynamy z pełną talią i ją redukujemy. Fajne mechaniki, rozwój postaci, trudna, klimatyczna - ma BARDZO dużo z cyfrowego Slay the Spire. Wygląda jak dziecko StS i Dark Souls - do tego to nasza rodzima produkcja. Z niecierpliwością czekam na dodatek.
Imperium the Contention - Karciana, ładna, z fajnymi elementami gra 4X. Tak, da się zrobić grę karcianą 4X, szybką, ale też taką, która jest mega emocjonująca i przypomina rozgrywkę w dużą grę planszową. Jak dla mnie jedna z najlepszych gier zeszłego roku.
The Road - może nie jest wybitna, ale bardzo ciekawa - niestety droga w cholerę (prawie 200zł za kilkaset kart, ale to KS, mały nakład itp.). Fajny, klimatyczny survival solo, trochę pasjans, w którym odwiedzamy lokacje, zbieramy przedmioty, musimy po prostu przetrwać, co łatwe nie jest.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: rand »

PHARAON - w sumie to bardziej 2020 ale dostałem na poprzednie Święta więc prawie jak 2021 ;-) lekkie i przyjemne i bardzo ładnie wydane Euro, jest trochę do kombinowania a zamyka się naprawdę poniżej godziny. Liczę że wyjdzie dodatek w wersji polskiej ale póki co o tym cisza...

Dużego Hype'u nie było o Reavers of Midgard, a to moja gra roku 2021. Pięknie wydane, nie za cieżkie, jakis tam klimat w tym czuje a do tego to wydanie... bo raz o tym wspomnieć to mało. Samo obcowanie z rozłożoną gra przynosi dużo przyjemności.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: mecenas »

Bullet <3 - świetna szybka gra. Bardzo fajnie działa na kilku graczy jak i niesamowita do gry solo, gdzie ten tryb daje spore wyzwanie a zarazem niesamowitą regrywalność, przez ilość postaci jak i przeciwników. Szkoda tylko, że dostępność znikoma :(
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: XLR8 »

Na pewno nie są to mało znane gry, ale nie są zbyt popularne: Mysthea, Trismegistus i Wiedźmia Skała. Wszystkie 3 kapitalne, choć nie idealne.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Ukryte skarby 2021-

Post autor: Otorek »

Dla mnie z mniej znanych, a dobrych tytułów to chyba 2 pozycje (w tym jedna oszukana):

- Atlantic Chase
- Iki (wznowiona edycja, więc trochę naciągam)
ODPOWIEDZ