Viticulture na 2 osoby.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

Witam,

ostatnio w domu stagnacja planszówkowa. Syn tylko fifa, żona za bardzo zmęczona w tygodniu i myślałem, żeby cos nowego do kolekcji wcisnąc, by coś się ruszyło w domowym graniu. Nie liczę za bardzo na syna, więc w związku z tym, że jesteśmy ogromnymi fanami Włoch, uwielbiamy tam jeździć i raczyć się włoską kuchnią oraz winem, pomyślałem, że Viticulture ma sporą szanse na znalezienie się na domowym stole. Nie chciałbym jednak, by gra leżała na półce, tylko raczej na stole. :)

W związku z powyższym chciałbym się zapytać posiadaczy o sprawność gry na 2 osoby. Działa, nie działa? Warto nie warto? Może inna gra o winie lub coś w ogóle innego związanego z włoskim klimatem.

Ulubione gry małżonki to:
Innowacje
7 cudów świata pojedynek
Race for the galaxy
Keyflower - granica ciężkości

Zbyt ciężkie:
Cywilizacja poprzez wieki
Troyes
Great Western Trail

Dziękuje z góry za pomocne komentarze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: rastula »

Działa bez problemów - na pewno jest lżejsza niż Keyflower...więc powinno się udać.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

rastula pisze: 18 sty 2022, 15:41 Działa bez problemów - na pewno jest lżejsza niż Keyflower...więc powinno się udać.
Dzięki. Jak dziala to biorę zatem.Może zatrybi.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: HUBertPL »

Ostatnio grałem w 2 osoby, i grało się super.
Dodatek Toskania i Goście z Doliny Renu.
Jedyny minus to to że na mapce wpływów nie ma sensu liczyć punktow za przewagi, bo każdy gracz może zajmować inne prowincje, nie wchodząc sobie w drogę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: rastula »

HUBertPL pisze: 18 sty 2022, 16:31 Ostatnio grałem w 2 osoby, i grało się super.
Dodatek Toskania i Goście z Doliny Renu.
Jedyny minus to to że na mapce wpływów nie ma sensu liczyć punktow za przewagi, bo każdy gracz może zajmować inne prowincje, nie wchodząc sobie w drogę.
ten moduł chyba nie jest obowiązkowy - faktycznie area control nie jest mechaniką wymarzoną dla 2 graczy.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: swiroff »

Na 2 osoby lepiej mi się grało z Toskanią. Od podstawki się odbiłem, było to moje jedno z większych rozczarowań w planszówkowym świecie. Z dodatkiem jest już całkiem ok :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: rastula »

no fakt, że gołej podstawki to ja nawet nie próbowałem

moja opinia dotyczy wersji z dodatkiem, zapominam o tym wspomnieć bo to dla mnie naturalne.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

Czy razem z odatkiem nie za dużo do ogarnięcia?
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: a22a »

Nie, spokojnie sobie popykacie. Bardziej może strategicznie, ale jest "fajnie" ciasno na planszy. Polecam
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: trixon »

vegathedog pisze: 18 sty 2022, 19:16 Czy razem z odatkiem nie za dużo do ogarnięcia?
Dodatek wprowadza w sumie 3 moduły:
-Plansza - moim zdaniem must have. W dużym uproszczeniu, zmienia rozmieszczenie akcji i robi z 2 faz akcji na rundę 4 fazy akcji na rundę. Dodatkowo wprowadza modyfikację dotyczącą zmiany kolejności graczy i przydzielania bonusów w zależności od zajętego miejsca w torze kolejności.
-Karty usprawnień (o ile nie pomyliłem nazwy) - nowa talia kart w nowym kolorze. Karty można zagrywać zamiast predefiniowanych dostępnych dla każdego graczy usprawnień
-Wylosowane dwie karty, które pozwalają w momencie pozyskiwania nowego workera za dodatkową opłatą nadać mu jakąś dodatkową umiejętność.

Jeżeli nie chcesz przytłaczać ilością zasad, warto na początek wprowadzić wyłącznie planszę Toskanii. A po grze lub kilku pozostałe moduły.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: karmazynowy »

Również polecam, spoko na 2 osoby. Odprężającą gra. I również od razu polecam wziąć Toskanię.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

No to fajnie, że zapytałem. Będę miał przez Was portfel o 150pln lżejszy. No nic, to chyba wezmę od razu grę z dodatkiem.
swiroff pisze: 18 sty 2022, 18:49 Na 2 osoby lepiej mi się grało z Toskanią. Od podstawki się odbiłem, było to moje jedno z większych rozczarowań w planszówkowym świecie. Z dodatkiem jest już całkiem ok :)
swiroff, co ci nie pasowało (mechanika, grafika, downtime)? Czy to było w wariancie na 2 osoby?
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: Koklusz »

Może Carpe Diem by ci dopasowało?
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: swiroff »

vegathedog pisze: 19 sty 2022, 10:01 No to fajnie, że zapytałem. Będę miał przez Was portfel o 150pln lżejszy. No nic, to chyba wezmę od razu grę z dodatkiem.
swiroff pisze: 18 sty 2022, 18:49 Na 2 osoby lepiej mi się grało z Toskanią. Od podstawki się odbiłem, było to moje jedno z większych rozczarowań w planszówkowym świecie. Z dodatkiem jest już całkiem ok :)
swiroff, co ci nie pasowało (mechanika, grafika, downtime)? Czy to było w wariancie na 2 osoby?
Gra jest ładna i bardzo dobrze wydana. Tematyka też w moich klimatach (choć nie spodziewaj się tu symulacji prowadzenia winnicy :D ). Ponadto jest dość szybka, ale... podstawka cierpi na dwie rzeczy - jest mocno losowa w dociągu kart (zdarzało się, że ciężko było upolować konkretne szczepy winogron), dodatek to poprawia - mam dużo większe wrażenie kontroli nad grą i prowadzoną strategią. Druga sprawa to dość prostacki mechanizm umieszczania robotników, który nie wykorzystuje potencjału z bonusami. No i pewna schematyczność... Z Toskanią to w sumie zupełnie inna gra.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

Wszystko fajnie, tylko że Toskania jest niedostępna, a dodruk planowany jest na maj. :(
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: arturmarek »

vegathedog pisze: 19 sty 2022, 20:00 Wszystko fajnie, tylko że Toskania jest niedostępna, a dodruk planowany jest na maj. :(
Na OLX widzę dwie oferty 300 za podstawkę + toskanię.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2022, 08:55 przez arturmarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: Seykan »

Ano, tam masz przedsprzedaż ;)
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

arturmarek pisze: 20 sty 2022, 08:31
vegathedog pisze: 19 sty 2022, 20:00 Wszystko fajnie, tylko że Toskania jest niedostępna, a dodruk planowany jest na maj. :(
Na OLX widzę dwie oferty 300 za podstawkę + toskanię.
Dzieki za info. Wziąłem za 299pln + 5pln przesyłka.Mam nadzieję, że nie zostanę wpuszczony w maliny. Nie lubię kupowac przez te portale ostatnimi czasy.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: swiroff »

vegathedog pisze: 20 sty 2022, 10:34
arturmarek pisze: 20 sty 2022, 08:31
vegathedog pisze: 19 sty 2022, 20:00 Wszystko fajnie, tylko że Toskania jest niedostępna, a dodruk planowany jest na maj. :(
Na OLX widzę dwie oferty 300 za podstawkę + toskanię.
Dzieki za info. Wziąłem za 299pln + 5pln przesyłka.Mam nadzieję, że nie zostanę wpuszczony w maliny. Nie lubię kupowac przez te portale ostatnimi czasy.
A pytałeś sprzedającego czy jest z poprawioną planszą? :D
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

Nie, a co to znaczy dokładnie?
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: swiroff »

W pierwszym druku plansza miała "przesunięcia" grafik. Potem już to poprawiono i dosyłano planszę.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

Uff, myslałem że problemem będzie jakiś błąd merytoryczny w akcjach opisanych na planszy. Na szczęście delikatne przesunięcie nie powinno stanowić problemu. Nie pytam już.Zobaczę. Paczkę mam już do odbioru w paczkomacie. Mam nadzieję, że będzie ok. Dzięki wszystkim za pomoc. Oby zatrybiło...jak nie, to najwyżej sprzedam.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Viticulture na 2 osoby.

Post autor: vegathedog »

Siadło extra. Teraz małżonka proponuje granie sama i kombinuje jak tu wygrać. Zestaw z olx był z poprawioną planszą, natomiast Phalanx i tak jest skory i chętny do wymiany planszy do Toskanii z przesuniętą grafiką.

Dzięki wielkie jeszcze raz. Zaraz siadamy do gry.😉
ODPOWIEDZ