Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

Po PKP...

wersja Deluxe to nie jest to samo co wersja Doładowana!

Deluxe jest niekompatybilna z czymkolwiek. To oddzielne, jubileuszowe wydanie. Więcej o tym pisałem tu:
https://www.gamesfanatic.pl/2014/11/03/ ... anatyczna/
Karty elektrowni są podobne graficznie do tych z wersji karcianej, o której pisałem tu:
https://www.gamesfanatic.pl/2018/08/19/ ... karcianki/

Natomiast wersję Doładowaną opisałem w dwóch częściach tu:
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/13/ ... odcinek-1/
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/14/ ... odcinek-2/

Od razu podkreślę, że ów dodatek
http://www.lacerta.pl/index.php/nasze-g ... nowe-karty
jest z 2007 roku! Czyli sprzed wersji Doładowanej, karcianej i Deluxe. :D
Zwiększa różnorodność rozgrywki w wersji klasycznej (najpierwsiejszej!).

@ bogas - pobierając zasady wersji Doładowanej w zasadzie bez problemu można grać wg nowych, naprawdę poprawionych zasad.
Będzie troszkę zamieszania z pakietem startowych elektrowni (bo teraz wybieramy 8 z #3-#15), trzeba sobie dorobić parę znaczników, nieco zmieniły się mamy USA i Niemiec. Ale można i warto grać wg najnowszych zasad.

@ Apos Dodatkowe karty elektrowni są dostosowane do wersji Doładowanej. Krótko - elektrownie 1-16 traktujemy jako startowe, 8 z nich wykładamy na początek. Reszta bez zmian.

Zestaw "naprawczy" jest tu: https://boardgamegeekstore.com/products ... 81ba&_ss=r
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: bogas »

WRS pisze: 24 lut 2020, 14:17 @ bogas - pobierając zasady wersji Doładowanej w zasadzie bez problemu można grać wg nowych, naprawdę poprawionych zasad.
Będzie troszkę zamieszania z pakietem startowych elektrowni (bo teraz wybieramy 8 z #3-#15), trzeba sobie dorobić parę znaczników, nieco zmieniły się mamy USA i Niemiec. Ale można i warto grać wg najnowszych zasad.
(...)
Zestaw "naprawczy" jest tu: https://boardgamegeekstore.com/products ... 81ba&_ss=r
Pięknie dziękuję za odpowiedź. Że też nie wpadłem na BGG store :roll:
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: dizzit »

Odświezenie kotleta

Generalnie zawsze byłem większym zwolennikiem factory managera ale jakoś mnie tak dopadło żeby wkońcu wysokie napięcie też wrzucić do kolekcji.
Pewnie sie będe rozglądał za używką i jakoś nie mam ciśnienia więc takie pytanie:

Czy są jakieś dodatki "must have" - czy np zestaw dodatkowych elektrowni aktycznie coś wnosi bo na pierwszy rzut oka zadaje mi się że nie
Czy jakieś mapy sa :arcyciekawe" i godne polecenia.
Czy raczej zakładając 5-10 rozgrywek do roku - można to wszytsko kompletnie olać
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: bardopondo »

5-10 rozgrywek? Mozna olac.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Odi »

Warto wrzucić do kolekcji, bo to esencja gry ekonomicznej: proste zasady, duża przejrzystość sytuacji, a jednak jest feeling inwestowania, dochodów, rynku itp.
Ja bym ewentualnie polecał planszę Beneluks/Europa Środkowa. Beneluks został specjalnie opracowany do rozgrywek 2-3 osobowych, a Europa Środkowa to wiadomo - Polska i najbliżsi sąsiedzi ;) No i energetyka węglowa rządzi ;)
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: dizzit »

Odi pisze: 23 gru 2021, 10:36 Warto wrzucić do kolekcji, bo to esencja gry ekonomicznej: proste zasady, duża przejrzystość sytuacji, a jednak jest feeling inwestowania, dochodów, rynku itp.
Ja bym ewentualnie polecał planszę Beneluks/Europa Środkowa. Beneluks został specjalnie opracowany do rozgrywek 2-3 osobowych, a Europa Środkowa to wiadomo - Polska i najbliżsi sąsiedzi ;) No i energetyka węglowa rządzi ;)
Żeby nie było ja gre bardzo dobrze znam - no może bardzo dobrze to przesada ale nie jedna partia była grana i zawsze podstawka. Pytanie wzięło się z tąd że różne zestawy moge sie trafiać na olx i czy warto dorzucić 20 / 50 / 100 do podstawki żeby złapać dodatki.

I według hinta Benelux faktycznie wygląda zachęcająco skoro jest specjalnie pod 2/3 graczy - chociaż doświadczenie mówi że tekie tytuły nigdy nie będą dobrze działać na dwie osoby. Ale 3 to zachęcające.

Czyli dodatkowe elektorwnie do olania ? Patrząc na karty jakie tam są nie znalazłem tam żadnych nowych wynalazków typu mieszanie surowców. Widziałem że ciekawe katy to są tych pojedyńczych promek - coś typu magazyn albo transformator ale to już trafienie tego z drugij ręki będzie ciężkie
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Torquemada666 »

@dizzit Warto odwiedzać takie imprezy jak np. Planszówki w Spodku. Ja tam kupiłem pakiet kart promocyjnych - Podatki, Kontrakt Zaopatrzeniowy, Szpiegostwo Przemysłowe, Park Rozrywki, Rozdzielnia Średniego Napięcia i Generator Strumienia.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: dizzit »

Torquemada666 pisze: 23 gru 2021, 11:58 @dizzit Warto odwiedzać takie imprezy jak np. Planszówki w Spodku. Ja tam kupiłem pakiet kart promocyjnych - Podatki, Kontrakt Zaopatrzeniowy, Szpiegostwo Przemysłowe, Park Rozrywki, Rozdzielnia Średniego Napięcia i Generator Strumienia.
10 lat temu - chętnie - teraz gra ze znajmomymi to już wyczyn :D - jeszcze z 5 i może wróce do obiegu..

https://www.lacerta.pl/gra/wysokie-napi ... promocyjne
Fajne te karty - one napewno wprowadzają zamieszanie
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Super »

Jak szukasz zamieszania i odświeżenia rozgrywki, to Beneluks średnio chyba pasuje. Żeby nie było - oceniam Beneluks pozytywnie, bo to fajne rozszerzenie a sam fakt polskich lokalizacji na mapie zwiększa przyjemność z rozgrywki, ale to raczej "więcej tego samego" a są dodatki, które wprowadzają więcej zamieszania. Więc zależy czego poszukujesz.

Nie pamiętam już dobrze wszystkich dodatków, ale instrukcje są do znalezienia w sieci i można zobaczyć jakie zmiany w zasadach wprowadzają, np. mapa Korei wprowadza ciekawy twist - dwa rozłączne rynki surowców (Korea Pn. i Pd.) i można kupować tylko z jednego naraz.

No i podstawowa zasada będąca fundamentem współczesnej cywilizacji - w Wysokie Napięcie nie gra się na 2 osoby (nawet na Beneluksie) :lol:
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: dizzit »

Nie wiedziałem o istnieniu ww pliku.
Wrzucam linka - super opracowany

https://boardgamegeek.com/filepage/1090 ... olskie-zas
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: marper81 »

Hej.
Podłączam się do odgrzanego kotleta z pytaniem: który Iron Clays do Wysokiego Napięcia, granego w 3 osoby? Czy wystarczy 100- ka (taką planowałem kupić, głównie pod Brassa i GWT), czy będzie brakować tych 50-tek i pójść w zestaw Iron Clays 200? Jestem przed pierwszą rozgrywką, instrukcja opanowana, ale nie mam do końca wyobrażenia ile pieniędzy będzie potrzebne w rozgrywce. A nie dotknę tego papierowego dziadostwa :mrgreen:

Edit: chcę kupić od razu CE/Benelux, ale mam starą wersję podstawki. Czy to będzie kompatybilne?
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Fidel-F2 »

250 monet to w zasadzie górny limit jaki jeden gracz potrzebuje. Nie przypominam sobie by kiedykolwiek był przekroczony. Nawet 200 to jakieś wyjątkowo rzadkie wypadki. Ale może inni grają inaczej.

Będzie.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: VincentVega »

Po kilku latach wyciągnąłem Wysokie napięcie na stół i zastanawiam się czy jej nie sprzedać :-( Od tego tytułu zaczęła się moja przygoda z planszówkami, jaki był zachwyt tą pozycją. A tu nagle wyciągamy na stół, 5 graczy i tak naprawdę gra opiera się na 3 ruchach.

Pierwszy ruch zakupy elektrowni - dążymy do tego, żeby posiadać 3 elektrownie zasilajace tyle miast lub więcej - ile jest niezbędnych do zwycięstwa.

Drugi ruch zakup surowców niezbędnych do zasilenia elektrowni.

Trzeci rozbudowa sieci.

Koniec. Czy ta gra się już zestarzała ? Czy tylko ja mam takie dziwne odczucia.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: kwiatosz »

No tylko że nie wiesz ile miast potrzebnych jest do zwycięstwa, na tym wic polega. Moim zdaniem nie zestarzała się w samych mechanikach, ale teraz nawet proste euro mają jakieś takie rozbuchanie, którego tutaj może brakować.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: VincentVega »

No masz tabelę w zależności od ilości graczy rozmiar sieci określający koniec gry.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: kwiatosz »

Tak, ale to jest wyzwalacz końca gry tylko, a wygrywa ten kto zasili najwięcej, więc nie da się z góry wiedzieć ile trzeba elektrowni do wygrania gry.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: bardopondo »

VincentVega pisze: 20 sty 2022, 16:59 No masz tabelę w zależności od ilości graczy rozmiar sieci określający koniec gry.
No ale min. Liczba elektrowni potrzebnych do odpalenia końca gry nie wystarczy najczęściej do wygranej. Zazwyczaj trzeba mieć +1/2 ale nigdy nie wiesz czy kupując kolejną elektrownie nie przeinwestujesz.

A tak w ogóle to nie wiem czy rozumiem o co Ci biega - gra jest prosta na dzisiejsze standardy, ale to właśnie jej zaleta według mnie. Inna rzecz to przecież optymalne wykonywanie tych 3 działań. Pod tym wszystkkm kryje się znacznie więcej niż napisałeś.

Ta gra jest trochę jak wyścig kolarski, kluczem to trzymanie się w peletonie, optymalizacja i kontrola przebiegu, w odpowiednim momencie przyatakować, czasem się wycofać, no i oszacowanie kiedy włożyć 100 % sił na finisz, pod tym kryją się dośc głebokie decyzje. To tak jakby napisać - dzisiejsze kolarstwo to trochę już passe, wsiadasz na rower i ciśniesz do przodu.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2022, 19:07 przez bardopondo, łącznie zmieniany 2 razy.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: VincentVega »

bardopondo pisze: 20 sty 2022, 17:41 A tak w ogóle to nie wiem czy rozumiem o co Ci biega - gra jest prosta na dzisiejsze standardy, ale to właśnie jej zaleta według mnie. Inna rzecz to przecież optymalne wykonywanie tych 3 działań. Pod tym wszystkkm kryję się znacznie więcwj niż napisałeś.
No właśnie chodzi mi o tą prostotę. Ta gra nie sprawia mi takiego fan'u jak kiedyś. Wolę wyciągając takiego, np. Brass'a i sporo pogłówkować co zrobić w następnym ruchu.
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Fidel-F2 »

Prosta ≠ prostacka.
VincentVega pisze: 20 sty 2022, 17:56 Ta gra nie sprawia mi takiego fan'u jak kiedyś.
Wszystko przemija. Pierwsze dni zakochania również, i już nigdy nie wrócą.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

Po dłuższej przerwie, w rodzinnym składzie ze Skarbami moimi, znów zagraliśmy.
I było tak pięknie jak dawniej.

Ale ja to dziwny jezdem...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: bourbon »

VincentVega pisze: 20 sty 2022, 16:29 Pierwszy ruch zakupy elektrowni - dążymy do tego, żeby posiadać 3 elektrownie zasilajace tyle miast lub więcej - ile jest niezbędnych do zwycięstwa.

Drugi ruch zakup surowców niezbędnych do zasilenia elektrowni.

Trzeci rozbudowa sieci
o to wlasnie chodzi w tej grze - jesli kazdy przy stole jest tego swiadomy to ciezko jest z realizacja tych 3 punktow
wysokie napiecie regularnie laduje na naszym stole w stalym 4/5 osobowym skladzie, w naszym przypadku sie nie zestarzala i ciezko o zastepstwo dla tego tytulu
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: mistrz_yon »

bardopondo pisze: 20 sty 2022, 17:41
VincentVega pisze: 20 sty 2022, 16:59 No masz tabelę w zależności od ilości graczy rozmiar sieci określający koniec gry.
Ta gra jest trochę jak wyścig kolarski, kluczem to trzymanie się w peletonie, optymalizacja i kontrola przebiegu, w odpowiednim momencie przyatakować, czasem się wycofać, no i oszacowanie kiedy włożyć 100 % sił na finisz, pod tym kryją się dośc głebokie decyzje. To tak jakby napisać - dzisiejsze kolarstwo to trochę już passe, wsiadasz na rower i ciśniesz do przodu.
Dokładnie. Sztuka w tej grze to wiezienie się na kole i bycie ostatnim tak długo jak się da, ale żeby nie odstawać za bardzo. A bycie ostatnim daje premię w postaci kolejności w kluczowych fazach gry.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: wajwa »

Łe , myślałem , że powalczę o złotą łopatę , a tu widzę , że pisane całkiem niedawno było ;-)
Zagrałem w WN po wieeeluuuu , wieeeeluuuu latach ...
Jak sobie próbowałem przypomnieć ostatnią partię to świta mi , że to było w Gliwicach w MDK-u jak jeszcze Trzewik prowadził zajęcia , czyli prehistoria po całości :lol:
No i jakie wrażenia ?
No dobra giera to jest :wink:
Musiałem odświerzyć instrukcję , bo wielu rzeczy nie pamiętałem , ale ogólne wrażenie pozytywne , to były miło spędzone dwie godzinki.
Nie chcę tu wchodzić w tony typu "gra nic , a nic się nie zestarzała" ;-) etc. , bo nie o to chodzi ...
Jest to wciąż grywalny tytuł z elegancką mechaniką , która dla mnie bynajmniej nie trąci myszką.
Najlepiej ujęła to moja żona "kiedyś ta gra wydawała się trudniejsza"
No i lepiej bym tego nie ujął , faktycznie kiedyś było przy tym więcej móżdżenia , siadalo się do tego obowiązkowo z kalkulatorem ;-)
Jednak doświadczenia lat kolejnych z kolejnymi eurasami zrobiły swoje.
Fajnie było zagrać ponownie w jedną z moich pierwszych nowoczesnych planszówek , mało tego umówiliśmy się next week na rewanż na innej mapie ...
Always look on the bright side of life
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Atk »

VincentVega pisze: 20 sty 2022, 16:29 Po kilku latach wyciągnąłem Wysokie napięcie na stół i zastanawiam się czy jej nie sprzedać :-( Od tego tytułu zaczęła się moja przygoda z planszówkami, jaki był zachwyt tą pozycją. A tu nagle wyciągamy na stół, 5 graczy i tak naprawdę gra opiera się na 3 ruchach.

Pierwszy ruch zakupy elektrowni - dążymy do tego, żeby posiadać 3 elektrownie zasilajace tyle miast lub więcej - ile jest niezbędnych do zwycięstwa.

Drugi ruch zakup surowców niezbędnych do zasilenia elektrowni.

Trzeci rozbudowa sieci.

Koniec. Czy ta gra się już zestarzała ? Czy tylko ja mam takie dziwne odczucia.
Ja grałem lata temu u kumpla. Ostatnio przypomniało mi się, ze dobrze mi się w to grało, do tego stopnia, że zacząłem zerkać na ogłoszenia 😉
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Grellenort »

Gra w moich oczach bezpośrednio podobna (też ekonomiczne euro z mnóstwem wymiennych map) czyli Concordia, również polega na paru rzeczach na krzyż;
kupno/sprzedaż towarów, kupno nowych kart, rozbudowa faktorii handlowych - i tak w koło, aż do wykupienia przez kogoś ostatniej karty/faktorii. Jednak za każdym razem siadam do tej gry z ekscytacją i nie mogę się jej nachwalić, jak w tak pozornie niewielu mechanikach dało się upchać taką gimnastykę dla szarych komórek.

Jeśli czujesz pustkę, BARDZO polecam spróbowanie nowych map, zwłaszcza tych późniejszych niż Beneluks/Europa Środkowa. Taka Korea z podwójnym rynkiem surowców lub Skandynawia z unikatowymi kartami elektrowni pozwalają bardzo urozmaicić rozgrywkę bez stawiania zamysłu na głowie. Granie ciągle na jednej planszy w końcu zawsze się opatrzy. A jeśli to nadal za mało, to jest jeszcze dodatek "giełdowy", ale tu się nie wypowiem... bo się go boję :lol:
ODPOWIEDZ