Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Widzę , że wyszły nowe talie Artifex i Bubulcus ...
To jakieś uzupełnienie wznowionej Agri , czy ja posiadając stare wydanie Agricoli również tych nowych kart potrzebuje :wink: ?
Always look on the bright side of life
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: VincentVega »

Tak jest to dodatek do Wersji dla Graczy. W Agricoli pierwszej było około 400 kart usprawnień, w wersji dla graczy już tylko około 100. Wydaje mi się że te dwa dodatki to większość z tych kart, których brakowało względem starej wersji.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Ponawiam pytanie o te nowe talie ...
Zobaczyłem zdjęcia kilku nowych usprawnień i pomocników , i o ile wśród usprawnień widzę jakieś pługi i brony :wink: nie wiem czy pod nową nazwą ? to tych różnych pomocników jednak nie kojarzę ...
Tak więc czy posiadając starą Agri z ponad 300 kartami te nowe talie to jakieś nowe karty czy/i jednak duble ?
Ktoś kupił , grał ? Może porównać ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

VincentVega pisze: 05 sty 2022, 07:26 Tak jest to dodatek do Wersji dla Graczy. W Agricoli pierwszej było około 400 kart usprawnień, w wersji dla graczy już tylko około 100. Wydaje mi się że te dwa dodatki to większość z tych kart, których brakowało względem starej wersji.
W starej Agricoli (podstawce) było 139 kart małych usprawnień a nie 400. W Wersji dla Graczy było 48 kart małych usprawnień.

Co do Artifexa i Bubulcusa, czytałem na BGG że co do zasady to są nowe karty (część z nich może bazować na starych kartach z różnych talii ze starej edycji).
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Hm , woogóle widzę , że oznaczenia surowców wyglądają inaczej ...
Czyli najlepiej kupić Agri dla Graczy plus te talie.
Czyli dojonko.
Czyli dziękuję :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Zagrałem sobie wczoraj z drugą połówką z Torfowiskiem i Talią Graczy i kurczę, gram w dużo ciężkich gier, ale ŻADNA nie jest tak wyniszczająca psychicznie (w najlepszym tego słowa znaczeniu :D) jak Agricola (no, może z wyjątkiem Dominant Species ;) ). W toku partii tu jest tyle ciężkich decyzji, tyle kompromisów i strategicznego planowania, że to bajka. Naprawdę uważam, że jeśli chodzi o umysłowe zaangażowanie gracza w to co musi zrobić przez całą rozgrywkę (i jak musi rozplanować rozegranie unikalnej ręki kart), Agricola jest jedną z najcięższych gier jakie znam. Nie wiem, może mój mózg operuje w jakiś dziwny sposób, ale Agricola z dodatkami daje mi większy wycisk mentalny niż 18xx czy nawet Pax Renaissance :D. Większość moich współgraczy nienawidzi tej gry, ja od lat jestem absolutnie zakochany ;). Ścisłe TOP 10 i najlepsza gra Uwe.

Ale wczorajsza rozgrywka uświadomiła mi jednocześnie, jak mało "współczesna" jest to gra w porównaniu z masą wydawanych obecnie eurosów. Jest mega ciężka, ciasna, diabelnie strategiczna, niewybaczająca błędów (jeśli chce się grać na naprawdę wysokim poziomie i rywalizować o każdy punkt) i wymaga przetwarzania masy informacji w każdej turze.

Obrazek
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cyel »

"mega ciężka" i "wymaga przetwarzania masy informacji" to raczej bym nie powiedział, ale to faktycznie gra-majstersztyk. Niezmiennie od lat mam frajdę z grania w Agricolę podczas gdy większość nowszych euro mnie odstręcza swoją powtarzalnością i nudą.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: skiba »

A Torfowisko to da się gdzieś kupić teraz? :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: eveni »

skiba pisze: 05 sty 2022, 11:17 A Torfowisko to da się gdzieś kupić teraz? :)
Do starej edycji tylko z drugiej ręki, do nowej jeszcze nie wyszło polskie wydanie.

Również przyłączę się do pochwał tego dodatku, nie wyobrażam sobie gry bez niego. A już karty z podstawki, Torfowiskia i Talii Graczy dają nieskończoną regrywalność. Do pełni szczęścia biorę jeszcze surowce z Kawerny, glinę z Epoki kamienia oraz dokupione znaczniki trzciny i nowej edycji nie potrzebuję :D :D :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Cyel pisze: 05 sty 2022, 11:05 "mega ciężka" i "wymaga przetwarzania masy informacji" to raczej bym nie powiedział
Rozplanowanie rozegrania ręki w oparciu o upływający czas i poczynania rywali jest dla mnie szalenie angażujące. W każdej rundzie pojawia się więcej kart akcji, zaczynamy korzystać z pasywnych zdolności zagranych kart, zdobywamy więcej pracowników itd. (im dalej w las, tym musimy baczniej analizować stan gry).

Jak pisałem - z jakiegoś powodu żadna gra nie rozjeżdża mi tak mózgu tak jak Agricola (Dominant Species, Tzolk'in i Food Chain Magnate są ewentualnymi kandydatami). ;) Oczywiście każdy to będzie odczuwał inaczej, ale przecież mogę pisać tylko ze swojego punktu widzenia ;).
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Odwieczne pytanie w Agri- grać tę karte czy już strata tempa. Co z tego że silnik rozkręcony skoro za 2 rundy kończy się gra, ale czasem to się jeszcze opłaca, wszystko zależy od meta gry, tego jak się rozwijają inni gracze. Te ogarnięcie 14 kart to bardzo ciężkie decyzje według mnie, i zawsze angażujące.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: KamradziejTomal »

Zgadzam się z powyższymi. Chyba jednym z bardziej "przykrych" elementów tej gry jest jak w fazie draftu / dobrania kart układamy sobie karty z myślą "łohoho jak użyję tych X kart będę miał takie kombo, że pozamiatam". Potem natomiast patrzymy ze smutkiem jak tego komba nie robimy bo a) nie ma dość akcji żeby je rozkręcić, b) odpowiednie pola są zajęte, c) brak zasobów, d) za późno żeby to miało sens, e) za drogo... albo najgorsze - kombo rozkręcone i idzie go urzyć góra 1-2 razy i to do tego z marnym skutkiem :P

Moją żonę wkurza natomiast ogromna presja na wykarmienie ludzi. Niby naprawdę trzeba się postarać, żeby nie mieć na ich wykarmienie ale z drugiej strony jest to tak mocny hamulec że aż boli. Aż ostatnio dla jej przyjemności zagraliśmy w domowy wariant z tańszym karmieniem o 1 (dorosły 1 papu, dzieciaczek 0 papu) ale dla mnie to zupełna kula w płot - ta gra zupełnie traci wtedy cały urok :D Niby nie ma tego złośliwego hamulca żywieniowego ale zagranie czegokolwiek wtedy jest komicznie wręcz proste :P

Ta gra jest momentami wkurzająca a jednocześnie tak genialna :P Już w samym tym fakcie jest jakiś geniusz Uwe...

Kurde kiedy to Torfowisko do edycji dla graczy...
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Chudej »

Mnie jedyne co powstrzymuje przed wykładaniem tej gry częściej na stół jest obsługa tej gry. Nie wiem jak w starej edycji, ale w nowej te wszystkie drewienka są tak śliskie i jest ich tak mało, że w każdej grze na więcej niż 2 osoby są z tym zawsze problemy, bo brakuje komponentów, a to co jest się wyślizguje z rąk z powrotem do organizera. Zastanawiałem się już czy nie pomazać tych komponentów albo nie porobić jakichś naklejek żeby było wygodniej.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Dyski z fanowskimi naklejkami są idealne ;).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

skiba pisze: 05 sty 2022, 11:17 A Torfowisko to da się gdzieś kupić teraz? :)
KamradziejTomal pisze: 05 sty 2022, 13:18 Kurde kiedy to Torfowisko do edycji dla graczy...
Do Edycji dla Graczy Torfowisko powinno pojawić się w kwietniu (produkcja planowana na marzec - w Niemczech). Źródło: Agata z Lacerty w Planszowych Newsach

Ktoś ogrywał talie A i B i podzieli się wrażeniami?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: hipcio_stg »

Ja jestem szczęśliwym posiadaczy pierwszej podstawki (ok 500 kart) i w ogóle nie czuję potrzeby dokładania do niej czegokolwiek :D

Gra jak pisaliście - majstersztyk. Karmienia trzeba pilnować, bo każde -3pkt to kolejna łopata do grobu.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

hipcio_stg pisze: 23 sty 2022, 19:51 Ja jestem szczęśliwym posiadaczy pierwszej podstawki (ok 500 kart) i w ogóle nie czuję potrzeby dokładania do niej czegokolwiek :D
Też mam pierwszą podstawkę - kupioną chyba na święta 2008 roku w Morionie. Przegapiłem niestety stare Torfowisko, i teraz chyba prościej będzie kupić komplet. Stara edycja zostanie na pamiątkę :)

Edit:
Do nowej wersji nawet insert da radę kupić :)
Krótszy setup => więcej czasu na granie :mrgreen:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Karol Madaj »

Ja dołożyłem nowe dodatki Artifex i Bubulcus do starej wersji Agricoli (pierwsza pierwsza polska edycja). Zagrałem dopiero 7 partii na nowych kartach, ale już widać, że talie są świetne a kombosy z nimi przeciekawe i będą ogrywane u mnie przez następną setkę partii (pierwszą setkę zagrałem tylko z podstawką i z "Z", kolejną z Torfowiskiem, które się potem znudziło i poszlo do piwnicy. Do trzeciej setki dokupiłem talię graczy).

Trzeba się trochę przestawić na nowe nazwy akcji i ikonki surowców, ale to można bez problemu ogarnąć, tak jak się spokojnie ogarnia grę armią z NH 2.5 vs. NH 3.0.
Jestem bardzo wdzięczny Lacercie, że wypuściła te dodatki. Piękne dzięki za wspieranie tej gry od ponad dekady! Moje życie byłoby dużo smutniejsze bez tych wieczornych nerwów "czy mi weźmie drewno czy nie weźmie" ;) Mimo dwustu innych gier na półce do Agri wracamy najchętniej.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Karol Madaj pisze: 23 sty 2022, 21:19 Ja dołożyłem nowe dodatki Artifex i Bubulcus do starej wersji Agricoli (pierwsza pierwsza polska edycja). Zagrałem dopiero 7 partii na nowych kartach, ale już widać, że talie są świetne a kombosy z nimi przeciekawe i będą ogrywane u mnie przez następną setkę partii ...
Czyli mówisz , że kompatybilne ze starą edycją i że fajne te karty ...
No to trza sie będzie przyjrzeć tym kartom :wink:
Always look on the bright side of life
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Karol Madaj »

Rewersy są różne, ale dzięki temu łatwiej je po partii rozdzielić. Ja biorę na gracza trzy karty z nowych dodatków i cztery karty z przetasowanej podstawki razem z talią graczy. Z pomocnikami tak samo. Po parti rozdzielam z powrotem na stosy i odkładam je na spód każdej talii. Do nowej partii biorę karty z góry stosu. Dzięki temu nie tasuję tego za każdym razem, a tylko gdy dojdę do końca talii. To przyspiesza setup, daje pewność zagrania równomiernie we wszystkie karty oraz kontrolę nad liczbą rozegranych partii. No i regrywalność jest nieskończona. Mimo 300+ partii mam cały czas poczucie, że jakąś kartę widzę pierwszy raz ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Ja chyba nie będę tego mieszał ze starą wersją, ale czuję, że jak tylko wyjdzie nowe Torfowisko na półce wylądują dwie niezależne Agricole... :D. Starej nie sprzedam nigdy, bo mam do niej za duży sentyment ;).

Nawiasem mówiąc, Agricola to najlepsze czyste euro w jakie grałem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

Ktoś testował może dodatek "Pory roku"?
https://boardgamegeek.com/image/623423/ ... gh-seasons

Trafiłem na niego przypadkiem szukając informacji o Duńczykach :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
velpablo
Posty: 40
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:24
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: velpablo »

warlock pisze: 05 sty 2022, 14:30 Dyski z fanowskimi naklejkami są idealne ;).
Wiecie gdzie je można teraz dostać? Czy są już niedostępne?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: eveni »

velpablo pisze: 08 lut 2022, 11:43
warlock pisze: 05 sty 2022, 14:30 Dyski z fanowskimi naklejkami są idealne ;).
Wiecie gdzie je można teraz dostać? Czy są już niedostępne?
https://boardgamegeek.com/filepage/3375 ... rce-tokens
Tu znalazłam coś na szybko, popatrz w plikach może jeszcze inne są.
ODPOWIEDZ