Tematyka wojenna - Solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Phate »

Witajcie,
Poszukuje dziś gry do rozgrywek solo ale o tematyce wojennej (nie zdecydowałem czy ma to być okres współczesny czy też może WWII).
Zależy mi na tytułach które są dostępne w sprzedaży - aby nie trzeba było rok polować na kopie z drugiej ręki ;)
Wpadła mi w oko seria Warfighter z tym, że mam straszny problem co do wyboru okresu :/ Nie wiem która seria ma najbardziej dopracowane zasady i nie ma problemów z kompatybilnością dodatków (które wyszły przed kolejnymi edycjami podstawki).

A może polecicie coś całkiem innego do grania solo z tematyką wojenną ale rzeczywistą (gier sci-fi i fantasy mam już sporo)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Gromb »

Do solo fajnie chodzi D-Day Dice oraz karcianka The Fires of Midway. Proste, dostępne i nieskomplikowane.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: rastula »

najnowsze druki warfightera mają wspólną instrukcję do wszystkich odmian, więc czy weźmiesz modern czy któreś z II WŚ (europa, pacyfik) to wyłącznie kwestia jaki setting ci odpowiada.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Probe9 »

Jeżeli szukasz stosunkowo prostych gier wojennych do gry solo to oczywiście wydawnictwo DVG będzie dobrym punktem zaczepienia. W zależności od tego co Cie interesuje masz 3 serie:

- Warfighter
- Leader
- Valiant Defense

Jest jeszcze Field Commander, ale to raczej jednorazówki.

Dla mnie najciekawsze mechanicznie są gry z serii Valiant Defense. Za najlepszą część uznawany jest Pavlov`s House, ale jeżeli chcesz coś bliższego tematycznie to ostatnia część (Soldiers in Postman`s Uniform) opowiada o obronie placówki pocztowej w Gdańsku na początku WW2.

Jeżeli szukasz lepszych gier, ale nieco bardziej skomplikowanych to możesz rzucić okiem na gry z serii D-Day at, masz tu do wyboru Omaha, Tarnawa i Peleliu (Iwo Jime odradzam).

Bardzo przyjemną grą z wariantem solo jest Hitler`s Reich. Gra jest niezła, miała poczatkowo straszną instrukcję, więc nie zrażaj się ocenami na BGG bo to był powód :) Jest jeszcze Pacific Tide i druga gra w tym systemie - Ostkrieg.

Dobre recenzje zbiera też Tarawa 1943 od wydawnictwa Worthington Publishing.

Innymi ciekawymi grami do solo sa Comapny of Heroes oraz Conflict of Heroes (w obu przypadkach wymagane byłoby dokupienie dodatku Solo).

Ale żeby doradzić coś bardziej to musiałbyś coś więcej napisać o wymaganiach - jaki poziom skomplikowania zasad, jaka długość rozgrywki, jakie mechaniki itp.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: MsbS »

Liz Davidson z podcastu Beyond Solitaire bardzo polecała Thunderbolt Apache Leader:
https://boardgamegeek.com/boardgame/123 ... che-leader
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: tomuch »

W tym roku powinien wyjść dodatek solo do Heroes of Normandie i Heroes of Stalingrad (i zapowiedziana już jest kolejna podstawka Heroes of Pacific). O ile się nie mylę zapowiedź jest na czerwiec.
I jeszcze dodatek wprowadzający solo do karcianej serii Undaunted (po polsku wydanej jako Nieustraszeni). Obecnie na rynku jest Normandia i Północna Afryka, zapowiedziany jest jeszcze Stalingrad.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Sloth »

1066 too many tears - wprawdzie z drugiej ręki ale spokojnie do dostania.
Karcianka z świtetnymi grafikami. Bitwa pod Hastings. Z tego co kojarzę to wydano jeszcze 1565: St. Elmo's Pay – The Great Siege of Malta .

Sam się ostatni zainteresowałem tym tematem i Tarawa 1943 wydała mi sie nader interesująca , jednakże moj zapał ostudziła nieco cena. Ponad 300 zł
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Mr_Fisq »

Sloth pisze: 24 sty 2022, 12:41 Sam się ostatni zainteresowałem tym tematem i Tarawa 1943 wydała mi sie nader interesująca , jednakże moj zapał ostudziła nieco cena. Ponad 300 zł
Była do niedawna dostępna w planszomanii z rabatami bliżej 250PLN. Teraz już wyszła.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
velpablo
Posty: 40
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:24
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: velpablo »

Może kickstarterowy Dywizjon 303? Tylko nie wiem jak teraz z dostępnością, pewni
https://www.kickstarter.com/projects/ho ... board-game
Recencja Game-troll:
https://www.youtube.com/watch?v=8OLcfWvN67I

Ewentualnie wojna z perspektywy cywila: This War of Mine.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Phate »

Chwilę Mnie nie było ale już wracam.

Dzięki za wszelkie polecajki.

Chciałbym uszczegółowić to czego poszukuje bo chyba napisałem na początku zbyt ogólnikowo.
- Nie mam doświadczenia z grami wojennymi i chciałbym wzbogacić kolekcję o coś w tym stylu (Gram dużo i od dawna więc z zasadami myślę, że Sobie poradzę)
- W domu grywam solo więc szukam gdy która właśnie ten tryb będzie miała rozbudowany i dobrze skonstruowany;
- Nie mam wybranego okresu. Jednakże chciałbym aby było to od WWII do teraz. Średniowiecze zbytnio będzie mi przypominało setting Fantasy.
- Lubię karcianki i deckbuilding więc zainteresowałem się serią Warfighter. Jednakże nie jestem do końca przekonany czy chce wchodzić w kolejny LCG po Marvelu i Horrorze w Arkham;
- Chciałbym aby ta gra była tak max do 300 zł
- Podoba mi się też D-Day Dice ale chyba nie tego szukam - Wydaje mi się, że jest to taka solo turlanka (jak Under Falling Skyies) obleczona otoczką D-Day (Nie ma tam za wiele walki a jedynie zarządzanie zasobami).
- Chciałbym móc w domu wieczorem rozłożyć planszę, posiedzieć, pokombinować, poprzesuwać swoje oddziały, powalczyć z wrogiem zdobywając/zaliczając cele scenariusza/kampanii
- Jak nie uda mi się niczego wyglądającego jak powyższy myślnik znaleźć to pewnie znając Siebie pójdę w Warfightera ;)

P.S. Już odbiegając od tematyki itp. ale dlaczego gry wojenne są takie drogie ? Czyżby "licencja" na rzeczywiste wydarzenia / bronie / jednostki wojskowe jest taka droga ? Taki Warfighter - podstawka z 270 kartami (żetonami i matą) za +/- 280-300 zł ? W tej cenie to da radę przecież kupić jakieś ameri z toną plastikowych figurek :/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: rastula »

Bo to produkty niszowe , w które grają stare dziadki ;D...więc jak ich coś zainteresuje to zapłacą. Poza tym w Polsce wszsytko jest drogie bo importowane, bo konsumpcja jest opodatkowana wysokim vat i podatkami ...

no i stety / niestety powiem tak - gry wojenne nie podrożały tak bardzo jak inne gry - przez co paradoksalnie stały się bardziej atrakcyjne... bo dziś cena 300+ to już norma , a nie jak kiedyś ewenement.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: trance-atlantic »

Plusem i minusem Warfightera - którego sam rozważam - jest mnogość dodatków, bo możesz naprawdę grę sobie rozbudować, ale one niestety kosztują i to niemało (a sama świadomość ich istnienia powoduje, że prędzej czy później o nich pomyślisz).

Jakoś do tej pory omijałem DVG, ale widzę, że to może być to czego szukam - chętnie bym pograł w jakieś taktyczne gierki, ale najczęściej są one obwarowane mnóstwem zasad no i jednak najlepiej chodzą na 2 osoby (solo można grać, ale podejmowanie decyzji za dwie strony... to można robić w M'44 ale nie w grach pokroju L'n'L :) ). Dan Verssen wypuszcza naprawdę fajne tytuły, choć wolałbym coś o piechocie niż siłach powietrznych czy marynarce.

Myląca jest trochę seria Leader, szczególnie ta z czołgami w nazwie, bo w sumie tam też zarządza się piechotą, ludzie mogą awansować, przejmować "władzę", jeśli zginie ich dowódca... Przerzucenie środka ciężkości na te aspekty powoduje uproszczenie w mechanice... i to jest chyba to. ;) Wciąż jednak kłania się cena no i dostępność, choć z tą drugą nie jest tak źle, myślę, że sklepy spokojnie sprowadzą wszystkie tytuły, które u wydawcy są 'in stock', tylko chwilę trzeba na nie poczekać.

A na początek wziąłem... Undaunted Normandy i poczekam na Reinforcements po polsku. ;) Będzie można się pobawić solo i zobaczyć jak to jest na najniższym poziomie skomplikowania. :) A później... the sky is the limit!

ps. D-Day Dice "choruje" na to samo, co inne gry - podstawka to tylko mała namiastka, chociaż prawda, że głównie jest to gra oparta na resource management no i jest jednak dość liniowa, bo każdy scenariusz kończy się atakiem na bunkier. Są jednak moduły urozmaicające rozgrywkę, więc w cenie 300 zł możesz dostać podstawkę + jakiś dodatek, co brzmi już całkiem rozsądnie. Ale to jest turlanka, chociaż... Warfighter przecież też, choć tam rzut kością determinuje rezultat. W D-Day Dice masz możliwość szerszego zarządzania kośćmi, bo określone wyniki na nich dają Ci różne bonusy i sam musisz wybrać co lepsze.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Marek Ch. »

Słyszę: wojenna solo, myślę:

Soldiers in Postmen's Uniforms. :)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Phate »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i propozycję.
Zdecydowałem się dać szansę grze Warfighter WWII. Każda inna propozycja była sporo droższa - a nie wiem czy mi te tematyki podejdą.
Bałem się o przejrzystość zasad (i instrukcję dla całej serii gier a nie konkretnego settingu) ale instrukcja jest napisana prostym językiem i dobrze się ją czyta.

Pierwsze wrażenie jest dość pozytywne, choć zawartość pudełka do ceny nie powala :/
Zobaczymy jak mi podejdzie ta seria.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Khag »

Skoro już udało się rozwiązać problem to ja mam inny. Syn, fan militariów, lat 9 - chciałbym z nim w coś pograć, ale musi być ikonografia/po polsku.

Zatem mości panowie, pomożecie?
Poznań i okolice.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: Sloth »

Khag pisze: 31 sty 2022, 15:03 Skoro już udało się rozwiązać problem to ja mam inny. Syn, fan militariów, lat 9 - chciałbym z nim w coś pograć, ale musi być ikonografia/po polsku.

Zatem mości panowie, pomożecie?
Powyżej ktoś proponował juz.
Ogry Games Nieustraszeni: Normandia.

Ikonografia po Polsku i koszt około 100 zł.

Edit. No może przesadziłem z tą ikonografia ale, gra na początek wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: rastula »

Khag pisze: 31 sty 2022, 15:03 Skoro już udało się rozwiązać problem to ja mam inny. Syn, fan militariów, lat 9 - chciałbym z nim w coś pograć, ale musi być ikonografia/po polsku.

Zatem mości panowie, pomożecie?
memoir 44 oczywista oczywistość - słów na kartach wielu nie ma, a jakby co, to spolszczenie jest dostępne na bgg (wkladane w koszulki).
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Tematyka wojenna - Solo

Post autor: arturmarek »

Khag pisze: 31 sty 2022, 15:03 Skoro już udało się rozwiązać problem to ja mam inny. Syn, fan militariów, lat 9 - chciałbym z nim w coś pograć, ale musi być ikonografia/po polsku.

Zatem mości panowie, pomożecie?
Mój niespełna ośmiolatek też uwielbia tematy bitewno-wojenne.
"Typowo" wojenne, które uwielbia: Memoir 44 (pierwsze 2-3 gry graliśmy w otwarte karty, potem zapamiętał, tam jest ok. 5 kart z tekstem do zapamiętania), 878 Wikingowie.
Bardzo dużo gramy też we Władcę Pierścieni: Konfrontację. To oczywiście nie jest gra wojenna, ale "militarny feeling" jak najbardziej.
ODPOWIEDZ