Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: pwoloszun »

Taka ciekawostka i przestroga - do partii warto siadac z nocniczkiem pod reka.

Poniewaz partie sa stosunkowo dlugie (1h+), a emocje u nas siegaja zenitu, dzieci bardzo niechetnie przerywaja rozgrywke nawet na 2min wyjscie do toalety.

Zycie to sztuka wyboru ;)
Podcast dżentelmeni przy stole:
KMK
Posty: 12
Rejestracja: 09 cze 2014, 22:30
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: KMK »

Jak ocieniacie trudność gry? Czy dla dość mocno ogranego 9-latka będzie za prosta?
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: tomwro »

Gra kupiona, z myślą, że z naszą pociechą zagramy za x lat. Aktualnie gramy z żoną i rozgrywka bardzo przyjemna. Mało tego, powiem, że w rozgrywce we 2, bez wprowadzenia home rulesów jest bardzo ciężko wygrać... Mimo, że mechaniki i zasady nie należą do skomplikowanych.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: czarny kapelusz »

KMK u mnie ograny 11 latek i mocno ograna 13 - latka siadają do gry i bawią się dobrze, ale tylko dlatego, ze towarzyszą 6 - latce. Sami byśmy tej gry na stół nie wyjęli bo dla ogranych osób jest mnóstwo gier, które będąc trudniejsze są po prostu ciekawsze. To jest świetna zabawa dla właśnie 6 - latki.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: andrzejstrzelba »

KMK pisze: 09 sty 2022, 23:51 Jak ocieniacie trudność gry? Czy dla dość mocno ogranego 9-latka będzie za prosta?
Moim zdaniem gra będzie zdecydowanie za łatwa nawet dla nieogranego 9-latka. Kupiłem dla córki 7 lat i zasady załapała w moment.
KMK
Posty: 12
Rejestracja: 09 cze 2014, 22:30
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: KMK »

Dziękuję za wszystkie opinie. Potwierdziły moje wątpliwości, choć gra wygląda świetnie.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: adam_k27 »

Gra jest prosta, ale nie powiedziałbym że dla 9 latka będzie za prosta. Nasz syn ma 8 lat (za miesiąc skończy 9) i jest mocno ograny bo grał już w gry 12+ i dawał radę. No i prostota zasad w Avelu mu absolutnie nie przeszkadza i jest grą zachwycony. Starsi 17 i 15 lat grali parę razy i nie narzekali. Najmłodszy 4 latek też grał parę razy i z pewną pomocą dawał radę.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: andrzejstrzelba »

Mi i mojemu synowi (12 lat) gra też się bardzo podoba, pomimo tego że na co dzień gramy w taką kobyłę jak Shadows of Brimstone.
Nie zmienia to faktu, że o ile dla dziecka 6-7 lat gra może być wyzwaniem i może wciągnąć na dłużej, tak moim zdaniem gracz mający 9 lat i więcej po pierwszym zachwycie szybko się znudzi.
Podkreślam że jest to tylko moje zdanie, każdy zna swoje dzieci najlepiej i ich dobrem powinien się kierować.
Ragathol
Posty: 51
Rejestracja: 08 lip 2016, 13:27
Been thanked: 2 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Ragathol »

Jesteśmy z 6-letnią córka po paru partiach i przyznam że gra jest bardzo fajna. Córka przez cały czas gry jest bardzo zaangarzowana a gra daje jej dużo przyjeności. Jest tylko jeden mankament: gra na 2 osoby jest strasznie trudna i o ile jedna porażka ją motywuje do dalszej gry to dzisiejsze 3 pozostawiły delikatny grymas na jej twarzy. Nie chodzi o to zeby gra była łatwa ale dzisiaj to 3 partie były masakryczne w rzutach i rozłożeniu kafli. Tak sobie potem wyliczyłem że im więcej graczy tym łatwiej: przy 2G mamy 52 akcje do pojawienia się monstrum 13x4=52. Natoniast przy 3G już 66, a to spora różnica. Macie jakieś domowe zasady do opcji na 2 graczy?
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: adam_k27 »

Ragathol pisze: 14 sty 2022, 18:10 Jesteśmy z 6-letnią córka po paru partiach i przyznam że gra jest bardzo fajna. Córka przez cały czas gry jest bardzo zaangarzowana a gra daje jej dużo przyjeności. Jest tylko jeden mankament: gra na 2 osoby jest strasznie trudna i o ile jedna porażka ją motywuje do dalszej gry to dzisiejsze 3 pozostawiły delikatny grymas na jej twarzy. Nie chodzi o to zeby gra była łatwa ale dzisiaj to 3 partie były masakryczne w rzutach i rozłożeniu kafli. Tak sobie potem wyliczyłem że im więcej graczy tym łatwiej: przy 2G mamy 52 akcje do pojawienia się monstrum 13x4=52. Natoniast przy 3G już 66, a to spora różnica. Macie jakieś domowe zasady do opcji na 2 graczy?
Graliśmy w 2, 3 i 4 osoby i nie odniosłem wrażenia że na 2 osoby jest trudniej. Akcji może jest w sumie mniej, ale jest więcej akcji przypadajacych na jednego gracza, przez co gracze mają więcej czasu na dopakowanie swoich postaci. Jest o kilka kafli planszy mniej więc też liczba potworów które trzeba pokonać w finałowym starciu jest nieco mniejsza.
Lamper
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2021, 17:32
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Lamper »

a może ktoś ma pomysł czy z jakieś gry można by wyciągnąć i zastąpić figurkami. Chodzi o Monstrum i Bohaterów.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: bowie »

Lamper pisze: 21 sty 2022, 12:01 a może ktoś ma pomysł czy z jakieś gry można by wyciągnąć i zastąpić figurkami. Chodzi o Monstrum i Bohaterów.
Zombicide Black Plague lub Green Horde się nada.
Ja z dzieciakami grałem figsami z Zombicide 2nd edition w Zombie Teenz
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: REBEL.pl »

Lamper pisze: 21 sty 2022, 12:01 a może ktoś ma pomysł czy z jakieś gry można by wyciągnąć i zastąpić figurkami. Chodzi o Monstrum i Bohaterów.
Podróże przez Śródziemie mają nadających się bohaterów, mniej Monstrum:
https://www.wydawnictworebel.pl/games/w ... -1269.html

Descent Legendy Mroku ma nadające się Monstrum, mniej bohaterów:
https://www.wydawnictworebel.pl/games/d ... -5036.html

To tak "z Rebelowych".
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: adam_k27 »

Może figurki z Drako 2 by się nadały.
Lamper
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2021, 17:32
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Lamper »

Znalazłem jeszcze figurki z Karaka chyba też powinny pasować jako Bohaterowie
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: tekknoboy »

Figurki LEGO!
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: pwoloszun »

tekknoboy pisze: 21 sty 2022, 21:41 Figurki LEGO!
Ludziki z kasztanow (i monstrum dopakowac bicki zoledziami), z plasteliny, z zapalek, z drutu, z masy papierowej, albo z wycinanek.
Podcast dżentelmeni przy stole:
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: HoLi »

Lamper pisze: 21 sty 2022, 12:01 a może ktoś ma pomysł czy z jakieś gry można by wyciągnąć i zastąpić figurkami. Chodzi o Monstrum i Bohaterów.
Można zrobić standy domowej roboty (rysowanie, kolorowanie, wycinanie itd.). Dla dzieciaków mega frajda jak lubią :D .

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
wierzbi
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2020, 19:11

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: wierzbi »

Chciałem podpytać czy gra jest kolejnym krokiem w stosunku do Andor Junior , czy raczej podobna kwestia ciężkości i decyzyjności ?

Szukamy gry półkę wyżej niż Andor Junior ale oczywiście nic w stylu Descenta czy Gloomheaven nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Lothrain »

wierzbi pisze: 24 sty 2022, 11:35 Chciałem podpytać czy gra jest kolejnym krokiem w stosunku do Andor Junior , czy raczej podobna kwestia ciężkości i decyzyjności ?

Szukamy gry półkę wyżej niż Andor Junior ale oczywiście nic w stylu Descenta czy Gloomheaven nie wchodzi w grę.
Raczej podobna, ale moim zdaniem znacznie bardziej regrywalna przez losowy i zmienny układ planszy oraz możliwość skalowania trudności. Więcej też tu przygody, niż matematyki.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: bowie »

Nie wiem czy ktokolwiek zwrócił uwagę na jeszcze jeden polski aspekt, nie tylko autora, projektanta i wydawcy, ale również w samej nazwie zamku AVEL, jeśli się go porówna z innym zamkiem: WAWEL :D
Swoją drogą, gra jest znakomita. Gratulacje dla twórców!
Lamper
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2021, 17:32
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Lamper »

Chyba w Trelebele audycji live było o tym mowa, że Wawel był inspiracją do Avel
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: adam_k27 »

Mi się też tak skojarzył zamek Avel z pewnym zamkiem w Krakowie. Aczkolwiek sądziłem że to zbieżność raczej przypadkowa.
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Fidel-F2 »

Recenzenci zachwalali jak to fajnie się gra z aplikacją. I nigdzie jej nie ma. Ktoś coś wie?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: kaimada »

REBEL.pl pisze: 04 lis 2021, 17:44
Ragathol pisze: 04 lis 2021, 16:11 Przejrzałem dwie instrukcje do podstawki i dodatku i nigdzie nie znalazłem informacji jak rozłożyć kafle z dodatku.

Gdy będziecie
grać z tym rozszerzeniem, Wasza plansza będzie większa, a jak ją ułożyć
sprawdźcie pod kodem QR albo w aplikacji.

Pod QR nic nie ma, a aplikacji nie znalazłem. Ktoś już to sprawdzał?
Kod QR będzie działał w dniu premiery. Aplikacja również będzie wtedy dostępna.
Przecież miała być dostępna od dnia premiery, ale nie wiadomo czego. :wink:
ODPOWIEDZ