Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Emil_1 »

Swoją drogą dziękuję wszystkim, którzy polecali.
Dla potomnych - zasady NIE są trudne. Gram właśnie pierwszą partię i jeśli ktoś grał w coś cięższego niż Talisman to spokojnie można ogarnąć.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Chudej »

Emil_1 pisze: 18 gru 2021, 22:34 Swoją drogą dziękuję wszystkim, którzy polecali.
Dla potomnych - zasady NIE są trudne. Gram właśnie pierwszą partię i jeśli ktoś grał w coś cięższego niż Talisman to spokojnie można ogarnąć.
Też uważam, że nie są trudne, ale jest ich dosyć sporo i na początku jest ciężko. Mam wrażenie, że jak ktoś grał kiedyś w Pokemony, to przyswajanie ataków ogniowych/lodowych/ognisto-lodowych może mu przyjść trochę łatwiej (it's super effective!) :D
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Emil_1 »

Chudej pisze: 18 gru 2021, 22:38
Emil_1 pisze: 18 gru 2021, 22:34 Swoją drogą dziękuję wszystkim, którzy polecali.
Dla potomnych - zasady NIE są trudne. Gram właśnie pierwszą partię i jeśli ktoś grał w coś cięższego niż Talisman to spokojnie można ogarnąć.
Też uważam, że nie są trudne, ale jest ich dosyć sporo i na początku jest ciężko. Mam wrażenie, że jak ktoś grał kiedyś w Pokemony, to przyswajanie ataków ogniowych/lodowych/ognisto-lodowych może mu przyjść trochę łatwiej (it's super effective!) :D
Ja szczerze spodziewałem się jakiegoś koszmaru, jeden z kolegów pisał o suplemencie 170stronicowym(który istnieje) ale przy pierwszej partii luz:) jakby ktoś się zastanawiał - każdy kto jest na tym forum ( grywał w planszówki) to spokojnie ogarnie.
My jak usiedliśmy po uśpieniu dzieci usiedliśmy… i nagle 23 się zrobiła. Mam kolekcję kilkudziesięciu gier i dawno nie miałem czegoś takiego. Muzyka z Heroes 3 w tle i lecimy:)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Emil_1 »

cześć,
czy ktoś z Was miał taki przypadek?
Insert, który był wewnątrz gry z jednej strony (od kart) jest tak cienki, że dramatycznie sam z siebie pęka:
Spoiler:
Z góry mówię, ze nie chcę kupować dedykowanych insertów po 200zł sztuka.
A może ktoś ma taki insert bo kupił sobie taki dedykowany i mu nie jest potrzebny ?
Miłego dnia! :)
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: tommyray »

Ja MK przeniosłem w całości do pudła 29x29
(po Heart Of The Mists które z kolei wylądowało w całości w oryginalnym pudle Mistfall) i po kłopocie. Bo to uber pudło i ten insert oryginalny to jest kłopot.
MK w trzykrotnie mniejszym pudle - miód na serce.
Sklejam na razie pojemniczki i wykorzystuje mniejsze pudełka na komponenty i jako szybki save.
Na razie wygląda to na woreczkowy chaos

Jakbyś był w okolicy Gliwic albo Katowic to bym Ci oryginalny insert podarował.
A tu skompresowany MK:
Obrazek

A tu pudełko z dodatku do Mistfall :D zajęte przez tokeny MK, w wypraskach po belgijskich czekoladkach :lol: trzeba sobie jakoś radzić.

Obrazek
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Bruno »

Emil_1 pisze: 28 gru 2021, 18:20 cześć,
czy ktoś z Was miał taki przypadek?
Insert, który był wewnątrz gry z jednej strony (od kart) jest tak cienki, że dramatycznie sam z siebie pęka:
Uuuu... Coraz bardziej liche są kolejne druki MK UE. Na BGG czytałem o zbyt ciasnych korytkach na żetony a teraz to... Ja mam drugi, chyba optymalny druk - miejsca na żetony dosyć, plastik wciąż trzyma, a już zmieniono miejsca na karty, tak że wchodzą niemal wszystkie w grubych koszulkach (osobno tylko pomoce: karty lokacji, scenariuszy itp.).

Pękające miejsca możesz od spodu wzmocnić, podklejając je np. silver-tape'm.
Jeśli to nie pomoże, to możesz wyciąć tę część insertu, w której są karty (wzmacniając uciętą krawędź za pomocą S-T), a karty trzymać w tym samym miejscu pudełka, ino w Deck-Boxach, ostatecznie w strunówkach.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Gribbler »

A czy ktoś z Was ma może insert inny niż ten plastikowy dodany z grą? Np. e-raptora? Lub inny godny polecenia? Znalazłem taki, bardzo ładny, ale jest droższy niż sama gra: https://laserox.net/Mage-Knight-Ultimat ... -Organizer :?
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Mankoslaw »

Gribbler pisze: 05 sty 2022, 11:19 A czy ktoś z Was ma może insert inny niż ten plastikowy dodany z grą? Np. e-raptora? Lub inny godny polecenia? Znalazłem taki, bardzo ładny, ale jest droższy niż sama gra: https://laserox.net/Mage-Knight-Ultimat ... -Organizer :?
ja mam taki post na fb w grupie MHpolska // samo zdjęcie poglądowe - insert na zamówienie tylko nie wiem czy nadal można to dostać u tej osoby z grupy na fb ... jednak sprawdza się znakomicie - wszystko mieści a poza tym bardzo organizuje też miejsce do grania :mrgreen: polecam jednak przyznam szczerze że też sporo kosztował ale mniej niż ten co sam wskazałeś ;) coś koło ~300zł
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Gribbler »

A co to są za dodatki questy i item shop? To jakieś fan made?
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Mankoslaw »

Gribbler pisze: 05 sty 2022, 12:10 A co to są za dodatki questy i item shop? To jakieś fan made?
fanowskie dodatki dostępne w plikach na bgg
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Gribbler »

Fajne. Szkoda, że nie ma ich w polskiej wersji.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Emil_1 »

Mankoslaw pisze: 05 sty 2022, 12:12
Gribbler pisze: 05 sty 2022, 12:10 A co to są za dodatki questy i item shop? To jakieś fan made?
fanowskie dodatki dostępne w plikach na bgg
Link? Był jakoś grupowy druk tego?
Miłego dnia! :)
Luko_b
Posty: 209
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 151 times
Been thanked: 63 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Luko_b »

Gribbler pisze: 05 sty 2022, 12:26 Fajne. Szkoda, że nie ma ich w polskiej wersji.
Robimy tlumaczenie? :)
Serio pytam.

Best
Lukasz
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Emil_1 »

MB Print w druku?;)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: vder »

Gribbler pisze: 05 sty 2022, 11:19 A czy ktoś z Was ma może insert inny niż ten plastikowy dodany z grą? Np. e-raptora? Lub inny godny polecenia? Znalazłem taki, bardzo ładny, ale jest droższy niż sama gra: https://laserox.net/Mage-Knight-Ultimat ... -Organizer :?
Mam eraptora, bo w wakacje była jakas promocja 50%. Ogólnie jest ok (wchodzą karty w koszulkach, można trzymać grę w pionie) ale parę rzeczy bym poprawił: wieża imho niewygodna (trudno się dostać do kostek), karty początkowe mogłyby się mieścić w pudełkach przeznaczonych per konkretna postać.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: pabula »

Gribbler pisze: 05 sty 2022, 12:10 A co to są za dodatki questy i item shop? To jakieś fan made?
taki kiedyś miałem zapał to zrobiłem te kartki, bo początkowo były tylko tekstem.
Na BGG jest po ang. nie pamiętam czemu nie wrzuciłem po polsku.
Kilka razy zmieniany komp i zostało mi tylko to:
Spoiler:
To miałem wrzucone do ZunTzu gdzie sobie testowałem.
Dobrej zabawy! :)
Awatar użytkownika
Grigorij1982
Posty: 28
Rejestracja: 22 maja 2021, 00:19
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Grigorij1982 »

Cześć Wszystkim. Obejrzałem ostatnio kilka recek tego tytułu i się napaliłem :D Mam trzy pytania do posiadaczy tej gry:
1. Trudność. Jak oceniacie trudność tej gry, ale tak realnie? Na BBG jest 4,63, ale wiele jest opinii, że nie jest tak źle. Moje najtrudniejsze gry (wg BGG) do tej pory to SW Rebelia, Clash of Cultures ME oraz Black Angel, i spokojnie je ogrywam. Czy MKUE wejdzie w miarę płynnie?
2. Cena. Obecnie nówkę (UE) dałoby się wyrwać za 360zl, co jest ok. 30zl drożej niż była w zeszłe lato. Czy pamiętacie jakie były ceny gry np. w przedsprzedaży poprzedniego dodruku?
3. Dostępność. Strona Portalu podaje, że dodruk "w produkcji". Czy napotkaliście gdzieś bardziej szczegółowe info odnośnie daty?
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Emil_1 »

1. Olej opinie, że trudne. Prawie przez to zrezygnowałem z zakupu. Ostatecznie kupiłem i pokochałem całym sercem! Jest wersja łatwa scenariusza (startowy), który można grać razem z książką (czytając na bieżąco).
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: qreqorek »

1. Gra raczej wymaga pamiętania wielu rzeczy, ale to jak w każdej grze gdzie instrukcja to 30+ stron. Gra też potrafi zająć kilka godzin. Natomiast po kilkudziesięciu rozgrywkach to bym powiedział że jest za łatwa, na szczęście możesz sobie sterować trudnością podnosząc poziom miast itp. co jest ujęte w instrukcji.
Reasumując - gra jest raczej wymagająca (czasu, pamiętania zasad, miejsca) niż trudna.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Bruno »

Grigorij1982 pisze: 01 lut 2022, 20:03 Jak oceniacie trudność tej gry, ale tak realnie?
Emil_1 pisze: 01 lut 2022, 20:44 Olej opinie, że trudne.
Nie olewaj.
Spoiler:
Poczytaj trochę ten wątek - jest tu sporo obszernych wypowiedzi na ten temat.
Przejrzyj sobie dostępną online instrukcję - np. poczytaj, jak wygląda walka - serce gry.
I wtedy będziesz miał dużo lepsze podstawy, by wyrobić sobie właściwe zdanie na temat bardzo względnie odbieranego poziomu trudności tej gry, niż tylko w oparciu o losowe, lakoniczne odpowiedzi innych forumowiczów.

Względem dostępności, to obejrzyj dzisiejszy live Planszowych Newsów na youtube, tam Grzegorz mógł coś powiedzieć nt. terminów dodruku (sam jeszcze nie oglądałem).
Cena 360 to niezła cena - ja płaciłem ok. 330 pln w 2020, ale oczywiście możesz się zaczaić na promocje, o ile się takie pojawią.
Sęk w tym, że dodruk może być droższy z uwagi na wzrost cen na rynku gier i nie tylko.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Grigorij1982
Posty: 28
Rejestracja: 22 maja 2021, 00:19
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Grigorij1982 »

Bruno pisze: 01 lut 2022, 22:38 Względem dostępności, to obejrzyj dzisiejszy live Planszowych Newsów na youtube, tam Grzegorz mógł coś powiedzieć nt. terminów dodruku (sam jeszcze nie oglądałem).
Powiedział, że na obecną chwilę pierwsza połowa roku jest realna.
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: okienko1234 »

Luko_b pisze: 05 sty 2022, 13:45
Gribbler pisze: 05 sty 2022, 12:26 Fajne. Szkoda, że nie ma ich w polskiej wersji.
Robimy tlumaczenie? :)
Serio pytam.

Best
Lukasz
Z rok temu pisałem do Planszowego Dobromira czy się tym zajmuje i odpowiedział mi iż większość fanowskich dodatków z bgg ma już przetłumaczone i brakuje mu tylko paru pomniejszych rzeczy żeby wrzucić wszystko na raz do oferty.
I tak od roku cisza :( .
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: RUNner »

Grigorij1982 pisze: 01 lut 2022, 20:03 1. Trudność. Jak oceniacie trudność tej gry, ale tak realnie? Na BBG jest 4,63, ale wiele jest opinii, że nie jest tak źle. Moje najtrudniejsze gry (wg BGG) do tej pory to SW Rebelia, Clash of Cultures ME oraz Black Angel, i spokojnie je ogrywam. Czy MKUE wejdzie w miarę płynnie?
Dla mnie trudność gry to subiektywna ocena, więc najlepiej samemu sprawdzić. Z ewentualną odsprzedażą nie będziesz mieć problemów, ale jest duża szansa że Ci gra podejdzie i zostanie w kolekcji.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: Azel »

Trudność to przede wszystkim dużo ikonek do zapamiętania. Moja żona ma największe problemy ze zdolnościami wszystkich ikonek wrogów, co robią i jak je obejść. Ale myślę, że to kwestia częstszego grania po prostu.
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: RUNner »

Azel pisze: 02 lut 2022, 12:17 Ale myślę, że to kwestia częstszego grania po prostu.
To jest klucz do opanowania MK. Trzeba grać często żeby utrwalić zasady i wtedy nawet po dłuższym rozstaniu, można wrócić do gry, choć bez rzutu okiem na instrukcję się raczej nie obejdzie.

Dla mnie, jako dla gracza solowego, jedynym problemem była walka z dużą grupą przeciwników, ale to następuje w mieście, więc większość rozgrywki jest stosunkowo prosta mechanicznie. Jednak wyobrażam sobie, że grając w 2-3 niezbyt doświadczone osoby może być nawet wtedy dość ślamazarnie. Dlatego warto katować MK solo, a później uczyć innych, żeby chociaż jeden gracz miał dobrze opanowaną mechanikę.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ