18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

mistrz_yon pisze: 01 lut 2022, 10:39 Szanowni, a gdybym chciał jednego Lonny'ego, to co polecacie?
Akurat pojawiły się i na AAG (1837) i 18CZ wjechały do planszostrefy. Jakieś reko? Tematycznie/ obszarowo na maksa mi oba pasują.
1824 nie ma jeszcze/już? tez by Ci przypasowało obszarowo, chyba najlepsze na początek z tych 3 (i tam są spółki kopalniane)
jak już wybierasz z dwóch - to bierz Czechy. Działa sprytnie na 2 osoby, ma wariantowe mapy na różną liczbę graczy i ogólnie jakieś twisty z różnymi wielkościami firm i pociągami.
Prosim ;)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Wkurzyłem się na Scotta (znaczy już dawno, ale frustracja rośnie). Wieczorem odkryłem jego kolejny wys...prototyp, który niedługo pewnie zadebiutuje na .games. 18MO, klon 1846 z prywatnymi w pełni wziętymi z innych gier (jedna płaci zawsze, gdy ktoś wybuduje w górach, więc jest zmiana względem P4 z 1882 :lol: ). "Projektant", którego projekty są limitowane tym, co już zostało zaimplementowane na stronie, by szybciej sklecić kolejny "prototyp". Nie chodzi nawet o sam fakt użycia istniejących prywatnych, bo przecież mnóstwo gier tak ma, ani nawet o klonowanie, bo dobre klony mają wartość, a o kombinację tego z faktem, że już teraz jest tam multum jego gier i mam wrażenie, że każdego miesiąca coś nowego wpada. Ta "taśmowość" produkcji mnie strasznie mierzi: zrobi mapę na szybko, zagra raz na dwie ręce i wrzuca na .games, gdzie ma akolitów gotowych tracić czas na testowanie tego, a sam zaczyna tworzyć kolejną rzecz.

Scott pisze (na kanale, gdzie siedzą ludzie udzielający się przy tworzeniu rzeczy na .games), że może należałoby zamrozić dodawanie nowych gier (ale już po dodaniu 21Moon i 18MO, czyli dwóch gier z jego stajni), by się skupić na zgłoszonych i niezrobionych bugach do gier już istniejących. Przecież to nawet nie jest subtelne :evil:

Potem stwierdza, że ta stronka uderza w jego sprzedaż. (Od dawna myślę, że chciałby, by granie tam w gry AAG stało się płatne, czyżby to były podwaliny pod to? :lol: W podobnym duchu było zwalczanie przez Scotta obecności 1849 w programie do generowania plansz, torów itd., że to uderza w sprzedaż, podczas gdy fakt, że 1849 było długo jedną z najlepszych osiemnastek dostępnych w PnP sprawił, że w ogóle istniał hajp na nią [bo ludzie mieli dostęp, więc mogli grać i chwalić] i że się bez problemu sprzedała masowa wersja).

Na szczęście w obu przypadkach Toby go zgasił: nie będzie narzucał ludziom, nad czym należy pracować, bo to wolontariusze; a sukces KS 1889 przeczy drugiemu zarzutowi (tak w ogóle relacja między Tobym a Scottem zdaje się dość toksyczna, może fiasko(?) 1877 coś popsuło?). Właśnie, 1877 (gra Toby'ego i Scotta). Niedługo po jej wyjściu na .games Scott ją umieścił w swoim Top 3 18xx ( :? ), a od tego czasu już chyba dawno przeżute i wyplute, a uwaga się skupia na kolejnych "low quality ripoffach", jak to kiedyś określił Xenir.

Większość (w tym on sam) ma go za zbawcę osiemnastek, a dla mnie jest raczej buldożerem zrównującym tę niszę z ogólnym rynkiem planszówkowym (technicznie to niszę się raczej zasypuje niż zrównuje :) ). Nie gry, a produkty. Nie dobry design (w sensie mechanik), a "ładny wygląd" i "jakość wykonania". Nie porządne ogrywanie gier, a kupowanie masowo, by mieć na półce. Kiedyś było lepiej :lol:
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Nie napisałeś tego wprost, ale on stał się "przedsiębiorcą" a nie graczem (oczywiscie z kontekstu da się to odebrać). On chce odcinać kupony ...

Szanuje gościa, bo to jego gry były jedne z pierwszych u mnie, ale jak coraz bardziej wchodzę w świat 18xx to zauważam, że sprawdzenie gry to nie tylko jej zrobienie, przetestowanie z kumplami i hurra...
Moim zdaniem w świecie 18xx właśnie nowych graczy zniechęcało zrobienie sobie gry, a teraz mają ją dostępną i to w miarę wydaną - Scott to umożliwił, niestety świat planszówek zalewany jest przez tysiące średnich gier...
Sam jak zaczynałem nakupiłem... a teraz sprzedaje :mrgreen:
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

ja podobne smutki wylewałem jak Scott zarzucił swoje prototypy po raz pierwszy do grania online. Smutno mi też jak lansuje te "nowe" gry do wave 5, ale pewnie jego kryterium wydania to "gra działa". No chłop poszedł w biznes, nie da się ukryć. Fajnie, ze dźwignął temat masowej produkcji, bo to pokazało, że da się 18xx sprzedać na większą skalę. No ale wejście stricte biznesowo w ten świat mainstreamu i "popu" niczemu dobremu nie posłuży. Pewnie się z tym wszyscy zgadzamy.
Smutno będzie jak nastąpi popsucie "legendy 18xx" - nie w sensie obalenia mitów: "za trudne, za długie, niszowe dla dziwolągów, brzydkie i drogie" - no bo fajnie - tylko będzie potem obiegowa opinia "proste, nijakie, bez tzw. jaj i gdzie ta magia?", to co wypunktował Galatolol wyżej.
Dobrze, ze są goście jak Toby i pewnie znakomita większość graczy, którzy te gry nadal traktują jako zabawę-przygodę, a nie (nie)czysty biznes.
W tej beczce sztucznego miodu, mam nadzieję na odnalezienie prawdziwej łyżki miodu w postaci wydania gier już uznanych na rynku - w sensie wydania raz jeszcze starych niedostępnych tytułów w trochę lepszej cenie i dostępności niż GSG/DTG. Przybliżyć je ludziom super (a z nowymi grafikami to bym uważał :P ). Nawet tutaj na Scotta nie liczę, chociaż dał impuls, ale na innych Wydawców. Joshua pokazał, że da się wyciągnąć na stół takie gierki jak 61/67, 1889 -z niesamowitymi wartościami sprzedaży. RoB wyciągnęli 36jr i zapowiadali (oby szybko) 1832. Oby tak dalej

A jak już jesteśmy przy płodnych artystach :mrgreen: to Lonny zapowiada start kampanii 1888 za jakiś miesiąc.
Kibicuję mu z urzędu :D
=====
A wczoraj partyjka stołowa w 1830.
Kolega grał pierwszy raz w 1830, nauczył się dopłacać do pociagu z własnej kabzy ;) Ale grając po raz pierwszy bez "tłumacza" to człowiek nic tam by nie zobaczył. Ogólnie gra była mocno nierówna - kwestia umiejętności/poznania gry, bo 2 graczy miało po 3 spółki, z czego ja miałem NYNH, NYC i B&M... W zasadzie w 3SR mogliśmy kończyć bo do NYNH dokleiłem NYC. Potem nawet dopłacałem całe $107 do diesla w NYC - miał otwartą mapę zasadniczo. No a po tym wydarzeniu skończyliśmy grę. Czas - ze 4h. ale śmignął mi jak zwykle błyskawicznie, że nie poczułem. Było sporo gadania, kombinowania, podpowiadania i to lubię jak partia nie jest milcząca partią szachów tylko otwarta burzą/walką umysłów. Genialna ta gra.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

piton pisze: 03 lut 2022, 13:09 (...)
A jak już jesteśmy przy płodnych artystach :mrgreen: to Lonny zapowiada start kampanii 1888 za jakiś miesiąc.
Kibicuję mu z urzędu :D
(...)
Ja też. IMHO bardzo fajny tytuł. Jak to Galatolol trafnie określił "Chesepeake w Chinach". Gołe zasady 1830 z drobnymi zmianami /eksport pociągów, 50% do uruchomienia, nowe prywatne i miejsca docelowe(?)/ Więc łatwo ogarnąć zasady można.

A swoją drogą faktycznie Lonny chyba ma parcie na "jeden tytuł w roku" bo już pojawiła się zajawka 18Cuba :D
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: trance-atlantic »

"Nadejszła wiekopomna chwila" i czas zaopatrzyć się w swoją pierwszą osiemnastkę.

Wcześniej dopytywałem o Liliputa - w sumie to chyba dobrze, że nie otarł się o sklepy (a jeśli nawet, to szybko zniknął). bo można tę kasę wydać na coś innego. ;) Choć ze względu na jego "eurowatość" jeszcze go z radaru nie wywalam.

Przejrzałem prawie wszystkie strony tego wątku, ale zapytania neofitów krążyły głównie wokół tytułu "na start" a mi niekoniecznie chodzi o grę najprostszą. Jako że pierwszy kontakt z 18xx, na razie co prawda tylko gameplay/tutorial (ale to zawsze coś), miałem ze skądinąd kultową 1830, to podążając za jej przykładem już wiem czego szukam (lub nie szukam) w swojej pierwszej grze z tej serii - a może nawet nie tylko w pierwszej.

Mówiąc krótko - najbardziej interesuje mnie gra z punktu widzenia symulacji ekonomicznej. 1830 wydaje się być mocno spekulancka, natomiast ja wolałbym przenieść ciężar swoich poczynań na budowanie potęgi poprzez wzmacnianie a nie osłabianie spółek (nie wiem, czy dobrze się wyrażam). Nie chodzi mi bynajmniej o to, aby gra była euro-friendly-money-salad coś tam, bo wszelkie wizje bankructwa czy też celowe wpuszczanie rywali w maliny są jak najbardziej pożądane.

Szukam po prostu hybrydy Splottera (silnik ekonomiczny i powiązane z nim decyzje) z konfrontacją i interakcją osiemnastek (w klimatach tychże). Zaznaczę przy okazji, że nie celuję w substytuty tematyczne - mają być pociągi i już. :) Mile widziana jest także gra, która dobrze się spisuje w wersji na dwie osoby.

Pomóżta! :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Spoiler:
Znawcy tematu na pewno doradzą Ci coś lub potwierdzą to co napisze, ale wpadają mi dwie na myśl: 1846 lub 1848 Australia.
Obie gry bardziej są nastawione na maksymalizacje tras i budowanie potęgi firmy, tzw. operacyjniaki, gdzie o bankructwa ciężej lecz nie niemożliwie.

1830 ma kilka swoich klonów/odnóg, które też naprawdę warto zgłębić jak 1882 przy którym bankrut ścieli się gęsto i często.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Nie znam się to wypowiem ale ostatnio pokazałem 1848 nowym w temacie osobom i opcja braku bankruta bardzo im się spodobała. Jest trochę więcej tłumaczenia niż przy 1830 bo dochodzi bank i zmiany torów ale dla zaprawionego gracza euro to żadne wyzwanie. Na dwie osoby masz nieoficjalny wariant w 1846 który działa. W 1862 też pewnie można by zagrać na 2 skoro na 1 grają, 1860 jeszcze ponoć lepsze na 2 ale tam to już naprawdę trzeba przysiąść jeśli chodzi o zasady i może ekipa się zniechęcić po godzinnym tłmuaczeniu. Więc tak jak pisał kolega wyżej 1846 i 1848 na pewno do zweryfikowania.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: trance-atlantic »

Nie ukrywam, że pierwsze kroki skierowałem w stronę gier... dostępnych, szczególnie tych nowszych, wydawanych ostatnio przez m.in. Fox in the Box.

Zdaje się, że mistrz_yon rozpisywał się ostatnio o 18DO jeśli dobrze kojarzę, czuję, że to może być właściwy kierunek, chociaż nie chcę też, żeby gra aż tak przypominała euro, bo od tego są... eurasy. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: 18xx

Post autor: Otorek »

Ze swojego doświadczenia moge polecić krótkie 18xx na start:
18Chesapeake - gramy w niego najwięcej, online w 6 osób (w tym dwójka grała dopiero 2 raz) zeszliśmy do 4,5h - proste zasady na start i ciężko tam o bankructwo, więc firmy rozwijają się dosć przyjemnie. Obecnie do Chessie dostępny jest dodatek jeszcze bardziej skracający czas gry, zmniejszający ilość pociągów, przechodzi na transakcje sprzedaj-kup-sprzedaj zamiast tylko sprzedaj-kup, pogłębia giełde - nie testowałem jeszcze.
1889 - w niego gralem chyba dopiero raz, ale wydaje się podobny do 18Chessie tylko ma głębszą giełde
1882 - nie mam wrażenia, że zasadami jest bardziej skomplikowana od 1889 (może ma bardziej szczwane prywatne jak rzeczna i event z NCR) - na pewno łatwiej tu o bankruta, płytek z torami jest tu mniej i to może powodować znaczne utrudnienia, za to znaczniki neutralne troche obniżają dla mnie gry na blokady - ale to może kwestia ogrania i mądrzejszego nimi zarządzania.
18DO - słyszałem, że przyzwoite, bardziej operacyjne no i browar nawiązuje do gier Euro - ale to wypowiedź typu nie grałem, a wypowiem się tym bardziej.

Jak ogram trochę swoją ekipę na pewno będe szedł w strone 1849 (planuje ją jako 3 tytuł, który będe posiadał fizycznie prócz 18Chesapeake, 1889 z KS no i 1849) - jest giełdowa, ale operacyjnie też coś siędzieje (2 rodzaje torów, kilka typów pociągów o ile dobrze pamiętam, kapitalizacja przyrostowa, zamykanie/restartowanie firm, zarzadzanie biedą, event z erupcją Etny, zasięg pociągów wyrażony w hex-ach) no i bardziej odbiega od pozostałych "klonów 1830", jest też grą o krótkim czasie trwania, przynajmniej według zapewnień.
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

trance-atlantic pisze: 08 lut 2022, 11:59 Nie ukrywam, że pierwsze kroki skierowałem w stronę gier... dostępnych, szczególnie tych nowszych, wydawanych ostatnio przez m.in. Fox in the Box.

Zdaje się, że mistrz_yon rozpisywał się ostatnio o 18DO jeśli dobrze kojarzę, czuję, że to może być właściwy kierunek, chociaż nie chcę też, żeby gra aż tak przypominała euro, bo od tego są... eurasy. ;)
1846 i 1848 są dostępne,

18DO mam kilka partii w różne warianty gry - tam jest ich chyba 3, a grałem w TSB (najprostszy) i HSB+kafle wydarzeń (czy jak to się nazywa).
Ta gra Lonnyego Wolframa (dzięki Piton za zwrócenie uwagi) odstaje od kanonów 18xx, dlaczego - ponieważ występują również spółki browarnicze w trybie HSB, gdzie notowane są firmy kolejowe i firmy browarnicze. Ogólnie w grze nie zbankrutujesz, train rush wydarza się sam z siebie poniewaz przy stawianiu kopalni i stalowni eksportuje się pociąg (tak jakoś mi świta w pamięci). W trybie HSB spółki browarnicze, moim zdaniem, są ważniejsze niż spółki kolejowe - lepsze zyski masz z browarniczych spółek, lecz nie cieszmy się, przy rundzie browarów jest ostro, nieraz zabrakło piwo do eksportu dwóm ostatnim spółkom.
Dodam że gra jest świetnie wydana, bardzo ładnie porównując do innych 18xx, ale czy to jest najważniejsze ?

Pytanie czego oczekujesz: czy kanonów 18xx - giełdowych (1830/1882) lub operacyjnych (1846/1848) ? czy różnych innych mechanik, które kreują inne dodatkowe odnogi w 18xx (18DO) ?
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 13:54 przez foxikos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: trance-atlantic »

Właściwie swoim wpisem chyba sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie ;) O ile dobrze zrozumiałem, to ja jednak bardziej celuję w działania "operacyjne", czyli giełda giełdą, ale jednak motorem napędowym naszych poczynań jest rozbudowa (sieci/biznesu) + ewentualne działania poboczne, które przynajmniej w teorii sprawiają wrażenie większej głębi i ważkości podejmowanych decyzji.

1830 z pozycji obserwatora wygląda jak czysta manipulacja stock value; oczywiście nie bez znaczenia jest przebieg tras i potencjalne zyski z inwestycji, ale jednak wolałbym grę na planszy niż na planszach (spółek). :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

trance-atlantic pisze: 08 lut 2022, 13:04 Właściwie swoim wpisem chyba sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie ;) O ile dobrze zrozumiałem, to ja jednak bardziej celuję w działania "operacyjne", czyli giełda giełdą, ale jednak motorem napędowym naszych poczynań jest rozbudowa (sieci/biznesu) + ewentualne działania poboczne, które przynajmniej w teorii sprawiają wrażenie większej głębi i ważkości podejmowanych decyzji.

1830 z pozycji obserwatora wygląda jak czysta manipulacja stock value; oczywiście nie bez znaczenia jest przebieg tras i potencjalne zyski z inwestycji, ale jednak wolałbym grę na planszy niż na planszach (spółek). :)
Spróbuj 1846,nawet online wpierw, (18xx.games) zobaczysz o co w tym chodzi, sam byłem sceptycznie do tego tytułu nastawiony ale jest naprawdę przyjemny, dodatkowo we 3 na stole z tłumaczeniem (ekspresowym) zeszło nam 2,5h, co uważam za dobry wynik.
Dodatkowo przy mniejszej ilości graczy niektóre spółki odpadają, ale zajmują swoje home station (blokują), losowane są też firmy prywatne - zmienny set-up.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

@Foxikos
18Dortmund nie jest Lonnego, Wolframa obrażasz :P
trance-atlantic pisze:jako że pierwszy kontakt z 18xx, na razie co prawda tylko gameplay/tutorial (ale to zawsze coś), miałem ze skądinąd kultową 1830, to podążając za jej przykładem już wiem czego szukam (lub nie szukam) w swojej pierwszej grze z tej serii - a może nawet nie tylko w pierwszej.
Mówiąc krótko - najbardziej interesuje mnie gra z punktu widzenia symulacji ekonomicznej.
z tym pierwszym kontaktem via ekran monitora to ja bym mocno uważał, baaardzo ;) Twój opis 1830 to pewnie nie tylko mnie rozbawił ;)
to, że gra wydaje się prosta, bo jest - kup/sprzedaj udział, połóż kafelek, pojedź pociągiem to potem w trakcie gry tak nie wygląda. A może inaczej, może tak wyglądać jak opisałem i cała para w gwizdek i szybko się od tego odbijesz/odsuniesz.
To , że mechanicznie połapiesz i potem sobie pograsz z grupą i nawet dojdziecie do pewnych wniosków (nie zawsze trafnych) nie znaczy, że to koniec możliwości. Trzeba pograć dużo (naprawdę dużo) w te gry żeby pewne rzeczy połapać i najlepiej grać cały czas z "lepszymi od siebie" (no ogranymi w sensie). Szczególnie odkrywanie tych gier samemu jest mocno odradzane i każdy to tutaj potwierdzi.

Jak masz czas i chęć pograj z kimś na 18xx.games żeby obadać gry. Ludzie grają live na skypie sporo powiedzą/podpowiedzą.
----
Co do tych gier co szukasz i z dostępnych - to nie polecam ich na start w żadnym wypadku - ale poszukujesz: 1862 albo 1840.
a inna rzecz jeżeli chcesz budować "potęgę ekonomiczną", to cała ta potęga będzie się opierała o granie na planszy w 90%, bo tam zarabiasz i innym dajesz mniej zarabiać. Giełda w takich tytułach to raczej margines, aczkolwiek nie zawsze, np. 1862 ma spore możliwości w tym kierunku (fuzje)

ja jestem tradycyjny/ortodoksyjny i grałbym najpierw w coś prostego żeby poznać system i spokojnie z pokorą szedł do nowych tytułów, ale to jestem ja i lubię sobie podnosić poprzeczkę stopniowo i zwiedzać po drodze ;)
rozpoczęcie przygody od skumania jak te gry działają, co to jest rush i spółka trup, może coś pomóc.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Apos »

trance-atlantic pisze: 08 lut 2022, 10:33
Spoiler:
Hej,

po tym co piszesz, to szukasz operacyjniaka i gry, gdzie buduje się dobre, dochodowe spółki. Z mniejszym naciskiem na giełdę.

W pierwszej kolejności zasugerował 1846 - bardzo ceniony i popularny tytuł. Stawia na prowadzenie dobrej firmy i "brzydkie zagrywki" występują głównie na planszy, a nie na giełdzie.Rozgrywka nie trwa długo i potrafi zamknąć się w 3-4h. Tytuł jest dodatkowo łatwo do kupienia w lokalnych sklepach.

Wspominany 18DO zakupiłem, jako ogromny fan gier euro i prowadzenia w nich przedsiębiorstwa (np Brass). Parę osób już się wypowiadało na temat tego tytułu i można rzec, że to takie 18XX z doczepioną grą euro. Też łatwo można dostać w sklepach.

Do głowy przychodzi mi jeszcze mój nowy ulubieniec 18NewEngland. Tytuł również o operowaniu spółkami, ale tutaj pojawiają się już tzw "minory", małe spółki od których się zaczyna, aby później przekształcić bądź połączyć w duże. Niem a również spółek prywatnych, całość skupia się na prowadzeniu własnych. Trochę inaczej działają pociągi "E" - pomijają one wioski, a dodatkowo połączone podwajają dochód z jednego połączenia. Dla mnie, bardzo przyjemny tytuł. Najlepiej działa na 4-5 osób i nie należy do długich.

W/w tytuły są inne niż główny nurt gier 18XX - tu przykład 1830, który prezentuje klasyczny i klasyczny zestaw zasad z balansowanym podziałem na część operacyjną oraz giełdową. Tytuły te mają jednowymiarową giełdę, czyli wartość akcji idzie w lewo (maleje) albo w prawo (rośnie). Co dla eurograczy może być przystępne i wyglądać jak mechanika z tego typu gry.

Zerknij jeszcze na City of the Big Shoulders. Jest to euro z elementem otwierania spółek, giełdy.

Gdybyś potrzebował pomocy w pierwszych krokach w wymienionych tytułach - daj znać. Są one dostępne na 18xx.games i zawsze można się zgadać na partyjkę wprowadzającą "live".

---------------------------------------

Już pół roku siedzimy w 18XX i nasza lokalna ekipa cały czas się powiększa. Nie mogło zabraknąć uzupełnienia zapasów tytułów na półkach. Tu z pomocą co do wyboru konkretnych gier przychodzą dwie rzeczy:
- dyskusje na Discordzie, który został zdominowany przez Osiemnastkowiczów.
- wspólne rozgrywki, przy stole bądź online live i async na 18xx.games

Mimo wszystko, ten gatunek jest dość nieprzystępny dla szarego eurosucharzysty, ale ludzie grający w 18XX są bardzo pomocni i zainspirowani szerzeniem tego wspaniałego hobby :D

Wspominane uzupełnienie zapasów
Obrazek
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Może pora na wątek osiemnastkowy w dziale Co kupić?
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

piton pisze: 08 lut 2022, 13:14 @Foxikos
18Dortmund nie jest Lonnego, Wolframa obrażasz :P
Wtopiłem…. Masz w 100% racje, nie wiem czemu Lonnego do tego przypisałem. Za szybko, za niecierpliwe :oops:

Odszczekuje tytuł Wolfram Janich i Micheael Scharf.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: trance-atlantic »

Spoiler:
Wiesz, domyślam się, że w jednym zdaniu ciężko streścić grę, na którą ludzie są skłonni poświęcić kilka godzin czasu - a mówimy o jednej rozgrywce, a co dopiero o poznawaniu jej głebi. ;) Choć i tak uważam, że nie byłem dalej prawdy niż te osoby, które np. o serii Commands&Colors mówią, że jest ona "bliżej gier euro". Chyba tylko jak jakiś sklep zamawia w jednej paczce C&C razem z Dominant Species, to wtedy faktycznie są dość blisko. ;)

Oczywiście moje odczucia bardzo mocno skondensowałem, aczkolwiek w moim wpisie nie było najmniejszej próby spłycania tematu do paru prostych mechanizmów, że coś się kupi, położy kafelek, coś zarobi, później odpali spółkę żeby wypompować z niej kasę i heja. Wiem natomiast, że dziś to spektrum gier jest na tyle szerokie, że mogę wybrać coś bardziej skrojonego pode mnie. I, w odróżnieniu od Twojej osoby, prędzej odbiłbym się od gatunku w momencie, gdybym wszedł w coś, co aż tak mnie nie rajcuje (mając na dodatek z tyłu głowy, że inne gry zawierają potencjalnie więcej tego, co mogłyby mnie zainteresować).

Natomiast co do odkrywania gier samemu... pełna zgoda, to bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego tu jestem i pytam, bo normalnie złożyłbym zamówienie, jutro bym paczkę odebrał i próbował coś tam rzeźbić udając, że mi to sprawia frajdę. :) Mało tego, z premedytacją biorę się za ten gatunek, bo chyba mam już lekki (taa, lekki...) przesyt gier, które fascynują mnie do pierwszych trzech rozgrywek, z czego pierwsza z nosem w instrukcji a druga z tłumaczeniem "niekumatym". Chyba się starzeję, bo faktycznie wolę mniej a konkretniej. Obym rzeczywiście się nie sparzył. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

foxikos pisze: 08 lut 2022, 12:48
trance-atlantic pisze: 08 lut 2022, 11:59 Zdaje się, że mistrz_yon rozpisywał się ostatnio o 18DO jeśli dobrze kojarzę, czuję, że to może być właściwy kierunek, chociaż nie chcę też, żeby gra aż tak przypominała euro, bo od tego są... eurasy. ;)
18DO mam kilka partii w różne warianty gry - tam jest ich chyba 3, a grałem w TSB (najprostszy) i HSB+kafle wydarzeń (czy jak to się nazywa).
Ta gra Lonnyego Wolframa (dzięki Piton za zwrócenie uwagi) odstaje od kanonów 18xx, dlaczego - ponieważ występują również spółki browarnicze w trybie HSB, gdzie notowane są firmy kolejowe i firmy browarnicze. Ogólnie w grze nie zbankrutujesz, train rush wydarza się sam z siebie poniewaz przy stawianiu kopalni i stalowni eksportuje się pociąg (tak jakoś mi świta w pamięci). W trybie HSB spółki browarnicze, moim zdaniem, są ważniejsze niż spółki kolejowe - lepsze zyski masz z browarniczych spółek, lecz nie cieszmy się, przy rundzie browarów jest ostro, nieraz zabrakło piwo do eksportu dwóm ostatnim spółkom.
Dodam że gra jest świetnie wydana, bardzo ładnie porównując do innych 18xx, ale czy to jest najważniejsze ?

Pytanie czego oczekujesz: czy kanonów 18xx - giełdowych (1830/1882) lub operacyjnych (1846/1848) ? czy różnych innych mechanik, które kreują inne dodatkowe odnogi w 18xx (18DO) ?
To zależy, w którą wersję się gra.
18DO TRG (the railway game) to czysta podstawka osiemnastkowa. Klimat browarniczy oddają spółki prywatne (którymi są browary). Różnica w stosunku do innych osiemnatek jest taka, że istnieją sposoby zwiększania wartości pól (rozbudowa kopalni i hut), co daje piwo. To piwo to (pod koniec gry) dodatkowe dochody, ale takie jednorazowe. Mechanicznie to jest osiemnastka, z focusem na operację raczej. Giełdowo jest to bardzo łagodna wersja - nie ma bankurctw.
18DO HSB (heat, sweat and beer) to już mocny skręt w kierunku euro. Dwa (płaskie) rynki akcji (spółki akcyjne i spółki browarnicze). Ograniczona liczba rund (gra się nie do bankurctwa, tylko ileś ruchów). Wspólne karty CAPEXu dla obu rynków, co mega przyspiesza grę. Do tego wykręcony rynek piwa na eksport ze zmiennymi cenami, podażą i popytem. Bardzo ciekawe, ale to już dość daleko od 18xx, bo na piwie robi się tam duże pieniądze.
18DO EXP to upgragded wersja HSB o ile pamiętam. Z dodatkowymi (!!!) ficzerami konkretnych spółek browarniczych.

Z mojej perspektywy (pierwsza osiemnastka), zakup 18DO był wyborem idealnym. W jednym pudełku dostaje się 3 fajnie zrobione gry (a nawet 4, bo jest INT, czyli gra wprowadzająca, ale to taka popierdółka, naprawdę) - zarówno pod względem grywalności, jak i wizualnie. Teoretycznie to nie ma znaczenia (ta wizualność), ale to wiadomo dopiero później, jak się już w ten świat wejdzie. Już mi kilka osiemnastek przybyło, ale zawsze jak proponuję to chcą cisnąć w tego Dortmunda (TRG). I mam gry, ale wszyscy chcą grać w dortmunda :lol: :evil:
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

mistrz_yon w grupie w której gram, najbardziej podchodzi tryb HSB - spółki kolejowe i browarnicze, osobno notowane. Najwięcej się dzieje.

W trybie TRG jest ciekawy system licytacji prywatnych - browarów, lecz sam tryb ma za mało do zaoferowania to takie zdanie po rozgrywce.

Raz zagraliśmy z tymi mały żetonami dającymi dodatkowe możliwości browarom (jak wspominasz tryb EXP) i jakoś, nie siadło..
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

foxikos pisze: 08 lut 2022, 15:33 mistrz_yon w grupie w której gram, najbardziej podchodzi tryb HSB - spółki kolejowe i browarnicze, osobno notowane. Najwięcej się dzieje.

W trybie TRG jest ciekawy system licytacji prywatnych - browarów, lecz sam tryb ma za mało do zaoferowania to takie zdanie po rozgrywce.

Raz zagraliśmy z tymi mały żetonami dającymi dodatkowe możliwości browarom (jak wspominasz tryb EXP) i jakoś, nie siadło..
To zależy, gdzie osiemnastkowo jesteście. My - na początku drogi, więc wszystkich cieszy system jako taki. Tak to widzę ze swojej perspektywy.
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

mistrz_yon pisze: 08 lut 2022, 15:45 To zależy, gdzie osiemnastkowo jesteście. My - na początku drogi, więc wszystkich cieszy system jako taki. Tak to widzę ze swojej perspektywy.
Nawet ujmę to inaczej, gracze sa bardzo euro i strasznie im siadło operowanie browarami, co bardzo przypomina euro.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Czy tylko mnie mierzi jak czytam, że 1846 i 1848 to "operacyjniaki"? Ja tam czuję więcej giełdy niż w Chesapeake, 1849, 1882 czy 1889.

Przy okazji podzielę się spostrzeżeniami odnośnie 1860. Po długiej przerwie znów próbowałem przekonać się do tego tytułu, bo ktoś ostatnio wspominał, więc mówię - dam drugą szansę. Zawsze grałem na 2 os, może tu leży błąd, albo może źle gram. Nudne prywatne z nietypową licytacją, dziwne kafelki i niedobór zielonych/brązowych (to na plus akurat), trasy łatwe do poblokowania praktycznie na stałe bez sensownych obejść, wszystkie spółki w zasadzie jeżdżą za małe pieniądze, train rush napędzany kolejnymi spółkami z pełną kapitalizacją służącymi do wypompowania kasy i odkupienia w mid/late game jak przy insolvency sobie dozbierają na własny pociąg, trochę giełdowo, ale jakoś tak bez polotu. Jedyny twist, który mi się spodobał to ponowna pełna kapitalizacja upadłej spółki w late game z zachowaniem jej oryginalnej kasy. Dziwacznych zasad jest tak dużo jak w 1862 (które lubię, autorstwa tego samego kolesia - Huttona), ale jakoś zupełnie nie odczuwam radości czy ekscytacji grając w ten tytuł. Czy jakiś fan może mi wytłumaczyć, czego nie dostrzegam czy powinienem po prostu uznać, że to nie jest gra dla mnie i sobie odpuścić?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

kisiel365 pisze: 08 lut 2022, 22:43
Mało giełdy w 1849 i 1882 :shock: 1849 pole do kombinowania hoho, a 1882 ? w 82 dla mnie jest 70-80% giełdy a 20%-30% operacji, no jak jeszcze ktoś jest w stanie coś pojechać przed bankrutem... zapraszamy do stołu, kto nie pływa w brązowym ten nie wie co się dzieje w Kanadzie ;)
Co do 1846 zgadzam się, prawie, bo to zależy od ogranego towarzystwa -tak, tam da się brzydko grać w SR(!), a 1848 no to Paanie tam to się dzieje - ale znowu, trzeba pograć i zrozumieć BoE.
Pewnie się powtórzę, ale to naprawdę często kwestia towarzyszy-grupy i ich stylu gry. Warto czasem pograć z kimś spoza ekipy i wtedy może być ciekawie. Co by nie było, to są bardzo dobre gry!

z 1860 i 1862 jest podobnie - "dziwne" gry, na pierwszy i piąty strzał ludzie nie widzą nic wow (a potem też :P ). Ale są ONI co powiadają "te gry są dobre", no to ja się nie poddaje ;) Z 1862 bardziej nie podoba mi się "tzw feeling bo widzę tam grę, wielkie możliwości, ale jednak nie moja bajka (narazie) - sanbox odstawiam, wolę bardziej "proste tytuły".
1860 pierwszy raz grałem z 9-10 lat temu i nie zachwyciło,znowu grałem z rok temu, nie zachwyciło. Zamówiłem pudełko... zobaczymy. To chyba bardziej "late game" jak to u Huttona, co też mnie do końca nie rajcuje, ale skoro "ONI" mówią, że to dobre to dam szansę. (nic na siłę, po prostu chcę).

TLDR nie jesteś sam i raczej większość graczy tak ma ;)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

foxikos pisze: 08 lut 2022, 15:59
mistrz_yon pisze: 08 lut 2022, 15:45 To zależy, gdzie osiemnastkowo jesteście. My - na początku drogi, więc wszystkich cieszy system jako taki. Tak to widzę ze swojej perspektywy.
Nawet ujmę to inaczej, gracze sa bardzo euro i strasznie im siadło operowanie browarami, co bardzo przypomina euro.
Dokładnie tak. HSB to jest osiemnaście dociśnięte na maksa w kierunku euro - chyba najbardziej przez sztywny warunek końca gry (liczba tur/rund). Jednak kończący się bank jest bardziej klimatyczny oraz - do pewnego stopnia - zarządzalny. Mnie HSB umiarkowanie leży (chciaż bawiłem się przy niej dobrze), bo mam eurasów od groma, a jak odpalam 18-tkę to chcę pociągami jeździć i akcjami obracać :) Ale kiedyś pogram w ten wariant z pewnością. Póki co regularnie wchodzi TRG, a kolejka tytułów do ogrania (i to tylko osiemnastkowych) - coraz dłuższa.
ODPOWIEDZ