(wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: loaru »

Moonday pisze: 03 lut 2022, 22:35 Deep Madness też kosztuje podobnie - popatrzcie na cenę nowych dodatków. Zeszłoroczny Descent, to też spory koszt.
Tylko, że w Deep Madness jest sporo figurek, a tu mamy wyłącznie standy. Plastik robi różnicę w cenie, gry bez figurek są wydawane dużo taniej (np. Nanty Narking).
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: bluebird »

No właśnie wydanie bez plastiku a cena galaktycznie kosmiczna. Nie mam nic przeciwko żeby wydawnictwa zarabiały swoje ale są jakieś granice przyzwoitości 😡
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: MarekPlus »

Ja tam wolę świetną grę za 500 PLN bez figurek niż średniaka z figurkami 😉
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: argali »

Jest to chyba jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie gier tego roku. Mechanika, klimat.. już sama grafika zachęca do zakupu. Obawiam się jednak, że przy takiej długości rozgrywki, gra nie będzie częstym gościem stołu i podzieli los Mage Knigta, który dumnie spoczywa na półce. Niestety przegapiłem sprzedaż edycji kickstarterowej, a więc pozostało mieć nadzieje na dostępność tytułu w retailu (swoją drogą kiedy była możliwość zakupu tej wersji na 3trollach?). Liczyłem na to, że cenowo zmieszczę się w 550 zł, bo o ile spodziewałem się podstawki w okolicach 350 zł, tak dodatki wydają mi się nieco drogie w stosunku do oferowanej zawartości (w szczególności "z otchłani"). No ale cóż.. dorzucę te 80 zł, żonie nie będę chwalił się wydatkiem i mam nadzieję, że dobrze bawiąc się z tym tytułem nie będę pamiętał o cenie jaką przyszło za niego zapłacić :D Myślę jednak, że sporo graczy zrezygnuje z tego zakupu, właśnie z powodu ceny.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 229 times
Been thanked: 233 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Moonday »

loaru pisze: 03 lut 2022, 23:03
Moonday pisze: 03 lut 2022, 22:35 Deep Madness też kosztuje podobnie - popatrzcie na cenę nowych dodatków. Zeszłoroczny Descent, to też spory koszt.
Tylko, że w Deep Madness jest sporo figurek, a tu mamy wyłącznie standy. Plastik robi różnicę w cenie, gry bez figurek są wydawane dużo taniej (np. Nanty Narking).
Pytanie więc, na co poszedł budżet? Sporo było narzekania na cenę Descenta. Tam przedmiotem awantury była mała zawartość fizycznych komponentów w stosunku do ceny. Można by porównać np. do Gloomhaven, który ma figurki i masę fizycznej zawartości. W Descent wysiłek poszedł w zaprojektowanie ciekawych i różnorodnych przygód, których próżno szukać w Gloomhaven. Nie wiem jak jest w przypadku MA i pewnie się nie dowiem dopóki nie zagram. Może ostatecznie okazać się, że MA jest grą bardziej przemyślaną i przyjemniejszą w odbiorze niż Deep Madness. Trzeba popatrzeć na cały projekt. Nie wiem, czy MA jest wart swojej ceny. Osobiście wciąż nie jestem do końca przekonany, ale na pewno nie chodzi tu o brak figurek. Jakbym miał szukać takich porównań... hm, Horror w Arkham gra karciana, cena za jeden pełny cykl (plus nowi badacze) jest wyższa niż core MA, ale w tej pierwszej grze jakoś klimat bardziej mi pasuje, bo jest klaustrofobicznie, czyli podobnie jak w powieściach Lovecrafta. Czy wydając podobny pieniądz i kupując MA będę w stanie poczuć przygodę na podobnym horrorowim poziomie? Tu mam dylemat. Deep Madness mnie nie przekonało z innych powodów (obsługa gry).
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Niven »

Wezcie pod uwagę, ze niektóre gry są tworzone i wydawane przez kilkuosobowe zespoły a większość przez firmy zatrudniające dziesiątki czy setki osób. Tu koszty są nieporównywalne. Taki CMON na tym tytule straci, na tym zyska - jakoś to sobie balansują w budżecie. Stac ich na wtopy i schodzenie z ceny w pewnych przypadkach. Malutkie firmy nie mogą sobie na to pozwolić - aby dorównać jakością wykonania musza płacić niezależnym grafikom, wymyśleniem zasad nie zajmuje się zespól osób tylko zazwyczaj twórca gry. Świetnym przykładem jest tutaj Everrain z Grimlord Games gdzie jeden człowiek tworzy grę a drugi zajmuje się marketingiem. Efekt? Piękna gra z 82 modelami za 1200 zl All In. Drogo? To spróbuj sam, od podstaw opracować taki produkt, sam załatwiać grafików, koncept, figurki, fabryki komponentów, dystrybucje. Z Machina jest podobnie. Tworca gry w 2013 roku tworzył pierwsza cześć z znajomymi w sklepie z grami, na czystych kartkach papieru. Wrzucił w to własne oszczędności. Ludziom się spodobało , poszedł dalej. Cały czas w tym samym projekcie. Reasumując duzo pudelek tej gry nie będzie , nie kupisz Ty, kupi ktoś inny.
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: loaru »

Ale my dyskutujemy o cenie w retailu, a nie o tym czy ktoś ma misję wspierania twórcy. Nie chodzi też o zawartość w pudełku, choć jak już porównujemy do gry na takim samym poziomie (oceny bgg: 7,9 DM, 8.0 MA), to obiektywnie MA wypada w tym zestawieniu drożej.

Wiadomo, że znajdą się chętni, sam też mam w kolekcji drogie tytuły w porównaniu do zawartości - ostatecznie, czy było warto, oceniam po liczbie sesji/czasie spędzonym przy danym tytule. I tutaj wiem, że MA z powodu długiego czasu rozgrywki rzadko trafiałaby na stół, a tym samym przy cenie o 50% wyższej od KS nie jest już dla mnie atrakcyjna, mając alternatywy w kolekcji.

TLDR: szkoda, że nie wsparłem KS, ale nie będę płakał po wykupionym retailu
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: strid3rr »

Spoiler:
Też bym poszedł tym tropem.
Poza tym: raz - niewielki nakład, bo wątpię żeby Galakta mocno w ten tytuł zainwestowała, dwa - dobrej jakości materiały i trzy - inflacja, dużo wyższe koszty materiałów (papier) i przede wszystkim kosmiczne ceny importu.
Doskonale to widać po innych tytułach, np. taka Posiadłość Szaleństwa już w dodruku wyceniona na ponad 380 zł, czyli ponad 70 zł więcej niż można było ją dostać, podobnie SW: Rebelia. Naprawdę nie widzę podstaw do tego, aby zarzucać Machinę Arcanę opiniami, że to skok na kasę, bo jest mnóstwo powodów dla których ta gra kosztuje tyle, ile kosztuje. Poza tym, to nie jest kolejna odsłona Talismana czy Monopole, tylko bardzo dobra mechanicznie gra, z naprawdę dopracowaną warstwą fabularną i graficzną, która jest sprzedawana już jako 3-ci dodruk.

Zresztą na przykładzie masła - jeszcze z 3 miesiące temu można było je kupić po 3,5 zł, teraz po 5 zł w promocji, co stanowi 140% poprzedniej ceny więc czego oczekujecie po planszówce, której transport zmienił się o kilka tysięcy procent, podobnie makulatura, która też podrożała swoje, nie wspominając już o VAT-cie... Ja obstawiałem, że cena w sklepach za podstawkę będzie w okolicach 280 zł, a jest po około 340 zł co stanowi około 120% ceny prognozowanej, więc naprawdę nie rozumiem tego poruszenia odnośnie ceny.

Można było kupić grę w przedsprzedaży za mniej niż 400 zł z 2 dodatkami, kto komu bronił? Teraz jak zwykle najbardziej oburzeni są ci, którzy nie chcieli mrozić pieniędzy w preorder czy finansowanie na KSie.
"No sorry, nie ryzykujesz, nie zarabiasz."
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: bluebird »

strid3rr pisze: 04 lut 2022, 01:18 "No sorry, nie ryzykujesz, nie zarabiasz."
Nie wiedziałem że zakup gry to taki hazard i trzeba bawić się w spekulacje jak na giełdzie. Według mnie nie jest to normalne.
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: manicminer »

Twisted Fables od Czachy, z dodatkami i figurkami poniżej 300zł, tak więc argument że papier i transport drogi i wpływa to na cenę gry, że trzeba podnieść ją o 50% o kant tyłka rozbić.
Przy MA podstawka jest wyceniona jak dwa dodatki do niej, które były za darmo w KSie. Kilka kart kosztuje prawie 300zł? Czy podstawka jest za tania i powinna byc po 500zł?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

Moonday pisze: 03 lut 2022, 23:40 .... Czy wydając podobny pieniądz i kupując MA będę w stanie poczuć przygodę na podobnym horrorowim poziomie? Tu mam dylemat. Deep Madness mnie nie przekonało z innych powodów (obsługa gry).
Miałem i komplet "Deep Madness" z 1 i 2 KSa i MA 2nd edition w wersji ANG i powiem Ci szczerze, że jak dla mnie bardziej elegancka mechanicznie jest niechybnie MA. Na tyle, że sprzedałem oba powyższe tytuły i kupiłem MA3ed PL. Widać lata szlifowania tego tytułu, tu nie ma miejsca na zbędne elementy mechaniki, czy stratę czasu przy setupie.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
tommyray
Posty: 1307
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tommyray »

Kilka dni i pewnie będziemy cieszyć się pudłami MA w domach. Gdyby ktoś przy tej okazji chciał codexy wymienić na geld to jestem bardzo chętny na taki geszeft.
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: manicminer »

Yuri pisze: 04 lut 2022, 06:15
Moonday pisze: 03 lut 2022, 23:40 .... Czy wydając podobny pieniądz i kupując MA będę w stanie poczuć przygodę na podobnym horrorowim poziomie? Tu mam dylemat. Deep Madness mnie nie przekonało z innych powodów (obsługa gry).
Miałem i komplet "Deep Madness" z 1 i 2 KSa i MA 2nd edition w wersji ANG i powiem Ci szczerze, że jak dla mnie bardziej elegancka mechanicznie jest niechybnie MA. Na tyle, że sprzedałem oba powyższe tytuły i kupiłem MA3ed PL. Widać lata szlifowania tego tytułu, tu nie ma miejsca na zbędne elementy mechaniki, czy stratę czasu przy setupie.
Jest jedna rzecz, która mnie raziła, ciągłe szukanie standów, to akurat można by mechanicznie rozwiązać inaczej, a tak to co turę wyskakuje nam nowy potwór z nowym standem, zamiast tego bym zrobił losowe cechy potworów, co w końcu sam zrobiłem i grałem na kilku standach, a zmieniały się tylko karty. Zgodzę się że MA jest trochę lepsze od DM, jakby bardziej zbalansowane i zróżnicowane, oraz bez żonglowania tokenami jak przy DM.

Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.

https://spieletaxi.de/navi.php?qs=Machina+Arcana
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Mnie akurat standy nie wadziły, rozwiązałem to tak że rozlozylem sobie większość frontem do góry na stole do grania a niewielka resztę w kupkę i szybciutko odnajdywałem co trzeba. Tego aspektu nie przeskoczysz nijak i jak najbardziej to rozumiem jako gracz.

Co do ceny i dodatków to wiemy jak to jest z dodatkami... spieszmy się je kupować, tak szybko odchodzą :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Shodan »

bluebird pisze: 04 lut 2022, 02:06
Nie wiedziałem że zakup gry to taki hazard i trzeba bawić się w spekulacje jak na giełdzie. Według mnie nie jest to normalne.
Gry na wspieraczkach zazwyczaj wychodzą taniej niż ich późniejsze wersje sklepowe. Albo cena w sklepie jest wyższa albo jest podobna, ale zawartość wykastrowana.
Wydaje mi się, że w tym wypadku rozchodzi się o to, że ta różnica cenowa jest jednak rażąca (zostawiam tutaj na boku kwestię czy z przyczyn obiektywnych mogła być niższa). Nie przeglądałem dokładnie wątku, ale wydaje mi się, że w spekulacjach co do ceny retail mało kto obstawiał powyżej 300 zł za podstawkę (realnie w sklepach nie SCD). Zjawisko wzrostu cen gier jest faktem. Wiem, że to truizm, ale każdy sam musi rozstrzygnąć ile jest w stanie zapłacić za daną grę. Ktoś będzie patrzył na stosunek jakość i ilość komponentów / cena, dla kogoś ważniejszy będzie trudno przeliczalny fun z gry.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Shodan »

manicminer pisze: 04 lut 2022, 07:13
Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.
Obawiam się, że ta gra jest na tyle niszowa, nakład niewielki za to hype i FOMO spore, że gra mimo stosunkowo wysokiej ceny dość szybko zniknie. Nie spodziewałbym się szybkich dodruków, bo wnioskuję iż Galakta nie drukuje tego sama tylko po prostu otrzymała swoją pulę z druku KS. Zakładam więc, że jeśli nie będzie kolejnej zbiórki na KS, to nie będzie również dodruku MA PL.
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: argali »

manicminer pisze: 04 lut 2022, 07:13
Yuri pisze: 04 lut 2022, 06:15
Moonday pisze: 03 lut 2022, 23:40 .... Czy wydając podobny pieniądz i kupując MA będę w stanie poczuć przygodę na podobnym horrorowim poziomie? Tu mam dylemat. Deep Madness mnie nie przekonało z innych powodów (obsługa gry).
Miałem i komplet "Deep Madness" z 1 i 2 KSa i MA 2nd edition w wersji ANG i powiem Ci szczerze, że jak dla mnie bardziej elegancka mechanicznie jest niechybnie MA. Na tyle, że sprzedałem oba powyższe tytuły i kupiłem MA3ed PL. Widać lata szlifowania tego tytułu, tu nie ma miejsca na zbędne elementy mechaniki, czy stratę czasu przy setupie.
Jest jedna rzecz, która mnie raziła, ciągłe szukanie standów, to akurat można by mechanicznie rozwiązać inaczej, a tak to co turę wyskakuje nam nowy potwór z nowym standem, zamiast tego bym zrobił losowe cechy potworów, co w końcu sam zrobiłem i grałem na kilku standach, a zmieniały się tylko karty. Zgodzę się że MA jest trochę lepsze od DM, jakby bardziej zbalansowane i zróżnicowane, oraz bez żonglowania tokenami jak przy DM.

Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.

https://spieletaxi.de/navi.php?qs=Machina+Arcana
Wytworzenie i dostarczenie gry swoje kosztuje, co potwierdza podobna cena w innych krajach. Galakta nie odpowiada za wynagrodzenia polaków, płace są niższe niż na zachodzie, stąd też rodzą się dylematy zakupowe czy można sobie na dane dobro pozwolić.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Mr_Fisq »

argali pisze: 04 lut 2022, 08:37
manicminer pisze: 04 lut 2022, 07:13 Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.

https://spieletaxi.de/navi.php?qs=Machina+Arcana
Wytworzenie i dostarczenie gry swoje kosztuje, co potwierdza podobna cena w innych krajach. Galakta nie odpowiada za wynagrodzenia polaków, płace są niższe niż na zachodzie, stąd też rodzą się dylematy zakupowe czy można sobie na dane dobro pozwolić.
Biorąc pod uwagę fakt, że wersje PL i DE pochodzą z tego samego druku, z tych samych fabryk to niewykluczone że przyczyny wysokich cen u Galakty są obiektywne. Poczekajmy jeszcze na cenę hiszpańską, tam zarobki są bardziej zbliżone do polskich - zobaczymy czy będzie odczuwalnie taniej niż w DE.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: manicminer »

argali pisze: 04 lut 2022, 08:37
manicminer pisze: 04 lut 2022, 07:13
Yuri pisze: 04 lut 2022, 06:15

Miałem i komplet "Deep Madness" z 1 i 2 KSa i MA 2nd edition w wersji ANG i powiem Ci szczerze, że jak dla mnie bardziej elegancka mechanicznie jest niechybnie MA. Na tyle, że sprzedałem oba powyższe tytuły i kupiłem MA3ed PL. Widać lata szlifowania tego tytułu, tu nie ma miejsca na zbędne elementy mechaniki, czy stratę czasu przy setupie.
Jest jedna rzecz, która mnie raziła, ciągłe szukanie standów, to akurat można by mechanicznie rozwiązać inaczej, a tak to co turę wyskakuje nam nowy potwór z nowym standem, zamiast tego bym zrobił losowe cechy potworów, co w końcu sam zrobiłem i grałem na kilku standach, a zmieniały się tylko karty. Zgodzę się że MA jest trochę lepsze od DM, jakby bardziej zbalansowane i zróżnicowane, oraz bez żonglowania tokenami jak przy DM.

Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.

https://spieletaxi.de/navi.php?qs=Machina+Arcana
Wytworzenie i dostarczenie gry swoje kosztuje, co potwierdza podobna cena w innych krajach. Galakta nie odpowiada za wynagrodzenia polaków, płace są niższe niż na zachodzie, stąd też rodzą się dylematy zakupowe czy można sobie na dane dobro pozwolić.
Powiem tak 600-700 zł za grę ze standami a nie figurkami to już skok na kasę, wg takiej wyceny to gry figurkowe powinny kosztować od 900zł w górę, kilka kości, trochę papieru i farby ma się nijak do zaprojektowania i wyprodukowania figurki, gdzie przecież tam też są kości i papier. Standy miały być tańsze niż figurki a wychodzi że jest odwrotnie. No chyba że czeka nas też drastyczna podwyżka na plastiku, wtedy kupowanie nowych gier będzie bez sensu, zważywszy że jest od groma dobrych, starszych gier i dużo tańszych...
Mam ciągle w głowie Twisted Fables za 250zł od Czachy, gdzie mamy matę, plastikowe plansze, kilkaset kart i figurki.
https://czachagames.pl/index.php/produkt/twistedfables/

Ot Machina Arcana okazała się grą wyczekiwaną i dobrą, więc trochę wydoimy graczy... szczególnie tych co chcą mieć pełny zestaw. Pamiętajmy też że MA to już 3 edycja, gdzie zostało dodane tylko trochę kart w dodatkach, więc i koszt zaprojektowania jest dużo niższy niż na początku.
Czy wzrost cen transportu uzasadnia tak drastyczny wzrost ceny końcowej ? Na pudełko to nie powinno być więcej niż kilka $, podobnie z ceną papieru, tłumacze też nie dostali więcej...
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 09:25 przez manicminer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4477
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Hardkor »

manicminer pisze: 04 lut 2022, 09:15
argali pisze: 04 lut 2022, 08:37
manicminer pisze: 04 lut 2022, 07:13

Jest jedna rzecz, która mnie raziła, ciągłe szukanie standów, to akurat można by mechanicznie rozwiązać inaczej, a tak to co turę wyskakuje nam nowy potwór z nowym standem, zamiast tego bym zrobił losowe cechy potworów, co w końcu sam zrobiłem i grałem na kilku standach, a zmieniały się tylko karty. Zgodzę się że MA jest trochę lepsze od DM, jakby bardziej zbalansowane i zróżnicowane, oraz bez żonglowania tokenami jak przy DM.

Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.

https://spieletaxi.de/navi.php?qs=Machina+Arcana
Wytworzenie i dostarczenie gry swoje kosztuje, co potwierdza podobna cena w innych krajach. Galakta nie odpowiada za wynagrodzenia polaków, płace są niższe niż na zachodzie, stąd też rodzą się dylematy zakupowe czy można sobie na dane dobro pozwolić.
Powiem tak 600-700 zł za grę ze standami a nie figurkami to już skok na kasę, wg takiej wyceny to gry figurkowe powinny kosztować od 900zł w górę, kilka kości, trochę papieru i farby ma się nijak do zaprojektowania i wyprodukowania figurki, gdzie przecież tam też są kości i papier. Standy miały być tańsze niż figurki a wychodzi że jest odwrotnie. No chyba że czeka nas też drastyczna podwyżka na plastiku, wtedy kupowanie nowych gier będzie bez sensu, zważywszy że jest od groma dobrych, starszych gier i dużo tańszych...
Mam ciągle w głowie Twisted Fables za 250zł od Czachy, gdzie mamy matę, plastikowe plansze, kilkaset kart i figurki.
https://czachagames.pl/index.php/produkt/twistedfables/

Ot Machina Arcana okazała się grą wyczekiwaną i dobrą, więc trochę wydoimy graczy... szczególnie tych co chcą mieć pełny zestaw. Pamiętajmy też że MA to już 3 edycja, gdzie zostało dodane tylko trochę kart w dodatkach, więc i koszt zaprojektowania jest dużo niższy niż na początku.
Co ty tu porównujesz? TF to prosta karcianka, MA mały moloch. Swoją drogą w szoku jestem, że autor dalej nie wypuścił żadnego zestawu Deluxe z figurkami. Przecież to by się pięknie sprzedawało. Może przy 4 edycji albo premierze nowego dodatku?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: aduko »

Hardkor pisze: 04 lut 2022, 09:25
Spoiler:

Co ty tu porównujesz? TF to prosta karcianka, MA mały moloch. Swoją drogą w szoku jestem, że autor dalej nie wypuścił żadnego zestawu Deluxe z figurkami. Przecież to by się pięknie sprzedawało. Może przy 4 edycji albo premierze nowego dodatku?
Niestety nie będzie IV edycji, Juraj pisał, że już zamyka projekt i liczy jedynie na dodruki. Czekam z niecierpliwością na mój eg. z KS i kosteczki. Dostawa zgrywa się z wysyłką Tainted Grail - i jak tu wytłumaczyć żonie, że to stare gry a nie teraz kupione :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Jiloo »

argali pisze: 03 lut 2022, 23:39 (...) swoją drogą kiedy była możliwość zakupu tej wersji na 3trollach?
Ja sobie zrobiłem prezent na mikołajki, grę na 3T zamówiłem dokładnie 24 grudnia 2020 r. (wstępnie premiera miała być w maju 2021). Ale to już była końcówka egzemplarzy, jakoś niedługo później było wyprzedane. Udało się jeszcze jedne egzemplarz zamówić parę miesięcy poźniej, ale podejrzewam, że po prostu ktoś zrezygnował.

Ówczesna cena na Trollach nie odbiegała dużo od ceny na KS – $100. Pamiętajmy jednak, że w 2020 r. dolar kosztował pewnie bliżej 3,50, a nie 4,00 zł.
Myślę jednak, że sporo graczy zrezygnuje z tego zakupu, właśnie z powodu ceny.
Przy Pax Pamir też było narzekanie na cenę, a zeszło prawie na pniu.
NIe wiem ile egzemplarzy trafi na rynek. Pewnie trochę osób zamówiło polskie edycje na KS, więc może nie być ich tak wiele.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: manicminer »

Hardkor pisze: 04 lut 2022, 09:25
manicminer pisze: 04 lut 2022, 09:15
argali pisze: 04 lut 2022, 08:37

Wytworzenie i dostarczenie gry swoje kosztuje, co potwierdza podobna cena w innych krajach. Galakta nie odpowiada za wynagrodzenia polaków, płace są niższe niż na zachodzie, stąd też rodzą się dylematy zakupowe czy można sobie na dane dobro pozwolić.
Powiem tak 600-700 zł za grę ze standami a nie figurkami to już skok na kasę, wg takiej wyceny to gry figurkowe powinny kosztować od 900zł w górę, kilka kości, trochę papieru i farby ma się nijak do zaprojektowania i wyprodukowania figurki, gdzie przecież tam też są kości i papier. Standy miały być tańsze niż figurki a wychodzi że jest odwrotnie. No chyba że czeka nas też drastyczna podwyżka na plastiku, wtedy kupowanie nowych gier będzie bez sensu, zważywszy że jest od groma dobrych, starszych gier i dużo tańszych...
Mam ciągle w głowie Twisted Fables za 250zł od Czachy, gdzie mamy matę, plastikowe plansze, kilkaset kart i figurki.
https://czachagames.pl/index.php/produkt/twistedfables/

Ot Machina Arcana okazała się grą wyczekiwaną i dobrą, więc trochę wydoimy graczy... szczególnie tych co chcą mieć pełny zestaw. Pamiętajmy też że MA to już 3 edycja, gdzie zostało dodane tylko trochę kart w dodatkach, więc i koszt zaprojektowania jest dużo niższy niż na początku.
Co ty tu porównujesz? TF to prosta karcianka, MA mały moloch. Swoją drogą w szoku jestem, że autor dalej nie wypuścił żadnego zestawu Deluxe z figurkami. Przecież to by się pięknie sprzedawało. Może przy 4 edycji albo premierze nowego dodatku?
Zarówno TF jak i MA mają po 600 kart, tokeny i plansze dla graczy, nie do końca rozumiem dlaczego MA to mały moloch... bo od strony komponentów aż tak dużo więcej nie ma.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 09:52 przez manicminer, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Mr_Fisq »

manicminer ja (między innymi) przez te plastikowe podkładki zrezygnowałem z Twisted Fables. Co do kosztu figurek to jak się wydaje jest on duży głównie na początku (formy). Wyższe są też pewnie koszta logistyczne.
Machina Arcana nie kosztuje też 600-700 PLN, tylko ~400. W tej cenie kupisz np. nową podstawkę do Arkhama + Dodatek kampanijny (nawet nie cały cykl) - tam nie masz nawet grama (?) plastiku...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: khuba »

W sumie 325PLN za grę w gamelordzie, nie wiem czy byłoby tyle krzyku gdzyby po prostu nie wydali dodatków w tym samym czasie...
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
ODPOWIEDZ