Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: aduko »

Hardkor pisze: 12 sty 2022, 14:08
bartekb8 pisze: 12 sty 2022, 13:53 Czy gra będzie normalnie po premierze w sprzedaży czy to KS only?
Będzie w sprzedaży normalnie. Galakta jest polski wydawcą. Niestety póki co jedyne co zapowiedzieli to, że premiera w lutym. Nic niewiadomo więcej.
Wiadomo jeszcze, że oprócz podstawki wydają równolegle dodatki, które były na KS.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: bartekb8 »

No tak, to też warte odnotowania. Dzięki! Nie zamówiłem w przedsprzedaży ale może się słyszę po premierze.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Emil_1 »

Shodan pisze: 12 sty 2022, 12:07 Jak to u Galakty przedsprzedaż ruszy krótko przed premierą czyli pewnie pod koniec stycznia.
Cena pozostaje zagadką :-) Wersja KS (podstawka + dodatki Beyond oraz To Eternity) była wcześniej dostępna w sklepach za około 430 zł. Samą podstawkę szacowałbym w retailu za około minimum 300?
Wydaje mi się, że podstawka będzie między 250 a 300. W innym przypadku nie trafią do przeciętnego konsumenta ( brak plastiku, trudna rozgrywka ).
Miłego dnia! :)
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Emil_1 pisze: 12 sty 2022, 15:37
Shodan pisze: 12 sty 2022, 12:07 Jak to u Galakty przedsprzedaż ruszy krótko przed premierą czyli pewnie pod koniec stycznia.
Cena pozostaje zagadką :-) Wersja KS (podstawka + dodatki Beyond oraz To Eternity) była wcześniej dostępna w sklepach za około 430 zł. Samą podstawkę szacowałbym w retailu za około minimum 300?
Wydaje mi się, że podstawka będzie między 250 a 300. W innym przypadku nie trafią do przeciętnego konsumenta ( brak plastiku, trudna rozgrywka ).
Jak dobrze pamiętam ceny 2 edycji jeśli pojawiły się w jakimś sklepie oscylowały na poziomie 360-399zł (tylko to były wydania ks czyli z dwoma dodatkami). Biorąc pod uwagę szalejącą inflację i ogromne wzrosty kosztów, podstawka może zostać wyceniona nawet 330zł+. Niestety nasze hobby robi się bardzo drogie, aczkolwiek ta gra jest warta każdej złotówki. Jakość wydania jest znakomita (mówię na przykładzie edycji drugiej).
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Niven »

Plus 2 albumy (Codex Arcanum 172 strony i Codex Aeternum 125 stron) z fantastycznymi grafikami z świata Arcany, zestaw pięknych mat dla 4 graczy plus mata ogólna do gry, dodatkowy zestaw kości i dedykowane koszulki dla wszystkich kart w grze. Nie wiem jak z dostępnością teraz ale rok temu za wszystko trzeba było zapłacić tysiąc złotych. A z dodrukiem raczej będzie ciężko - także Exclusive Game.
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: lemon_curry »

czy dobrze widzę, że interakcja z potworem wygląda tak, że on się respi i idzie na mnie najkrótszą drogą? Czy nie można wymyślić czegoś bardziej finezyjnego? Czy potwory zachowują się tak przez całą grę?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: KurikDeVolay »

Z tego co widziałem, karty koszmaru(nie wiem czy dobra nazwa) mogą zmieniać potworom umiejętności. W przykładowej rozgrywce było to zaprezentowane.
Luko_b
Posty: 209
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 151 times
Been thanked: 63 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Luko_b »

lemon_curry pisze: 21 sty 2022, 10:36 czy dobrze widzę, że interakcja z potworem wygląda tak, że on się respi i idzie na mnie najkrótszą drogą? Czy nie można wymyślić czegoś bardziej finezyjnego? Czy potwory zachowują się tak przez całą grę?
Ok, musze zapytac. W jakiej grze potwor, zeby Cie zaatakowc pojdzie najdluzsza mozliwa sciezka?
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Niven »

lemon_curry pisze: 21 sty 2022, 10:36 czy dobrze widzę, że interakcja z potworem wygląda tak, że on się respi i idzie na mnie najkrótszą drogą? Czy nie można wymyślić czegoś bardziej finezyjnego? Czy potwory zachowują się tak przez całą grę?
Ale to, że idzie do Ciebie najkrótszą drogą sprawia, że czujesz presję i masz mniej czasu na reakcje. Niektóre potwory potrafią się teleportować, niektóre są niewidzialne, poruszają się przez ściany. Na planszy jest ciasno, czuć to w grze. Jeżeli Potwór ma mało Punktów Akcji i nie może użyć żadnej umiejętności a jego ruch nie przybliży go do Postaci to pasuje. Często za osłoną czy murem. Wygląda to mega realistycznie. Niech gracz traci punkty i czas aby podejść i zaatakować.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

lemon_curry pisze: 21 sty 2022, 10:36 czy dobrze widzę, że interakcja z potworem wygląda tak, że on się respi i idzie na mnie najkrótszą drogą? Czy nie można wymyślić czegoś bardziej finezyjnego? Czy potwory zachowują się tak przez całą grę?
Niektóre potwory nie ruszają się w ogóle. Jaka swoją akcję atakują wszystko, co znajduje się na kaflu, na którym się znajdują (K'thun). Inne monstrum z kolei niszczy wszystkie POI na swojej drodze. Także nie jest to bezmyślna łupanina. Trzeba kombinować, unikać, uciekać, chować się, albo przeć do przodu, żeby zmienić kafle mapy. Opcji jest naprawdę sporo
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Hardkor »

Takie taktyczne pytanie: czy warto brać dodatkowe kości do gry? Mam małe doświadczenie w dungeon crawlery, teraz gram we 2 osoby w cthulhu death may die i tam to jest wręcz must have. Czy tutaj podobnie?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Czasem zdarzało się rzucić większą ilością kości i faktycznie, potrzebna była jedna lub dwie. Ja wolałem z góry zaopatrzyć się w zapasowy komplet, bo też pamiętałem z Posiadłości Szaleństwa, czy Sword & Sorcery, jak mnie to irytowało, gdy musiałem coś przerzucać. Za często się to nie zdarza, ale może mieć miejsce. Z resztą... to są fajne, customowe kości, za małe pieniądze, więc myślę, że tak czy owak warto mieć :mrgreen:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Phate »

Mam pytanie odbiegające już od tematu dyskusji cenowej (pewnie za chwilę i tak, któryś z moderatorów usunie te posty bo to przecież temat o grze a nie o jej cenie).

Czy miał ktoś jakieś doświadczenie z tą grą solo ? Trzeba grać większą ilością postaci niż jedną ?
Wiem, że głównym "zarzutem" (dla tych co nie mogą Sobie pozwolić na zostawienie gry rozłożonej) jest długość kampanii/scenariuszy. Czy projektant dał jakąś możliwość zapisu gry (np. pomiędzy rozdziałami) czy jak Sobie z tą sprawą radzicie ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Spoiler:
Ja grałem. O ile dobrze pamiętam to na dwie postacie i szło nad wyraz sprawnie i płynnie.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Gdzieś czytałem, że ten druk to zamknięcie tematu MA. Niech ktoś mnie poprawi, ale to chyba sam p. Juraj pisał.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: jediwolf »

Yuri pisze: 04 lut 2022, 09:39 Gdzieś czytałem, że ten druk to zamknięcie tematu MA. Niech ktoś mnie poprawi, ale to chyba sam p. Juraj pisał.
Yup, kiedyś na live chyba mówił, że 3 edycja to edycja ostateczna (dopracowana 2 edycja, która sama w sobie była już bardzo dobra). Wspomniał jeszcze, że ewentualnie mogą pojawić się jakieś dodatki. Chodzą ploty, że pracuje nad zupełnie nową grą.

Mam jeszcze pytanie, pamiętacie czy w MA dało się grać w 5 graczy? (byłą możliwość chyba dokupienia rozszerzenia dla 5 gracza, ale nie wiem czy nie mylę gier)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Hardkor »

jediwolf pisze: 04 lut 2022, 11:02
Yuri pisze: 04 lut 2022, 09:39 Gdzieś czytałem, że ten druk to zamknięcie tematu MA. Niech ktoś mnie poprawi, ale to chyba sam p. Juraj pisał.
Yup, kiedyś na live chyba mówił, że 3 edycja to edycja ostateczna (dopracowana 2 edycja, która sama w sobie była już bardzo dobra). Wspomniał jeszcze, że ewentualnie mogą pojawić się jakieś dodatki. Chodzą ploty, że pracuje nad zupełnie nową grą.

Mam jeszcze pytanie, pamiętacie czy w MA dało się grać w 5 graczy? (byłą możliwość chyba dokupienia rozszerzenia dla 5 gracza, ale nie wiem czy nie mylę gier)
Mylisz gry, gra jest do 4 osób.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: hamish »

jediwolf pisze: 04 lut 2022, 11:02
Yuri pisze: 04 lut 2022, 09:39 Gdzieś czytałem, że ten druk to zamknięcie tematu MA. Niech ktoś mnie poprawi, ale to chyba sam p. Juraj pisał.
Yup, kiedyś na live chyba mówił, że 3 edycja to edycja ostateczna (dopracowana 2 edycja, która sama w sobie była już bardzo dobra). Wspomniał jeszcze, że ewentualnie mogą pojawić się jakieś dodatki. Chodzą ploty, że pracuje nad zupełnie nową grą.

Mam jeszcze pytanie, pamiętacie czy w MA dało się grać w 5 graczy? (byłą możliwość chyba dokupienia rozszerzenia dla 5 gracza, ale nie wiem czy nie mylę gier)
Nie ma takiej możliwości. Nie było zestawu dla piątego gracza. Piąty może kontrolować miniony. I tak też się dzieje, kiedy ktoś zginie. Ma wtedy kontrolować monstra i wyprowadzić je z trybu "mindless".
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: jediwolf »

Hardkor pisze: 04 lut 2022, 11:05 Mylisz gry, gra jest do 4 osób.
hamish pisze: 04 lut 2022, 11:06 Nie ma takiej możliwości. Nie było zestawu dla piątego gracza. Piąty może kontrolować miniony. I tak też się dzieje, kiedy ktoś zginie. Ma wtedy kontrolować monstra i wyprowadzić je z trybu "mindless".
A jednak miałem rację :D Na KSie drugiej edycji był pdf z rozszerzeniem dla 5 gracza :D Tak mi się zdawało, że gdzieś mi to mignęło. Ale gra chyba nigdy pod 5ciu graczy nie została zbalansowana.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Kondzio167 »

Jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej o dodatkach? Co dodają czy to są osobne historie? Może warto poczekać z ich zakupem i ograć najpierw podstawkę?
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Niven »

Kondzio167 pisze: 04 lut 2022, 11:30 Jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej o dodatkach? Co dodają czy to są osobne historie? Może warto poczekać z ich zakupem i ograć najpierw podstawkę?
Najpierw sprawdź stronę kampanii : Machina Arcana ~ To Eternity, via @Kickstarter https://www.kickstarter.com/projects/45 ... ject_share W zakładce Kampania. Tam masz wszystkie komponenty. W dodatkach dostajesz nowe scenariusze, które jak mi się wydaje są ze sobą połączone i tworzą spójna całość. Nowych Badaczy, Potwory, sprzęt. Także zwiększa się urozmaicenie, regrywalnosc i możliwości manewrow. Przez możliwość upgrage broni gra staje się specyficznym RPG. Nie jest tak, że zbierasz pancerz i shotguna, zakładasz i dostajesz suchy bonus do statystyk. Modyfikacje broni pozwalają Ci zrobić coś więcej, dać dodatkowe ruchy, akcje,debuffy w setkach kombinacji- rozwijać postać pod tanka, shootera, healera itd.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Moonday »

Niven pisze: 04 lut 2022, 11:47
Kondzio167 pisze: 04 lut 2022, 11:30 Jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej o dodatkach? Co dodają czy to są osobne historie? Może warto poczekać z ich zakupem i ograć najpierw podstawkę?
Najpierw sprawdź stronę kampanii : Machina Arcana ~ To Eternity, via @Kickstarter https://www.kickstarter.com/projects/45 ... ject_share W zakładce Kampania. Tam masz wszystkie komponenty. W dodatkach dostajesz nowe scenariusze, które jak mi się wydaje są ze sobą połączone i tworzą spójna całość. Nowych Badaczy, Potwory, sprzęt. Także zwiększa się urozmaicenie, regrywalnosc i możliwości manewrow. Przez możliwość upgrage broni gra staje się specyficznym RPG. Nie jest tak, że zbierasz pancerz i shotguna, zakładasz i dostajesz suchy bonus do statystyk. Modyfikacje broni pozwalają Ci zrobić coś więcej, dać dodatkowe ruchy, akcje,debuffy w setkach kombinacji- rozwijać postać pod tanka, shootera, healera itd.
Brzmi dobrze. Historia się broni? Oczywiście nie spodziewam się opowieści na wzór Tainted Grail, ale czegoś bardziej dojrzałego niż np. Descent, Gloomhaven, czegoś, co nie będzie generycznym fantasy i postaci, z którymi można się zżyć ciut bardziej niż w Talismanie i Zombiecide.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Kondzio167 pisze: 04 lut 2022, 11:30 Jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej o dodatkach? Co dodają czy to są osobne historie? Może warto poczekać z ich zakupem i ograć najpierw podstawkę?
Dodatki warto inkorporowac od razu do podstawki, bo dodają Ci karty do wszystkich deckow. O ile na misję musisz fabularnie czekać, to karty warto dodać dla większego ich zróżnicowania.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Phate »

A powiedzcie jeszcze. Jak wygląda sprawa z zapisami gry w trakcie kampanii ? Na pewno wieczorami nie znajdę przy małym dziecku czasu na 6h non stop grania. Czy możliwe jest zapisanie gry i schowanie jej do pudełka pomiędzy rozdziałami kampanii ?
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: jediwolf »

Phate pisze: 04 lut 2022, 17:17 A powiedzcie jeszcze. Jak wygląda sprawa z zapisami gry w trakcie kampanii ? Na pewno wieczorami nie znajdę przy małym dziecku czasu na 6h non stop grania. Czy możliwe jest zapisanie gry i schowanie jej do pudełka pomiędzy rozdziałami kampanii ?
Raczej tyko zdjęcia telefonem i odtworzenie.
ODPOWIEDZ