Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Phate »

Czyli rozumiem, że to nie jest na zasadzie: Nowy rozdział, czyścimy planszę i rozkładamy coś nowego tylko nowy rozdział płynnie zaczyna się na już istniejącej planszy na której graliśmy (wraz z wykorzystanymi elementami planszy oraz wrogami na polach ?)
manicminer
Posty: 822
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: manicminer »

Phate pisze: 04 lut 2022, 17:29 Czyli rozumiem, że to nie jest na zasadzie: Nowy rozdział, czyścimy planszę i rozkładamy coś nowego tylko nowy rozdział płynnie zaczyna się na już istniejącej planszy na której graliśmy (wraz z wykorzystanymi elementami planszy oraz wrogami na polach ?)
Tak, robisz zadanie z karty, czytasz następna i tak aż do finału. Goni cię czas, potwory coraz silniejsze, więc zadania starasz się wykonywać jak najefektywniej. Ogolnie rozgrywka to coś podobnego do Cthulhu Death May Die i Deep Madness.
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Niven »

manicminer pisze: 04 lut 2022, 17:33
Phate pisze: 04 lut 2022, 17:29 Czyli rozumiem, że to nie jest na zasadzie: Nowy rozdział, czyścimy planszę i rozkładamy coś nowego tylko nowy rozdział płynnie zaczyna się na już istniejącej planszy na której graliśmy (wraz z wykorzystanymi elementami planszy oraz wrogami na polach ?)
Tak, robisz zadanie z karty, czytasz następna i tak aż do finału. Goni cię czas, potwory coraz silniejsze, więc zadania starasz się wykonywać jak najefektywniej. Ogolnie rozgrywka to coś podobnego do Cthulhu Death May Die i Deep Madness.
Jakoś sobie nie wyobrażam 30 potworów na mapie w Arcanie w jednym momencie, co jest standardem w Deep Madness gdzie raczej staramy się wykonywać zadania jako team 5 lub 6 osobowy. W Arcanie walka jest chyba bardziej subtelna i jest to głównie 2 v 4.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Spytałem na fb p. Juraja, co do lokalizacji polskich pudel i napisał że są już w niemieckim magazynie i niedługo trafia do polskich wspierających. Pomyślałem, że może Was to zainteresowac :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Curiosity »

Offtop cenowy przeniesiony tutaj. Offtop koszulkowy albo zupełne odloty - usunięte.

Ponieważ człowiek jest z natury leniwy, a ja nie jestem wyjątkiem, informuję, że podobnych postów z tego tematu nie będę już przenosił, tylko pójdą do kosza.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Moonz »

Zadałem to pytanie wspólnie z odniesieniem do ceny i poszłoooo, to zadam jeszcze raz. Ile +/- jest godzin rozgrywki w podstawce? Wie ktoś? Tak wiem, że to różnie bywa bo można wykładać się co grę ale jakby tak na strzała przejść?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: hamish »

Licz średnio 4 godziny na scenariusz, a w wersji podstawowej chyba były 3 (2ed). W wersji kolekcjonerskiej było 5. Także od 12 do 20 godzin, ale tak dla ogranej grupy. Bo początki jednak zawsze są trudniejsze i można nieco dłużej przysiąść.

Miałem kolekcjonerskie wydanie drugiej edycji i jak grałem solo, to potrafiłem jeden scenariusz tłuc 8 godzin. I wcale nie było to dla mnie nużące. Wręcz przeciwnie.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2022, 08:40 przez hamish, łącznie zmieniany 1 raz.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Shodan »

Raczej 6h na scenariusz, ktoś tu wcześniej pisał.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: mineralen »

A po przejściu takiego scenariusza chce się do niego siadać jeszcze kiedyś czy czuje się to bez sensu? Innymi słowy czy jest regrywalna czy to jednorazowy strzał?
Awatar użytkownika
tslupek
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:31
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tslupek »

W teorii powinien być regrywalny mocno przede wszystkim przez różnorodne kafle mapy. Jedne są ciasnymi labiryntami, inne mają dużo pułapek itd. Do tego posiadane bronie są dość różnorodne i dociąg tych elementów i potworów pewnie sporo miesza w sposobie dojścia do celu rozdziału czy całego scenariusza mimo iż cel jest ten sam.
Awatar użytkownika
tslupek
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:31
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tslupek »

A ja mam inne pytanie, lekko offtopowe. Jak podchodzicie przy tak długich scenariuszach podzielonych na rozdziały do kwestii zanotowania partii w np. bgstats. Dajecie win/loose dopiero na koniec czy np po rozdziale? Cały scenariusz MA to dla was jedna partia czy każda sesja to oddzielny wpis w logu?
Czy w MA scenariusz da się podzielić na jakieś mocne milestone czy raczej idzie tak jak np Eldritch i nawet jak trwa 6 godzin rozłożone na 2-3 dni to wpisujecie jedną partię z jednym wynikiem?
manicminer
Posty: 822
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: manicminer »

mineralen pisze: 05 lut 2022, 10:10 A po przejściu takiego scenariusza chce się do niego siadać jeszcze kiedyś czy czuje się to bez sensu? Innymi słowy czy jest regrywalna czy to jednorazowy strzał?
Raczej jednorazowy. Ale starczą na dość długo (jeśli chce się je skończyć z sukcesem) i wtedy są jeszcze dodatki. Myślę że starczy gry na 30-40h spokojnie. Więc jest to optymalnie dla planszówki. A jak ktoś rzeczywiście lubi MA to i powtórzenie scenariusza to nie problem.
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: lazarro »

Posiadam Cthulhu DMD, posiadlosc szaleństwa. Warto żebym wszedł teraz i w ten tytuł?
manicminer
Posty: 822
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: manicminer »

lazarro pisze: 05 lut 2022, 11:23 Posiadam Cthulhu DMD, posiadlosc szaleństwa. Warto żebym wszedł teraz i w ten tytuł?
Nie, jeśli nadal grasz i nie przeszedłeś CDMD, jak ci się znudzi to MA jak najbardziej.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: aduko »

lazarro pisze: 05 lut 2022, 11:23 Posiadam Cthulhu DMD, posiadlosc szaleństwa. Warto żebym wszedł teraz i w ten tytuł?
Na mojej półce jest CDMD z wszystkimi dodatkami, Posiadłość z dwoma dodatkami i kilka innych przygodówek. W drodze jest Machina Arcana, The Thing, My Father's Work i Frostpunk. Nigdy dość :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Hardkor »

tslupek pisze: 05 lut 2022, 10:43 A ja mam inne pytanie, lekko offtopowe. Jak podchodzicie przy tak długich scenariuszach podzielonych na rozdziały do kwestii zanotowania partii w np. bgstats. Dajecie win/loose dopiero na koniec czy np po rozdziale? Cały scenariusz MA to dla was jedna partia czy każda sesja to oddzielny wpis w logu?
Czy w MA scenariusz da się podzielić na jakieś mocne milestone czy raczej idzie tak jak np Eldritch i nawet jak trwa 6 godzin rozłożone na 2-3 dni to wpisujecie jedną partię z jednym wynikiem?
Ja rozpatruje to jako rozdziały (tak grałem TG, tak gram C:DMD, Etherfields ale tutaj sen-scenariusz dla mnie)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
spirit7
Posty: 47
Rejestracja: 15 sty 2020, 09:40
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: spirit7 »

Panowie jak brać dodatek to który otchłań czy ku wieczności?
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tommyray »

spirit7 pisze: 06 lut 2022, 17:34 Panowie jak brać dodatek to który otchłań czy ku wieczności?
Drugiego nikt na oczy nie widział, trudno więc doradzić. Myślę, że najlepiej brać chronologicznie. Bo pomimo tego, że scenariusze to jednostrzałówki to pewnie meta fabuła jakoś się w nich odbija.
Awatar użytkownika
tslupek
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:31
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tslupek »

Ja wziąłem otchłań (from beyond) bo wyszedł jako pierwszy i w jakiś sposób domyka historię ze scenariuszy. Eternity zmienia coś w zasadach więc wezmę go potem, jak już przejdę poprzednie scanariusze raz i wtedy przejdę od nowa z tymi zmianami
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Niven »

tslupek pisze: 06 lut 2022, 17:41 Ja wziąłem otchłań (from beyond) bo wyszedł jako pierwszy i w jakiś sposób domyka historię ze scenariuszy. Eternity zmienia coś w zasadach więc wezmę go potem, jak już przejdę poprzednie scanariusze raz i wtedy przejdę od nowa z tymi zmianami
W The Eternity chodzi o zmniejszenie losowości (rzuty na Spawn i Terror) plus ukryte pomieszczenia. I te zasady dotyczą chyba tylko tego dodatku, także nie da się ich używać w wcześniejszych scenariuszach.
jamjar
Posty: 79
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 41 times
Been thanked: 37 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: jamjar »

tommyray pisze: 06 lut 2022, 17:38
Drugiego nikt na oczy nie widział, trudno więc doradzić. Myślę, że najlepiej brać chronologicznie. Bo pomimo tego, że scenariusze to jednostrzałówki to pewnie meta fabuła jakoś się w nich odbija.
Rozwiń proszę, dlaczego Twoim zdaniem scenariusze to jednorazowa przygoda?
Stałe w nich masz tylko poszczególne etapy, które musisz zakończyć w ten a nie inny sposób i kafel końcowy. Reszta to same zmienne: kafle mapy, potwory, wyposażenie i takndalej. Gram w MA od przeszło roku i z przyjemnością wracam do tych scenariuszy, które rozegrałem. O wiele bardziej monotonne powroty są np. w Bloodborne, Deep Madness, czy Sword & Sorcery. Przynajmniej w mojej opinii. MA jest dla mnie majstersztykiem jeśli chodzi o mechanikę i wątek fabularny. No i wykonanie bije po całości pudła wypchane plastikiem.
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tommyray »

jamjar pisze: 07 lut 2022, 00:27
tommyray pisze: 06 lut 2022, 17:38
Drugiego nikt na oczy nie widział, trudno więc doradzić. Myślę, że najlepiej brać chronologicznie. Bo pomimo tego, że scenariusze to jednostrzałówki to pewnie meta fabuła jakoś się w nich odbija.
Rozwiń proszę, dlaczego Twoim zdaniem scenariusze to jednorazowa przygoda?
Stałe w nich masz tylko poszczególne etapy, które musisz zakończyć w ten a nie inny sposób i kafel końcowy. Reszta to same zmienne: kafle mapy, potwory, wyposażenie i takndalej. Gram w MA od przeszło roku i z przyjemnością wracam do tych scenariuszy, które rozegrałem. O wiele bardziej monotonne powroty są np. w Bloodborne, Deep Madness, czy Sword & Sorcery. Przynajmniej w mojej opinii. MA jest dla mnie majstersztykiem jeśli chodzi o mechanikę i wątek fabularny. No i wykonanie bije po całości pudła wypchane plastikiem.
jamjar zdaje sobię z tego sprawę. Źle odczytałeś. Termin jednostrzałówka nie oznacza tu jednorazowości gry jak to zazwyczaj bywa w dedykowanych grach kampanijnych a po prostu określenie wskazujace na samodzielność poszczególnych scenariuszy i brak wymogu rozgrywania ich jako jednego ciągu fabularnego, tymi samymi postaciami, z przeniesieniami zdarzeń z jednego do innego scenariusza itd. Itp.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tomp »

Czy nie jest lepiej napisać "brak kampanii" albo "niezależne misje" ?
widząc opis "jednostrzałówka" podejrzewam, że większość osób "źle odczytuje".
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: dwaduzepe »

czy to prawda, ze gra ma nietypowy rozmiar kart i ciezko to zakoszulkowac?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tomp »

Jednym z addonow do 3 edycji był zestaw koszulek.
https://www.youtube.com/watch?v=DDFGubsoKto
Spoiler:
z koleji info o drugiej edycji (rozmiary kart):
https://www.sleeveyourgames.com/sleeves ... ina-arcana
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ