Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

Obrazek

Gra została zapowiedziana wczoraj. Kampania na KS planowana jest na końcówkę 2021 roku lub początek 2022.

Link do BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/344 ... board-game

Link do oficjalnej strony: https://new.pscgames.co.uk/total-war-rome/

Oczywiście póki co nic nie wiadomo, ale dla fanów serii takich jak ja, sama zapowiedź to już świetna wiadomość :) Boję się nieco bo jednak trudno grę o takiej skali przenieść na planszę bez dużych uproszczeń, no ale zobaczymy :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

Chyba tylko ja tak wyczekuje tej gry :D Ale jakby co to zapowiedzieli start kampanii na 30.11.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Mr_Fisq »

Ja np. nie wierzę, że uda się Total Wara przenieść na planszę. Europę Universalis może jeszcze - bo tam mamy tylko aspekt strategiczny, ale przeniesienie zarówno aspektu strategicznego, jak również bitw, na planszę w grze dla 4 osób? Powodzenia :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

Mr_Fisq pisze: 01 paź 2021, 15:38 Ja np. nie wierzę, że uda się Total Wara przenieść na planszę. Europę Universalis może jeszcze - bo tam mamy tylko aspekt strategiczny, ale przeniesienie zarówno aspektu strategicznego, jak również bitw, na planszę w grze dla 4 osób? Powodzenia :)
Wiadomo, że nie da rady, pytanie tylko jak bardzo uproszczą. Na 4 osoby gra ma się mieścić w 3 godzinach. Ale z dodatkami ma być możliwość gry w 8 osób aż :) Bo będą dodatkowe frakcje jako add-ony. Początkowe 4 to:

- Rzym
- Grecja
- Kartagina
- Barbarzyńcy (plemiona germańskie)

Już zapowiedzieli, że dodatków frakcyjnych będzie minimum 8:

Army Pack: Numidians
Army Pack: Persians
Army Pack: Thracians
Army Pack: Macedonians
Army Pack: Scythians
Army Pack: Spanish

No i do tego będą jeszcze jako add-ony mapy - póki co zapowiedziano Grecję i Brytanię.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Siersciu »

Mr_Fisq pisze: 01 paź 2021, 15:38 Ja np. nie wierzę, że uda się Total Wara przenieść na planszę. Europę Universalis może jeszcze - bo tam mamy tylko aspekt strategiczny, ale przeniesienie zarówno aspektu strategicznego, jak również bitw, na planszę w grze dla 4 osób? Powodzenia :)
A ja myślę, że jest to do zrobienia. Na mapę europy zostanie przeniesiony aspekt ekonomii i rozbudowy. Na dodatkowej planszy będą rozgrywane bitwy przy użyciu miniaturek. Gra pochłonie pewnie nawet największe stoły. Tak przynajmniej ja to widzę oczami wyobraźni :) Mogliby pokazać jakieś zdjęcia z komponentami
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Mr_Fisq »

Myśląc życzeniowo mam nadzieję, że projekt zarówno finansowo jak i mechanicznie okaże się dużym sukcesem i w konsekwencji powstanie:
Total War: Warhammer - The Board Game :]

od momentu rozstania GW z FFG brakuje mi gier na Warhammerowych licencjach...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

Już wiadomo, że będą 2 tryby rozstrzygania bitew. Pierwszy będzie w grze podstawowej i będzie opierał się na kościach z prostymi modyfikatorami tak żeby całość zamknęła się w 2 minutach. Drugi system będzie dostępny jako add-on i będzie opierał się na mapie bitewnej z kolumnami. W tym systemie rozstrzygnięcie bitwy będzie mogło trwać 15-20 min. No i nie będzie figurek - jednostki będą reprezentowane przez karty.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: HoLi »

Tutaj od 5:30 minuty co nieco o gierce opowiada sam autor:
https://www.youtube.com/watch?v=EVjQN1U ... bleTopLIVE

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: spongePepp »

Czy ktoś gdzieś miał okazję ogrywać grę przy okazji jakichś targów lub zna kogoś w internecie kto miał okazję to robić? :)
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Luke555 »

Jak z waszym zainteresowaniem tym tytułem? Gra sie bodajże 2 dni temu ufundowała bez problemów. Teraz tylko czekać do lutego przyszłego roku plus pewnie kilka miesięcy obsuwy.
wsparłem wersję Deluxe Emperor Pledge, bo jednak szykuje się sporo frakcji, sporo miniaturek, kart, do tego budynki, monety. Tak na prawdę 3 gry w jednym pudle (podstawowa gra na 4 frakcje plus rozszerzenie o kolejne frakcje do wyboru, samodzielny dodatek z mapą : Alexander, dodatek z misjami Senatu tj.rywalizacją rzymskich rodów)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Gromb »

A czy przypadkiem Galakta nie wydaje tego w wersji PL?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

Już na etapie kampanii można było wybrać wersję językową. Kto to będzie lokalizował nie wiadomo, niczego publicznie nie przekazali.

Ja wsparłem na poziomie Tribune i będę w PM myślał czy nie brać Emperor. No ale generalnie to raczej zawiedziony jestem, mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Bardzo fajny pomysł na kompozycję armii - karty mogłyby dawać zarówno szerokie opcje taktyczne w samej walce jak i mgłe wojny jeszcze na etapie strategicznym. Ale żeby to działało tak jak bym chciał to te jednostki powinny być dużo bardziej zróżnicowane. Ten dodatek umożliwiający bardziej zaawansowaną taktycznie walkę to nieco wydmuszka, 20 kart taktycznych to bardzo mało (no i zdarzają się karty OP z tego co widziałem, jak ta umożliwiająca przejście jednostki na Twoją stronę - przy armiach wielkości 4 czy 5 jednostek to jest gamechanger). Do tego tam mało taktyki jest na tej siatce 8x8. Bitwy raczej będą wyglądać tak samo - najpierw artyleria, potem skirmish, kawaleria na skrzydła i piechota do środka. No słabo :)

Generalnie to od początku wiadomo było, że będzie trzeba nieco grę uprościć bo nie da rady gry komputerowej przenieść, ale tu poszli w kierunku zrobienia gry o poziomie skomplikowania oczko wyżej od Ryzyka :) Pogram chętnie pewnie bo lubię IP ale jednak spodziewałem się więcej.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Luke555 »

Na wersję polską wolę nie liczyć, bo pewne opóźnienie z tłumaczeniami będzie niemałe, poza tym tekstu dużo nie jest i angielska wersja językowa łatwiejsza do ewentualnego zbycia .
Odnośnie Twoich uwag Probe, to masz rację, że autor uprościł sporo i raczej nie będzie tu poczucia długiego budowania imperiów i rozwoju ekonomicznego, tylko raczej walka od początku, chociaż do Risk bym nie porównywał :)
Dobrym krokiem są zindywidualizowane drzewka technologiczne każdej frakcji i różnice w jednostkach armii, utrudnienia w pokonywaniu terenu, ponadto podoba mi się opcja używania "agentów".
Pomimo nazwy samej gry, to mam nadzieje, że aspekt militarny nie będzie jedynym sposobem na wygranie, bo autor wspominał coś o dodaniu "cudów" i punktowaniu za odkrywanie technologii. Lubię takie gry które nie "nakazują" tylko jednej ścieżki do zwycięstwa.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

Oglądałem gameplay z gry na 4 osoby i zupełnie nie przemawia do mnie idea 1 tury gdzie wszyscy robią rajd na nowe terytoria i zdobywają ok 25-30% punktów zwyciestwa potrzebnych do wygranej.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: antonio3333 »

Zastanawiam się nad tą grą i myślę czy to może być choć trochę zastępstwo dla Successors? Chciałbym coś właśnie takiego co dzieje się w starożytnym Rzymie i jego okolicach i żeby również umiało banglać na 2 osoby. Myślałem właśnie nad tym tytułem (skoro PM jeszcze nie zamknęli :P ), Successors, Mare Nostrum (wiem to jest od 3 osób) i Mosaic. Też w tyle głowy jest nadzieja, że wydadzą Total War: Warhammer, ale nikłe szanse raczej. Bardzo tutaj przemawia do mnie IP, fog of war według mnie fajnie zrobiony, tylko żeby właśnie zwycięstwo można osiągnąć na kilka sposobów tj. w Successors przez tor legitymacji, zakopania zwłok Aleksandra Wielkiego itp. Ktoś ma jakieś przemyślenia? :)
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: Probe9 »

antonio3333 pisze: 24 paź 2022, 23:43 Zastanawiam się nad tą grą i myślę czy to może być choć trochę zastępstwo dla Successors? Chciałbym coś właśnie takiego co dzieje się w starożytnym Rzymie i jego okolicach i żeby również umiało banglać na 2 osoby. Myślałem właśnie nad tym tytułem (skoro PM jeszcze nie zamknęli :P ), Successors, Mare Nostrum (wiem to jest od 3 osób) i Mosaic. Też w tyle głowy jest nadzieja, że wydadzą Total War: Warhammer, ale nikłe szanse raczej. Bardzo tutaj przemawia do mnie IP, fog of war według mnie fajnie zrobiony, tylko żeby właśnie zwycięstwo można osiągnąć na kilka sposobów tj. w Successors przez tor legitymacji, zakopania zwłok Aleksandra Wielkiego itp. Ktoś ma jakieś przemyślenia? :)
Postaram się pomóc bo w Sukcesorów grałem, TW:R wsparłem i nieco czytałem. Trzeba zacząć od tego, że pomimo zbliżonej tematyki (starożytność ;p) to jednak inne gry. Sukcesorzy to old school i reprezentant CDG - czyli gatunku gier, którego podstawą są karty. Na grę wpływają one tu w znacznie większym stopniu niż w TW:R gdzie ich zastosowanie ogranicza się jedynie do 1 aspektu gry - ruchów agentów. Sukcesorzy to gra o wiele cięższa jeżeli chodzi o zasady, jest ich sporo i jest tam sporo mikro-reguł, które są istotne dla rozgrywki. TW:R to znacznie lżejsza gra - a także krótsza. Jednocześnie skupia się na większej ilości aspektów - w Sukcesorach, właściwie jedynie kierujesz ruchami armii.W TW: jest dodatkowo wspomniana wcześniej faza agentów, ale też aspekt ekonomiczny, a środki wydajesz nie tylko na większą ilość żołnierzy ale też na ich rozwój czy nawet wznoszenie budowli (nie jest ich jednak wiele ;p). Samo rozstrzyganie bitew również się mocno różni, w Sukcesorach wchodzą kości i w sumie tyle, TW:R opiera się ona częściowo o karty. Aktywowane za pomocą kart jednostki walczą head to head w oparciu o kości wskazane na ich kartach. W wariancie rozszerzonym, walki rozgrywa się na oddzielnych planszach i obiecują, że będzie w nich jeszcze więcej głębi. Zobaczymy jak to w TW:R wyjdzie, ale obawiam się tego, że okaże się, że będą walki zbyt skomplikowane a nie będzie to za sobą niosło głębi taktycznej. Potencjał jest, to co wg. mnie jest bardzo fajnym pomysłem to sam pomysł na kompozycję armii i to, że przeciwnik nie wie jakie masz oddziały. W teorii to jest materiał na coś świetnego, ale obawiam się, że jednostki mogą ostatecznie za mało się od siebie różnic (takie póki co odniosłem wrażenie) żeby w pełni wykorzystać potencjał jaki drzemie w tym rozwiązaniu.

Jak widzisz, w sumie to więcej te gry dzieli niż łączy :) TW:R jeżeli chodzi o ogólne wrażenie wydaje się być grą dotykającą większej ilości aspektów gry (ekonomia, bardziej złożone bitwy, agenci, kompozycja armii) ale jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że ostatecznie jest grą krótszą i posiadającą podobną ilość zasad (ale prostrzych) to może się okazać, że jednak nie dowozi i próba upchnięcia tego wszystkiego w tak krótkiej grze nie okaże się sukcesem). Jeżeli jeszcze chodzi o skalowanie to raczej nie pomogę - w Sukcesorów grałem tylko w 5 osób, istnieją scenariusze na mniejszą liczbę graczy i w sumie nikt jeszcze nie narzekał bardzo ;p Jeżeli chodzi o skalowalność TW:R to w teorii powinno być ok, można w grę też wciągnąć bota (chociaż nie mam dobrego zdania o botach w grach area control - tu najlepszą grą oferującą taką opcję jest póki co Hellenica). W sumie to Hellenica powinna również spełniać Twoje kryteria, więc możesz zerknąć, grałem i polecam. No i jest do dostania (chociaż droga) a nie trzeba czekać jak na TW:R. Zmierzając do końca - jak dla mnie Sukcesorzy i TW:R to tak różne gry, że nie wybierałbym między nimi. Sukcesorzy to świena, ciężka i długa gra wojenna, TW:R będzie raczej aspirował do roli lższejszej (ale zdecydowanie nie będzie to Axis&Allies) gry.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Total War: Rome - The Board Game (Simon Hall)

Post autor: antonio3333 »

Probe9 pisze: 25 paź 2022, 00:16
Wielkie dzięki za tak obszerną odpowiedź! Rzeczywiście jak to wypunktowałeś to okazuje się, że to kompletnie inne gry. Ja jednak lubię kupować nowe armie, przydzielać je do oddziałów, które kieruje jakiś generał, posiłkowanie się przebiegłością agentów, rozwijanie swojego drzewka jak i te podstawy ekonomii. Z tego co piszesz dosyć dobrze by mi przypadł właśnie TW. Co do Hellenici to widziałem, widziałem jej inną odsłonę w nowym KS w aranżacji chińskiej. Chyba gdyby nie tak droga podstawka z figurkami to bym brał tamto. Czytałem również, że Hellenica to lekki tasiemiec, a ja niestety obracam się w gronie takich znajomych, którzy lubią bardziej lżejsze tytuły, nie na cały dzień grania (no troszkę przesadzam). Może czas poznać nowych znajomych? :D Całe szczęście, że mam moją partnerkę życiową, która podziela mój zapał do ciężkich tytułów :) Podsumowując teraz chyba wezmę TW za 75 funciaków i może coś z GF Exclusive, a Sukcesorów czy nawet Hellenicę (raczej nie choć kusi) w przyszłych zakupach, bo tu jeszcze czeka do zakupu Wonderland's Wars i nowy Cthulhu:DMD. Jeszcze raz dzięki za tak obszerny komentarz!
ODPOWIEDZ