18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: 18xx

Post autor: melusina »

Z tego, co pamiętam, to diesla można kupić dopiero po zakupie pierwszego 6T (D-pociąg można kupić dopiero w 6 fazie, a ona zaczyna się po zakupie pierwszego 6T).
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: 18xx

Post autor: j_g »

mistrz_yon pisze: 12 lut 2022, 13:02 Z tego co mówił mi Młody, który czytał instrukcję, to (a) dostępne do kupienia są wtedy zarówno 6T jak i D,
"D-trains become available upon purchase of the first 6-train."

"Phase 6 starts on the purchase of the first 6-train.
During Phase 6:
- D-trains become available."
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Ech, zniszczyliście mi weekend :lol: :lol: 8)
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mk20336 »

Zaglądamy do pudełka - 1848 Australia od GMT Games

Moje ulubione wydawnictwo - GMT - niedawno opublikowało nową wersję 1848 Australii - gry z serii 18XX, skupiającej się na rozwoju kolei i aspektów ekonomicznych z tym związanych. Pomyślałem że to dobra okazja aby zapoznać się z tą bardzo popularną gałęzią gier planszowych! Zapraszam do poniższego materiału!

LINK: Video Unboxing – 1848 Australia

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Apos »

Otorek pisze: 10 lut 2022, 11:18 Myśle, że błędem było założenie, że usiądą i zagrają. To tak jak przeczytać instrukcje Lacerdy do Lisboa z założeniem, ze teraz bez przygotowania po jednym przeczytaniu zagramy. Oczywiście da się, ale mi gra na 3 osoby zajeła wtedy koło 6h. 18xx nie są w tym względzie jakieś inne czy bardziej wymagające, to po prostu podobnie "piaskownicowe" gry, zasadami są nawet łatwiejsze. Naprawdę w obecnych czasach nie jest wyczyn, żeby po przeczytaniu instrukcji obejrzeć filmik na YT czy posłuchać podcastu, gdzie ludzie wymieniają jak ogólnie się gra/czego unikać. Mi to wystarczyło i 18Chesapeake gramy regularnie, a nikt poza podcastem i YT mnie w gre nie wprowadzał.

Trudność tych gier to mit żyjący w hermetycznym środowisku, gdy te gry znało kilka osób na krzyż i tak naprawde łatwiej było zagrać z kims niż kupić własny egzemplarz.
Nauka jak grać żeby wygrać zabiera oczywiście duzo więcej czasu niż surowa mechanika, ale można to powiedzieć o bardzo wielu grach i nie jet to coś co 18xx jakoś specjalnie wyróżnia. Zacznijmy doceniać te gry za to, że lączą świetną mechnikę z ogromną ilością interakcji dając naprawdę ogromne pole do popisu dla graczy i ich szczwanych zagrań.
Tylko nie popadajmy w skrajności typu Lisboa. Sam uważam ten tytuł za przekombinowany, a na pewno nie dla początkujących. Jest wiele ciekawych gier euro, które po wytłumaczeniu zajmują max 2h, aby rozegrać całość. Taka rozgrywka, nawet jak nie udana, nie zraża do kolejnych prób i eksperymentowania. Po ograniu takiego przystępnego czasowo tytułu, więcej osób ma szanse wciągnąć się dalej.
Sugerowane 18XX na początek, jak 18Chesapeake czy 1889 są na... 4-5 godzin i więcej dla nieogranych. Wiele nawet cierpliwych osób, po 3-4 godzinach "puszczania dwójek" i dalekiej perspektywy końca gry (bo grają bez kogoś siedzącego w temacie), po prostu odpadnie i zniechęci się do dalszych prób. Imo brakuje małej, łatwo dostępnej 18XX, zamykającej się max w 3h - najbliżej temu chyba 1846?

Dalej uważam, że potrzeba kogoś już ogranego, aby poznać podstawy 18XX jest zaniedbaniem autorów przy tworzeniu instrukcji. Ci zakładają, że gracze sięgając po ich tytuł, znają już podstawy i wystarczy wrzucić wszystko w suchym tekście albo lepiej - opisać tylko różnice względem 1830, bo przecież każdy zna "klasyka" :D.
U nas, na szczęście i były takie pomocne osoby pozytywnie zakręcone już w temacie i wiele samozaparcia i sami dalej szerzymy dalej wiedzę planszówkową :)

Mam duże nadzieje, że instrukcję do nowej edycji 1889 napisze ktoś z głową dla ludzi, a nie tylko osiemnastkowiczów.
Takie zmiany, sprawiłyby, że ten gatunek stałby znacznie bardziej dostępny i przystępniejszy dla szerszej grupy planszówkowiczów.

ps. Dedykowany wątek o 18PL w "Pomysły i idee" byłby dobrym pomysłem. Tak samo np. jeden o 1889, 18Chesapeake, 18Dorthmund w "Gry planszowe i karciane - konkretne tytuły". Ktoś miał też b. fajny pomysł aby założyć temat co kupić na początek przygody z 18XX w "Co kupić? Pytania i rady...", Do tego jest już wątek z pytaniami o zasady, ale mało używany. Zwróciłoby to uwagę większej grupy osób i cała dyskusja na dany temat mogłaby się przenieść tam. Zrobić tylko listę wątków w pierwszym poście tego wątku dla porządku. W tym wątku wiele rzeczy ginie między postami o 10 różnych tytułach, dyskusjach i dywagacjach :)
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

W przypadku jakby ktoś jeszcze nie zauważył, sformowała się grupka na fajny, klimatyczny konwent 18xx
W dniach 8-10 kwietnia 2022 w Rzeszowie.

Odsyłam do tematów chętnych:
viewtopic.php?f=4&t=74578&p=1438058#p1438058
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: 18xx

Post autor: virco »

ktos moze online ?
https://18xx.games/
Dostosuje sie do wyboru gry i tempa ....
tak an szybki start moze Shikoku 1889 ?
Pozdrawiam
Tomasz
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Apos »

virco pisze: 23 lut 2022, 17:11 ktos moze online ?
https://18xx.games/
Dostosuje sie do wyboru gry i tempa ....
tak an szybki start moze Shikoku 1889 ?
Pozdrawiam
Tomasz
Hej Tomek,

mamy kilkanaście rozgrywek na 18xx.games async + zgadujemy się na partyjki live. Zawsze nowe twarze są mile widziane. Mamy początkujących oraz zaawansowanych graczy i pogadamy sobie wzajemnie poznać świat 18xx. Jak Ci Discord nie straszny, to mogę Ci podesłać invite.
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mk20336 »

1848 Australia – przedstawiam zasady gry

Kontynuuję moją serię filmów o 1848 Australia. Tym razem spojrzenie na zasady - krótko o ogólnych dla 18XX i sporo o specyficznych dla tego tytułu. Miłego oglądania!

LINK: 1848 Australia – game mechanics explained!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: 18xx

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Hej. Co byście polecili na początek przygody z 18XX?

1830 może być? Na 2 osoby jest w ogóle sens?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Każdego miesiąca ktoś o to pyta, przejrzyj ten wątek.
Fruczak Gołąbek pisze: 07 mar 2022, 10:06 Na 2 osoby jest w ogóle sens?
Nie.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Fruczak Gołąbek pisze: 07 mar 2022, 10:06 Hej. Co byście polecili na początek przygody z 18XX?

1830 może być? Na 2 osoby jest w ogóle sens?
Podobno 1860 na dwie osoby daje jakoś radę.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 18xx

Post autor: cezner »

1846 i 18CZ też dają radę. Ale ileż można w kółko o tym samym...
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Fruczak Gołąbek pisze: 07 mar 2022, 10:06 Hej. Co byście polecili na początek przygody z 18XX?

1830 może być? Na 2 osoby jest w ogóle sens?
Zobacz na ten post viewtopic.php?p=1435411#p1435411

I zrozum, że w każdym miesiącu są tutaj takie pytania: jak zacząć, a wszystko jest w tym wątku.

PS.
Wnioskuje aby założyć oficjalny post w dziale Co kupić ? mający nazwę - Pierwsze 18xx na start.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Od teraz odsyłamy tu: viewtopic.php?f=43&t=75018

:twisted:
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: 18xx

Post autor: buhaj »

18EUS ++. Bardzo ciekawa osimnastka. Operacyjna ale z dużym zacięciem finansowym związanym z Bankiem Nowego Jorku. Zaczynając opis od wykonania, tego w końcu prototypu, trzeba powiedzieć, że jest bardzo dobre, w konwencji graficznej Pandemica, zmniejszone rozmiary mapy, małe żetony torów, certyfikaty akcji i pociągi. Śmiało można zagrać w cztery osoby na zwykłym kuchennym stole. Sama gra jest miksem 1817 (licytacja o miejsce na mapie, podobny układ eksportu pociągów oraz OR), 1822 (dużo bardzo ciekawych firm prywatnych oraz ich licytacja) oraz 1848 (bank - choć jego mechanizm bardzo odbiega). Setup gry jest zmienny, losowane są metropolie, rozkład przychodów w czerwonych miastach (takie offboard na planszy) a także firmy prywatne. Najciekawszym mechanizmem jest Bank NY., można brać dużo pożyczek ale są one dosyć kosztowne wraz z upływem gry i trzeba znaleźć odpowiedni balans aby w odpowiednim czasie zacząć je spłacać. Ciekawą strategią jest granie na akcje banku, które można posiadać tylko wtedy gdy nie ma się pożyczek. Z minusów: gra jest długa i zaczyna być trochę mozolna w pewnym momencie. Na spektakularne przejęcia firm innych graczy lub wrzucenie komuś trupa bym nie liczył. Warto jednak spróbować.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2022, 23:46 przez buhaj, łącznie zmieniany 1 raz.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Ale niszowy tytuł. Na bgg 10 osób ma zaznaczone, że posiada, a samo-wydający autor tego jedynego tytułu (wg bgg) nic mi nie mówi. Kompaktowość na plus czy raczej utrudnia obsługę?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: 18xx

Post autor: buhaj »

kisiel365 pisze: 12 mar 2022, 22:14 Ale niszowy tytuł. Na bgg 10 osób ma zaznaczone, że posiada, a samo-wydający autor tego jedynego tytułu (wg bgg) nic mi nie mówi. Kompaktowość na plus czy raczej utrudnia obsługę?
Sporo miejsca zaoszczędzone. Na wyjazd, gdy nie mamy gwarancji, że będzie duży stol, zajefajna sprawa. Jeszcze takie małe zetoniki pokerowe dokupić i zestaw gotowy :)
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

ha! są takowe, nawet ślicznie wyglądają na tle normalnych
Obrazek
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

kisiel365 pisze: 12 mar 2022, 22:14 Ale niszowy tytuł. Na bgg 10 osób ma zaznaczone, że posiada, a samo-wydający autor tego jedynego tytułu (wg bgg) nic mi nie mówi.
https://boardgamegeek.com/geeklist/5072 ... tem8397070 - tutaj jest jeszcze trochę na ten temat. Nie wiem czy gra wyszła już poza fazę prototypu. Jak na razie nie ma też informacji jakby można było ją zdobyć, opcji na pliki do PNP, czy o jakiejś szerszej dystrybucji.
kisiel365 pisze: 12 mar 2022, 22:36 ha! są takowe, nawet ślicznie wyglądają na tle normalnych
Problem z nimi jest taki, że nie ma szarych ORAZ białych (szare jako 20, białe jako 1). Jeśli miałbym posiadać taki zestaw, to tylko w odpowiednim rozkładzie (1-5-20-100-500) w określonych kolorach (biały-czerwony-szary-czarny-fioletowy). Inne rozkłady nominałów już sprawdzałem i dla mnie ten jest najlepszy, więc za wszelkie anomalie (typu: 10, 25, 50) podziękuję i omijam je szerokim łukiem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Udany kwartał jeśli chodzi o nowości, bo udało mi się (z Xenirem) nieco pograć w dwie najbardziej przeze mnie wyczekiwane nowe osiemnastki, na które zęby już sobie ostrzyłem od paru lat (już zdawało się, że zostaną szerzej udostępnione pod koniec 2020, ale trzeba było odczekać jeszcze rok).

---

Pierwsza to 1839, autorstwa JCLa, więc z automatu wylądowała na szczycie listy gier do zagrania. Na początek dwie partie turowo przerwane w połowie, potem kolejna, która wciąż trwa, a w międzyczasie jedna rozgrywka live z samym JCLem. Na pewno ta właśnie gra pozwoliła bardziej docenić tytuł, bo pierwsze wrażenia były takie, że każdy sobie dłubie trasy, pociągi rdzewieją bardzo powoli i wręcz robi się z tego RGC. Rozwój planszy jest bardzo ciekawy, więc dawało to radę. No ale w śmielszym graniu szybko wychodzi na jaw, że to, co autor chciał osiągnąć – frustration, denial, and delayed gratification – się udało. To gra, w której kupujemy pociąg tylko po to, by go wyrzucić do kosza wraz z całą firmą. Albo otwieramy firmę tylko po to, by inna wymieniła się z nią stacją. A wredny rozwój torów jest bardzo prosty. Dlatego też nie każdemu ta pozycja przypasuje – granie w nią nie jest przyjemne.

W grze są zwykłe firmy i lokalne. Lokalne mają bardzo mało forsy (ich pary zaczynają się od 25 plus muszą zapłacić 80 lub więcej za stacje domowe), ale dostają pociąg za darmo i to przed jeżdżeniem. Do tego po każdym rdzewieniu dobrowolna nacjonalizacja firm, które wciąż mają pociąg i mnóstwo innych drobnych reguł. Pod tym względem nie jest to elegancka gra.

(Wszystko póki co za pośrednictwem Board18, nawet plików PnP jeszcze nie ma.)

---

1871 to najgorętsza nowość ostatniego czasu, zagraliśmy w nią dwukrotnie na żywo. U mnie na radarze od czasu kiedy JCL napisał gdzieś, że bardzo dobra i że wręcz pomaga przy jej rozwijaniu (odpowiada on, wraz z jeszcze jedną osobą, za aukcję prywatnych i namnożenie wiosek, szczególnie podwójnych). Gierka się charakteryzuje właśnie aukcją, bardzo oryginalną i skutkującą bardzo różnymi pozycjami startowymi graczy. Prywatna Union Bank pozwala gromadzić dodatkowe udziały i jeśli gra się przeciągnie, to jej właściciel wygra – świetny motyw. Inny bardzo fajny pomysł to specjalna firma, która najpierw staje się mocna, a potem słabnie, ale jej udziały mają de facto coraz więcej procent (bo dochody dzieli się na liczbę udziałów w grze, a udziały w ciągu gry bezpowrotnie znikają).

Trochę na minus póki co plansza i jej rozwój. W naszych partiach przez pół gry firmy miały własne enklawy i sobie w nich działały.

---

Obie gry łączą długie spisy pociągów z wieloma rdzewieniami, malejące wartości par, trudność o pieniądze w firmie, a także zmienność potencjału tras – masz pociąg plus, to się cieszysz z wiosek, ale potem dostajesz pociąg bez plusa i nagle ta sama trasa jest okropna.

JCL nie ukrywa, że uważa 1871 za lepszy z tych dwóch tytułów (mówi nawet, że to najbardziej nowatorska osiemnastka od 1817). Ja póki co oceniam obie te pozycje podobnie, ale jakbym miał wskazać, którą wolę ogrywać, to bym wybrał 1839 – dawno tak bardzo nie czułem, że jest w grze znacznie więcej, niż póki co dostrzegam i trzeba się do tego dokopać poprzez ogrywanie. Jednocześnie nie spodziewam się, by trafiła ona do ścisłej czołówki 18xx.

Będzie więcej mówione po lepszym ograniu.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2022, 23:49 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Na jakim etapie są te dwa tytuły? Jest sens robić kopie fizyczne żeby rozegrać w Olkuszu? 1839 to ta z upgrade podwójnych miast do dwóch pojedynczych na OO?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

1871 jest pewnie bliższe ukończenia niż 1839, ale w obu jakieś zmiany mogą mieć miejsce, szczególnie drobne rzeczy typu modyfikacje dochodów na planszy.
pasza_sadyka pisze: 26 mar 2022, 22:31 1839 to ta z upgrade podwójnych miast do dwóch pojedynczych na OO?
Nie. Takie ulepszenia to pomysł JCLa (w sensie sama idea, bo nie wiem, jak dokładnie by to zaimplementował; krytycznym punktem jest to, co się dzieje z obecnymi na kafelku stacjami). Zapożyczyłem ten pomysł do swojego prototypu i nie wiadomo mi, żeby ktoś inny też pracował w tej chwili nad grą z taką mechaniką.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

No to trzymam kciuki za prototyp. Pomysł brzmi na tyle wrednie że aż chce się grać :D
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Wystartował dzisiaj nowy KS z 18xx, mianowicie chodzi o 1888 które ma być pierwsze z trylogii chińskiej

https://www.kickstarter.com/projects/18 ... orth-china
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
ODPOWIEDZ