Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Emil_1 »

Ale akurat nie planuję grać solo tylko z Żoną - czy to oznacza że i tak warto kupić drugą automę?
Miłego dnia! :)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mecenas »

Emil_1 pisze: 10 gru 2021, 20:24 Ale akurat nie planuję grać solo tylko z Żoną - czy to oznacza że i tak warto kupić drugą automę?
To dla dwóch osób to lepiej kupować planszę modularną ;) zmniejsza obszar gry przez co nie gra się kompletnie obok siebie, a liczba terytoriów na mapie się zmniejsza.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Dhel »

Emil_1 pisze: 10 gru 2021, 20:24 Ale akurat nie planuję grać solo tylko z Żoną - czy to oznacza że i tak warto kupić drugą automę?
Też bardziej polecałbym planszę modularną i 1 automę, w ostateczności możecie grać 1 talią automy z dwoma przeciwnikami, też się da i robi się trochę ciekawiej, przy 2 taliach przeciwnicy punktują w miarę podobnie, 1 talia trochę to różnicuje.

Ewentualnie apka scythe kick za parę groszy, bardzo ją chwalą przy kontroli kilku autom.
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: spongePepp »

Emil_1 pisze: 10 gru 2021, 19:45 Przepraszam za lamerskie pytanie ale czy w podstawce scythe są karty do automy czy też trzeba to oddzielnie kupić?
W podstawce są karty automy, z których jak najbardziej możesz korzystać. Ja osobiście w kolejnych rozgrywkach dodawałem sobie dwóch przeciwników używając jednej talii kart Automy z podstawki, uważam że rozgrywka była ciekawsza, a same automy rozwijały się trochę inaczej i mniej schematycznie dzięki temu :)
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: emka »

Mam pytanie - czy kolejne (do)druki Scythe czymś się od siebie różnią? Poprawiano jakieś błędy, może są jakieś zmiany wizualne? Po czym można rozpoznać, z którego druku jest dany egzemplarz?
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: maniekmal »

Wiem na pewno że różnią się figurkami. Ja mam pierwsze wydanie i zwierzęta były gładkie. Potem sprzedałem moje pomalowane i dostałem figurki już które miały fakturę na futrze. W moim wydaniu jest też błąd na karcie spotkania nr 15, nie wiem czy potem zostało to poprawione.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: litk »

Ale o wiele lepsza jest rozgrywka z dwoma lub większą ilością przeciwników, wiec wtedy przydaje się dodatkowa talia - można napisać bezpośrednio do Phalanx - jakiś czas temu mieli jeszcze na sprzedaż. Druga opcja to wydrukować samemu - na stronie Stonemaier Games są pliki do samodzielnego druku:
A czy w rozszerzeniach nie ma tych dodatkowych talii Automy?
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Dhel »

Nie ma, w rozszerzeniu są tylko karty do podmiany w talii automy, samą talie trzeba kupić osobno.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Backero »

Wczoraj udało mi się zrobić misję w PIERWSZEJ turze, a w czwartej/piątej prawie wygrać, co przyznam, że jakby się udało byłoby to iście historyczne wydarzenie, dlatego chciałem się podzielić, jak w ogóle mogło do tego dojść:

- Frakcja Saksoni.
- Startowe karty walki 5, 5, 4 i 3.
- Karta alternatywnego rozstrzygnięcia "Kontroluj 10 terytoriów".
- Okręty z możliwością transport robotników, 3 szybkości i cechami pozwalającymi na kontrolowanie terytorium przez okręt oraz możliwość wycofywania się do nich.
- Mapa modularna z 3 wioskami i małą ilością rzek w pobliżu.
- Karty misji "Pod koniec tury kontroluj 3 wioski" (ta ukończona w pierwszej turze) i "Miej mecha, kartę fabryki i nie więcej niż 3 robotników".

Pierwsze spotkanie dało mi mecha, co ulepszyło szybkość mojego bohatera i pozwoliło na szybki transport robotników. I tak transportowałem ich na początku statkiem. Postanowiłem od razu zbudować kilku robotników i transportować ich mechem i okrętem jednocześnie. Zdobyłem w ten sposób 9 terytoriów w kilka tur i miałem nowo pozyskaną kartę fabryki, co pozwoliło mi na wygraną w następnej turze ruchem okrętu. Wiedziałem, jak i gdzie zaatakować mnie mogą inni i do jakich pól mają ogólnie dostęp w następnej turze, bo to wciąż była wczesna faza gry. Niestety nie pomyślałem, że przegram wszystkie walki i że zagrają zakładając, że mam akurat 5, 5 i 3 na ręce. W efekcie brakło mi 1 terytorium albo 1 robotnika do transportu. Resztę gry wegetowałem z 0 monet, 0 popularności i 0 siły bojowej i brakiem potencjału na cokolwiek innego, robiąc mnóstwo pustych tur, ale wciąż uznaję to za najlepszą rozgrywkę w Scythe w moim dotychczasowym życiu :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dwaduzepe »

Backero pisze: 28 gru 2021, 16:19 Wczoraj udało mi się zrobić misję w PIERWSZEJ turze, a w czwartej/piątej prawie wygrać, co przyznam, że jakby się udało byłoby to iście historyczne wydarzenie, dlatego chciałem się podzielić, jak w ogóle mogło do tego dojść:

- Frakcja Saksoni.
- Startowe karty walki 5, 5, 4 i 3.
- Karta alternatywnego rozstrzygnięcia "Kontroluj 10 terytoriów".
- Okręty z możliwością transport robotników, 3 szybkości i cechami pozwalającymi na kontrolowanie terytorium przez okręt oraz możliwość wycofywania się do nich.
- Mapa modularna z 3 wioskami i małą ilością rzek w pobliżu.
- Karty misji "Pod koniec tury kontroluj 3 wioski" (ta ukończona w pierwszej turze) i "Miej mecha, kartę fabryki i nie więcej niż 3 robotników".

Pierwsze spotkanie dało mi mecha, co ulepszyło szybkość mojego bohatera i pozwoliło na szybki transport robotników. I tak transportowałem ich na początku statkiem. Postanowiłem od razu zbudować kilku robotników i transportować ich mechem i okrętem jednocześnie. Zdobyłem w ten sposób 9 terytoriów w kilka tur i miałem nowo pozyskaną kartę fabryki, co pozwoliło mi na wygraną w następnej turze ruchem okrętu. Wiedziałem, jak i gdzie zaatakować mnie mogą inni i do jakich pól mają ogólnie dostęp w następnej turze, bo to wciąż była wczesna faza gry. Niestety nie pomyślałem, że przegram wszystkie walki i że zagrają zakładając, że mam akurat 5, 5 i 3 na ręce. W efekcie brakło mi 1 terytorium albo 1 robotnika do transportu. Resztę gry wegetowałem z 0 monet, 0 popularności i 0 siły bojowej i brakiem potencjału na cokolwiek innego, robiąc mnóstwo pustych tur, ale wciąż uznaję to za najlepszą rozgrywkę w Scythe w moim dotychczasowym życiu :)

jak w pierwszej turze zrobiles spotkanie? miales je na hexie kolo bazy?
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Backero »

dwaduzepe pisze: 28 gru 2021, 16:44 jak w pierwszej turze zrobiles spotkanie? miales je na hexie kolo bazy?
Spotkanie nie było w pierwsze turze, tylko w trzeciej. W pierwszej turze udało mi się jedynie wyjść bohaterem z bazy oraz wylecieć okrętem, wziąć robotnika z lasu, po drugim ruchu wysadzić go w wiosce i trzecim ruchem wlecieć bez robotnika na koeljną wioskę. Drugi robotnik już rozpoczął grę w wiosce. Dało mi to kontrolę nad 3 wioskami.
Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Thanes »

Witajcie, chciałbym uzupełnić swoją kolekcję o grę Scythe. Możecie mi napisać listę wszystkich dodatków i exclusivów które wyszły po polsku?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: YuZ »

Thanes pisze: 13 lut 2022, 16:01 Witajcie, chciałbym uzupełnić swoją kolekcję o grę Scythe. Możecie mi napisać listę wszystkich dodatków i exclusivów które wyszły po polsku?
https://boardgamegeek.com/boardgame/169 ... s?pageid=1

Wszystko z powyższego.
dsz25
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2020, 16:19
Has thanked: 4 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dsz25 »

Miałbym pytanie odnośnie przechowywania gry ze wszystkimi dodatkami pudełkowymi i rozszerzeniem planszy (dostawka zwiększająca) oraz planszą modularną. Zauważyłem, że producenci insertów robią inserty z wykorzystaniem pudełek podstawki oraz fenris. I teraz pytanie do osób, które mają inserty, czy jakiś producent wykonał taki insert, żeby pomieścić jednocześnie też rozszerzenie planszy i modularną planszę? (na stronie re-drewno było napisane, że taki chcą zrobić ale druga część insertu jeszcze się nie ukazała.
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: maniekmal »

Thanes pisze: 13 lut 2022, 16:01 Witajcie, chciałbym uzupełnić swoją kolekcję o grę Scythe. Możecie mi napisać listę wszystkich dodatków i exclusivów które wyszły po polsku?
Jakbyś chciał ekstra mechy to robiłem takie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Statki też mam na bogato :)


Obrazek
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: upadly_bankowiec »

Krymski mech skojarzył mi się z kartaczownicą Piekłomiot z Warhammera Inwazji :)

Dobra robota, mechy wyglądają przepięknie.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: maniekmal »

To są modele z iron harvest
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Golin »

maniekmal pisze: 26 mar 2022, 13:32 To są modele z iron harvest
można jakieś zdj do skali z oryginalnymi figurkami ? sam też mam pomalowane modele, oprócz wind gambita

Obrazek

Obrazek
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: planszufka »

Golin pisze: 26 mar 2022, 15:54
maniekmal pisze: 26 mar 2022, 13:32 To są modele z iron harvest
można jakieś zdj do skali z oryginalnymi figurkami ? sam też mam pomalowane modele, oprócz wind gambita

Obrazek

Obrazek
przy takich mechach az bola te biedne zasoby, polecam te ulepszone:)
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Golin »

zdjęcie stare surowce już dawno ulepszone wjechały, czaję się od roku albo dwóch na lepsze meple z ameryki ale super drogie
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: AnlAir »

Golin pisze: 26 mar 2022, 19:50 zdjęcie stare surowce już dawno ulepszone wjechały, czaję się od roku albo dwóch na lepsze meple z ameryki ale super drogie
Jeśli malujesz figurki to pomaluj mepelki.
Wyglądają o niebo lepiej.


Obrazek
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: maniekmal »

Golin pisze: 26 mar 2022, 15:54 można jakieś zdj do skali z oryginalnymi figurkami ? sam też mam pomalowane modele, oprócz wind gambita
Tu mam jakieś zdjęcia z prototypów. Tak to wygląda jeśli chodzi o rozmiar. Podstawka jest takiego samego rozmiaru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: BOLLO »

Trzy rzeczy ode mnie odnośnie gry Scythe:

1) Wreszcie zagrałem w ten polecany klasyk. Wow ta gra jest wydana przekozacko. Nie szkoda kasy na ten dopieszczony produkt pod względem jakości. Gra sama w sobie nie jest trudna ale należy jednak dobrze planować swoje ruchy. Początek jest nieco smętny zanim się rozbujasz w swojej gospodarce (ot ciułanie surowców by coś zrobić) Myślę że dostanie się jak najszybciej do fabryki jest bardzo ważne i pomaga na początku gry. Gra jest naprawdę dobra i chętnie będę do niej wracał. Męczy setup gry który jest dosyć długi jak się nie ma dedykowanego inserta. Frakcje dobrze zbalansowane i fajnie że różniące się od siebie, aczkolwiek mam wrażenie że "Ruscy" są najsilniejsi przez opcję wykonania tej samej akcji.
2) Czy zwróciliście uwagę na spis testerów z boku pudełka? Mega jak dla mnie....robi wrażenie.
3) Gra mi się tak spodobała że powiedziałem iż nie będę grał jak nie pomaluję wszystkich frakcji...a więc:
Spoiler:
W które dodatki warto wchodzić i co one zmieniają w grze?
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: ekwilibrystyczny »

BOLLO pisze: 06 cze 2022, 23:58 Trzy rzeczy ode mnie odnośnie gry Scythe:

1) Wreszcie zagrałem w ten polecany klasyk. Wow ta gra jest wydana przekozacko. Nie szkoda kasy na ten dopieszczony produkt pod względem jakości. Gra sama w sobie nie jest trudna ale należy jednak dobrze planować swoje ruchy. Początek jest nieco smętny zanim się rozbujasz w swojej gospodarce (ot ciułanie surowców by coś zrobić) Myślę że dostanie się jak najszybciej do fabryki jest bardzo ważne i pomaga na początku gry. Gra jest naprawdę dobra i chętnie będę do niej wracał. Męczy setup gry który jest dosyć długi jak się nie ma dedykowanego inserta. Frakcje dobrze zbalansowane i fajnie że różniące się od siebie, aczkolwiek mam wrażenie że "Ruscy" są najsilniejsi przez opcję wykonania tej samej akcji.
2) Czy zwróciliście uwagę na spis testerów z boku pudełka? Mega jak dla mnie....robi wrażenie.
3) Gra mi się tak spodobała że powiedziałem iż nie będę grał jak nie pomaluję wszystkich frakcji...a więc:
Spoiler:
W które dodatki warto wchodzić i co one zmieniają w grze?
Na początek obowiązkowo Najeźdźcy z dalekich krain, dodaje dwie nowe frakcje i umożliwia tym samym grę w 7 osób. Poza tym oczywiście zwiększa różnorodność, przyda się jeśli planujesz grać częściej niż raz na kilka miesięcy :D Jak masz stałą ekipę do gry to zdecydowanie warto zainwestować w Powstanie Fenrisa, ale to bym już polecał po rozegraniu przynajmniej kilkunastu partii
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: BOLLO »

Gralem w skladzie 2/3/4 osobowym i wlasnie w 3ke najlepiej mi sie gralo. Raczej nie wyobrazam sobie grac w 7 osob aczkolwiek moze byc to naprawdw epickie i czasochlonne.

Co do dodatkow to wlasnie o najezdzcach myslalem na poczatek ze wzgledu na frakcje. O Fenrisie slyszalem same dobre rzeczy wiec tez warte zainteresowania w taki razie.
ODPOWIEDZ