Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1625
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: nidhog »

Cellstar pisze: 11 lut 2022, 22:37 Chciałbym zakoszulkować karty do Everdell. Z dużymi nie ma problemu ale małe niestety są za małe na mini european (mam sloyce i sporo odstaje z góry). Z tego co widziałem to tylko sleeve kings ma takie koszulki ale ciężko dostępne. Jest jakaś alternatywa? :)
Paladin Hazel. To nowe koszulki - miedzy innymi pod Everdell.
jak leżą? nie wiem, bo ich nikt nie ma ;Jest ich zbiórka i mają byc w lipcu - patrz mój post powyżej.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: emka »

W internecie jest kilka stron, na których można sprawdzić ile i jaki rozmiar koszulek pasuje do danej gry, a czy można jakoś zrobić to w odwrotną stronę, czyli po wybraniu formatu koszulek pokazałoby listę gier, do których się przydadzą?
Lamper
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2021, 17:32
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Lamper »

na sleeveyougames można to ustawić w Browse Board Games o tu:
https://www.sleeveyourgames.com/browse? ... phabetical
papierbmx
Posty: 9
Rejestracja: 07 lut 2022, 22:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: papierbmx »

Szukam dobrze dopasowanych koszulek, dobrej jakości do kart z gry Robinson Crusoe, najnowsze wydanie z plażą na okładce. Udało się komuś znaleźć takowe?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: sin »

papierbmx pisze: 12 lut 2022, 11:57 Szukam dobrze dopasowanych koszulek, dobrej jakości do kart z gry Robinson Crusoe, najnowsze wydanie z plażą na okładce. Udało się komuś znaleźć takowe?
Mam stare wydanie, ale jestem niemal pewien, że rozmiar kart nie zmienił się między edycjami. Na większe karty Paladin Gawain są ciut za wąskie (57x89) i mocno za wysokie; całkiem przyzwoicie karty leżą w Sloyce Universal (58x88), na szerokość są akurat, ale nadal są ciut za wysokie, szczególnie jeśli poszukujesz idealnego dopasowania. Dla mnie ten nadmiar jest w porządku, a w ostateczności można sobie radzić trymerem do papieru. Sloyca oferuje jednak 70μm, więc nie wiem na ile zadowoli Cię ta grubość, jeżeli preferowałbyś więcej, to sugerowałbym szukanie czegoś w tym właśnie rozmiarze. Do małych kart dobrze pasuje standard mini european i tutaj jako (psycho)fan Paladinów polecam Arthury. ;-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
lerhit
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: lerhit »

Planuję zakoszulkować Twilight Imperium 4 w koszulki Galahady (41 × 63 mm) od Paladinów (https://paladinsleeves.com/product/gala ... -american/), ale na BGG ostrzegają że mini americany od niektórych producentów są za wąskie. Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami w tym temacie.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jakie koszulki perfect-fit są teraz na topie? Czy są tak cienkie że to bez znaczenia? Kiedyś używałem grubych ultra pro oraz od FFG ale nie pełna przezroczystość mnie denerwowała. Chyba że pojawiły się jakieś super przezroczyste grube ostatnio?
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Xoltro »

Czy jakieś koszulki nadają się do double sleevowania zwykłych koszulek rebela, czy raczej nie ma to żadnego sensu? Myślałem o dragon shieldach ale nie wiem czy wejdą już zakoszulkowane karty w zwykłe rebele, a jeżeli nawet wejdą to czy komfort bedzie okej.

Np takie coś https://allegro.pl/oferta/koszulki-na-k ... 0119708936 do rebeli a jeżeli nie to czy takie do tych wyżej będą pasować na double sleeve?

https://allegro.pl/oferta/koszulki-na-k ... 9972385824
Darkon
Posty: 43
Rejestracja: 25 sty 2022, 17:38
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Darkon »

A z czystej ciekawości jaki jest sens podwójnych? Jeśli ci się mocno starły albo sa słabej jakości chyba lepiej wymienić całe.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

Darkon pisze: 20 lut 2022, 19:42 A z czystej ciekawości jaki jest sens podwójnych? Jeśli ci się mocno starły albo sa słabej jakości chyba lepiej wymienić całe.
Taki że czasami koszulka ma za maly zapas u góry albo ludzie mają długie pazury i chwytają karty za górny brzeg przy podnoszeniu ze stołu i wtedy brzeg karty który jest od strony otworu w koszulce się strzępi. Niestety u mnie stało się tak z kartami londynu, rebele premium były na styk i karty się trochę postrzępiły dlatego teraz proszę aby karty ze stolu podnosić chwytając za długie brzegi.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: menelobej »

paracelsus444 pisze: 20 lut 2022, 20:39
Darkon pisze: 20 lut 2022, 19:42 A z czystej ciekawości jaki jest sens podwójnych? Jeśli ci się mocno starły albo sa słabej jakości chyba lepiej wymienić całe.
Taki że czasami koszulka ma za maly zapas u góry albo ludzie mają długie pazury i chwytają karty za górny brzeg przy podnoszeniu ze stołu i wtedy brzeg karty który jest od strony otworu w koszulce się strzępi. Niestety u mnie stało się tak z kartami londynu, rebele premium były na styk i karty się trochę postrzępiły dlatego teraz proszę aby karty ze stolu podnosić chwytając za długie brzegi.
Kup Arcane Tinmen Standard przezroczyste (matowe są trochę krótsze, wiec bezpieczniej przezroczyste) i włóż w nie karty z Londynu, zostanie jakieś 2-3 mm koszulki nad kartą - wiem, bo mam tak właśnie zakoszulkowany Londyn. Rebele będziesz miał do innej gry.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: trixon »

paracelsus444 pisze: 20 lut 2022, 20:39
Darkon pisze: 20 lut 2022, 19:42 A z czystej ciekawości jaki jest sens podwójnych? Jeśli ci się mocno starły albo sa słabej jakości chyba lepiej wymienić całe.
Taki że czasami koszulka ma za maly zapas u góry albo ludzie mają długie pazury i chwytają karty za górny brzeg przy podnoszeniu ze stołu i wtedy brzeg karty który jest od strony otworu w koszulce się strzępi. Niestety u mnie stało się tak z kartami londynu, rebele premium były na styk i karty się trochę postrzępiły dlatego teraz proszę aby karty ze stolu podnosić chwytając za długie brzegi.
:shock:
Kiedy już myślę, że bardziej pedantycznym się być nie da, trafiam na wpis jak ten :D.

Żeby nie było - nie szydzę. Sam zacząłem podklejać folię na wieku pudel i koszulkuje wszystkie gry (nawet typu millennium blades 2k kart). Po prostu zszokowało mnie proszenie o podnoszenie kart z boku. Ja jestem dopiero na etapie eliminowania przekąsek przy grze. Ale za kilka lat - kto wie ;)

Sama idea jest naprawdę ciekawa i warta wdrożenia przy białych krukach lub drogich kartach w karciankach.
Jednak czy przy takiej grze jak londyn, nie taniej/oszczędniej wyszłoby kupić drugi zapasowy egzemplarz gry?
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Xoltro »

Darkon pisze: 20 lut 2022, 19:42 A z czystej ciekawości jaki jest sens podwójnych? Jeśli ci się mocno starły albo sa słabej jakości chyba lepiej wymienić całe.
Taki jest sens że np. mam 800 kart z których mogę stworzyć decka ale używam tylko 30. Jakbym miał koziołkować 800 kart dragon shieldami to bym musiał auto sprzedać a jak będę trzymać w tanich koszulkach te 800 a do tego double sleevowac akurat tylko potrzebne 30 w konkretnym momencie droższymi to mnie nie uderzy za bardzo kosztowo
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

trixon
Wiesz, jak ktoś jest ogarnięty to nie ma problemu ale jak widze dzieciaka czy dorosłą osobę która chwyta karty tak, że paluch jej wjeżdża głęboko w koszulkę to pojawiają mi się kropelki potu na czole bo to kompletne zaprzeczenie tego o co ja się tak staram.
Aż tak pedantyczny nie jestem, ostatnio zastanawiałem się czy nie rozkoszulkować robinsona i traktować go właśnie jako woła roboczego i zainwestować kiedyś w wersję z nowszym pudłem.
Mam jeszcze race for the galaxy gdzie niestety pojawiły się uszkodzenia w tym samym mechanizmie na jednej z kart talii gracza i wiem kiedy żona zagrywa kartę kolonizacji (III) bo ona ma charakterystyczną białą kropeczkę po uszkodzeniu pazurem. Koszulki wymieniłem na inne ale bedzie trzeba zamiast double sleevovania zainwestować z paczuszkę koszulek z czarnymi pleckami i po prostu talie graczy wsadzić w nieprzezroczyste.
Co do londynu nie chcę kupiwać drugiego egzemplarza gry o którą wystarczy zadbać, wymiana koszulek na takie z większym zapasem powinna załatwić sprawę.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: esubotowicz »

Chyba chwytanie karty od góry jest bardziej naturalne i paznokcie czasem wpadają do koszulki,
U siebie rozwiązałam to w ten sposób, ze wkładam kartę od dołu. I zawsze karty w talii muszą być ułożone w tę samą stronę - góra-dół. To jest lekki pedantyzm, bo w grach, gdzie karty się odrzuca na oddzielny stos, mogą się te kierunki pomieszać. Ale cóż 🙂
Ewa
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Xoltro pisze: 20 lut 2022, 15:42 Czy jakieś koszulki nadają się do double sleevowania zwykłych koszulek rebela, czy raczej nie ma to żadnego sensu? Myślałem o dragon shieldach ale nie wiem czy wejdą już zakoszulkowane karty w zwykłe rebele, a jeżeli nawet wejdą to czy komfort bedzie okej.

Np takie coś https://allegro.pl/oferta/koszulki-na-k ... 0119708936 do rebeli a jeżeli nie to czy takie do tych wyżej będą pasować na double sleeve?

https://allegro.pl/oferta/koszulki-na-k ... 9972385824
https://allegro.pl/oferta/koszulki-pro- ... 8899790659

Takie są dobre double sleeve. Nie muszą być tej firmy. Po prostu szukaj z nazwą perfect fit no i w opisie produktu będzie jeszcze sleeve sleeves czy jakoś tak.

Używam tych z linku i są jak dla mnie świetne. Do tego coś grubego 110 mikronów i śpisz spokojnie :).
papierbmx
Posty: 9
Rejestracja: 07 lut 2022, 22:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: papierbmx »

Miał ktoś do czynienia z koszulkami Arcane Tinmen non-glare oraz Gamegenic matte? Pierwsze - 80 mikronów, drugie - 100. Które byście wybrali?
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: menelobej »

papierbmx pisze: 21 lut 2022, 19:14 Miał ktoś do czynienia z koszulkami Arcane Tinmen non-glare oraz Gamegenic matte? Pierwsze - 80 mikronów, drugie - 100. Które byście wybrali?
Korzystam z obu. Arcane Tinmen są odrobinę wyższe (jakieś 1mm) niż Gamegenic. Gamegenic za to mocniej przylega do karty, zapewne przez to, że są grubsze i trochę sztywniejsze, co czasem robi też drobną różnicę w odbiciu światła i czytelności tekstu na karcie na korzyść Gamegenica, choć co do czytelności kart w obu typach koszulek ogólnie nie mam zastrzeżeń. Jedne i drugie fajnie trzymają większe stosy kart, gdyż nie są tak śliskie jak klasyczne przezroczyste koszulki. Tasowanie bezproblemowe w obu. Ogólnie jedne i drugie to bardzo przyjemne koszulki, Gamegenic troszkę bardziej premium przez co ciut droższe. Do jakościowo przeciętnych czy dobrych kart bez różnicy, które z tych koszulek, natomiast do cienkich kart w pierwszej kolejności brałbym Gamegenic. Dzięki tym koszulkom przekonałem się do matowych koszulek, a więcej mam Arcane Tinmenów, które są dostępne praktycznie cały czas na bieżąco w sklepach, a Gamegenic potrafi mieć dość długą przerwę pomiędzy dostawami.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Gizmoo »

No i niestety skończyło się u mnie chwalenie Sloyki premium. :(

Stało się to, co wcześniej z Rebelem. Przyszła do mnie świeżo zakupiona paczka i niestety koszulki różnią się rozmiarem od poprzednich partii. Wprawdzie różnica jest niewielka, nie tak dramatyczna, jak w przypadku koszulek Rebela, ale jest niestety widoczna na pierwszy rzut oka.

Nowa partia jest większa z każdej strony o niecałe pół milimetra. Niby nic, niewiele, ale jak się porówna rozmiar do starszych koszulek - to od razu widać różnicę, a co gorsza - po przetasowaniu widać, że koszulki nie są jednakowego rozmiaru. Najgorsze jednak jest to, że koszulki Sloycy były sporo większe od kart, przez co często nie mieściły się w wypraskach. No więc teraz nie mieszczą się... Bardziej. :lol:

Oby to był tylko jednorazowy wypadek, ale takie "wypadki" nie powinny się w ogóle zdarzać, jeżeli zależy im na nieskazitelnej opinii.
Awatar użytkownika
Ranaghar
Posty: 30
Rejestracja: 27 lut 2009, 21:54
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Ranaghar »

Zamierzam kupić dodatek do Diuna Imperium. Do tej pory graliśmy w podstawkę bez koszulek i większość kart jest starta na brzegach. Chcę dokupić koszulki, żeby ochronić karty, ale na ten moment będzie widoczna różnica pomiędzy zużyciem kart z podstawki a tych z dodatku. Dlatego myślę o kupnie koszulek "ciemnych" z jednej strony. Co polecacie w takim razie? Warto brać oficjalne koszulki do Diuna Imperium od Lucky Duck Games?
Zaznaczę jeszcze, że chodzi mi karty imperium (te duże), a nie karty intrygi.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Ranaghar pisze: 01 mar 2022, 13:37 (...) myślę o kupnie koszulek "ciemnych" z jednej strony. Co polecacie w takim razie? Warto brać oficjalne koszulki do Diuna Imperium od Lucky Duck Games?
Te karty to standard CGG, więc znajdziesz dużo opcji – z ilustracjami i monokolorowe. Nie wiem jakiej jakości są koszulki od LDG, a nie chwalą się kto jest ich producentem. Ale jakbym miał płacić 39 zł za 75 szt koszulek, to za podobne pieniądze wolałbym wziąć Dragon Shield od Arcane Tinmen (trochę taniej, za 100 szt).
Z tym, że możesz spokojnie kupić dobrej jakości kryjące koszulki taniej. Z ilustracjami mam Legiony do Star Realms i są bardzo dobrej jakości. Używam też sporo monokolorowych Ultra-Pro i zawsze sobie chwalę (tylko zobacz czy nie będzie ci przeszkadzać hologram).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1625
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: nidhog »

Ranaghar pisze: 01 mar 2022, 13:37 Zamierzam kupić dodatek do Diuna Imperium. Do tej pory graliśmy w podstawkę bez koszulek i większość kart jest starta na brzegach. Chcę dokupić koszulki, żeby ochronić karty, ale na ten moment będzie widoczna różnica pomiędzy zużyciem kart z podstawki a tych z dodatku. Dlatego myślę o kupnie koszulek "ciemnych" z jednej strony. Co polecacie w takim razie? Warto brać oficjalne koszulki do Diuna Imperium od Lucky Duck Games?
Zaznaczę jeszcze, że chodzi mi karty imperium (te duże), a nie karty intrygi.
ja osobiście rzadko kupuje dedykowane. Maja zwykle zły stosunek do jakości. W sensie płaicisz, za to że są dedykowane. Warto brać jeśli zależy Ci na obrazku ;)
Jeżeli chodzi o Mono color - Dragon Shieldy oraz Paladin ( jak gdzieś dorwiesz, bo wydali w jednym sezonie i zostały im chyba tylko żółte i różowe).
Albo szukac po taniości na allegro dedykowanych do Magic the Gathering - są wzory, które sie nie sprzedają i czasem sa na wyprzedażach są śmieszne pieniadze. A wtedy ich nie szkoda :)
Jiloo pisze: 01 mar 2022, 14:57
Ranaghar pisze: 01 mar 2022, 13:37 (...) myślę o kupnie koszulek "ciemnych" z jednej strony. Co polecacie w takim razie? Warto brać oficjalne koszulki do Diuna Imperium od Lucky Duck Games?
Te karty to standard CGG, więc znajdziesz dużo opcji – z ilustracjami i monokolorowe. Nie wiem jakiej jakości są koszulki od LDG, a nie chwalą się kto jest ich producentem. Ale jakbym miał płacić 39 zł za 75 szt koszulek, to za podobne pieniądze wolałbym wziąć Dragon Shield od Arcane Tinmen (trochę taniej, za 100 szt).
Z tym, że możesz spokojnie kupić dobrej jakości kryjące koszulki taniej. Z ilustracjami mam Legiony do Star Realms i są bardzo dobrej jakości. Używam też sporo monokolorowych Ultra-Pro i zawsze sobie chwalę (tylko zobacz czy nie będzie ci przeszkadzać hologram).
Ja jako starej daty Magicowiec sporo przemielilem Ultr Pro. I zdecydowanie pogorszyły sie w moim odczuciu. Zwyczajnie się rozwarstwiają ( oddziela się folia od koloru). Problem widoczny jest szczególnie na białych.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

nidhog pisze: 01 mar 2022, 15:19 Ja jako starej daty Magicowiec sporo przemielilem Ultr Pro. I zdecydowanie pogorszyły sie w moim odczuciu. Zwyczajnie się rozwarstwiają ( oddziela się folia od koloru). Problem widoczny jest szczególnie na białych.
MIałem problem z wcześniejszymi koszulkami, ale od momentu kiedy zrobili nowe, bardziej przezroczyste, hologramy, to u mnie problem zniknął. Wymieniam jeszcze czasem stare koszulki, ale z nowych mi się żadna nie rozpadła.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1625
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: nidhog »

Jiloo pisze: 01 mar 2022, 15:27
nidhog pisze: 01 mar 2022, 15:19 Ja jako starej daty Magicowiec sporo przemielilem Ultr Pro. I zdecydowanie pogorszyły sie w moim odczuciu. Zwyczajnie się rozwarstwiają ( oddziela się folia od koloru). Problem widoczny jest szczególnie na białych.
MIałem problem z wcześniejszymi koszulkami, ale od momentu kiedy zrobili nowe, bardziej przezroczyste, hologramy, to u mnie problem zniknął. Wymieniam jeszcze czasem stare koszulki, ale z nowych mi się żadna nie rozpadła.
Ja mam te z hologramem też. I ten sam problem. Może kwestia partii - kupiłem je kilka lat temu. Ale niestety mnie zniechęciły.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Michciu
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2021, 14:04

Re: Koszulki na karty

Post autor: Michciu »

Posiada ktoś z Was oficjalne koszulki to Terrors of London sprzedawane przez portal? Czytałem, że są odrobinę za krótkie ale nigdzie nie mogę znaleźć zdjęć
ODPOWIEDZ