Tainted Grail: Upadek Avalonu / The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Była jakaś errata oficjalna, kilka bledow było.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: MarekPlus »

vojtas pisze: 30 gru 2021, 00:03 Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem TG. Czy ktoś wie, czy w grze występują jakieś błędy (jak to było w przypadku Nemesis)? Zacząłem czytać instrukcję i już dwa drobiazgi mi się rzuciły w oczy. :D
Miszon pisze: 30 gru 2021, 07:20 Była jakaś errata oficjalna, kilka bledow było.
Najnowsze oficjalne FAQ/errata jaką znam dostępna jest pod adresem http://awakenrealms.com/wp-content/uplo ... .0_ENG.pdf
Hrosskar
Posty: 357
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hrosskar »

MarekPlus pisze: 30 gru 2021, 07:51
vojtas pisze: 30 gru 2021, 00:03 Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem TG. Czy ktoś wie, czy w grze występują jakieś błędy (jak to było w przypadku Nemesis)? Zacząłem czytać instrukcję i już dwa drobiazgi mi się rzuciły w oczy. :D
Miszon pisze: 30 gru 2021, 07:20 Była jakaś errata oficjalna, kilka bledow było.
Najnowsze oficjalne FAQ/errata jaką znam dostępna jest pod adresem http://awakenrealms.com/wp-content/uplo ... .0_ENG.pdf
Z tego, co pamiętam, to część rzeczy była już skorygowana na etapie tłumaczenia, bo były znane błędy z wersji angielskiej.
Ja sam zauważyłem, że czasami w danej lokacji trzeba mieć jakiś status (np. część 2), a na arkuszu zapisu jest tylko 1 i do zdobycia też tylko jeden. Jednak w żaden sposób mi to osobiście nie przeszkadzało.
sasquach
Posty: 1839
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sasquach »

Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Thanes »

Dość mocno się wkręciliśmy z żoną. Czy planowane są dodatki pl w retailu czy trzeba będzie polować na ks exclusive?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: addekk »

Thanes pisze: 06 lut 2022, 10:15 Dość mocno się wkręciliśmy z żoną. Czy planowane są dodatki pl w retailu czy trzeba będzie polować na ks exclusive?
Z tego co kojarzę to nic nie jest planowane jako ks exclusive tylko kwestia jak duży nakład trafi do sklepow.
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

W Aleplanszówkach data premiery była na IV kwartał 2021, obstawiam więc jakieś obsuwy papierowo-transportowe, Mepel niestety ma tylko info o dodruku podstawki na marzec 2022 (ale kto wie, może dodatki są drukowane w tym samym czasie). Z tego co widziałem na kickstarterze, wersje językowe drugiej fali powinny docierać do osób które wsparły grę w lutym, a już bez wczytywania się we wcześniejsze update'y obstawiam, że (jak to ma zwykle miejsce) obiecano, że gra trafi do sklepów dopiero jak wszyscy wspierający ją dostaną kurierami. Czyli za kilka tygodni powinna być wersja sklepowa.

Myślę więc, że nie jest głupim pomysłem w sklepach które mają tę opcję kliknąć "powiadom mnie gdy towar będzie dostępny", bo z tym marcem są pewne szanse :)
Hrosskar
Posty: 357
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hrosskar »

Gra do wspierających będzie wysyłana dopiero koniec lutego/początek marca. Parę tygodni liczyłbym na wysyłkę i dopiero po tym czasie dodatki pojawią się w sklepach, podobnie jak to było z podstawką :)
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

No to nawet jeśli kwiecień, można mieć powoli rękę na pulsie.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Ardel12 »

W końcu zasiadłem do gry po 2 miesiącach trzymania jej na półce. Ograłem na razie samouczek oraz 2 rozdziały. Gram standardowowo w 2os.

Samouczek jak ten z gier, kliknij W by iść do przodu. Prowadzi nas za rączkę, opisując każdą opcję i co się dzieje. Dla mnie trochę nudnawe i też gramy wyłącznie jedną postacią, ale tłumaczy większość zasad, więć późniejsze rozpoczęcie kampanii jest prostsze.

Mechanicznie gra mi się podoba. Walka/Dyplomacja niesie ze sobą wiele opcji i jest ciekawą zagadką do rozwiązania. Czasem wpadną świetne karty i jesteśmy w stanie zakończyć spotkanie sukcesem w pierwszej rundzie, czasem trzeba się nakombinować by ugrać wygraną. Zasady są proste, a niosą sporo możliwości. Reszta gry to już nic innowacyjnego. Chodzenie, eksploracja i wykonywanie akcji z kart/postaci polega jak zwykle na spełnieniu warunku i wykonaniu akcji, choć eksploracja dostarcza nam znacznie więcej dzięki księdze skryptów. Każda lokacja to osobne strony i opcje, które możemy wybrać zawsze, po spełnieniu konkretnych warunków, w danym rozdziale itd. Otrzymane możliwości jak na razie nigdy do końca jasno nie dawały informacji czego można się spodziewać i co powinno się wybrać. Tekst przyjemnie się czyta i niesie często dodatkowe informacje o świecie lud daje nam poboczne zadania.

Zadania wyznaczane w trakcie gry są jasne, ale czasem ich rozwiązanie wcale takie proste nie jest. Należy faktycznie słuchać napotkanych postaci, gdyż dają one nam wskazówki co dalej można zrobić. W drugim rozdziale dostajemy aż 3 opcje zakończenia go, co dla mnie było miłym zaskoczeniem. Skupialiśmy się na jednym z nich, ale w trakcie eksploracji odkryliśmy jedną rzecz i nie potrafiliśmy jej odpuścić. Okazała się kluczem do zamknięcia rozdziału w jeszcze inny sposób. Super!

Gra wygląda bardzo dobrze. Karty są przyjemne w dotyku a plansza robi wrażenie. Świetnie odszukuje się dane lokacje i cele z załączoną starodawną mapą świata. Figurki są po prostu OK. Ani Menhiry ani postacie mnie nie powaliły. Planszetki mają plus za bycie podwójnymi.

Niestety po tych dwóch rozdziałach już bywały momenty, gdy jeden z graczy po prostu czeka na swoją turę/koniec dnia, gdy drugi wpadł w zasadzkę podczas eksploracji, która nakazała mu walkę, po niej kontynuację eksploracji, wykonanie testu i finalnie znalezienie zapisu w księdze skryptu. My się często rozdzielamy lub prowadzimy dane eksploracje osobno i jak czasem nie jest to upierdliwe i każdy może grać równolegle to mamy punkty synchronizacyjne, których się nie przeskoczy i trzeba czekać i czekać...Nie wyobrażam sobie tej gry w 3-4os. Już na 2 mam uczucie, że mój współgracz się czasami po prostu nudzi...

Na razie mam mieszane uczucia co do tego tytułu, gdyż mechanika i wymuszony survival odciąga od opowieści i przeszukiwania kolejnych lokacji. Brak mi tu trochę płynności w rozgrywce. Rozpoczynam rozdział to czytam karty, potem co chwilę moja tura jest przerywana przez czytanie księgi. A jak już chcę skupić się na misji, to znowu spotkania wybijają mnie z rytmu...Czuję, że gra stoi w jakimś rozkroku i mnie to uwiera. Będzie grana dalej, bo jestem zaintrygowany fabułą i z chęcią doprowadzę swoją ekipę do finału.
Luko_b
Posty: 211
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 154 times
Been thanked: 66 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Luko_b »

Survival/grind zajmuje duzo czasu tylko na poczatku. Jak rozwiniesz postac to pozniej po prostu planujesz pare akcji na polowanie i lecisz za historia. Przeszedlem solo i jest rewelacja. Czekam az te statki doplyna i lece z dodatkami :)
tapczan0
Posty: 49
Rejestracja: 22 cze 2020, 23:24
Has thanked: 4 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tapczan0 »

Moi drodzy mam pytanie czy Insert i mata przyspieszają rozkładanie gry? Pewnie w marcu dojdzie, a że mogę grać jedynie od 21 do 01 to muszę mieć coś co ułatwia setup i sprzątanie i Astanawiam się czy wRto dobrać
dawid
Posty: 518
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 239 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: dawid »

Wg mnie nie przyspieszy.
Insert od Tainted Grail jest całkiem niezły. Jeśli tylko zaplanujesz sobie jak układać w odpowiednie miejsca karty, które są w grze, to rozkładanie idzie całkiem szybko.
popsmoke
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2020, 13:24
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: popsmoke »

tez uwazam, ze oryginalny insert jest dobrze przemyslany i spokojnie daje rade. setup nie jest zbyt uciazliwy, szczegolnie jak nie grasz na 4 osoby, rozkladanie gry trwa dosc szybko. od 21 do 01 spokojnie zdazysz wszystko rozlozyc, rozegrac rozdzial i zlozyc :D
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

Pamiętaj aby talię kart lokacji mieć ciągle uporządkowaną. Do momentu aż nie miałem jej ułożonej i nie odkładałem tych kart na swoje miejsce dużo czasu zabierało mi ich odszukanie.
Zaopatrz się w zeszyt i notuje sobie ważniejsze informację.
Np. Lokacja nr 100 aby odkryć dalej znajdź kijek z kupą. ;)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Ardel12 »

Fenrisek83 pisze: 09 lut 2022, 16:14 Pamiętaj aby talię kart lokacji mieć ciągle uporządkowaną. Do momentu aż nie miałem jej ułożonej i nie odkładałem tych kart na swoje miejsce dużo czasu zabierało mi ich odszukanie.
Zaopatrz się w zeszyt i notuje sobie ważniejsze informację.
Np. Lokacja nr 100 aby odkryć dalej znajdź kijek z kupą. ;)
No to jest dobra rada. Obecnie zapisujemy tylko te misje poboczne, ale faktycznie pamiętać, że w lokacji X potrzebuję karty/sekretu/postępu Y to już zlaliśmy.
Luko_b pisze: 09 lut 2022, 14:11 Survival/grind zajmuje duzo czasu tylko na poczatku. Jak rozwiniesz postac to pozniej po prostu planujesz pare akcji na polowanie i lecisz za historia. Przeszedlem solo i jest rewelacja. Czekam az te statki doplyna i lece z dodatkami
Ja nie odczuwam, że zajmuje dużo czasu. W sumie na każdy rozdział wyszło tylko 1-2 polowania obecnie. Po prostu jest to mechanika, która nie daje mi spokojnie cieszyć się fabułą i grą, ale wymusza planowanie w przód(czy mamy tyle prowiantu by eksplorować dalej, czy tam będzie podobna lokacja, a może jednak jeszcze poświęcić te parę akcji na zbieranie).

Oba rozdziały zakończyliśmy bardzo szybko w porównaniu gdzie talia wydarzeń była. W pierwszym jeszcze z 4 karty, w 2 to z 5. Nie wiem czy dobrze na tym wyjdziemy, ale nie mam wrażenie bym wiele w grze pomijał i uczucia, ze ach jeszcze tam można było zrobić czy tam. Wiem na pewno, że faktycznie omijam jakąś część zawartości, ale nie mam tego uczucia w grze. To co odnajduje jest nadto ciekawe.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: fitzroy »

Czy duży dodatek Age of Legendes/Last Knights będzie w ogóle po polsku?
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

Wydaje mi się, że wszystko to co było na KS będzie.
tommyray
Posty: 1328
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 560 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

fitzroy pisze: 14 lut 2022, 09:32 Czy duży dodatek Age of Legendes/Last Knights będzie w ogóle po polsku?
Oczywiście, właśnie czekamy na to, tak zwana druga fala językowa - dostawa na przełomie lutego i marca.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: fitzroy »

To mega, dzięki za info. Jest szansa, że sklepy będą to miały czy tylko wpierający dostaną?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: addekk »

fitzroy pisze: 14 lut 2022, 09:52 To mega, dzięki za info. Jest szansa, że sklepy będą to miały czy tylko wpierający dostaną?
Podstawkę miały sklepy więc całkiem możliwe że to też będą mieć. Ale chyba nigdzie nie ma oficjalnej informacji, więc to takie wróżenie z fusów.
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4101
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

fitzroy pisze: 14 lut 2022, 09:52 To mega, dzięki za info. Jest szansa, że sklepy będą to miały czy tylko wpierający dostaną?
Wg prezesa Awaken Realms dodatkowe kampanie w ograniczonej ilości będą w retailu. Drukneli pewnie to razem z KS i podejrzewam że kwiecien - maj będzie w sklepach.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4508
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

brazylianwisnia pisze: 14 lut 2022, 10:43
fitzroy pisze: 14 lut 2022, 09:52 To mega, dzięki za info. Jest szansa, że sklepy będą to miały czy tylko wpierający dostaną?
Wg prezesa Awaken Realms dodatkowe kampanie w ograniczonej ilości będą w retailu. Drukneli pewnie to razem z KS i podejrzewam że kwiecien - maj będzie w sklepach.
o to nowość. Cieakawe jak z cenami i ilością ;) Na Q&A poniedziałkowym mówił to?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: mr_pepeush »

W zasadzie wszystkie dodatki, które nie były jakimiś exclusive'ami dla KS, powinny znaleźć się w sklepie AR, a po tym również w Waszych ulubionych sklepach. Ilości faktycznie nie będą super duże, ale też nie sądzę, że wyprzedamy to w ciągu 24h. Radziłbym już dziś sprawdzić zawartość świnki skarbonki, ale niekoniecznie trzeba szukać swojego doradcy kredytowego od szybkich pożyczek - zainteresowani powinni zdążyć ;)
Co do terminu, to czekamy na ostatnie kontenery (część dotarła), które mają opóźnienie, ale mam nadzieję, że nawet osoby, które dopiero będą zamawiać swoje egzemplarze, będą w marcu już mogły być po kilku scenariuszach nowych kampanii, a nie dopiero je zamawiać.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4508
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

mr_pepeush pisze: 14 lut 2022, 13:33 W zasadzie wszystkie dodatki, które nie były jakimiś exclusive'ami dla KS, powinny znaleźć się w sklepie AR, a po tym również w Waszych ulubionych sklepach. Ilości faktycznie nie będą super duże, ale też nie sądzę, że wyprzedamy to w ciągu 24h. Radziłbym już dziś sprawdzić zawartość świnki skarbonki, ale niekoniecznie trzeba szukać swojego doradcy kredytowego od szybkich pożyczek - zainteresowani powinni zdążyć ;)
Co do terminu, to czekamy na ostatnie kontenery (część dotarła), które mają opóźnienie, ale mam nadzieję, że nawet osoby, które dopiero będą zamawiać swoje egzemplarze, będą w marcu już mogły być po kilku scenariuszach nowych kampanii, a nie dopiero je zamawiać.
z Nemesis dodatki pojawiły się dopiero po wydaniu Rebela oraz drugiej kampanii Lockdown. z Tainted Grail do sklepów poszła tylko podstawka (a było więcej w 1 fali), przy Etherfields podstawka i Kreatury (no to większośc, ale też nie wszystko). Możliwe, ale nie jest pewny, by się SG pojawiły :) Szczególnie, że nikt o tym oficjalnie nie wspominam, SG przy nemesis jak i TG są podpisane jako SG, więc zmiana pudełka jeszcze?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ